ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №162/1656/15-а
Номер провадження 2-а/162/1496/2015
17 грудня 2015 року смт. Любешів
Любешівський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Гладіч Н.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області про визнання відмови відповідача неправомірною та зобов"язання вчинити дії,-
встановив:
01 грудня 2015 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі про визнання відмови неправомірною та зобов'язання вчинити дії.
Позов мотивує тим, що він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Любешівському районі з 01.02.2009 року та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України „Про державну службу". Страховий стаж на посадах державної служби становить 24 роки 03 місяці 24 дні. При призначенні пенсії не враховано до заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати. 04.11.2015 року він звертався до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі із заявою про перерахунок пенсії та зарахуванні сум виплачених допомог на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, та індексації, однак в цьому йому було відмовлено. Листом від 16.11.2015 року відповідач повідомив, що матеріальна допомога та індексація заробітної плати є одноразовою виплатою і не враховується у суму заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до Закону України „Про державну службу", тому немає підстав у перерахунку пенсії. Вважає, що матеріальна допомога та індексація заробітної плати повинні враховуватися при обчисленні розміру пенсії, оскільки на матеріальну допомогу нараховувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та необхідність врахування матеріальної допомоги при обчисленні пенсії державним службовцям узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України. Тому просить відмову Пенсійного фонду України в Любешівському районі щодо врахування матеріальної допомоги та індексації заробітної плати в суму заробітної плати при обчисленні пенсії визнати неправомірними та зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії в межах строку позовної давності згідно ст. 37 Закону України „Про державну службу" в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та сум індексації згідно довідки про заробітну плату, якою передбачено складові заробітної плати в сумі 3521,62 грн.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився. Відповідно до прохальної частини позовної заяви позовні вимоги підтримує та просить проводити розгляд справи у його відсутності.
Відповідачем 16 грудня 2015 року подано до суду письмове заперечення, відповідно до якого просить відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1, оскільки, статтею 37 Закону України „Про державну службу" передбачено, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (постанова Кабінету Міністрів України „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" №865 від 31.05.2000 року далі - Порядок). Пунктом 1 Порядку передбачено, що розмір виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення, як і індексація, не є складовими заробітної плати державного службовця і не можуть враховуватися при здійсненні перерахунку пенсії. Просить справу розглянути без участі представника.
На підставі частини 1 статті 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідженням поданих сторонами доказів, аналіз законодавства приводить суд до висновку про необхідність часткового задоволення позову.
В судовому засіданні встановлено, що 01.02.2009 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України „Про державну службу".
04 листопада 2015 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням сум виплачених допомог на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, індексації згідно довідки Любешівської районної державної адміністрації № 265/31/2.15 від 04.11.2015 року, однак в цьому йому було відмовлено.
Як вбачається з листа управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі № 797/Ш-01 від 16.11.2015, матеріальна допомога та індексація заробітної плати є одноразовою виплатою і не враховується в суму заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до Закону України „Про державну службу", тому немає підстав у перерахунку пенсії.
За змістом статті 37 Закону України „Про державну службу" (в редакції закону на час призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов"язкове державне пенсійне страхування.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У частині першій статті 1 Закону України „Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону України „Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
З довідки № 265/31/2.15 виданої 04.11.2015 року Любешівською районною державною адміністрацією Волинської області вбачається, що за період з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2008 року позивач отримував надбавки, премії та інші виплати (матеріальну допомогу на оздоровлення, індексація) у загальному розмірі 17337,08 грн. На вказані суми проведено нарахування та утримання страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ст. 1 Закону України „Про індексацію грошових доходів населення", індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Об"єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України „Про індексацію грошових доходів населення", пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078).
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових потреб та індексація входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України „Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України „Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Крім того, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно ст. 66 Закону України „Про пенсійне забезпечення" враховуються при обчисленні пенсій.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, 14.05.2013 року у справі № 21-125а13, 28.05.2013 року у справі №21-97а13, в якій визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов"язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Частиною 1 статті 244-2 КАС України визначено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних відносинах, є обов`язковими для всіх судів України.
Згідно із ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб"єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Враховуючи те, що порушення прав позивача носить триваючий характер, і про порушення такого позивач повинен був дізнатися в момент призначення пенсії суд вважає, що вимогу щодо зобов"язання відповідача зробити перерахунок пенсії в межах строку позовної давності з врахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати та виплатити недоплачену пенсію слід задовольнити частково, зобов'язавши відповідача зробити перерахунок призначеної пенсії з врахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги та індексації заробітної плати з дати звернення позивача із заявою до відповідача про проведення такого перерахунку пенсії, тобто з 04.11.2015 року.
Розподіл судових витрат між сторонами слід здійснити за правилами статті 94 КАС.
Керуючись ст.ст. 6-12, 72, 86, 99, 100, 158-163, 167, 244-2 КАС України, ст.ст. 33, 35, 37 Закону України „Про державну службу", ст. 66 Закону України „Про пенсійне забезпечення", ч. 1 ст. 1 Закону України „Про оплату праці", ст. 41 Закону України „Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", суд, -
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області про визнання відмови відповідача неправомірною та зобов"язання вчинити діїзадовольнити частково.
Визнати неправомірну відмову управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області щодо не включення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації під час обчислення ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 37 Закону України „Про державну службу".
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі 90 відсотків суми заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації, згідно з довідкою про заробітну плату № 265/31/2.15 від 04.11.2015 року, якою передбачені складові заробітної плати в сумі 3521,62 гривня для призначення пенсії, відповідно до Закону України „Про державну службу", починаючи з 04 листопада 2015 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1судові витрати у розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) гривень 20 копійок (судовий збір), які підлягають обов'язковому стягненню органами Державної казначейської служби України із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунку управління Пенсійного фонду України у Любешівському районі Волинської області.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Любешівський районний суд протягом десяти днів з дня її отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий: