ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
22.12.2015 Справа № 920/1744/15
За позовом: Тростянецької міської ради, м. Тростянець, Сумська область;
до відповідача: Публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго», м. Суми;
про стягнення 242 683 грн. 98 коп.
Суддя Коваленко О.В.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1, довіреність № 291 від 02.12.2015 року;
Від відповідача: ОСОБА_2, довіреність №10-19/17-Д/166 від 15.10.2015 р.;
При секретарі судового засідання Саленко Н.М.
Суть спору: позивач просить суд стягнути з відповідача на свою користь 306 834 грн. 90 коп. заборгованості по орендній платі, яка виникла у звязку з неналежним виконанням відповідачем умов укладеного між сторонами договору оренди землі від 24.05.2005 року, а також судові витрати по справі.
В заяві № 2620 від 02.12.2015 р. про уточнення позовних вимог позивач просить суд стягнути з відповідача на свою користь 242 683 грн. 98 коп. заборгованості по орендній платі, яка виникла у звязку з неналежним виконанням відповідачем умов укладеного між сторонами договору оренди землі від 24.05.2005 року, а також судові витрати по справі.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач в письмовому відзиві № 17/15992 від 03.12.2015 р. проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що ним належно виконуються всі умови зазначеного вище договору, а також зазначив, що на сьогоднішній день між сторонами не укладено жодної письмової угоди про внесення змін до договору оренди землі, які б свідчили про досягнення згоди між сторонами з приводу збільшення розміру орендної плати.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши та дослідивши подані докази, суд встановив:
24 травня 2005 р. між Тростянецькою міською радою і Публічним акціонерним товариством «Сумиобленерго» було укладено договір оренди землі № 282 (далі за текстом «Договір»), відповідно до умов якого позивач на підставі рішення 23 сесії 24 скликання від 22.02.2005 року № 71 надав, а відповідач прийняв у строкове платне користування земельні ділянки несільськогосподарського призначення - землі для виробництва та розподілення електроенергії, які знаходяться в межах населених пунктів Тростянецької міської ради Тростянецького району Сумської області в межах населених пунктів загальною площею 3,1567 га.
Згідно п. 5 Договору нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить 703 476 грн. 12 коп.
Зі змісту п. 8 Договору вбачається, що його укладено на 5 років. Після закінчення строку договору відповідач має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі відповідач повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору письмово повідомити позивача про намір продовжити його дію.
Пунктом 10 Договору встановлено, що орендна плата вноситься з моменту прийняття рішення про надання в оренду земельної ділянки відповідачем у формі та розмірі: в грошовій формі у розмірі 2% нормативної грошової оцінки - 14 074 грн. 92 коп. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції (п. 11).
Відповідно до п. 12. Договору орендна плата вноситься в такі строки: щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на рахунок позивача не пізніше 20 числа, наступного за звітним місяцем у розмірі 1 172 грн. 91 коп.
Згідно п. 14. Договору розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; погіршення стану орендованих земельних ділянок не з вини відповідача, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Зі змісту п. 20 Договору вбачається, що передача земельних ділянок відповідачу здійснюється у тижневий строк після державної реєстрації цього Договору за актом приймання-передачі.
Договір зареєстрований Тростянецьким районним відділом СРФЦДЗК Сумської області 30.05.2005 року за № 040563500086.
Земельні ділянки загальною площею 3,1567 га були передані позивачем відповідачу 24.05.2005 року згідно акту прийому-передачі, підписаному представниками сторін та скріпленому їх печатками/а.с. 12/.
28 січня 2008 року між цими ж сторонами було укладено Додаткову угоду №1 до Договору, якою було внесено зміни до розділу «Орендна плата» на підставі рішення Тростянецької міської ради №179 від 22.06.2007 року та його викладено в новій редакції: «п. 10. Орендна плата за ділянки, розташовані на території м. Тростянець площею 3,1567 га вноситься орендарем у формі та розмірі: 10% від нормативної грошової оцінки, що складає 74 848 грн. 45 коп. на рік.
п. 11. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
п. 12. Орендна плата вноситься у такі строки: щомісячно у розмірі Ѕ частини річної орендної плати на розрахунковий рахунок Тростянецької міської ради не пізніше 30 числа місяця наступного за звітним та подає копію квитанції чи платіжного доручення до міської ради.
Додаткова угода до Договору зареєстрована Тростянецьким районним відділом СРФЦДЗК Сумської області 28.01.2008 року за № 040863500019.
Рішенням 34 сесії 6 скликання Тростянецької міської ради №98 від 12.07.2013 року було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Тростянець Сумської області, а нова технічна документація введена в дію з 01.01.2014 року.
Так, судом встановлено та не заперечується представниками сторін факт зміни нормативної грошової оцінки спірних земельних ділянок, а саме: у 2014 році - 2 006 092 грн. 63 коп., у 2015 році 2 505 609 грн. 70 коп.
