Єдиний унікальний номер 234/10297/15-ц Номер провадження 22-ц/775/1114/2015
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 грудня 2015 року
Апеляційний суд Донецької області в складі:
Головуючого - судді: Курило В.П.,
суддів: Будулуци М.С., Космачевської Т.В.,
за участю секретаря Марченко Я.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Артемівську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго», на рішення Краматорського міського суду Донецької області від 26 жовтня 2015 року, -
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Краматорського міського суду Донецької області від 26 жовтня 2015 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задоволені.
Не погодившись із вказаним рішенням суду, ТОВ «Краматорськтеплоенерго» подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду скасувати. Вважає його незаконним та необґрунтованим. ТОВ «Краматорськтеплоенерго» зазначало, що до питання встановлення приладів обліку теплової енергії в квартирах багатоповерхових будинків з вертикальною системою опалення слід підходити комплексно з відповідним переобладнанням загальнобудинкової системи опалення та встановленням приладів обліку теплової енергії у всіх квартирах багатоповерхового будинку. Пунктом 11 Правил користування теплової енергії, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2007 № 1198 визначено, що самовільне втручання в діючі системи теплопостачання та теплоспоживання забороняється. Для вирішення даного питання споживачу необхідно звернутись до спеціалізованої проектної організації, яка на основі технічних умов розробить проект по переобладнанню внутрішньобудинкової системи опалення для встановлення квартирного обліку теплової енергії. Відповідно до пункту 8 зазначених Правил, для приєднання споживача до системи теплопостачання, реконструкції або розширення системи теплопостачання споживач повинен надати заявку теплопостачальній організації про видачу технічних умов. А він цього не зробив.
В засіданні апеляційного суду представник підприємства апеляційну скаргу підтримав, просив її задовольнити.
Позивач ОСОБА_1 просив апеляційну скаргу відхилити, рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги в межах оскарження, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим.
Відповідно до ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення суду першої інстанції без змін, якщо визнає, що воно ухвалене з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Апеляційний суд вважає, що рішення суду першої інстанції відповідає вимогам матеріального та процесуального законів.
Судом першої інстанції встановлено, що згідно договору купівлі-продажу квартири від 1 серпня 2002 року ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1. Позивач є зареєстрованим за вказаною адресою.
На початку 2015 року позивач ОСОБА_1 виявив бажання встановити у своїй квартирі, розташованій у багатоквартирному будинку, квартирні прилади обліку теплової енергії.
Право на встановлення такого обладнання фізичною особою - споживачем врегульовано чинним законодавством.
Згідно статті 6 Закону України «Про теплопостачання» від 02.06.205 року №2633-ІV (із змінами та доповненнями) державна політика у сфері теплопостачання базується на принципах: зокрема, забезпечення захисту прав та інтересів споживачів; забезпечення впровадження засобів обліку і приладів регулювання споживання теплової енергії.
Згідно статті 24 вказаного Закону передбачається оплата за спожиту теплову енергію за показаннями засобів обліку теплової енергії.
Згідно статті 1 вказаного Закону прилад комерційного обліку теплової енергії це засіб вимірювальної техніки, що має нормовані метрологічні характеристики і тип якого занесений до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки, на основі показань якого визначається обсяг спожитої теплової енергії.
Відповідно до пункту 29 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630(із змінами та доповненнями), споживач має право, зокрема, на:
- установлення квартирних засобів обліку та взяття їх на абонентський облік;
-періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку.
Згідно пункту 9 вказаних Правил, у квартирі роботи з установлення засобів обліку води і теплової енергії (далі - квартирні засоби обліку) проводяться спеціалізованою організацією, виконавцем, виробником чи постачальником за рахунок коштів споживача.
Квартирні засоби обліку беруться виконавцем на абонентський облік.
Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку проводяться за рахунок виконавця.
Згідно пункту 10 вказаних Правил, оплата послуг за показаннями квартирних засобів обліку провадиться лише у разі здійснення обліку в усіх точках розбору холодної та гарячої води у квартирі незалежно від наявності засобів обліку на вводах у багатоквартирний будинок.
Справляння плати за нормативами (нормами) споживання за наявності квартирних засобів обліку без урахування їх показань не допускається, за винятком випадків, передбачених абз.5 п.16 цих Правил. Виконавець і споживач не мають права відмовлятися від врахування показань засобів обліку.
Згідно п.14 вказаних Правил, показання квартирних засобів обліку знімаються споживачем щомісяця.
