Справа 688/4437/15-а
№ 2-а/688/186/15
Постанова
іменем України
21 грудня 2015 року м. Шепетівка.
СуддяШепетівського міськрайонного суду Хмельницькоїобласті Босюк В.А., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України вм. Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області (далі Управління) посилаючись на те, що з 08.07.2009 року перебуває на обліку в Управлінні як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Вона звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії з врахуванням «інших виплат», відповідно до довідок про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданих Шепетівською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Хмельницькій області № 267/Ф/22-20-05-24 та №268/Ф/22-20-05-24 від 12.10.2015 року. Листом за вих. № 11722/04 від 04.11.2015 року відповідач відмовив їй у перерахунку пенсії. Вважає вказані дії відповідача неправомірними та просить зобовязати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 08.07.2009 року та виплачувати її з розрахунку 84% від середнього заробітку з урахуванням сум, відповідно до довідок Шепетівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області № 267/Ф/22-20-05-24 та № 268/Ф/22-20-05-24 від 12.10.2015 року, залишивши без змін базовий місяць для індексації пенсії, який був визначений при її призначенні.
Представник відповідача у встановлений ч. 3 ст. 183-2 КАС Українистрок подав заперечення на позов, в якому зазначив, що такі види надбавок, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань, індексація грошових доходів громадян, не передбаченіст. 33 Закону України «Про державну службу», Порядком обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця, встановленого постановою КМУ від 31.05.2000 року № 865, як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії державному службовцю. Матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати, а факт утримання із сум допомоги страхових внесків не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця. Крім того, у разі підвищення розмірів пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулось підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Крім того, на нараховану в липні серпні 2009 року матеріальну допомогу у розмірі 10 окладів в сумі 10910,02 грн., яку виплачено для позивача вже після призначення пенсії, не нараховується єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, тому вона не повинна враховуватись при призначенні пенсії ОСОБА_1
Дослідивши матеріали справи, суд знаходить позов підлягаючим до часткового задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч.ч.2, 5 ст. 37 Закону України «Про державну службу» ( в редакції чинній на день призначення пенсії позивачу 08.07.2009 року), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці»встановлено, що заробітна плата, - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» та Наказу Державного комітету статистики України № 5 «Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати» від 13.01.2004 рокуструктура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.
Частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу»передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ч.6 ст.33 цього Законудержавним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівниківта інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Згідно ч.2 ст. 35 цього Законудержавним службовцям надається відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: оплата праці (грошове забезпечення).
Згідно зі ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до Законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведеної норми отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані і сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Судом встановлено, що з 8 липня2009 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області та отримує пенсію за віком згідно із Законом України "Про державну службу».
Згідно довідки Шепетівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Хмельницькій області № 267/Ф/22-20-05-24 від 12.10.2015 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»,до суми заробітної плати ОСОБА_1 за період з липня 2007 року по червень 2009 року включені «інші виплати»: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на соціально побутові потреби, премії до державного та професійного свята, індексація заробітної плати. На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Згідно довідки за № 268/Ф/22-20-05-24 від 12.10.2015 року за період з 1 липня по 30 серпня 2009 року ОСОБА_1 до інших виплат була включена також матеріальна допомога у розмірі 10 окладів.
22 жовтня 2015 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до вищевказаних довідок з урахуванням «інших виплат».
З листа Управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівці та Шепетівському районі № 11722/04 від 04.11.2015 року вбачається, що у здійсненні перерахунку пенсії їй було відмовлено, оскільки ці виплати не включені до складу заробітної плати державного службовця.
Відповідно до ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта Законами України.
При призначенні пенсії позивачу такі виплати як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань, сума індексації заробітної плати та премії до державного та професійного свята не були враховані, хоча з цих виплат нараховувались страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Відмова у перерахунку пенсії позивачці є неправомірною, оскільки постановою правління Пенсійного фонду України № 19-11 від 30.10.2008 року (що діяла на час призначення пенсії позивачу) затверджено довідку про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». В цій довідці прямо вказано, що саме входить в заробітну плату для обчислення пенсії, в тому числі додається довідка про розмір інших виплат, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. Аналогічні положення закріплені в постанові правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року, чинній на час звернення ОСОБА_1 до відповідача з заявою про перерахунок пенсії.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає дії відповідача щодо неврахування при розрахунку пенсії позивачки матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, суми індексації заробітної плати, премії до державного та професійного свята, на які нараховувались і сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, протиправними.
Разом з тим, при визначенні строку, з якого слід провести перерахунок пенсії позивачу, суд виходить з положень ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією. Таким чином, право позивача підлягає захисту з моменту її зверненнядо відповідача з заявою про перерахунок пенсії, оскільки відповідач не мав відповідних даних про складові заробітної плати, а отримав їх тільки 22.10.2015 року разом з відповідною заявою.
За наведених обставин, суд знаходить, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 має бути проведений з 22.10.2015 року з урахуванням вказаних сум відповідно до довідки № 267/Ф/22-20-05-24 від 12.10.2015року. Вимоги позивача за період з 08.07.2009 року по 21.10.2015 року слід залишити без розгляду.
Що стосується визначення позивачу базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації її пенсії суд виходить з наступного.
Відповідно до п.2 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, (далі «Порядок…») індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
Відповідно до п. 10-1 «Порядку…» обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено.
У разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації, що передбачено п. 5 «Порядку…».
Збільшення розміру пенсії позивача в результаті перерахунку на підставі довідки №267/Ф/22-20-05-24 від 12.10.2015 року відбудеться на виконання вказаної постанови в звязку з незаконними діями відповідача по невключенню частини доходів в заробітну плату позивача, а не в результаті зміни розміру мінімальної пенсії.
За вказаних обставин, суд знаходить за необхідне зобовязати управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області при перерахунку пенсії позивачу залишити без змін базовий місяць для індексації її пенсії, який був визначений при її призначенні.
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про зобовязання відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки №268/Ф/22-20-05-24 від 12.10.2015 року слід відмовити, оскільки згідно п. 2 розділу 1 Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою КМУ № 1170 від 22.10.2010 року, на одноразову допомогу працівникам, які виходять на пенсію згідно із законодавством та колективними договорами (включаючи грошову допомогу державним службовцям), єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування не нараховується, тому суд вважає, що відсутні підстави для перерахунку пенсії із включенням в суму заробітної плати ОСОБА_1 виплаченої матеріальну допомогу у розмірі 10 окладів.
Керуючись ст.ст. 33, 35, 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 41, 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці»,«Порядком проведення індексації грошових доходів населення», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, ст.ст. 9, 11, 70, 71, 158-163 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області щодо неврахування при розрахунку пенсії ОСОБА_1 матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, суми індексації заробітної плати, премії до державного свята, премії до професійного свята, на які нараховувались і сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Шепетівці та Шепетівському районі Хмельницької області здійснити з 22 жовтня 2015 року розрахунокта виплатупенсії ОСОБА_1, призначеної їй відповідно до Закону України «Про державну службу», з розрахунку 84 % від сум заробітної плати, включивши до суми, з якої нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, індексації заробітної плати, премії до державного свята, премії до професійного свята, на підставі довідки № 267/Ф/22-20-05-24 від 12.10.2015 року, залишивши базовим місяцем для індексації пенсії, визначений при її призначенні
Позовні вимогиОСОБА_1за період з 8 липня 2009 рокупо 21 жовтня 2015 року залишити без розгляду.
В решті позову відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1судовий збір у розмірі 487 грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівці та Шепетівського району.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії через Шепетівський міськрайонний суд.
Суддя: В.А. Босюк