Ухвала суду № 54602735, 23.12.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2015
Номер справи
554/8107/15-а
Номер документу
54602735
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2015 р.Справа № 554/8107/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Бершова Г.Є.

Суддів: Ральченка І.М. , Катунова В.В.

за участю секретаря судового засідання Кудіної Я.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві на Постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 18.08.2015р. по справі № 554/8107/15-а

за позовом ОСОБА_2

до ОСОБА_1 Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві

про скасування рішення та зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_2, звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1986 року, категорії № 2 А. З 24 лютого 2012 року йому призначена пенсія згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зазначив, що відповідач неправомірно не врахував його заробіток за час роботи в зоні відчуження, згідно вимог пенсійного законодавства.

Постановою Октябрського районного суду м. Полтава від 18.08.2015 року позовні вимоги задоволено.

Визнано неправомірними дії ОСОБА_1 Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії згідно ст. ст. 56, 57 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язано ОСОБА_1 Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві перерахувати призначену позивачу пенсію відповідно до ст. ст. 56, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та перерахувати додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до ст.ст. 49, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", обчисливши її у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, починаючи з 19 травня 2015 року та провести виплату нарахованих сум з урахуванням проведених виплат.

Зобов'язано ОСОБА_1 Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві провести відповідний перерахунок з врахуванням ст. 29 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідач не погодився із таким рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить постанову скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

У відповідності до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, письмових заперечень приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що з 24 лютого 2012 року позивачу призначена пенсія згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

19 травня 2015 року позивач звернувся до ОСОБА_1 Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві із заявою про проведення перерахунку пенсії, відповдно до вимог ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

ОСОБА_1 Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві № 157/О-04 від 5 червня 2015 року позивачу повідомлено, що його пенсійне забезпечення, як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та пенсію по віку обчислено відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону в залежності від тривалості страхового стажу та отримуваного заробітку, з якого сплачено страхові внески.

Позивач з вищевказаним не погодився та звернувся до суду.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з пріоритетності Законів над підзаконними актами, та зазначив, що при перерахунку пенсії позивачу застосуванню підлягають ст. ст. 49, 51, 56, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанова Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка істотно звужує обсяг встановлених Законом прав, на що посилається відповідач.

В доводах апеляційної скарги відповідач зазначив, що вказаний порядок не розповсюджується на осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, 2 категорії та судом невірно застосовано норми матеріального та процесуального права.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

Згідно зі ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У разі обчислення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення. Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме довідки про заробітну плату, виданої архівним відділом Березанської міської ради Київської області, заробітна плата працівника ВАТ "Київводбуд" Поліської ПМК-217 ОСОБА_2 за вересень 1986 року становила 119,76 крб. Згідно відомості про виплату додаткової заробітної плати за роботу у зоні відчуження позивачу донараховано 84,54 крб.

Отже, розрахунок коефіцієнту заробітної плати для нарахування пенсії позивачу не було проведено у відповідності до Закону.

Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що пенсія позивачу як особі, віднесеній до категорії № 2, повинна складатися з державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві нараховується позивачу щомісячна додаткова пенсія як особі, віднесеній до категорії № 2 за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 170, 82 грн (а.с. 21).

Відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії № 2 щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.

Враховуючи, що було відстрочення виходу позивача на пенсію, судом першої інстанції вірно застосовано положення статті 29 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

З огляду на вказане, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо пріоритетності законів над підзаконними актами, та зазначає, що при перерахунку пенсії позивачу застосуванню підлягають ст. ст. 49, 51, 56, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанова Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка істотно звужує обсяг встановлених Законом прав, на що посилається відповідач.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позову та зазначає, що доводи апеляційної скарги не впливають на правомірність висновків суду. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 41, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві залишити без задоволення.

Постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 18.08.2015р. по справі № 554/8107/15-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя ОСОБА_3Судді ОСОБА_4 ОСОБА_5 Повний текст ухвали виготовлений 25.12.2015 р.