ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
0,2
УХВАЛА
про відмову у прийнятті позовної заяви
23.12.2015
Справа № 910/31935/15
Суддя Мудрий С.М., розглянувши
позовну заяву Заступника прокурора міста Києва
до Державної архітектурно-будівельної інспекції України
про визнання незаконними та скасування дозвільних документів
встановив:
На розгляд господарського суду м. Києва передані позовні вимоги заступника прокурора міста Києва до Державної архітектурно-будівельної інспекції Украйни про визнання незаконними та скасування дозвільних документів.
Заступник прокурора просить визнати незаконними та скасувати видані товариству з обмеженою відповідальністю «Амадеус Ко» дозволи на виконання будівельних робіт від 23.01.2012 № КВ 11412010515. від 24.05.2012 № КВ 11412081994; визнати незаконними та скасувати видані товариству з обмеженою відповідальністю «Амадеус Ко» сертифікати відповідності закінчених будівництвом об’єктів проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил та підтвердження їхньої готовності до експлуатації від 31.05.2012 № КП 16412087886, від 31.05.2012 № КВ16412087887, від 03.12.2012 № КВ 16412235386, № КВ 16412235387, № КВ 16412235388; визнати незаконними та скасувати зареєстровані товариством з обмеженою відповідальністю «Амадеус Ко» декларації про початок будівельних робіт від 25.02.2013 № КВ 083120560496, про готовність об’єкта до експлуатації від 30.04.2013 № КВ 143131200160.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають з господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх підсудності.
Статтею 12 Господарського процесуального кодексу України визначена підвідомчість справ господарським судам. Відтак спір не підлягає вирішенню в господарських судах України, якщо спір не є підвідомчим господарському суду, тобто предмет спору не охоплюється статтею 12 ГПК.
Підвідомчість - це визначена законом сукупність повноважень господарських судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції (п. 1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 24.10.2011 року N 10 “Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам”).
Пунктом 2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 24.10.2011 року N 10 “Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам” передбачено, що господарські суди розглядають справи в порядку позовного провадження, коли склад учасників спору відповідає приписам статті 1 Господарського процесуального кодексу України, а правовідносини, з яких виник спір, мають господарський характер.
Статтею 1 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушення.
Згідно п. 3.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 24.10.2011 року N 10 “Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам” господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема, за таких умов:
- участь у спорі суб'єкта господарювання;
- наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин;
- наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом;
- відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.
Тобто, господарські суди вирішують спори у порядку позовного провадження, коли склад учасників спору відповідає статті 1 Господарського процесуального кодексу України, а правовідносини, щодо яких виник спір, носять господарський характер.
Державна архітектурно-будівельна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, і за змістом статей 6, 7 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” здійснює управління у сфері містобудівної діяльності, зокрема, контроль за дотриманням законодавства, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, проектної документації.
Відповідно до положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України № 294 від 09.07.2014 року Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем’єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Згідно з пунктом 2 вищевказаної постанови основними завданнями Держархбудінспекції є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, а саме:
- внесення на розгляд Віце-прем’єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства пропозицій щодо забезпечення формування державної політики з питань, що належать до сфери діяльності Держархбудінспекції;
- здійснення державного контролю та нагляду за дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил;
- виконання дозвільних та реєстраційних функцій у будівництві, ліцензування у визначених законодавством випадках.
Таким чином позивач є суб'єктом владних повноважень.
Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.
Як вбачається з позовної заяви між сторонами у даній справі не має спору про право, а правовідносини, з яких виник спір, не мають господарського характеру.
З огляду на наведене, оскільки відповідача є суб’єктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, а спір у даній справі виник в зв’язку з оскарженням рішення інспекції, як територіального органу Державної архітектурно-будівельної інспекції України у зв’язку з реалізацією ним делегованим владних повноважень з видачі та реєстрації сертифікатів та декларації про початок будівельних робіт, то суд дійшов висновку про відсутність господарського спору між сторонами, та натомість, про наявність адміністративного спору, і у зв’язку з підвідомчістю даного спору адміністративній юрисдикції тому, позовна заява не може бути прийнята до розгляду, у зв’язку з чим суд відмовляє в її прийнятті.
Керуючись пунктом 1 частини 1 статті 62 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
У прийнятті позовної заяви заступника прокурора міста Києва до Державної архітектурно-будівельної інспекції Украйни про визнання незаконними та скасування дозвільних документів відмовити.
Суддя С.М. Мудрий