Постанова № 54468209, 17.11.2015, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2015
Номер справи
804/8629/15
Номер документу
54468209
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

17 листопада 2015 рокусправа № 804/8629/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді:Шлай А.В.

суддів: Іванова С.М. Чабаненко С.В.

при секретарі: Горшкові В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Лан» на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2015 року у справі №804/8629/15 за позовом Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лан» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, -

В С Т А Н О В И В:

Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просило стягнути з ТОВ «Лан» заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. В обґрунтування позову зазначалось про те, що у позивача працювали гр. ОСОБА_1, ОСОБА_2, які отримують пенсію за віком, що призначена їм на пільгових умовах на підставі пункту «ж» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та гр. ОСОБА_3, ОСОБА_4, які отримують пенсію за віком, призначену на підставі пункту «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Управлінням Пенсійного фонду в Томаківському районі Дніпропетровської області були понесені відповідні витрати з виплати пенсій цим пенсіонерам у червні 2015 року на суму 4020,99 грн., які у добровільному порядку відповідачем не відшкодовані.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2015 року адміністративний позов задоволено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ТОВ «Лан» звернулось з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення норм процесуального права, просить його скасувати та ухвалити нове про відмову у задоволенні позовних вимог. Апелянт зазначає, що відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, яке предявлено позивачем до стягнення, повинно бути здійснено за рахунок коштів Державного бюджету України, як це передбачено абзацом пятим підпункту 1 пункту 2 розділу ХУ Перехідних положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Крім того, оскільки атестація робочих місць на ТОВ «Лан» не проводилась, нарахування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій пенсіонерам ОСОБА_3 та ОСОБА_4 апелянт вважає безпідставним.

Позивач у поданому до суду запереченні просив рішення суду першої інстанції залишити без змін, як законне та обґрунтоване.

Сторони, належним чином повідомлені про день, місце і час розгляду апеляційної скарги, доказом чого є повідомлення про вручення рекомендованих поштових відправлень, у судове засідання не прибули.

Відповідно до частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

У відповідності до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дійшла висновку про наявність підстав для її часткового задоволення, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції на підставі письмових доказів, які містяться в матеріалах справи, ТОВ «Лан» зареєстроване та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області, як платник страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування. Станом на 30.06.2015 року відповідач має заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах згідно п.«б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за червень 2015 року на загальну суму 4020,99 грн., яка складається зі сплати пільгових пенсій: ОСОБА_1 1099,87 грн., ОСОБА_2 1069,76 грн., ОСОБА_3 546,63 грн., ОСОБА_4 285,99 грн., 94,35 грн. (за травень 2015 року), донарахованої доплати згідно перерахунку розміру пенсії за період з січня 2014 року по квітень 2015 року відповідно до графи 15 Розрахунку на травень 2015 року по ОСОБА_4 924,39 грн., що підтверджується відповідним Розрахунком, складеним Управлінням Пенсійного фонду України в Томаківському районі Дніпропетровської області (а.с.13,14) та Розрахунком заборгованості, складеним позивачем (а.с.15).

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність встановленого законом обовязку відповідача по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за пунктами «б-з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Згідно п. 6.4-67 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 року № 21-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663) розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. 6.5. Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії. 6.7. Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідні розрахунки були направлені на адресу відповідача (а.с.16), який у добровільному порядку відшкодування фактичних витрат не здійснив.

Натомість, відповідач наполягає на тому, що відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «ж» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», має здійснюватись виключно за рахунок Державного бюджету України.

При розгляді апеляційної скарги колегією суддів врахований висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України від 07 липня 2015 року у справі № 21-735а15.

Так, за змістом пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності зазначеним Законом.

За правилами абзацу четвертого підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до ПФУ плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

В абзаці п'ятому цього ж підпункту зазначено, що виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в"-"е" та "ж" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів ПФУ, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в"-"е" та "ж" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», покриваються підприємствами та організаціями.

Винятком із цього правила є лише порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, оскільки за змістом абзацу п'ятого підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсій таким особам здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів ПФУ, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, а отже, і витрати на виплату та доставку пільгових пенсій покриваються за рахунок ПФУ та Державного бюджету України відповідно.

Однак специфіка такого порядку полягає в особливостях пенсійного забезпечення зазначених осіб.

Так, згідно зі статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років.

Аналіз положень пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у контексті статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» дає підстави для висновку про те, що порядок, за якого витрати на доставку пільгових пенсій покриваються до 1 січня 2005 року за рахунок коштів ПФУ, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України, стосується лише витрат на виплату та доставку пенсій, призначених особам на підставі статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 пенсія призначена відповідно до пункту "ж" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Згідно з цим пунктом на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України. Такий порядок визначено постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 1992 року № 244 "Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро та більше дітей".

Таким чином, відповідач зобовязаний відшкодовувати витрати та виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах цим пенсіонерам.

Щодо доводів апелянта про відсутність його обовязку відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій ОСОБА_3 та ОСОБА_4 з підстав не проведення на підприємстві атестації робочих місць, колегія суддів зазначає, що пенсія вказаним особам вже призначена. Наявність чи відсутність атестації робочих місць має значення для вирішення питання про наявність підстав для призначення пенсії на пільгових умовах і жодним чином не впливає на обовязок здійснювати зазначене відшкодування.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення адміністративного позову та стягнення спірної суми з відповідача.

Однак, колегія суддів вважає, що судом допущено порушення норм процесуального права з тих підстав, що розгляд справи здійснювався у скороченому провадженню відповідно до пункту 4 частини 1 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України. Цією процесуальною нормою передбачена можливість застосування скороченого провадження справах про стягнення грошових сум, які ґрунтуються на рішеннях субєкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження.

Управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області предявлений адміністративний позов про стягнення з ТОВ «Лан» заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. При цьому, підставою такого звернення стала несплата у добровільному порядку суми, зазначеної у розрахунку цих витрат. За своєю правовою природою такий розрахунок не є рішенням субєкта владних повноважень, його оскарження не передбачено жодним нормативно-правовим актом, тому справа не підлягала розгляду у скороченому провадженню. Зазначене порушення не може оцінюватись як формальне, оскільки сторони позбавляються права на касаційне оскарження судового рішення після його апеляційного перегляду, як це зазначено у частині 10 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись статтями 195-196, 198, 202, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Лан» - задовольнити частково.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2015 року у справі №804/8629/15- скасувати.

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Лан» (52001, Дніпропетровська область, м.Підгороднє, вул. Ульянова, буд.127, код ЄДРПОУ 30847388) на користь Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровському районі Дніпропетровської області (52005, Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, сел.Ювілейне, вул. Теплична, буд.23, код ЄДРПОУ 21928522) - заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах згідно п. б-з ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за червень 2015 року у сумі 4020 грн. 99 коп. (чотири тисячі двадцять гривень 99 коп.).

Постанова суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня її складення у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий:А.В. Шлай

Суддя:С.М. Іванов

Суддя:С.В. Чабаненко