Справа № 755/2553/15-ц
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" грудня 2015 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - Чех Н.А.
з участю секретаря - Кузьменко А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві справу за позовом Управління житловими будинками Управління справами Верховної Ради України до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по квартирній платі за комунальні послуги,
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з вказаною позовною заявою посилаючись на те, що відповідач є власником квартири АДРЕСА_1, що знаходиться на балансі Управління житловими будинками Управління справами Верховної Ради України. Плата за комунальні послуги береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. Протягом тривалого часу відповідач не сплачує квартирну плату та плату за комунальні послуги, в зв'язку з чим за ним з травня 2011 року по травень 2014 року числиться заборгованість в сумі 6 893,95 грн. Про необхідність сплатити борг відповідач неодноразово попереджався. Але до теперішнього часу борг не погашено.
В судовому засіданні представники позивача підтримаи обставини, викладені в позовній заяві, позовні вимоги, просили їх задовольнити в повному обсязі. Додатково пояснили, що відповідач в повному об'ємі отримує всі послуги та зобов'язаний оплатити такі послуги. Раніше відповідач частково оплачував за комунальні послуги і квартирну плату, за своїми тарифами і тільки з відомих йому причин, а останнім часом оплати взагалі припинилися. Відповідач наголошує неодноразово на тому, що йому мають надати повну інформацію про нарахування платежів, на що йому пропонувалося з'ясувати це питання з бухгалтером , на що він не погоджувався. Просили врахувати, що з наданих ними документів слідує, що в спірний період фактичні витрати Управління житловими будинками Управління справами Верховної ради України для обслуговування житлового будинку по АДРЕСА_1 набагато більші, ніж відшкодовуються мешканцями будинку. Незалежно від цього, вони в повному обсязі виконують свої обов'язки та забезпечують мешканців усіма передбаченими послугами з утримання будинку та прибудинкової території. Стосовно оплати відповідачем за холодну та гарячу воду зазначили, що у зв'язку з наявністю заборгованості відповідачу застосовувалися тарифи "після 20 числа", що відповідає Розпорядженню Київської міської державної адміністрації від 31.05.2011 року №857. Щодо різних даних (розмірів) будинку зазначили, що дійсно були розбіжності в площі будинку, є гуртожиток в будинку, на який не були оформлені документи. Зазначила, що в разі перерахунку за площами відповідачу буде збільшена заборгованість.
В судовому засіданні відповідач з позовом не погодився, просив відмовити у його задоволенні. Зазначив, що він неодноразово звертався до позивача з заявами про надання документально підтверджених даних, які використовують для розрахунку вартості послуг опалення. Оскільки, прозорість та достовірність розрахунків є необхідною умовою для вчасної сплати за послуги. На його заяви позивач або не надавав відповіді, або давав відповідь не по суті, та з даними, які не підтверджені офіційними документами. Просив врахувати надані ним заперечення. Також просив врахувати, що у нього немає заборгованості, а є небажання платити із-за непрозорості рахунків, різної інформації про площу будинку, розмір якої впливає на суми оплат за опалення. Щодо застосування тарифів "після 20 числа" не згоден, так як оплати проводив до 20 числа. Зазначив, що за весь час розгляду справи в суді позивачем так і не було надано жодного належного документу на підтвердження розміру площі будинку, що позбавляє можливості встановити вірні розрахунки по опаленню.
Вислухавши поясненна представників позивача, відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково.
В суді встановлено, що Управління справами Верховної Ради України є балансоутримувачем та виконавцем житлово-комунальних послуг у житловому будинку, розташованому по АДРЕСА_1.
Відповідно до договору купівлі-продажу квартири від 07.11.2002 року, ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1.
З матеріалів справи встановлено, що за період з травня 2011 року по травень 2014 року позивачем було нараховано відповідачу наступні оплати: за гарячу воду - 295,97 грн., холодну воду - 196,00 грн., квартплата - 3 885,84 грн., опалення - 4 414,33 грн. Всього 8 792,14 грн. та зазначено про наявність боргу 850,31 грн., який існував станом на травень 2011 року. За вказаний період відповідачем сплачено 1 898,19 грн. Різниця - 6 893,95 грн. - є сумою, визначеною позивачем як заборгованість, яку і просять стягнути з відповідача, і ця сума складається з заборгованості за гарячу, холодну воду, опалення, квартплати.
Відповідно до ст.ст. 316, 317, 322 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна. Власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 162 ЖК України плата за комунальні послуги береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами та вноситься в установлені строки. Наймач квартири, що належить на праві приватної власності, зобов'язаний своєчасно вносити квартирну плату і оплату за комунальні послуги. Особа стає споживачем житлово-комунальних послуг, якщо фактично користується чи має намір користуватися цими послугами. Обов'язок сплачувати житлово-комунальні послуги виникає у споживача з моменту користування цими послугами.
Статтями 20 та 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначені права та обов'язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг, відповідно до яких споживач має право одержувати вчасно та відповідно якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, а обов'язки виконавця - є надання таких послуг вчасно та відповідної якості.
Відповідно до підпункту 2 пункту статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідних територіальних громад; погодження в установленому порядку цих питань з підприємствами, установами та організаціями, які не належать до комунальної власності.
При розгляді даної справи було встановлено, що між позивачем та відповідачем існують відносини по наданню комунальних послуг.
