КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 369/9913/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Ковальчук Л.М. Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.
У Х В А Л А
Іменем України
22 грудня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мацедонської В.Е.,
суддів Грищенко Т.М., Лічевецького І.О.,
при секретарі Горяіновій Н.В.,
розглянувши за відсутності осіб, які беруть участь в справі, відповідно до ч.1 ст.41 КАС України у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області на постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 04 листопада 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
Постановою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 04 листопада 2015 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково, визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії з включенням до заробітної плати сум грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, зазначених у довідці №28246/07-40 від 26 травня 2015 року про складові заробітної плати, відповідно до Закону України «Про державну службу», зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області здійснити ОСОБА_2 з 09 червня 2015 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, у розмірі 90 відсотків заробітної плати, призначеної згідно довідок про складові заробітної плати №28246/07-40 від 26 травня 2015 року та №34337/07-40 від 10 липня 2015 року, з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачено страхові внески, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення норм матеріального і процесуального права, та постановити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, а такі види виплат, як матеріальна допомога та індексація, не передбачені ст.33 Закону України «Про державну службу», як складові заробітної плати державного службовця, тому пенсія позивачу призначена відповідно до чинного законодавства України.
Особи, які беруть участь в справі в судове засідання не з'явилися, про дату та час слухання справи були повідомлені належним чином, тому у відповідності до ч.6 ст.12, ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, переглянувши судове рішення суду першої інстанції у відповідності до ч.1 ст.195 КАС України в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі та отримує пенсію за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням серії ААД №518979, видане 08 жовтня 2008 року Пенсійним фондом України. ОСОБА_2 набула права на пенсію за віком у відповідності до вимог Закону України «Про державну службу» з 28 серпня 2008 року.
09 червня 2015 року позивач звернулась із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області щодо здійснення їй перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати.
Листом від 15 червня 2015 року №154/К-01 Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області фактично відмовлено позивачу в перерахунку пенсійного забезпечення та зазначено, що порядок визначення заробітної плати при обчисленні пенсій державним службовцям визначений постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсій», відповідно до якої в довідку про складові заробітної плати враховуються надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук, враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони будуть фактично встановлені особі. Матеріальна допомога постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 та ст.33 Закону України «Про державну службу» не передбачена. Індексація не передбачена ст.33 Закону України «Про державну службу» як складова заробітної плати державного службовця, підстави для її врахування для обчислення пенсії відповідно до ст.37 цього закону відсутні.
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що доводи позивача про необхідність врахування при призначенні їй пенсії сум матеріальної допомоги для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати є такими, що ґрунтуються на вимогах закону, а отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на таке.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами врегульовані Конституцією України, Законом України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про оплату праці».
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно зі ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.37 вказаного Закону (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно із ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
З аналізу вищевикладеного вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 установлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60.
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва по справі №2а-4753/09/2670 від 13 серпня 2010 року, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21 листопада 2012 року, постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо невключення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством; зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м.Києва по справі №2а-4753/09/2670» визнано такими, що втратили чинність: підпункт 1.2 пункту 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року №19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; форму довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затверджену Постановою, а також затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1 затверджено форми довідок про заробітну плату: форму довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію; форму довідки про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію.
З матеріалів справи вбачається, що довідкою Управління Пенсійного фонду України від 26 серпня 2008 року №15032/06-40 встановлені ОСОБА_2 виплати, які враховуються при обчисленні пенсії державного службовця та станом на 23 серпня 2008 року складають 2052,50 грн., при посадовому окладі за штатним розписом 1552,00 грн., доплата за ранг державного службовця складає 90,00 грн., розмір надбавки становить 25% - 410,50 грн., стаж роботи станом на 23 серпня 2008 року становить 15 років 3 місяці 28 днів.
Відповідно довідки Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області №15039/06-40 від 23 серпня 2008 року позивачу були встановлені надбавки до заробітної плати згідно постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09 березня 2006 року в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг та вислугу років.
Згідно з довідкою Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області №28246/07-40 від 26 травня 2015 року про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно Закону України «Про державну службу», зазначено, що ОСОБА_2 встановлені надбавки, премії та інші виплати за період з 03 липня 2006 року по 31 грудня 2008 року, що становить 82897,71 грн.
У довідці Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області №34337/07-40 від 10 липня 2015 року про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» зазначено, що ОСОБА_2 дійсно працювала в пенсійному фонді України на посаді головного спеціаліста економіста і її заробітна плата станом на 31 березня 2015 року становить: посадовий оклад - 1707,00 грн., надбавка за ранг (8 ранг) 90,00 грн., надбавка за вислугу років (30% за стаж державної служби 22 роки 0 міс. 6 днів) 539,10 грн., та всього складає 2336,10 грн. На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, становить 20706,00 грн.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо неправомірності дій відповідача, врахувавши, що Закони України «Про оплату праці» та «Про державну службу» відносять до складу заробітної плати також інші виплати, а також необхідності зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з врахуванням інших виплат, як складових заробітної плати, згідно довідок про складові заробітної плати №28246/07-40 від 26 травня 2015 року та № 34337/07-40 від 10 липня 2015 року, з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачено страхові внески, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум.
Разом з тим, згідно ч.6 ст.187 КАС України до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Відповідно до ст.88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк. Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо оплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Враховуючи, що ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2015 року Управлінню Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області відстрочено сплату судового збору по день ухвалення рішення судом апеляційної інстанції, судовий збір за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції у розмірі 535,92 грн. підлягає стягненню з апелянта.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.
Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області - залишити без задоволення.
Постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 04 листопада 2015 року - залишити без змін.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області в дохід спеціального фонду Державного бюджету України (р/р 31211206781007, отримувач - УДКСУ у Печерському р-ні, банк отримувача - ГУДКСУ у м.Києві, код ЄДРПОУ 38004897, МФО 820019, код бюджетної класифікації 22030001) судовий збір у розмірі 535,92 грн. (п'ятсот тридцять п'ять грн. 92 коп.).
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали виготовлено 24 грудня 2015 року.
Головуючий суддя В.Е.Мацедонська
Судді Т.М.Грищенко
І.О.Лічевецький
Головуючий суддя Мацедонська В.Е.
Судді: Лічевецький І.О.
Грищенко Т.М.