Постанова № 54500099, 21.12.2015, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2015
Номер справи
806/5162/15
Номер документу
54500099
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 грудня 2015 року м. Житомир справа № 806/5162/15

категорія 10.1

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гуріна Д.М.,

секретар судового засідання - Коваль О.В.,

позивач та представник відповідача у судове засідання не з'явились,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії

встановив:

16 листопада 2015 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 із позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області (далі - УПФУ в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області) про визнання протиправною відмови від 4 листопада 2015 року №6016/07 та зобов'язання вчинити певні дії.

Після усунення позивачем недоліків позовної заяви ухвалами судді Житомирського окружного адміністративного суду від 2 грудня 2015 року відкрито провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду.

У позовній заяві ОСОБА_1 зазначила, що відповідно до договору купівлі-продажу квартири від 22 жовтня 2015 року, посвідченого приватним нотаріусом Новоград-Волинського міського нотаріального округу ОСОБА_2, вперше придбала житло квартиру, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1. Під час оформлення договору купівлі-продажу позивач оплатила 1% збору на обов'язкове державне пенсійне страхування від вартості придбаного нерухомого майна. Після оформлення договору купівлі-продажу позивач звернулась до УПФУ в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області із заявою про повернення, як на її думку, безпідставно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування за договором купівлі-продажу квартири від 22 жовтня 2015 року у сумі 2604 грн 01 коп., однак листом від 4 листопада 2015 року №6016/07 УПФУ в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області у задоволенні заяви відмовило. Такі дії відповідача позивач вважає протиправними.

З урахуванням уточнених позовних вимог, які були прийняті до розгляду судом (а.с.34), позивач просить визнати протиправною відмову УПФУ в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області у поверненні їй сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, викладену у листі УПФУ в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області від 4 листопада 2015 року №6016/07. Зобовязати УПФУ в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області звернутися з поданням до Головного управління державного казначейства України у Житомирській області або до його відповідного підрозділу щодо повернення помилково зарахованого до бюджету збору на обовязкове державне пенсійне страхування у сумі 2604 грн 01 коп., що передбачено пунктом 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №787 від 3 вересня 2013 року.

Позивач у судове засідання не з'явилась. 7 грудня 2015 року через канцелярію Житомирського окружного адміністративного суду подала клопотання про розгляд справи без її участі у порядку письмового провадження, у клопотанні вказала, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі (а.с.32).

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки у судове засідання не повідомив, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (а.с.36). 14 грудня 2015 року на адресу Житомирського окружного адміністративного суду надійшли письмові заперечення на адміністративний позов, у яких відповідач проти заявлених вимог заперечував у повному обсязі та просив відмовити у задоволенні позову. У запереченнях вказав, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється відповідно до пункту 3 Порядку №226 органами Державного казначейства України з відповідних рахунків, відкритих в органах Державного казначейства України. Згідно платіжного документа від 21 жовтня 2015 року, долученого до заяви зазначені кошти у сумі 2604 грн 01 коп., сплачено на рахунок спеціального фонду державного бюджету, про що свідчать перші 4 цифри рахунку 31115156700007. У даному платіжному документі зазначено код 37808366, який у відповідності до напрямку платежу, згідно Класифікації доходів бюджету, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 11 січня 2011 року №11, відповідає найменуванню надходжень державного бюджету - "Збір з операцій придбавання (купівлі-продажу) нерухомого майна" (а.с.38-39).

Суд, зясувавши обставини у справі та перевіривши їх доказами, приходить до висновку про задоволення адміністративного позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до договору купівлі-продажу від 22 жовтня 2015 року, посвідченого приватним нотаріусом ОСОБА_2, зареєстрованого у реєстрі за №2786, придбала квартиру №5 у будинку №69 на вулиці Шевченка, у місті Новограді-Волинському, Житомирської області (а.с.9-10).

Під час оформлення договору купівлі-продажу ОСОБА_1 сплатила 1% збору на обов'язкове державне пенсійне страхування від вартості придбаного нерухомого майна у розмірі 2604 грн 01 коп., що підтверджується копією квитанції №141 від 21 жовтня 2015 року (а.с.17).

Вважаючи, що зазначений збір сплачено нею безпідставно, ОСОБА_1 звернулась із заявою від 28 жовтня 2015 року до УПФУ в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області, у якій просила відповідача повернути їй сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 2604 грн 01 коп., оскільки вона придбала житло вперше (а.с.14).

Листом від 4 листопада 2015 року УПФУ в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області відмовило ОСОБА_1 у поверненні сплачених коштів, посилаючись на те, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державного казначейства України з відповідних рахунків, відкритих в органах Державного казначейства України згідно з Планом рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Державного казначейства України від 28 листопада 2000 року №119, шляхом оформлення розрахункових документів. Забезпечити виконання законодавства з повернення платнику помилково та/або надміру сплаченого збору на обов'язкове пенсійне страхування у зв'язку з ненаданням пільг зі звільнення від сплати вищевказаного збору можливе за умови надання, зокрема, документів, які підтверджують факт помилкового справляння збору при придбанні житла вперше, та надання підтверджувальних документів про сплату збору на обовязкове державне пенсійне страхування на розрахункові рахунки УПФУ в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області. Крім того зазначило, що на розрахункові рахунки УПФУ в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області кошти, які були сплачені відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне страхування" не надходили (а.с.18).

Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України від 26 червня 1997 року №400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон України №400/97-ВР).

Відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України №400/97-ВР платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Відповідно до пункту 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 1998 року №1740 (далі - Порядок №1740) збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Згідно з пунктом 15-3 Порядку №1740 нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

З аналізу наведених норм вбачається, що фізичні особи, які придбавають нерухоме майно є платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1%. Однак законодавцем встановлено випадки у яких громадяни не сплачують збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а саме: це громадяни, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Позивач стверджує, що нею придбано житло вперше та надала до суду витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, згідно з яким за нею зареєстровано право власності на нерухоме майно, а саме: квартиру АДРЕСА_2 на підставі договору купівлі-продажу від 22 жовтня 2015 року (а.с.11).

На підтвердження придбання житла вперше позивач надала до суду довідку Комунального підприємства "Новоград-Волинське міжміське бюро технічної інвентаризації" від 29 жовтня 2015 року №423 (а.с.12) та інформаційний витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна (а.с.13), згідно з якими за ОСОБА_1 не зареєстровано іншого права власності на нерухоме майно на підставі договорів купівлі-продажу, окрім квартири АДРЕСА_2.

Відповідач у свою чергу не надав до суду доказів на підтвердження правомірності свого рішення.

З огляду на викладене суд вважає неправомірною відмову УПФУ в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області у повернені позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 2604 грн 01 коп.

Щодо вимог позивача про зобов'язання УПФУ в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області звернутися з поданням до Головного управління державного казначейства України у Житомирській області або до його відповідного підрозділу щодо повернення помилково зарахованого до бюджету збору на обовязкове державне пенсійне страхування суд зазначає наступне.

Процедура повернення коштів, надміру зарахованих до державного бюджету, встановлена Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України 3 вересня 2013 року №787, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 року за №1650/24182 (далі - Порядок №787).

Відповідно до абзаців першого та другого пункту 5 Порядку №787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою з найменуванням та ідентифікаційним кодом установи (у разі наявності), з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Абзацом четвертим пункту 5 Порядку №787 встановлено, що подання в довільній формі подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.

Відмова УПФУ в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області у видачі подання про повернення коштів ОСОБА_1 з підстав ненадання документів, які підтверджують факт помилкового справляння збору при придбанні житла вперше є протиправною, а тому суд зобовязує УПФУ в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області звернутися з поданням, що передбачено пунктом 5 Порядку №787, до Головного управління державної казначейської служби України у Житомирській області або його відповідного підрозділу про повернення ОСОБА_1 помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Керуючись статтями 71, 86, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області у поверненні ОСОБА_1 сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, викладену у листі Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області від 4 листопада 2015 року №6016/07.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області звернутися з поданням до Головного управління державної казначейської служби України у Житомирській області або його відповідного підрозділу про повернення ОСОБА_1 помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, оформленої договором купівлі-продажу квартири від 22 жовтня 2015 року, в сумі 2604 грн 01 коп.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 974 грн 40 коп. на відшкодування витрат зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в м.Новограді-Волинському Житомирської області.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Д.М. Гурін