Згідно зі статтею 614 ЦК України особа звільняється від відповідальності за невиконання зобов'язання лише у тому випадку, коли доведе відсутність свої вини у порушенні такого зобов'язання.
03.02.2011 року Виконавчим органом Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) прийнято Розпорядження № 140 про впорядкування нарахування плати за житлово-комунальні послуги в м. Києві, згідно якого відповідно до законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про житлово-комунальні послуги», «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», «Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію», розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 29.12.2010 № 1221 «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та їх структури», від 29.12.2010 № 1222 «Про встановлення тарифів на комунальні послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води виконавцям цих послуг усіх форм власності для здійснення розрахунків з населенням, згідно з тарифами на теплову енергію, затвердженими Національною комісією регулювання електроенергетики України» та від 27.01.2011 № 101 «Про встановлення тарифів на комунальні послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення холодної та гарячої води для населення та тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що надаються Київським квартирно-експлуатаційним управлінням Міністерства оборони України», з метою вжиття додаткових заходів для заохочення населення своєчасно та в повному обсязі вносити плату за спожиті житлово-комунальні послуги, впорядкування питань розрахунків з населенням за житлово-комунальні послуги в залежності від терміну оплати та в межах функцій органу місцевого самоврядування: взяти до відома, що виконавці житлово-комунальних послуг (послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, централізованого постачання холодної і гарячої води та водовідведення холодної та гарячої води, централізованого опалення) застосовують тарифи для здійснення розрахунків з населенням за спожиті послуги в залежності від терміну оплати останнім (не пізніше або після 20 числа місяця, що настає за розрахунковим) починаючи з лютого 2011 року. У разі оплати населенням житлово-комунальних послуг до 20 числа місяця, наступного за розрахунковим включно (незалежно від святкових та вихідних днів), нарахування за житлово-комунальні послуги за наступний за розрахунковим місяць здійснювати за тарифами, встановленими для розрахунків з населенням з оплатою останнім до 20 числа місяця, що настає за розрахунковим. У разі оплати населенням житлово-комунальних послуг після 20 числа місяця, наступного за розрахунковим, нарахування за житлово-комунальні послуги за наступний за розрахунковим місяць здійснювати за тарифами, встановленими для розрахунків з населенням з оплатою останнім після 20 числа місяця, що настає за розрахунковим.
Згідно з вимогами чинного законодавства плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами затвердженими в установленому порядку (ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»). При цьому відповідно до пункту 18 Правил надання послуг централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630, розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, якщо договором не встановлено інший строк.
Викладене вище свідчить про те, що позивачем вірно застосовані тарифи для розрахунків відповідача "після 20 числа", у зв'язку з чим вимога позивача в частині стягнення заборгованості за холодну та гарячу воду в загальній сумі 491,97 грн. підлягає задоволенню.
Стосовно вимоги про стягнення заборгованості за опалення, квартплату суд приходить до висновку, що вона є недоведеною та не підлягає задоволенню. При цьому суд враховує те, що нарахування сум до оплат мешканцям будинку, в тому числі відповідачу, за вказані послуги залежить від площі будинку. Однак, за весь час судового розгляду справи в суді стороною позивача не було надано жодного належного документу на підтвердження наявної (узаконеної) площі житлового будинку АДРЕСА_1. Крім цього, стороною позивача не було надано і відповідного пояснення з приводу різних розмірів площі цього будинку, які зазначав відповідач, та які йому стали відомі в результаті відповідей на його звернення в різні установи. Без належної відповіді та доказів залишилося питання щодо гуртожитку в цьому будинку, який не був оформлений документально, а площа якого входила в загальну площу будинку. Враховується і те, що відповідач вже кілька років письмово звертався до позивача з приводу зазначених вище питань, що підтверджено приєднаними до справи копіями листів, але його звернення залишалися без відповідей.
Відповідач, як споживач послуг, для здійснення оплат за отримані послуги, має право отримати повну, прозору інформацію щодо розрахунків, визначених в них сум, з чого вони складаються, з якої площі будинку здійснюються. Своїми зверненнями до позивача, поясненнями в суді відповідач підтвердив те, що він не ухиляється від сплати, а бажає (на що має повне право) отримати інформацію по сумам оплат, після чого здійснити повні оплати за всі отримані послуги.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони всі понесені нею та документально підтверджені судові витрати пропорційно до розміру задоволених вимог. В даному випадку позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 243,60 грн. Виходячи з суми вимог, що підлягають задоволенню (491,97 грн.), судовий збір, який підлягає стягненню з відповідача на користь позивача становить 17,40 грн.
Відповідно до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 162 ЖК України, ст.ст. 20, 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст.ст. 16, 319, 322, 525, 526, 530, 629, 614 ЦК України, ст.ст. 60, 88, 212-215, 218, 223, 294 ЦПК України, суд,
В и р і ш и в :
Позовні вимоги Управління житловими будинками Управління справами Верховної Ради України до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по квартирній платі за комунальні послуги - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління житловими будинками Управління справами Верховної Ради України заборгованість по комунальним послугам в сумі 491, 97 грн. та судові витрати в сумі - 17 грн. 40 коп.
В інших частинах позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду м. Києва через Дніпровський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційної скарги не було подано.
Суддя: