Постанова № 54500088, 25.11.2015, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.11.2015
Номер справи
806/5090/15
Номер документу
54500088
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2015 року Житомир справа № 806/5090/15

категорія 12.3

Житомирський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Сичової О.П., суддів: Гуріна Д.М., Шимоновича Р.М.,

за участі секретаря Мазур О.О.,

за участі представника позивача, представника відповідача та представника третьої особи

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України за участю третьої особи Житомирського обласного військового комісаріата про визнання дій протиправними та зобов'язання прийняти рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги,

встановив:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з даним позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії Міністерства оборони України щодо відмови у призначенні йому грошової допомоги у зв"язку зі встановленням йому інвалідності ІІ групи з 20.07.2012 внаслідок травми і захворювань, пов"язаних з виконанням ним обов"язків військової служби;

- зобов"язати Міністерство оборони України прийняти рішення щодо призначення йому, як інваліду ІІ групи, одноразової грошової допомоги, відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов"язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №499, зі змінами згідно постанови від 25.07.2011 №815, виходячи з його грошового забезпечення, визначеного на день встановлення йому інвалідності визначеної в довідці Житомирського обласного військового комісаріату від 03.04.2015 №С3/3431/Х350937.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що з 20.07.2012 йому було встановлено другу групу інвалідності внаслідок поранення, контузії, захворювання, що повязані з виконанням обовязків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії. Зважаючи на те, що Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у розмірі, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 499 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб", йому гарантовано право на отримання грошової допомоги.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити.

Представник відповідача - Міністерства оборони України в судовому засіданні проти позову заперечив та просив відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених у письмових запереченнях. Вважає, що доводи позивача не відповідають нормам чинного законодавства в зв"язку з чим відсутні підстави для призначення і виплати йому одноразової грошової допомоги.

Протокольною ухвалою суду від 18 листопада 2015 року до справи залучено в якості третьої особи Житомирський обласний військовий комісаріат. Представник третьої особи Житомирського обласного військового комісаріата в судовому засіданні проти позову заперечив та просив відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу в країнах, де велись бойові дії (витяг із протоколу №1244 від 25.06.2012 засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного звязку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця) (а.с. 13). Наказом Міністерства оборони України від 25.08.1994 №02059 позивач звільнений в запас за власним бажанням та згідно з наказом командира військової частини 54142 від 13.09.1994 №165 виключений зі списків особового складу військової частини (а.с.12) В подальшому, позивачу була встановлена ІІ група інвалідності довічно, що настала в результаті поранення, контузії та захворюванням, повязане з виконанням обовязків військової служби в країнах де велись бойові дії, що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК серії 10 ААБ № 239754 від 31.07.2012 (а.с. 14).

02.08.2012 року Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира позивачу видало посвідчення інваліда війни 2 групи серії ААВ №006139 (а.с.15)

З метою вирішення питання про виплату різниці розміру одноразової грошової допомоги у звязку з отриманням ІІ групи інвалідності, повязаної з виконанням обовязків військової служби в країнах де велись бойові дії, ОСОБА_1 звернувся до Житомирського ОМВК з відповідною заявою, від 03.04.2015 в якій просив виплатити йому грошову допомогу у зв"язку із отриманням у 2012 році ІІ групи інвалідності отриманої при виконанні військових обов"язків та надав копії необхідних документів (а.с.16). Житомирський ОМВК надіслав документи ОСОБА_1 до Міністерства оборони України.

Вирішуючи спір по суті колегія суддів виходить з наступного.

Позивач отримав право на призначення вказаної допомоги з 20.07.2012, а тому має право на її призначення та виплату відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. N 499 (надалі-Порядок N 499).

Суд зазначає, що подання позивачем до Житомирського ОМВК вказаної заяви та доданих до неї документів повністю узгоджується із вимогами п.3 Порядку N 499.

За приписами абзацу 2 п.7 Порядку N 499 Міністерство оборони України, як головний розпорядник коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів на їх підставі рішення про призначення одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або в разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Як встановлено в судовому засіданні, за результатами розгляду заяви позивача листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 31 липня 2015 року №248/3/6/ 1679 ОСОБА_1 через Житомирський обласний військовий комісаріат було відмовлено в призначені одноразової грошової допомоги. В даному листі зазначається, що Закон України від 3 листопада 2006 р. №328- V " Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту військовослужбовців, військовозобов"язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори і деяких інших осіб", яким було внесено зміни до статі 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" набрав чинності 1 січня 2007 року (на виконання якого було прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. №499) , отже, дія цих правових актів поширюється тільки на військовослужбовців, які отримали інвалідність та звільнені після цієї дати або продовжують проходити військову службу. Також зазначено, що оскільки закон не має зворотної дії в часі, тому дія вищевказаних Законів України на ОСОБА_1 не поширюється, то і права на виплату одноразової грошової допомоги, він немає. (а.с. 20).

У Міністерстві оборони України рішення щодо призначення чи відмови у призначенні одноразової грошової допомоги приймає комісія з розгляду питань, пов"язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби.

До зазначеної комісії документи, щодо призначення позивачу одноразової грошової допомоги не надходили, відповідно рішення Міністерство оборони України по суті заяви не приймало.

Зазначене свідчить, що звернення позивача від 03.04.2015року щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги у разі інвалідності, визначеної Порядком N 499, Міністерством оборони України у встановлені законодавством строки не розглянуто.

Суд вважає, що порушені права позивача підлягають судовому захисту виключно шляхом визнання протиправною бездіяльності Міністерства оборони України щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі інвалідності та зобов'язанні Міністерства оборони України розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення та виплату йому одноразової грошової допомоги в разі інвалідності у відповідності до вимог постанови КМ України від 28.05.2008року №499.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 122, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -,

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 про призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі інвалідності.

Зобов'язати Міністерство оборони України розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в разі інвалідності у відповідності до вимог постанови КМ України від 28.05.2008року №499.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя О.П. Сичова

Судді Д.М. Гурін,

ОСОБА_2

Повний текст постанови виготовлено: 21 грудня 2015 р.