Рішення № 54398700, 16.12.2015, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
16.12.2015
Номер справи
924/1744/15
Номер документу
54398700
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"16" грудня 2015 р.Справа № 924/1744/15

Господарський суд Хмельницької області у складі:

суддя Олійник Ю.П., розглянувши матеріали справи

за позовом Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" м. Рівне

до Товариства з обмеженою відповідальністью "Т-Стиль" м.Хмельницький

про стягнення 69 267,60 грн.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача:

- ОСОБА_1 акціонерне товариство „Рівненська фабрика нетканих матеріалів м.Рівне

- Фізична особа підприємець ОСОБА_2 м.Рівне

Представники сторін і третіх осіб:

від позивача ОСОБА_3 за дов. від 12.01.15,

від відповідача ОСОБА_4 за дов. від 3.01.15,

від третіх осіб не приймали участі,

У судовому засіданні оглошено вступну та резолютивну частини рішення згідно з ст.85 ГПК України.

Позивач у позовній заяві та його представник у судовому засіданні просять стягнути з відповідача 69267,60грн. заборгованості за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин. В обґрунтування позову посилаються на те, що договором №1823 від 25.06.09 на подачу води з коммунального водопроводу та прийняття стічних вод у комунальну каналізацію передбачений облік гранично-допустимих концентрацій забруднень абонента (пп.»ж» п.2.4). Зазначають, що відповідно до ст.ст. 19, 20 Закону України «Про питну воду і питне водопостачання», п. 2.1 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002р. №403/6691, п.п. 3.1, 4.1 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду України від 19.02.02 № 37, розділів 7, 8 місцевих Правил приймання при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин із перевищеною гранично-допустимою концентрацією (ГДК) у стічних водах Абонента, що скидаються у систему каналізації, Абонент сплачує Водоканалу плату за скид "наднормативних забруднень згідно розрахунку Водоканалу у 3-денний термін після його отримання. Посилаються на те, що в результаті відбору проб стічних вод представниками позивача в присутності представника відповідача були відібрані проби стічних вод для проведення аналізу їх якості, про що оформлено відповідні акти. За результатами проведених аналізів відповідно до місцевих Правил приймання та договору зроблено розрахунки плати за скид понаднормативних забруднень та виставлено відповідні рахунки-фактури за скид понаднормативних забруднень.

У поясненнях від 10.12.15р. позивач посилається на те, що згідно з п.1.2 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України виробник послуг централізованого водопостачання та водовідведення - це суб'єкт господарювання, що виробляє або створює послуги з централізованого водопостачання та водовідведення; субспоживач суб'єкт господарювання, який одержує воду з комунальної водопровідної мережі або скидає стічні води в комунальну мережу водовідведення через мережі споживача, а відповідно до ст.1 Закону України "Про питну воду та водопостачання" споживач питної води - юридична або фізична особа, яка використовує питну воду для забезпечення фізіологічних, санітарно-гігієнічних, побутових та господарських потреб. Тому даних взаємовідносинах, в розумінні п. 1.2 Правил та ст. 1 Закону України позивач є виробником, відповідач - споживачем, а ПАТ «Рівненська фабрика нетканих матеріалів» - субспоживачем. Якщо підприємство приймає до своїх мереж стічні води іншого Підприємства, розрахунок водогосподарського балансу, схема каналізації та заявки повинні відображати скид стічних вод підприємства - субабонента. Відповідно до п. 3.3. Правил приймання стічних вод у комунальну систему м.Рівне абонент зобов'язаний розробити Паспорти водного господарства підприємства (Додаток №6 Правил), в який не рідше одного разу на квартал вносити дані динаміки показників стічних вод, у т.ч. специфічних речовин, вносити дані про зміну технологічних процесів (крім абонентів фізичних осіб - власників житлових будинків)(п.3.3.6.), здійснювати регулярний контроль за якістю, кількістю, режимом скиду стічних вод та на вимогу Водоканалу надавати відповідні звітні дані (3.3.11.), забезпечити належний контроль за скиданням стічних вод до комунальної системи каналізації, їх облік та попереднє очищення виробничих стічних вод (3.3.16.). Абоненти зобов'язані систематично, але не рідше 1 разу на 3 місяці, подавати до Водоканалу інформацію про об'єми та якісний склад стічних вод, які вони скидають до міської каналізації. Абоненти несуть відповідальність за достовірність інформації (6.3.). За таких обставин саме відповідач несе відповідальність за якість стічних вод, які скидаються в його контрольний колодязь іншими підприємствами. Звертається увага, що відповідач з 31 жовтня по 2 листопада 2015 року скинув свої виробничі стічні води на очисні споруди каналізації РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» з перевищенням гранично-допустимих концентрацій забруднюючих речовин у 2,4 рази, чим порушив Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст і селищ України, Правила приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації м. Рівне, затв. виконавчим комітетом Рівненської міської ради - рішення №66 від 13.05.2014р., умови договору № 1823 на подачу води з комунального водопроводу та прийняття стічних вод у комунальну каналізацію від 25.06.2009р. Стічні води з перевищенням гранично-допустимих концентрацій забруднюючих речовин негативно впливають на біологічні процеси очистки вод. За висновками Центральної геофізичної обсерваторії при дослідженні проб вхідної води на очисні споруди РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» від 29.09.2015р. встановлено гостру летальну токсичність зворотних вод на скиді на очисні споруди РОВКП ВКГ" «Рівнеоблводоканал», ступінь токсичності води - надзвичайно токсична, клас токсичності води - V (п'ятий). Необхідна кратність розбавлення зворотних вод на скиді на очисні споруди - 57,85. Зворотна вода не відповідає вимогам чинних нормативно-правових актів до якості зворотних вод за показником «рівень токсичності води» (на основі біотестування). Зворотні води на скиді на очисні споруди РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» створюють гостро летальні умови для розвитку водних організмів. Невизнання відповідачем позиції РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» можна розцінювати як спосіб ухилення відповідача від виконання своїх договірних зобов'язань при здійсненні господарської діяльності, яка пов'язана з використанням води та скидом стічних вод у систему каналізації міста Рівне.

