УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2015 року Справа № 876/10561/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Багрія В.М.,
суддів Рибачука А.І., Старунського Д.М.,
з участю секретаря судового засідання Бадівської О.О.,
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 07.10.2015 року про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до відділу державної виконавчої служби Миколаївського районного управління юстиції Львівської області, третя особа - ОСОБА_3, про визнання протиправними дій та скасування постанов про накладення штрафу,
В С Т А Н О В И В :
У червні 2015 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду в якому просив:
визнати протиправними дії державного виконавця відділу державної виконавчої служби Миколаївського районного управління юстиції ОСОБА_4 щодо винесення постанови ВП № 47533516 від 10.06.15р. про накладення на позивача штрафу в розмірі 340,00 грн.;
визнати протиправними дії державного виконавця відділу державної виконавчої служби Миколаївського районного управління юстиції ОСОБА_4 щодо винесення постанови ВП № 47533516 від 15.06.15р. про накладення на позивача штрафу в розмірі 680,00 грн.;
визнати протиправною та скасувати постанову ВП № 47533516 від 10.06.15р. про накладення на позивача штрафу в розмірі 340,00 грн., винесену державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Миколаївського районного управління юстиції ОСОБА_4;
визнати протиправною та скасувати постанову ВП № 47533516 від 15.06.15р. про накладення на позивача штрафу в розмірі 680,00 грн., винесену державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Миколаївського районного управління юстиції ОСОБА_4
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 07.10.2015 року провадження у справі закрито, оскільки спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Ухвалу суду першої інстанції оскаржив ОСОБА_1, подавши на неї апеляційну скаргу.
В обґрунтування апеляційних вимог вказує на те, що суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі, оскільки відповідач є суб'єктом владних повноважень, а тому згідно вимог КАС України такий спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Апелянт просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та направити справу для продовження розгляду.
Вислухавши суддю-доповідача, апелянта та його представника, які апеляційну скаргу підтримали, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Закриваючи провадження у справі, суд першої інстанції виходив з того, що даний спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а вирішувати його слід у цивільному судочинстві.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції та надаючи оцінку вказаним відносинам зазначає наступне.
Частиною першою статті 181 КАС України передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
З наведеного випливає, що якщо законом встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби, то це виключає юрисдикцію адміністративних судів у такій категорії справ.
За правилами статті 383 і частини другої статті 384 Цивільного процесуального кодексу України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи. Скарга подається до суду, який видав виконавчий документ.
Розгляд скарги здійснюється в порядку, встановленому статтею 386 ЦПК України.
Таким чином, юрисдикція адміністративних судів не поширюється на спори про оскарження дій та рішень органів державної виконавчої служби щодо виконання судових рішень у цивільних справах.
Вказаний висновок узгоджується з позицією, викладеній у постанові Верховного Суду України від 30 червня 2015 року (справа № 825/2566/14).
З матеріалів справи видно, що предметом оскарження є неправомірні дії та рішення державного виконання при виконанні ним виконавчого листа № 447/482/14-ц, виданого Миколаївськими районним судом Львівської області в цивільній справі про зобов'язання ОСОБА_1 повернути малолітню дитину її матері ОСОБА_3
Отже, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про те, що даний спір не підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства, а підлягає розгляду судом, який видав виконавчого листа.
Статтею 200 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, 199, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 07.10.2015 року про закриття провадження у справі №813/3252/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В.М. Багрій
Судді : А.І. Рибачук
Д.М.Старунський