ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а-116/11/1970
21 лютого 2011 р.м.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Бабюка П.М. при секретарі Михайловській Н.В.,
за участю:
представника позивача: ОСОБА_1;
відповідача: ОСОБА_2 ;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Тернополі адміністративну справу за позовною заявою Кременецького районного центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття до ОСОБА_2 про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю в сумі 4305,39 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Кременецький районний центр зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю в сумі 4305,39 грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, суду пояснив, що 31.12.2007 року Кременецьким районним центром зайнятості відповідачу надано статус безробітного. За період з 31.12.2007 по 31.12.2008 року ОСОБА_2 отримав допомогу по безробіттю в розмірі 4305,39 грн. Проведеною перевіркою встановлено факт заняття ОСОБА_2 підприємницькою діяльністю з 13.01.2003 року по 22.05.2009 року, підтвердженням чого є довідка з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців від 17.08.2010 року №283. Таким чином ОСОБА_2 у вказаний період відносився до категорії зайнятого населення та не підпадав під категорію «безробітній» згідно ст.ст.1,2 Закону України «Про зайнятість населення». Враховуючи наведене, кошти отримані відповідачем в період з 31.12.2007 по 31.12.2008 в розмірі 4305,39 грн. підлягають відшкодуванню на рахунок Кременецького районного центру зайнятості.
Відповідач в судовому засіданні позов не визнав та зазначив, що 13 березня 2008 року він звернувся до державного реєстратора з заявою про припинення підприємницької діяльності і в той же день рішення про припинення було внесене до єдиного реєстру. Пояснив, що про те, що відповідач фактично залишається підприємцем реєстратор йому не повідомив, підприємницькою діяльністю не займався, звітів не подавав, а тому вважає, що на законних підставах отримав допомогу по безробіттю. Крім цього, посилається на пропущення позивачем шестимісячного строку на звернення до суду встановленого ст.99 КАС України.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача проаналізувавши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:
Як вбачається із матеріалів справи, відповідач 02.01.2008 року звернувся до позивача з заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, в якій зазначив, що не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності.
02.01.2008 року згідно наказу №НТ080102 ОСОБА_3 отримав статус безробітного з 31.12.2007 року та відповідно до довідки Кременецького РЦЗ №1911101075 від 24.12.2010 року за період з 31.12.2007 по 31.12.2008 року відповідно до ст. 22, 23 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000р. № 1533-ІІІ (далі Закон № 1533-ІІІ) та п.2.1 «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» отримав допомоги по безробіттю на загальну суму 4305 грн. 39 коп.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 року № 803-ХІІ безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Відповідно до п. 2 ст. 36 Закону № 1533-ІІІ застраховані особи, зареєстровані як безробітні, зобовязані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Судом встановлено, що Кременецьким районним центром зайнятості відповідно до Закону № 1533-ІІІ проведено розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідача. За результатами звірки складено акт № 62 від 07.09.2010 року та встановлено, що у ОСОБА_2 наявні обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг, які відрізняються від поданих ним особисто, а саме, згідно довідки відділу з питань державної реєстрації Кременецької РДА від 17.08.2010 року №283 відповідач з 13.01.2003р. по 22.05.2009р. був зареєстрований як фізична особа-підприємець.
Відповідно до пп. 8 п.1 ст. 31 Закону № 1533-ІІІ виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі призначення виплати на підставі документів, що містять неправдиві відомості.
Відповідно до п.3 ст.36 Закону № 1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обовязків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до ст. 39 Закону № 1533-ІІІ спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Судом встановлено, відповідачу з 31.12.2007 по 31.12.2008 року виплачувалася допомога як безробітньому за наявності обставин, що впливають на умови виплати йому матеріального забезпечення та надання соціальних послуг, які відрізняються від поданих ним особисто. Про ці обставини відповідач не повідомив Кременецький РЦЗ при поданні 02.01.2008 року заяви про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю.
Відповідно до ч.3 ст.46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Зареєструвавшись як фізична особа-підприємець відповідач узяв на себе відповідні обовязки по дотриманню законодавства, що регулює вказані відносини, а тому, суд критично оцінює твердження відповідача, що допомога отримана ним на законних підставах так як підприємницькою діяльністю не займався, звітів не подавав і не був повідомлений державним реєстратором про порядок позбавлення статусу підприємця.
Крім цього, слід відмітити, що рішення відповідача про припинення підприємницької діяльності внесене державним реєстратором до єдиного реєстру 13.03.2008 року, а заява про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю подана до Кременецького РЦЗ значно раніше - 02.01.2008 року.
Враховуючи наведене, суд приходить до переконання, що обставини, викладені позивачем у позовній заяві підтверджуються дослідженими в судовому засіданні належними доказами, а тому, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Щодо посилання відповідача на пропущення позивачем шестимісячного строку звернення до адміністративного суду встановленого ст.99 КАС України, слід зазначити. що відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В даному випадку днем, коли позивач дізнався про порушення прав (інтересів) держави є день складання акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення щодо гр. ОСОБА_3, тобто 07.09.2010 року.
Враховуючи наведене, немає підстав вважати, що Кременецький районний центр зайнятості пропустив строк звернення до адміністративного суду встановлений ч.2 ст.99 КАС України.
Керуючись ст.ст. Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», ст.ст. 94, 160 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_2 (село Білокриниця, Кременецького району, Тернопільської області) на користь Кременецького районного центру зайнятості (р/р 37179300901316, УДК в Тернопільській області, ЄДРПОУ 21134325) кошти в сумі 4305,39 грн. (чотири тисячі триста пять грн. 39 коп.), отримані як допомога по безробіттю.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд у порядок і строк, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
В повному обсязі постанова складена і підписана 25.02.2011 року.
Головуючий суддяБаб'юк П.М.
копія вірна
СуддяБаб'юк П.М.