Відповідач у відзиві на позовну заяву та його представник у судовому засіданні проти позову заперечують, посилаючись на те, що відбори позивачем зроблені із загальної каналізаційної труби, без врахування, що нею користуються інші особи. Звертається увага, що відповідно до ст.ст. 19, 20 Закону України «Про питну воду і питне водопостачання», п.2. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затв. наказом Держбуду України від 19.02.2002р. № 403/6691, п.п. 3.1, 4.1 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затв. наказом Держбуду України від 19.02.2002р. №37, розділів 7, 8 місцевих Правил приймання при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин із перевищеною гранично-допустимою концентрацією у стічних водах Абонента, що скидаються у систему каналізації, Абонент сплачує Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень згідно розрахунку Водоканалу у 3-денний термін після його отримання. Вказані норми декларують обов'язок Абонента оплатити за власні скиди понаднормованих забруднень. Однак, достовірно встановити той факт, що перевищення рівня вмісту забруднюючих речовин в стічних водах, за результатами проведеного основного хімічного аналізу лабораторією позивача відібраних проб стічних вод представниками позивача зумовлено саме скидами відповідача не має можливості, оскільки відбір проб проводився в місці скиду стічних вод понад 20 абонентів, окрім відповідача. Зокрема, в місці відбору проб зразків проходять стічні води таких абонентів, як: Житлове комунальне підприємство «Перспективне» (4 гуртожитки), Поліклініка «Північна» Рівненське міської ради, Приватне підприємство «Майстер-Стом», Приватне підприємство «І-КОМ», Приватне підприємство «Текстиль-Захід», ОСОБА_1 акціонерне товариство «Рівненська фабрика нетканих матеріалів», ОСОБА_5, Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрекс Індастрі», Товариство з обмеженою відповідальністю-фірма «Варто», Товариство з обмеженої відповідальністю-фірма «Інфоком», ФОП ОСОБА_6. ФОП ОСОБА_7, ФОП ОСОБА_8, ОСОБА_9. ФОП ОСОБА_10, ФОП ОСОБА_11, ФОП ОСОБА_12,ФОП ОСОБА_2, ФОП ОСОБА_13, ФОП ОСОБА_14, ФОП ОСОБА_15, ФОП ОСОБА_16, ФОП ОСОБА_17. Вказана обставина підтверджується Схемою каналізаційних мереж ТОВ «Т-Стиль.