Позивач мотивує свої вимоги тим, що відповідач неналежним чином виконує обовязок щодо своєчасності та повноти внесення орендної плати по Договору, оскільки сплачує оренду плату в розмірі, встановленому Договором в редакції Додаткової угоди до Договору в сумі 74 848 грн. 45 коп. на рік, виходячи з нормативної грошової оцінки земельних ділянок станом на 2008 рік, посилаючись на відсутність правочинів, укладених сторонами, які б змінювали розмір орендної плати з 2014 року, у звязку з чим за відповідачем утворилась заборгованість зі сплати орендної плати 242 683 грн. 98 коп.
Частиною 8 ст. 93 Земельного кодексу України визначено, що відносини, пов'язані із орендою землі регулюються законом.
Згідно ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Статтею 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно до п.п. 288.5.1. та 288.5.2. ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може бути більшою 12% від нормативної грошової оцінки землі.
Судом встановлено, що відповідач продовжує користуватися спірними земельними ділянками.
Пунктами 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
Відповідно до статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобовязані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Згідно з частиною 1 статті 15 Закону України «Про оренду землі» однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Статтею 526 Цивільного кодексу України, що кореспондується зі статтею 193 Господарського кодексу України, передбачено, що зобовязання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Але відповідач неналежним чином виконав свій обовязок щодо розрахунку розміру орендної плати, що призвело до виникнення заборгованості.
Статтею 2 Закону України «Про оренду землі» закріплено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Зміна розміру коефіцієнту індексації відбувається щорічно на підставі статті 289 Податкового кодексу України. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує політику у сфері земельних відносин щорічно інформує про індексацію нормативної грошової оцінки земель, де вказує індекси, що повинні застосовуватись при обчисленні розміру нормативної грошової оцінки земель на кожен поточний рік.
Складовими частинами розрахунку орендної плати (в тому числі при щорічній зміні) є розмір відсотку від нормативної грошової оцінки землі та сама нормативна грошова оцінка землі.
Отже, відповідно до умов Договору, - орендна плата, а саме: розмір відсотку від нормативної грошової оцінки землі та сама нормативна грошова оцінка землі - підлягають щорічній зміні.
Статтею 142 Конституції України закріплено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст.
Частиною 3 статті 6 Цивільного кодексу України передбачено, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
Згідно ст.188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це.
Частиною 4 статті 188 Господарського кодексу України встановлено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Також, згідно статті 11 ГПК України у разі недосягнення згоди щодо зміни Договору заінтересована сторона має право передати спір на вирішення господарського суду.
Згідно п.п. 2.18, 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011 р. «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» вирішення спорів про внесення змін до договору пов'язане із застосуванням положення частини першої статті 626 ЦК України, відповідно до якої договір є узгодженим волевиявленням двох або більше сторін, і тому суд не може зобов'язати іншу сторону договору внести зміни до нього. Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам частини першої статті 15, статті 21 Закону України «Про оренду землі». Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору.
Судом встановлено, що в п. 10 Договору в редакції Додаткової угоди визначено, що орендна плата за ділянки, розташовані на території м. Тростянець площею 3,1567 га вноситься орендарем у формі та розмірі 10% від нормативної грошової оцінки, що складає 74 848 грн. 45 коп. на рік.
Згідно п. 14. Договору в редакції Додаткової угоди розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів; зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини відповідача, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Судом встановлено, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була змінена відповідно до вимог діючого законодавства шляхом прийняття відповідного рішення Тростянецькою міською радою.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання державою плати за користування землею. Зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок не може ототожнюватися зі зміною розміру орендної плати, а є лише її передумовою.
Таким чином, суд дійшов до висновку про те, що невнесення сторонами договору оренди землі змін до його умов в частині, що встановлюються у законодавчому порядку, не звільняє сторін від обов'язку їх виконання, оскільки відповідно до положень статті 11 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. Крім того, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати. Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верхового Суду України від 03.12.2012 р. у справі №5009/3430/12.
Так, позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість зі сплати орендної плати за 2014 рік та 10 місяців 2015 року в розмірі 242 683 грн. 98 коп. /118914 грн. 17 коп. за 2014 рік, 123 769 грн. 81 коп. 10 місяців 2015 року/.
Частиною 1 ст. 530 Цивільного кодексу України передбачено, якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей термін.
Враховуючи те, що відповідачем не подано суду доказів сплати боргу або обґрунтованих заперечень таким вимогам, суд дійшов до висновку про те, що з відповідача на користь позивача необхідно стягнути 242 683 грн. 98 коп. заборгованості з орендної плати по договору оренди землі від 24.05.2005 р.
Згідно Закону України «Про судовий збір» та відповідно до вимог ст. ст. 44, 49 ГПК України судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго» (40035, м. Суми, вул. Д. Коротченко, 7, код 23293513) на користь Тростянецької міської ради (42600, Сумська область, м. Тростянець, вул. Миру, 6, код 23635190) 242 683 грн. 98 коп. заборгованості з орендної плати.
3.Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення підписано 24.12.2015 року
Суддя ОСОБА_3