ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
21.12.2015Справа № 910/23010/14
За заявою Київської міської ради
про відстрочку виконання наказу Господарського суду міста Києва від 03.02.2015 у справі № 910/23010/14
за позовом Київського міського територіального відділення Антимонопольного комітету України
до Київської міської ради
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Комунальне підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київкомунсервіс»,
про зобов'язання вчинити дії
Суддя Бондарчук В.В.
Представники:
від стягувача: Клюсова Т.М.;
від боржника: Швець К.О.;
від третьої особи: Довбня Є.І.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ :
Київське міське територіальне відділення Антимонопольного комітету України (далі-позивач або Комітет) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Київської міської ради (далі-відповідач або КМР) про зобов'язання відповідача припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 3 ст. 50 та ч. 1 ст. 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, шляхом приведення рішення Київської міської ради від 24.12.2009 № 903/2972 «Про внесення змін до рішень Київської міської ради від 08.11.2007 № 1159/3992 «Про затвердження переліку житлово-комунальних послуг у житловому фонду м. Києва, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах» та від 30.10.2008 №582/582 «Про впорядкування діяльності у сфері поводження з побутовими відходами (крім токсичних та особливо небезпечних) у м. Києві» у відповідність до чинного законодавства.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 22.12.2014 у справі № 910/23010/14 позовні вимоги Київського міського територіального відділення Антимонопольного комітету України задоволено повністю. Зобов'язано Київську міську раду (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, ідентифікаційний код - 22883141) виконати рішення Адміністративної колегії Київського міського територіального відділення Антимонопольного комітету України від 19.09.2013 р. №55/01-П, шляхом приведення рішення Київської міської ради 24.12.2009 № 903/2972 "Про внесення змін до рішень Київської міської ради від 08.11.2007 № 1159/3992 "Про затвердження переліку житлово-комунальних послуг у житловому фонді м. Києва, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах" та від 30.10.2008 № 582/582 "Про впорядкування діяльності у сфері поводження з побутовими відходами (крім токсичних та особливо небезпечних) у м. Києві" у відповідність до чинного законодавства.
Стягнуто з Київської міської ради (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, ідентифікаційний код - 22883141) до Державного бюджету України судовий збір у сумі 1 218 (одну тисячу двісті вісімнадцять) грн. 00 коп.
03.02.2015 на виконання рішення Господарського суду міста Києва від 22.12.2014 видано накази.
24.11.2015 через загальний відділ діловодства суду від Київської міської ради надійшла заява про відстрочку виконання наказу суду від 03.02.2015 у справі № 910/23010/14, в якій заявник просить відстрочити виконання судового акту строком на 3 (три) місяці.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25.11.2015 розгляд заяви призначено на 07.12.2015 за участю представників сторін та Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, зокрема зобов'язано Київське міське територіальне відділення Антимонопольного комітету України (позивача) надати суду - письмові пояснення на заяву про відстрочку виконання наказу Господарського суду міста Києва від 03.02.2015 у справі № 910/23010/14.
07.12.2015 судове засідання не відбулося у зв'язку із проходженням суддею Бондарчук В.В. щорічної підготовки у Національній школі суддів України.
09.12.2015 через загальний відділ діловодства суду представника стягувача надійшли письмові пояснення, в яких Київське міське територіальне відділення Антимонопольного комітету України зазначає, що Київська міська рада тривалий час (понад два роки) ухиляється від виконання обов'язку виконання рішення адміністративної колегії Київського міського територіального відділення Антимонопольного комітету України від 19.09.2013 № 55/01-П та не надало належних доказів неможливості виконання рішення суду від 22.12.2014, у зв'язку з чим просить суд відмовити у задоволенні заяви про відстрочку виконання наказу суду.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 14.12.2015 судове засідання призначено на 21.12.2015 за участю представників сторін.
У даному судовому засіданні представник Київської міської ради підтримав заяву про відстрочку виконання наказу Господарського суду міста Києва від 03.02.2015 у справі № 910/23010/14.