Відповідач у поясненні від 16.12.15 посилається на п.1.4., 6.9 Правил приймання стічних вод , на те, що достовірно встановити той факт, що перевищення рівня вмісту забруднюючих речовин в стічних водах, за результатами проведеного основного хімічного аналізу лабораторією позивача відібраних проб стічних вод зумовлено саме скидами відповідача не має можливості, оскільки відбір проб проводився в місці скиду стічних вод понад 20 абонентів за яких відповідач не несе відповідальності і які користуються локальною системою каналізації ТОВ «Т-Стиль», оскільки вищезазначені абоненти не є субабонентами в розумінні Правил. Відповідно до Правил, а також ч.12 п.1.14. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України субабонентами - є водокористувачі, які одержують воду з комунальної водопровідної мережі та/або скидає стічні води у комунальну каналізаційну мережу через Абонента за укладеною з ним угодою та за погодженням з Водоканалом. Зазначена угода відсутня. ТОВ «Т-Стиль» не бере плату за приймання стічних вод вказаних понад 20 абонентів, не приймає стічні води та не контролює їх, на відмінну від позивача. Між позивачем та зазначеними понад 20 абонентами укладені відповідні договори, згідно яких позивач приймає стічні води та бере відповідну плату за вказану послугу. Відтак, позивач повинен самостійно здійснювати контроль за всіма суб'єктами, що користуються мережами відповідача.

Третя особа, яка не заявляє самосійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ФОП ОСОБА_2 у відзиві на позов зазначає, що в період будівництва майнового комплексу ВАТ «Рівнельон» (1961-65р.) одночасно будувалися системи водопостачання і каналізації, які забезпечували всі будівлі, які належали до майнового комплексу підприємства. В 2003р. рішенням виконавчої влади корпус адмінприміщення заводоуправління був виставлений на прилюдні торги. 09.09.2003р. на прилюдних торгах було придбано частина приміщення адмінприміщення заводоуправління. Після продажу в 2008р. майнового комплексу ВАТ «Рівнельон» з Товариством з обмеженою відповідальністю «Т-Стиль» (м.Хмельницький) укладено Договір про спільне використання каналізаційних мереж від 20.06.2014р. В частині приміщення, яке належить третій особі, не використовується жодних речовин, які могли б забруднювати стоки, в приміщенні тільки туалет і умивальник , які використовуються для службового використання, стоки яких не можуть забруднювати каналізаційну мережу.

Третя особа, яка не заявляє самосійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача,- ПАТ „Рівненська фабрика нетканих матеріалів м.Рівне у письмовому поясненні зазначає, що відведення стічних вод проводиться через каналізаційну систему відповідача. Зважаючи на невеликі обсяги стічних вод, не перевищення концентрацій забруднюючих речовин товариство не може бути джерелом забруднення стічних вод, які надходять в комунальну каналізацію.

Викликаною в порядку ст.30 ГПК України ОСОБА_18, інженером інспекції з контролю за скидом стічних вод позивача, надані усні пояснення та разом з начальником інспекції позивача ОСОБА_19 надані письмові пояснення від 2.12.2015р. Зокрема, про те, що згідно договору №1823 від 25.06.2009р., розділу 7 Порядку проведення відбору проб, п.7.3 Правил приймання стічних вод у комунальну систему каналізації міста Рівне, затв. рішенням виконкому Рівненської міської Ради №66 від 13.05.2014р., місцем відбору проб стічних вод абонента є контрольний колодязь. При цьому відбори відбуваються згідно графіку. Відбори проводились за участю головного інженера відповідача ОСОБА_20, який всі рази від підпису на актах відмовлявся, а на відборі 19.11.2014р. був присутній начальник цеху ОСОБА_21 , який засвідчив присутність підписом на акті. Звертається увага, що про лабораторне дослідження стічної води наявні відповідні протоколи. ОСОБА_18 того, зазначається, що у ПАТ „Рівненська фабрика нетканих матеріалів перевищень забруднюючих речовин не виявлено. Звертається увага також на ОСОБА_19 розмежування балансової приналежності водопровідно-каналізаційних мереж та експлуатаційної відповідальності сторін від 6.08.2009р. із відповідною схемою, згідно яких межа розподілу встановлюється на каналізаційному колекторі D від обєктів відповідача до К-1 в районі приміщення решіток на ОС ( очисні споруди ) по вул.Будівельників.

Викликаний в порядку ст.30 ГПК України працівник відповідача ОСОБА_20 для участі у судовому засіданні не зявився. Однак, надав письмові пояснення від 15.12.15, згідно яких вважає, що достовірно встановити той факт, що перевищення рівня вмісту забруднюючих речовин в стічних водах, за результатами проведеного основного хімічного аналізу лабораторією РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» відібраних проб стічних вод 26.06.2014р., 01.07.2014р., 06.08.2014р., 19.11.2014р., 05.12.2014р., 23.01.2015р., 12.02.2015р. 07.05.2015р., 03.06.2015р., 10.07.2015р., 05.10.2015р. зумовлено саме скидами ТОВ «Т-Стиль» не має можливості, оскільки відбір проб проводився в місці скиду стічних вод понад 20 абонентів, окрім ТОВ «Т-Стиль». Вказана обставина підтверджується Схемою каналізаційних мереж ТОВ «Т-Стиль». Зазначив, що відбір проб здійснювався в місці, зазначеному на схемі, що додавалася ТОВ «Т-Стиль».

Розглядом матеріалів справи встановлено:

Між сторонами укладено договір №1823 від 25.06.09 на подачу води з коммунального водопроводу та прийняття стічних вод у комунальну каналізацію, відповідно до якого (п.1.1.) Водоканал (позивач) забезпечує водопостачання абонента (відповідача) до місця приєднання останніх до комунальних водопроводів, а також приймає стічні води у комунальну каналізацію та очищає їх.

Відповідно до п.2.4 пп. „ж цього договору абонент зобов'язується відводити стічні води у комунальні каналізаційні мережі без перевищення гранично-допустимих концентрацій (ГДК) забруднень, встановлених у "Правилах приймання стяних вод у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", затв. наказом Держбуду України від 19.02.02 №37.

Відповідно до п.4.4 договору у випадках скидання Абонентом в каналізаційні мережі Водоканалу стоків, забруднення яких перевищують ГДК, вказаних в даному договорі, оплата за водовідведення проводиться по підвищеному тарифу у відповідності до "Інструкції встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду України 19.02.02р. № 37 зареєстрованої в Мінюсті України 26.04.02р. за №402/6690. Період, за який стягується плата за скид Абонентом з перевищенням допустимих концентрацій, установлений разовим аналізом визначається згідно з місцевими Правилами приймання, але не більше трьох календарних місяців (місяця, у якому відібрана проба, та двох попередніх місяців). Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих Абонентом за цей період даного об'єкта. У разі виявлення залпового скиду обсяг скинутих стічних вод визначається за актами, якими зафіксовано початок та закінчення залпового скиду. Підвищений тариф визначається множенням діючого тарифу на індекс, що рівний кратності перевищення забрудненням ГДК. Коефіцієнт кратності при перевищенні ГДК однієї речовини не може перевищувати 5, окрім випадків, передбачених підпунктами 3.2.1., 3.2.2. "Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів."

Позивачем за погодженням з Департаментом екології та природних ресурсів Рівненської ОДА затверджено графік відбору стічних вод промислових підприємств на 2015р.

Наявність у відповідача в користуванні каналізаційних мереж підтверджується договорами позички від 30.11.2011р. та від 30.12.2014р. між ФОП ОСОБА_22 та відповідачем.

26.06.2014р., 01.07.2014р., 06.08.2014р., 19.11.2014р., 05.12.2014р., 23.01.2015р., 12.02.2015р., 07.05.2015р., 03.06.2015р., 10.07.2015р., 05.10.2015р. представниками позивача в присутності представника відповідача були відібрані проби стічних вод, про що оформлено відповідні акти № 255 від 26.06.14, № 257 від 01.07.14, № 315 від 06.08.14, № 456 від 19.11.14, №478 від 05.12.14р, № 23 від 23.01.15, №54 від 12.02.15, № 180 від 07.05.15, №222 від 03.06.15, № 319 від 10.07.15, №492 від 29.09.15.

За результатами проведених лабораторних досліджень виявлено перевищення граничної концентрації забруднюючих речовин у стічних водах відповідача, що підтверджується протоколами лабораторних досліджень стічної води відповідача №492 (відбір проби 29.09.2015р.), № 319 (відбір проби 10.07.2015р.), №222 (відбір проби 03.06.2015р.), №180 (відбір проби 07.05.2015р.), №54 (відбір проби 12.02.2015р.), №23 (відбір проби 23.01.2015р.), №478 (відбір проби 05.12.2015р.), № 456 (відбір проби 19.11.2014р.), №315 (відбір проби 06.08.2014р.,), №257 (відбір проби 01.07.2014р.), №255 (відбір проби 26.06.2014р.).

