П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 квітня 2012 р. м. Чернівці Справа №2а/2470/3608/11
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Григораша В.О.;
секретаря судового засідання Дячука Д.А.;
за участю:
представника прокуратури не з'явився;
представника позивача ОСОБА_1;
відповідача не з'явився;
розглянувши адміністративний позов прокурора Хотинського району Чернівецької області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Хотинському районі Чернівецької області до Відкритого акціонерного товариства "Чернівціоблпаливо" про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
В поданому до суду адміністративному позові прокурор Хотинського району Чернівецької області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Хотинському районі Чернівецької області (далі позивач) просив суд (з урахування заяви про збільшення позовних вимог) стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Чернівціоблпаливо»(далі відповідач) податкову заборгованість на загальну суму 21564,25 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що станом на 27.02.2012 року за відповідачем рахується податкова заборгованість по сплаті орендної плати з юридичних осіб у сумі 21564,25 грн., яка виникла у зв'язку з несплатою узгодженого податкового зобов'язання згідно податкової декларації.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, подав клопотання про розгляд справи за відсутності його відсутності. Крім того, у вказаному клопотанні відповідач зазначив, що позовні вимоги ним визнаються частково в частині стягнення суми основного боргу, в частині стягнення штрафних санкцій просив позов залишити без задоволення в зв'язку з важким фінансовим становищем підприємства.
Перевіривши матеріали адміністративної справи суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з таких підстав.
Судом встановлено такі обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, станом на 13.01.2012 року адресою місцезнаходженням відповідача є вул. Шептицького, 29, м. Чернівці (а.с. 24). Відповідно до Довідки №53/9/24/013 від 13.01.2012 року відповідач є платником орендної плати за земельні ділянки відповідно до договорів з Хотинською міською радою від 01.03.2008 року та Малинецькою сільською радою Хотиського району Чернівецької області від 19.01.2011року (а.с. 25).
Як вбачається із матеріалів справи, між відповідачем та Хотинською міською радою укладено тимчасовий договір оренди землі від 01.03.2008 року, відповідно до якого відповідачу передано в оренду земельна ділянка площею 0,7316 га для обслуговування паливного складу №13 (а.с. 11). Також між відповідачем та Малинецькою сільською радою Хотинського району укладено договір оренди земельної ділянки №2 від 19.01.2011 року площею 0,7 га строком на один рік для обслуговування приміщень складу (а.с. 15).
Сума податкової заборгованості визначена платником податків самостійно на підставі поданих ним податкових декларацій з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, а саме: податкової декларації № 658 від 28.01.2011 року згідно якої відповідач визначив суму податкового зобов'язання на 2011рік в розмірі 12813,17 грн. (а.с. 8-9) та податкової декларації № 671 від 28.01.2011 року згідно якої відповідач визначив суму податкового зобов'язання на 2011рік в розмірі 8841,00 грн. (а.с. 12-13).
У зв'язку із сформованою заборгованістю та на виконання ст. 59 Податкового кодексу України, відповідачу було надіслано корінець податкової вимоги форми "Ю" від 24.03.2011 року №25 на суму 1576,45 грн., яку отримано відповідачем 28.03.2011 року (а.с. 7).
12.10.2011 року представниками позивача проведено невиїзну документальну перевірку з питань своєчасності сплати відповідачем орендної плати за землю за 2011 рік. За результатами проведеної перевірки складено Акт №000233/1800/01885199 від 12.10.2011 року, в якому зафіксовано порушення відповідачем п. 57.1. ст. 57 Податкового кодексу України, а саме несвоєчасну сплату орендної плати за землю (а.с. 44-45).
На підставі Акту перевірки позивачем винесено податкове повідомлення-рішення форми "Ш" №000259/1800 від 12.10.2011 року на суму податкового зобов'язання - 98,27 грн. (а.с. 42) та податкове повідомлення-рішення форми "Ш" №000260/1800 від 12.10.2011 року на суму податкового зобов'язання - 39,88 грн. (а.с. 43).
Таким чином, станом на 27.02.2012 року за відповідачем рахується заборгованість зі сплати орендної плати за землю з юридичних осіб в сумі 21564,25 грн., в тому числі основного платежу - 21426,10 грн., штрафні санкції - 138,15 грн. (а.с. 50). Заборгованість підтверджується розрахунком податкової заборгованості платника податків, відповідно до якого станом на 27.02.2012 року за відповідачем рахується заборгованість по орендній платі з юридичних осіб на загальну суму 21564,25 грн. з яких основний платіж - 21426,10 грн., штрафні санкції - 138,15 грн. (а.с. 51, 71).
До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення закону та робить висновки по суті спору.
Відповідно до п.п. 14.1.72. п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - Податковий кодекс), земельний податок - це обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
Згідно ст. 21 Закону України "Про оренду землі" від 6 жовтня 1998 року № 161-XIV орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Статтею 287 Податкового кодексу встановлено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Згідно пункту 57.1. ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку.
Підпунктом 14.1.265 пункту 14.1 статті 265 Податкового кодексу України визначено, що штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) це - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності;
Відповідно до пункту 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач в порушення вказаних норм права не виконує обов`язок по сплаті орендної плати за землю, у зв`язку з чим за відповідачем рахується узгоджена, проте не сплачена заборгованість у сумі 21564,25 грн.
Відповідно до п.п. 20.1.18. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Пунктом 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, позивачем доведено обґрунтованість своїх позовних вимог, а відповідач не надав доказів протилежного та відсутності заборгованості.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищезазначене, повно, всебічно дослідивши докази по справі, обєктивно оцінивши їх, суд приходить до висновку - позов задовольнити повністю.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 6-12, 17, 18, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Чернівціоблпаливо» (вул. Шептицького,29 м. Чернівці, інд. код - 01885199) заборгованість по сплаті орендної плати за землю в сумі 21564 (двадцять одна тисяча пятсот шістдесят чотири) грн. 25 коп.
Порядок і строки оскарження постанови визначаються ст.ст. 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанови суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанову у повному обсязі складено 10 квітня 2012 року.
Суддя В.О. Григораш