Представник Київського міського територіального відділення Антимонопольного комітету України заперечив проти задоволення заяви Київської міської ради про відстрочку виконання наказу Господарського суду міста Києва від 03.02.2015 у справі № 910/23010/14.
Представник третьої особи поклався на розсуд суду щодо задоволення заяви про відстрочку виконання рішення суду.
Отже, дослідивши матеріали заяви Київської міської ради про відстрочку виконання рішення суду та заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку про відмову у її задоволенні, з огляду на наступне.
Так, згідно статті 124 Конституції України та статті 115 Господарського процесуального кодексу України судові рішення ухвалюються іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначається Законом України «Про виконавче провадження».
Згідно ч. 1 ст. 36 Закону України «Про виконавче провадження», за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання.
Відповідно до ст. 121 ГПК України, при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
Відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом.
Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк або встановленим господарським судом способом.
Відповідно до п. 7.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 жовтня 2012 року N 9 «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України», господарський суд на підставі статті 121 ГПК має право за заявою сторони, державного виконавця, прокурора або за власною ініціативою у виняткових випадках залежно від обставин справи відстрочити, розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
В обґрунтування поданої заяви, Київська міська рада зазначає, що на виконання наказу Господарського суду міста Києва від 03.02.2015 у справі №910/23010/14 було забезпечено розробку проекту рішення Київради «Про визнання такими, що втратили чинність деяких рішень Київської міської ради у сфері поводження з побутовими відходами» (далі - проект рішення).
Діяльність виконавчого органу, в тому числі щодо розробки рішень Київради, встановлена Регламентом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - КМДА) (розпорядження КМДА від 08.10.2013 № 1810) та Регламентом Київської міської ради (далі -КМР) (рішення Київради від 12.11.2014 № 351/351).
Відповідно до вимог вказаних вище регламентів, проекти рішень КМР, суб'єктами подання яких є структурні підрозділи КМДА, мають проходити процедуру обов'язкового погодження з відповідними структурними підрозділами КМДА, до повноважень яких належать врегульовані проектом рішення питання, відповідними заступниками голови КМДА, юридичним управлінням КМДА та КМР, а також з відповідними постійними комісіями КМР, кожен з яких має право надати зауваження і пропозиції до поданих на погодження проектів.
На виконання вимог регламенту КМДА при наявності зауважень чи пропозицій проект рішення КМР підлягає повторному погодженню всіма необхідними суб'єктами незалежно від попереднього погодження, проте, як зазначає заявник, у кінці жовтня 2015 року відбулися вибори до Київської міської ради, у зв'язку з чим остання потребує певного часу на формування нових складів комісій Київської міської ради.
Крім того, заявник повідомляє, що станом на теперішній час, проект рішення направлено на погодження до органів згідно Регламенту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (розпорядження КМДА від 08.10.2013 № 1810) та Регламенту Київської міської ради (рішення Київради від 12.11.2014 № 351/351).
Так, пунктом 7.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 жовтня 2012 року N 9 «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України» роз'яснено, що підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Можливість розстрочення або відстрочення виконання рішення суду залежить виключно від винятковості обставин, які виникли у процесі виконання рішення суду.
Отже, приймаючи до уваги наведене, зважаючи на те, що заявником не доведено неможливість виконання рішення Господарського суду міста Києва від 22.12.2014 у справі № 910/23010/14 у строк, встановлений Законом України «Про виконавче провадження», суд не вбачає підстав для задоволення поданої заяви Київської міської ради про відстрочку виконання наказу Господарського суду міста Києва від 03.02.2015 у справі № 910/23010/14.
Керуючись ст.ст. 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва, -
УХВАЛИВ:
1. У задоволенні заяви Київської міської ради про відстрочку виконання наказу Господарського суду міста Києва від 03.02.2015 у справі № 910/23010/14 - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена у порядку, передбаченому чинним законодавством України.
Суддя Бондарчук В.В.