Позивачем здійснено розрахунки плати за скид понаднормативних забруднень та виставлено відповідні рахунки-фактури: розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень від 03.07.2014р. та рахунок-фактура № ВД-000376 від 03.07.2014р. на суму 9034,03 грн. (поштова квитанція №7102 від 04.07.2014р.); розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень від 04.08.2014р. та рахунок-фактура № ВД-000455 від 04.08.2014р. на суму 6242,90 грн. (поштова квитанція №0103 від 05.08.2014р.); розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень від 04.09.2014р. та рахунок-фактура № ВД-000527 від 04.09.2014р. на суму 4474,35 грн. (поштова квитанція №8603 від 15.08.2014р.); розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень від 27.11.2014р. та рахунок-фактура № ВД-000764 від 27.11.2014р. на суму 8162,26 грн. (поштова квитанція №4425 від 27.11.2014р.); розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень від 14.01.2015р. та рахунок-фактура № ВД-000017 від 14.01.2015р. на суму 9752,22 грн. (поштова квитанція №7890 від 17.12.2014р.); розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень від 05.02.2015р. та рахунок-фактура № ВД-000072 від 05.02.2015р. на суму 1776,97 грн. (поштова квитанція №0007170 від 29.01.2015р.); розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень від 05.03.2015р. та рахунок-фактура № ВД-000133 від 05.03.2015р. на суму 5425,38 грн. (поштова квитанція №0008898 від 20.02.2015р.); розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень від 08.06.2015р. та рахунок-фактура № ВД-000385 від 08.06.2015р. на суму 7363,40 грн. (поштова квитанція №0015336 від 13.05.201 5р.); розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень від 06.07.2015р. та рахунок-фактура № ВД-000449 від 06.07.2015р. на суму 7200,80 грн. (поштова квитанція №0017781 від 11.06.201 5р.); розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень від 10.08.2015р. та рахунок на оплату № 110 від 10.08.2015р. на суму 4274,02 грн. (поштова квитанція №0020658 від 20.07.2015р.); розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень від 05.10.2015р. та рахунок на оплату № 330 від 05.10.2015р. на суму 5561,27 грн. (поштова квитанція №002686 від 06.10.2015р.).

На підставі перерахованих вище розрахунків та рахунків відповідачу надіслані вимоги про оплату за скид понаднормативних забруднень: вимога про оплату за скид понаднормативних забруднень №3432/01-11 від 16.07.2014р. на суму 9034,03 грн. (відправлення відповідачу підтверджується поштовою квитанцією від 16.07.2014р. №4251); вимога про оплату за скид понаднормативних забруднень №5323/01-11 від 05.09.2014р. на суму 6242,90 грн. (відправлення відповідачу підтверджується поштовою квитанцією від 09.09.2014р. № 4664); вимога про оплату за скид понаднормативних забруднень №5330/01-11 від 09.09.2014р. на суму 4474,35 грн. (відправлення відповідачу підтверджується поштовою квитанцією від 10.09.2014р. № 4776); вимога про оплату за скид понаднормативних забруднень №1996/01-11 від 29.05.2015р. на суму 8162,26 грн. (відправлення відповідачу підтверджується поштовою квитанцією від 29.05.2015р. № 0016751); вимога про оплату за скид понаднормативних забруднень №2170/01-11 від 12.06.2015р. на суму 9752,22 грн. (відправлення відповідачу підтверджується поштовою квитанцією від 16.06.2015р. № 0018133); вимога про оплату за скид понаднормативних забруднень №2531/01-11 від 09.07.2015р. на суму 1776,97 грн. (відправлення відповідачу підтверджується поштовою квитанцією від 13.07.2015р. № 20139); вимога про оплату за скид понаднормативних забруднень №3058/01-11 від 18.08.2015р. на суму 5425,38 грн. (відправлення відповідачу підтверджується поштовою квитанцією від 19.08.2015р. № 0022816); вимога про оплату за скид понаднормативних забруднень №3715/01-11 від 13.10.2015р. на суму 24399,49 грн. (відправлення відповідачу підтверджується поштовою квитанцією від 15.10.2015р. № 0042443).

Згідно підписаного сторонами ОСОБА_19 розмежування балансової приналежності водопровідно-каналізаційних мереж та експлуатаційної відповідальності сторін від 6.08.2009р., згідно яких межа розподілу встановлюється на каналізаційному колекторі D від обєктів відповідача до К-1 в районі приміщення решіток на ОС ( очисні споруди ) по вул.Будівельників згідно схеми. При цьому у судовому засіданні оглянуто наданий позивачем оригінал зазначеного підписаного сторонами ОСОБА_19, до якого приєднана копія схема ( остання сторонами не підписана). Натомість відповідачем оригінал ОСОБА_19 або його копія не надана, однак надано схему каналізаційних мереж відповідача, підписану відповідачем.

ОСОБА_18 того, позивачем надані суду: договори на подачу води з комунального водопроводу та прийняття стічних вод у комунальну каналізацію з підприємцем ОСОБА_23 від 01.09.2009р. та ВАТ "Рівненська фабрика нетканих матеріалів" від 01.03.2008р., договір про виконання робіт з хімічного аналізу промислової стічної води ВАТ "Рівненська фабрика нетканих матеріалів" №7 від 15.01.2014р., протокол лабораторного дослідження стічної води ВАТ "Рівненська фабрика нетканих матеріалів" №347 (відбір проби 29.07.2015р.).

У зв'язку з не здійсненням відповідачем розрахунків за одержаними вимогами та договором позивач звернувся з позовом до суду.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги таке:

Згідно з ч.2 п.1 ст.175 Господарського кодексу України майнові зобовязання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Відносини між сторонами врегульовані договором №1823 від 25.06.2009р. на подачу води з комунального водопроводу та прийняття стічних вод у комунальну каналізацію та Правилами приймання стічних вод у комунальну систему каналізації Рівне, затверджених рішенням виконкому Рівненської міської ради від 13.05.2014р. №66.

Згідно з ст.901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Згідно з ст.ст. 525, 526 ЦК України та ст.193 ГК України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору. Одностороння відмова від виконання зобов'язань або їх зміна не допускається.

Відповідно до п.2.4 пп. «ж» договору від 25.06.2009р. абонент зобов'язується відводити стічні води у комунальні каналізаційні мережі без перевищення гранично-допустимих концентрацій (ГДК) забруднень, встановлених у "Правилах приймання стяних вод у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", затв. наказом Держбуду України від 19.02.02 №37.

Відповідно до п.4.4 договору у випадках скидання Абонентом в каналізаційні мережі Водоканалу стоків, забруднення яких перевищують ГДК, вказаних в даному договорі, оплата за водовідведення проводиться по підвищеному тарифу у відповідності до "Інструкції встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду України 19.02.02р. № 37 зареєстрованої в Мінюсті України 26.04.02р. за №402/6690. Період, за який стягується плата за скид Абонентом з перевищенням допустимих концентрацій, установлений разовим аналізом визначається згідно з місцевими Правилами приймання, але не більше трьох календарних місяців (місяця, у якому відібрана проба, та двох попередніх місяців). Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих Абонентом за цей період даного об'єкта. У разі виявлення залпового скиду обсяг скинутих стічних вод визначається за актами, якими зафіксовано початок та закінчення залпового скиду. Підвищений тариф визначається множенням діючого тарифу на індекс, що рівний кратності перевищення забрудненням ГДК. Коефіцієнт кратності при перевищенні ГДК однієї речовини не може перевищувати 5, окрім випадків, передбачених підпунктами 3.2.1., 3.2.2. "Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів."

Відповідно до п.2.1 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затв. Державним комітетом будівництва, архітектури та житлової політики України №37 від 19.02.2002р., водоканали мають право: розробляти, погоджувати та представляти на затвердження виконавчим органам рад місцеві Правила приймання стічних вод підприємств, а також зміни і доповнення до них; контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод Підприємств; пред'являти Підприємствам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні як цих Правил, так і місцевих Правил приймання; здійснювати раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений з Підприємством заздалегідь відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються. Порядок та періодичність відбору проб визначаються в місцевих Правилах приймання. Згідно з п. 7.8. Правил з метою контролю якості стічних вод Підприємств Водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод Підприємств виконується уповноваженими представниками Водоканалу, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представники Водоканалу, так і представник Підприємства-абонента.

Згідно з п. 1.9 цих Правил кожне Підприємство скидає стічні води в каналізаційну систему населеного пункту через окремий випуск з обов'язковим улаштуванням контрольних колодязів, розташованих за межами Підприємства в місцях, що мають під'їзні дороги. Об'єднання випусків стічних вод від кількох Підприємств дозволяється тільки після контрольного колодязя на випуску кожного Підприємства.

Згідно з п.7.3. Правил приймання стічних вод у комунальну систему каналізації Рівне, затверджених рішенням виконкому Рівненської міської ради від 13.05.2014р. №66, місцем відбору проб стічних вод абонента при плановому контролі складу та властивостей стічних вод є контрольний колодязь на приєднані абонента до КСК ( контрольної системи каналізації м.Рівне).

Наявними в матеріалах справи доказами підтверджено, що позивачем здійснювався відбір проб стічних вод у контрольному колодязі позивача, оскільки акти відбору проб стічної води приймались в присутності представників відповідача, які відповідно і допускали представників позивача до відбору проб.

