справа № 361/6743/15-а
провадження № 2-а/361/476/15
27.11.2015
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 листопада 2015 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1, при секретарі ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі про визнання дій субєкта владних повноважень неправомірними, зобовязання вчинити дії,-
в с т а н о в и в :
У вересні 2015 року до суду надійшов зазначений позов ОСОБА_3, де позивач вказує, що являється учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії. 27.01.2014 року позивач звернувся із заявою, до якої також додано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії та довідку форми № 122, до Управління Пенсійного фонду України у м. Броварах та Броварському районні про призначення пенсії відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак, 19 червня 2014 року відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії.
24 липня 2015 року позивач повторно звернувся до УПФ у м. Бровари та Броварському районі із заявою про призначення пенсії відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». До заяви додано копію посвідчення учасника ліквідації ЧАЕС 2 категорії та довідку форми № 122.
Листом від 28 липня 2015 року знову відмовлено позивачу у призначенні такої пенсії, у звязку із тим, що позивачем не надано будь-які первинні документи, в яких би було зазначено населений пункт чи обєкт, де позивачем проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Позивач просить визнати дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії неправомірними, скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м. Бровари та Броварському районі про відмову у призначенні пенсії від 25 квітня 2014 року, та зобовязати відповідача призначити та нараховувати йому пенсію з 28.07.2015 року відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач у судове засідання не зявився, про місце,час та дату розгляду справи повідомлявся належним чином. До початку судового засідання надав заяву, в якій позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив здійснювати розгляд справи за його відсутності.
У судове засідання представник управління Пенсійного фонду України у місті Броварах та Броварському районі Київської області не з'явилася, надавши суду заперечення, в яких зазначено, що відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено право на зменшення пенсійного віку, встановленого для одержання державної пенсії особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення в залежності від терміну проживання або роботи на забрудненій території. З огляду на зазначене, для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку заявнику необхідно надавати документи про період роботи ( проживання), кількість днів роботи на ЧАЕС на території радіоактивного забруднення. Надані заявником до УПФ в м. Бровари та Броварському районі Київської області не можуть слугувати підставою для призначення пенсії зі зниження пенсійного віку відповідно до ст. 55 вказаного закону, оскільки довідка форми № 122 не містить посилання на первинні документи, в яких є відомості про період роботи у зоні відчуження. Відповідно до акту зустрічної перевірки від 10 лютого 2014 року підприємство не може надати будь-які первинні документи, в яких було б зазначено населений пункт чи обєкт, де особою проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії ЧАЕС. З огляду на викладене, представник відповідача просила відмовити у задоволенні позовних вимог.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно і всебічно зясувавши обставини в адміністративній справі, обєктивно дослідивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Згідно із ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
Із матеріалів справи вбачається, що із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах позивач звернувся до УПФ у м. Бровари та Броварському районі Київської області 27 січня 2014 року.
Листом за № 4689/05 від 19 червня 2014 року позивачу відмовлено у призначанні пенсії за віком на пільгових умовах.
В обґрунтування поважності причин пропуску строку звернення із даним позовом ОСОБА_3 зазначає, що 24.07.2014 року був госпіталізований до лікарні. Наслідки хвороби були такими, що позивач тривалий час не міг звернутися до суду, тому 28 липня 2015 року позивач повторно звернувся до відповідача із відповідною заявою про призначення йому пенсії, в результаті чого листом від 28 липня 2015 року УПФ у м. Бровари та Броварському районі Київської області повторно відмовлено позивачу у призначені пенсії за віком на пільгових умовах.
З огляду на викладене, суд вважає поважними причини пропуску строку звернення ОСОБА_3 із даним позовом.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_3 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, 2 категорії, що підтверджується посвідченням 2 категорії для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, серії А №243280.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - 10 років.
Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджено Постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.91 р. № 106.
Згідно зі ст.65 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженим Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 р. №22-1, визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р.(зі змінами та доповненнями), зокрема, додаються: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форму якої затверджено постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 р. № 122; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (при призначенні пенсії з використанням норм ст. 55 Закону № 796-ХІІ).
Основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження являється довідка ф.122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії.
У разі неможливості подання довідки за формою № 122 для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що стверджують період роботи в зоні відчуження: первинні документи, що стверджують періоди перебування в зоні відчуження: довідки про період роботи в зоні, табеля обліку робочого часу за період роботи в зоні, копії відомостей (особових) рахунків на виплату заробітної плати.
Відповідно до наявних у матеріалах справи наказів Комбінату «Київоблпромстрой» від 20.10.1986 р. за № 194-у, від 31.10.1986 р. за № 202 у, від 18.11.1986 року за № 202-к, ОСОБА_3 у період із 20.10.1986 р. по 25.10.1986 п., з 26.10.1986 р. по 31.10.1986 р., та з 18.11.1986 р. по 22.11.1986 р. знаходився у Чорнобильському районі працюючим по ліквідації наслідків ЧАЕС.
Матеріалами справи встановлено, що позивачем до управління Пенсійного фонду України у м. Броварах та Броварському районі Київської області надано довідку форми №122, яка видана 05 листопада 1992 року Малим державним підприємством «Промінь 15»», та підтверджує те, що ОСОБА_3 у період із 20 жовтня 1986 року по 02 листопада 1986 рік був безпосередньо зайнятий на роботах у Чорнобильському районі спец зоні с. Рудня-Вересня відповідно до наказу № 194у від 20 жовтня 1986 року.
Крім того, факт перебування ОСОБА_3 в зоні відчуження з 20 жовтня 1986 року по 02 листопада 1986 рік підтверджується наявними у матеріалах справи документами, а саме: копією довідки від 16.06.2014 р. за № 44, та копіями наказів за № 202 та 194у, виданих у жовтні та листопаді 1986 року Колективним підприємством «Пересувна механізована колона № 15».
Також із довідки № 514, виданої 05 листопада 1992 року малим підприємством «Промінь-15» вбачається, що позивачу нараховувалася підвищена оплата праці за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Виходячи з вищезазначеного, суд дійшов висновку про те, що позивач надав всі необхідні документи, передбачені Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, які підтверджують період роботи позивача в зоні відчуження в 1986 році, а тому дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії ОСОБА_3 зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є неправомірними.
За таких обставин, вимоги позивача про зобовязання відповідача призначити на нараховувати йому пенсію з 28.07.2015 року відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», нарахувати пенсійні виплати з моменту призначення та виплатити їх є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 159-163 КАС України , ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» суд, -
п о с т а н о в и в:
Позов задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України у м. Броварах та Броварському районі Київської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_3 пенсії за віком з урахуванням ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними.
Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду Україниу м. Бровари та Броварському районі Київської області про відмову у призначенні ОСОБА_3 пенсії від 25 квітня 2014 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Броварах та Броварському районі Київської області призначити ОСОБА_3 пенсію за віком з урахуванням ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 28.07.2015 року із зменшенням пенсійного віку на 10 років, нарахувати пенсійні виплати з моменту призначення та виплатити їх.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини 3 статті 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Порядок набрання постановою законної сили передбачено ст. 254 КАС України.
Суддя Н.М. Петришин