Згідно п.32 п.п.9 вказаних Правил, виконавець зобов'язаний забезпечувати за заявою споживача взяття на абонентський облік у тижневий строк квартирних засобів обліку.
Для реалізації передбаченого законодавством права на встановлення квартирних засобів обліку теплової енергії ОСОБА_1 рішенням виконавчого комітету Краматорської міської ради № 241 від 6 травня 2015 року погоджено переобладнання приміщення у зв'язку із встановленням інженерного обладнання (вузла комерційного обліку витрат тепла в системі опалення) та перенесення нагрівальних приладів згідно з проектом та технічними умовами квартири АДРЕСА_1, що належить ОСОБА_1
Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 звернувся до ТОВ «Краматорськтеплоенерго», яка є енергопостачальною організацією в будинок АДРЕСА_1, із заявою (з усіма необхідними додатками) про видачу йому технічних умов.
Листом ТОВ Краматорськтеплоенерго від 28.05.2015 року №06/844 позивачу ОСОБА_1 було фактично відмовлено у видачі технічних умов на переобладнання приміщення у зв'язку зі встановленням квартирного засобу обліку теплової енергії на тій підставі, що він повинен отримати та надати відповідачу письмову згоду власників усіх інших жилих та нежилих приміщень в цьому будинку.
Така відмова відповідача судом правильно визнана необґрунтованою, оскільки вона суперечать діючому законодавству, зокрема, Закону України «Про теплопостачання», Правилам надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженимпостановою КМУ від 21.07.2005 року №630.
Крім того, позивачем ОСОБА_1 надана письмова згода власників будинку АДРЕСА_1, а саме ОСОБА_2, ОСОБА_3., ОСОБА_4 (квартири №№24,28,32), які дозволяють установку квартирного лічильника тепла на квартиру АДРЕСА_1.
Доводи скарги про те, що встановлення лічильника тепла в квартирі позивача можливе тільки при встановленні таких лічильників в усьому будинку, є безпідставними і не ґрунтуються на законі. Із змісту приведеного закону не вбачається, що встановлення засобів обліку постачання теплової енергії має відбуватися в усіх квартирах жилого будинку.
В апеляційній скарзі підприємство посилається на те, що для встановлення в квартирі позивача засобу обліку теплоенергії необхідно провести переобладнання самої системи опалення. Для цього необхідно розробити певні технічні умови, які мають бути виконані підприємством - відповідача. Для виконання цих умов необхідне звернення позивача до відповідача з відповідною заявою. Таким чином, відповідач підтвердив, що технічні умови щодо переобладнання системи опалення в квартирі позивача має виконувати саме він, а ні будь яка стороння організація. Позивач звернувся до відповідача з заявою розробити такі технічні умови для встановлення в його квартирі приладів обліку теплової енергії. І у відповідача не має підстав для відмови позивачу у виконання таких технічних умов.
Технічні умови - нормативний документ, що встановлює технічні вимоги, яким повинна відповідати продукція, процес або послуга , та визначає процедури, за допомогою яких може бути встановлено чи дотримані такі вимоги. Технічні умови (далі - ТУ) - це комплекс умов та вимог щодо інженерного забезпечення об'єкта з визначенням джерел енергоносіїв, приймальних систем водовідведення, спеціальних умов експлуатації, місць приєднання до відповідних зовнішніх інженерних мереж, розрахункових інженерних навантажень, умов здійснення будівництва.
Отже, апеляційний суд вважає, що відповідач має видати позивачу технічні умови на встановлення квартирного приладу обліку теплової енергії, де і має зазначити комплекс умов та вимог щодо інженерного забезпечення вказаного об'єкта з визначенням джерел теплоносіїв, приймальних систем водовідведення, спеціальних умов експлуатації, місць приєднання до відповідних зовнішніх мереж, розрахункових інженерних навантажень, умов здійснення відповідних робіт.
Доводи відповідача про те, що позивач не звертався до них з відповідною заявою про надання технічних умов не відповідають фактичним обставинам справи.
Розглядаючи справу, суд першої інстанції повно, всебічно і об'єктивно перевірив доводи і заперечення сторін, наданим доказам дав правильну правову оцінку і правильно вирішив спір.
Усі доводи апеляційної скарги були предметом дослідження суду першої інстанції, правильно визнані необґрунтованими і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Рішення суду є законним і підстав для його скасування не має.
Керуючись ст. ст. 303, 307, 308, 314, 315 ЦПК України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорськтеплоенерго» відхилити.
Рішення Краматорського міського суду Донецької області від 26 жовтня 2015 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності з моменту її проголошення, може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Судді