При цьому судом враховується, що межа розподілу та відповідальності встановлена ОСОБА_19 розмежування балансової приналежності водопровідно-каналізаційних мереж та експлуатаційної відповідальності сторін від 6.08.2009р. із відповідною схемою, згідно яких межа розподілу встановлюється на каналізаційному колекторі D від обєктів відповідача до К-1 в районі приміщення решіток на ОС ( очисні споруди ) по вул.Будівельників. Судом приймається до уваги наданий позивачем підписаний ОСОБА_19 з копією схеми. ОСОБА_18 того, навіть з наданої відповідачем схеми каналізаційних мереж відповідача, підписаної відповідачем, не вбачається іншого контрольного колодязя. Судом враховується також п.2.5 Правил приймання стічних вод у комунальну систему каналізації Рівне,, згідно яких кожний обєкт має бути приєднаний до комунальної каналізації окремим випуском з обовязковим спорудженням контрольного колодязя. Приймаються до уваги на підтвердження зазначеного також пояснення , надані у судовому засіданні 3.12.2015р., викликаною в порядку ст.30 ГПК України ОСОБА_18, інженером інспекції з контролю за скидом стічних вод позивача.

Наявними в матеріалах справи актами відбору проб стічних вод відповідача та протоколами лабораторних досліджень відповідних проб підтверджується перевищення гранично допустимої концентрації забруднюючих стічних вод відповідача.

При цьому не приймаються до уваги доводи відповідача про те, що в його локальну каналізаційну систему здійснюють скид вод інші підприємства, зокрема, Житлове комунальне підприємство «Перспективне» (4 гуртожитки), Поліклініка «Північна» Рівненське міської ради, Приватне підприємство «Майстер-Стом», Приватне підприємство «І-КОМ», Приватне підприємство «Текстиль-Захід», ОСОБА_1 акціонерне товариство «Рівненська фабрика нетканих матеріалів», ОСОБА_5, Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрекс Індастрі», Товариство з обмеженою відповідальністю-фірма «Варто», Товариство з обмеженої відповідальністю-фірма «Інфоком», ФОП ОСОБА_6. ФОП ОСОБА_7, ФОП ОСОБА_8, ОСОБА_9. ФОП ОСОБА_10, ФОП ОСОБА_11, ФОП ОСОБА_12,ФОП ОСОБА_2, ФОП ОСОБА_13, ФОП ОСОБА_14, ФОП ОСОБА_15, ФОП ОСОБА_16, ФОП ОСОБА_17, оскільки відповідачем не подано документальних доказів того, що зазначені господарюючі суб'єкти здійснюють скид власних стічних вод саме у каналізаційну систему відповідача, а об'єднання випусків стічних вод від кількох підприємств дозволяється тільки після контрольного колодязя на випуску кожного підприємства ( враховуючи п. 1.9 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України). ОСОБА_18 того, відсутні докази , що зазначені суб'єкти здійснюють виробничу діяльність, відповідно, можуть скидати стічні води із перевищеним вмістом забруднюючих речовин. Щодо відсутності перевищення гранично допустимої концентрації забруднюючих речовин у стічних водах окремих із зазначених субєктів, то у матеріалах справи наявний протокол лабораторних досліджень про стічних вод Третьої особи по справі ВАТ "Рівненська фабрика нетканих матеріалів" від 29.07.2015р., згідно якого таке перевищення відсутнє.

Щодо доводів відповідача про те, що у в якого каналізаційну систему здійснює скид стоків Третя особа ОСОБА_2, то згідно п. 1.4 Правил вона повинна б бути субабонентом, тобто, водокористувачем, який скидає стічні води в міську каналізаційну мережу через мережі абонента за укладеною з ним угодою та за погодженням з водоканалом. При цьому між третьою особою та відповідачем укладений договір від 20.05.2014 про спільне використання каналізаційних мереж. ОСОБА_15 в даному договорі сторони не позбавлені були можливості узгодити питання щодо відшкодування третьою особою збитків, у випадку скиду стічних вод з перевищеним вмістом забруднюючих речовин у каналізаційну систему відповідача.

Судом враховується, що відповідач на підставі чинного законодавства та укладеного з позивачем п.4.4 договору взяв на себе зобов'язання у випадках скидання в каналізаційні мережі позивача стоків, забруднення яких перевищують ГДК, вказаних в договорі, оплату проводити по підвищеному тарифу у відповідності до Інструкції встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду України 19.02.02р. № 37 зареєстрованої в Мінюсті України 26.04.02р. за №402/6690. До стічних вод підприємства згідно з п. 1.4 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України відносяться усі види стічних вод, що утворилися внаслідок його діяльності, а також поверхневі та дощові води з території Підприємства (з урахуванням субабонентів). Тому аргументи відповідача щодо того, що в його каналізаційні мережі можуть скидати забруднюючі речовини інші субєкти, судом до уваги не приймаються, оскільки наявність у відповідача в користуванні каналізаційних мереж підтверджується договорами позички від 30.11.2011р. та від 30.12.2014р. між ФОП ОСОБА_22 та відповідачем, а відповідно за усі види стічних вод у цих мережах і їх скид відповідальність несе відповідач.

Відповідно до п.п. 3.2.1 - 3.2.3 Правил приймання стічних вод у комунальну систему каналізації Рівне, затв. рішенням виконкому Рівненської міської ради від 13.05.2014р. №66, позивач контролює якість, кількість та режим скиду стічних вод Абонентів; здійснює у будь-яку годину доби відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються Абонентом; пред'являє Абонентам у встановленому порядку рахунки за порушення цих Правил та скид понаднормативних забруднень. Відповідно до розділів 7, 8 Правил приймання при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин із перевищеною гранично-допустимою концентрацією (ГДК) у стічних водах абонента, що скидаються у систему каналізації, абонент сплачує водоканалу плату за скид наднормативних забруднень згідно розрахунку водоканалу у 3-денний термін після його отримання.

Відповідно до місцевих Правил позивачем на підставі Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затв. Наказом Держбуду України від 19.02.2002р. N 37, позивачем проведений розрахунок плати за скид понаднормативних забруднень на загальну суму 69267,60грн. та виставлено відповідні рахунки-фактури, наявні в матеріалах справи, а також виставлені відповідні вимоги про оплату за скид понаднормативних забруднень.

При цьому судом приймається до уваги, що відповідачем не оспорюються розмір нарахованої та заявленої позивачем до стягнення плати за скид понаднормативних забруднень до стічних вод.

Всупереч ст.33 ГПК України відповідачем не подані належні докази, які б з достовірністю спростовували виявлені позивачем в результаті дослідження проб порушення правил приймання стічних вод у комунальну систему каналізації . ОСОБА_18 цього, відповідачем на вимогу суду не подані ні Паспорт водного господарства підприємства, ні своїх звітних даних регулярного контролю за якістю, кількістю, режимом стічних вод, що передбачено п.п.3.3.6, 3.3.11 Правил приймання стічних вод у комунальну систему каналізації Рівне, затверджених рішенням виконкому Рівненської міської ради від 13.05.2014р. №66, а також журналів аналізів стічних вод і замірів їх витрат, що передбачено п.7.1. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затв. Державним комітетом будівництва, архітектури та житлової політики України №37 від 19.02.2002р. Зазначене унеможливлює підтвердження доводів відповідача про відсутність порушень, встановлених позивачем.

Враховуючи вищезазначене, позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 69267,60грн. визнаються правомірними та обгрунтованими, тому позов належить задовольнити.

Згідно з ст.ст.44, 49 ГПК України судові витрати по справі (судовий збір) підлягають покладенню на відповідача у звязку із задоволенням позову.

Керуючись ст. ст. 1, 2, 45, 12, 15, 33, 43,44, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" м. Рівне до Товариства з обмеженою відповідальністью "Т-Стиль" м.Хмельницький, Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 акціонерне товариство „Рівненська фабрика нетканих матеріалів м.Рівне, Фізична особа підприємець ОСОБА_2 м.Рівне, про стягнення 69267,60 грн. задоволити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністью "Т-Стиль" м.Хмельницький (м.Хмельницький, вул. Курчатова, 6, код 35750435) на користь Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" м. Рівне (вул. С. Бандери, 2, код 03361678) 69267,60грн. (шістдесят дев'ять тисяч двісті шістдесят сім гривень 60 коп.) заборгованості, 1218,00грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень 00 коп.) судового збору. Видати наказ.

Повне рішення складено 17.12.2015р.

СуддяЮ.П. Олійник

Віддрук. 3 прим. :

1 - до справи,

2 третій особі ( 33023 АДРЕСА_1) пр.,

3- третій особі ПАТ «Рівненська фабрика нетканих матеріалів» ( 33016 м.Рівне, вул.Фабрична, 2) пр.