ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2015 р. Справа № 816/1995/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Катунова В.В.
Суддів: Ральченка І.М. , Бершова Г.Є.
за участю секретаря судового засідання Кудіної Я.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Кононівський елеватор" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 22.09.2015р. по справі № 816/1995/15
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кононівський елеватор"
до Полтавської обласної державної адміністрації , Департаменту екології та природних ресурсів Полтавської обласної державної адміністрації треті особи Оржицька районна державна адміністрація Полтавської області , Лазірківська сільська рада Оржицького району Полтавської області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач- Товариство з обмеженою відповідальністю "Кононівський елеватор", звернувся до суду з позовом до Полтавської обласної державної адміністрації про визнання дій по поверненню документів на доопрацювання без видачі дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами протиправними; зобов'язання прийняти рішення щодо видачі дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Ухвалами Полтавського окружного адміністративного суду від 23 червня 2015 року до участі у справі у якості третьої особи залучено Департамент екології та природних ресурсів Полтавської обласної державної адміністрації, від 03 липня 2015 року до участі у справі у якості третіх осіб залучено Оржицьку районну державну адміністрацію Полтавської області, Лазірківську сільську раду Оржицького району Полтавської області.
Протокольною ухвалою від 22 вересня 2015 року залучено до участі у справі у якості другого відповідача Департамент екології та природних ресурсів Полтавської обласної державної адміністрації, виключивши його зі складу третіх осіб.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 22.09.2015 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Апеляційна скарга позивача мотивована тим, що оскаржуване рішення ухвалено судом першої інстанції з ненаданням належної оцінки нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення, судом порушено правильність застосування норм матеріального права, а саме: ст. 3, ч.5 ст. 4-1, ч.ч. 3,9 ст. 7 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, які отримали такий дозвіл, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 року №302 та правової оцінки обставин у справі.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, 09 квітня 2015 року ТОВ "Кононівський елеватор" подано до Дозвільного центру Центру надання адміністративний послуг Полтавської міської ради пакет документів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами /а.с. 9/.
Листом від 23 квітня 2015 року №1758/05-03-16 позивача повідомлено про повернення документів на доопрацювання /а.с. 10/.
05 травня 2015 року ТОВ "Кононівський елеватор" повторно подано до Дозвільного центру Центру надання адміністративний послуг Полтавської міської ради пакет документів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами /а.с. 11/.
Листом від 07 травня 2015 року №1958/05-03-16 позивачуаповідомлено про повернення документів на доопрацювання /а.с. 12/.
Позивач не погодився із діями відповідачів щодо повернення документів, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з відсутності правових підстав для задоволення позову, оскільки дійшов до висновку, що дії відповідачів по поверненню ТОВ "Кононівський елеватор" документів на доопрацювання є обґрунтованими та відповідають вимогам законодавства, порушень при поверненні позивачу документів судом не встановлено.
Між тим, такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, не відповідають нормам матеріального права та фактичним обставинам справи.
Відповідно до ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу.
Відповідно до ч.1 ст.4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», порядок видачі документів дозвільного характеру або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними (регіональними, місцевими) органами встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням відповідного дозвільного органу, погодженим з уповноваженим органом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Єдиний механізм проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами встановлено Порядком проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 р. N302.
Відповідно до вказаного Порядку №302, Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам - підприємцям (далі - суб'єкт господарювання) експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.
Відповідно до п.4 Порядку №302, для отримання дозволу суб'єкт господарювання:
-оформляє заяву;
-готує документи, в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин;
-проводить інвентаризацію стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, видів та обсягів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, пилогазоочисного обладнання;
-проводить оцінку впливу викидів забруднюючих речовин на стан атмосферного повітря на межі санітарно-захисної зони;
-розробляє плани заходів щодо: досягнення встановлених нормативів граничнодопустимих викидів для найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин; охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру; ліквідації причин і наслідків забруднення атмосферного повітря; остаточного припинення діяльності, пов'язаної з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, та приведення місця діяльності у задовільний стан; запобігання перевищенню встановлених нормативів граничнодопустимих викидів у процесі виробництва; здійснення контролю за дотриманням встановлених нормативів граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин та умов дозволу на викиди;
-обґрунтовує розміри нормативних санітарно-захисних зон, проводить оцінку витрат, пов`язаних з реалізацією заходів щодо їх створення;
-проводить оцінку та аналіз витрат, пов`язаних з реалізацією запланованих заходів щодо запобігання забрудненню атмосферного повітря;
-готує інформацію про отримання дозволу для ознайомлення з нею громадськості відповідно до законодавства.
Суб'єкт господарювання для розроблення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, може залучати установи, організації та заклади, яким Мінприроди надає право на розроблення цих документів.
Частиною 5 ст.4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» наведено перелік підстав для відмови у видачі документа дозвільного характеру та передбачено, що відмова у видачі документа дозвільного характеру за підставами, не передбаченими законами, не допускається. При цьому, письмове повідомлення дозвільного органу про відмову у видачі документа дозвільного характеру надається суб'єкту господарювання особисто або надсилається поштовим відправленням з описом вкладення або у випадках, передбачених законом, - в електронній формі за допомогою засобів телекомунікацій із зазначенням передбачених законом підстав для такої відмови у строк, встановлений для видачі документа дозвільного характеру.
Пунктом 6 Порядку №302 передбачено, що Мінприроди та дозвільні центри передають Держсанепідслужбі, її територіальним органам відповідно заяву та документи на отримання дозволу. Держсанепідслужба, її територіальні органи протягом 15 календарних днів з дати надходження документів приймають рішення щодо можливості/неможливості видачі дозволу, яке надсилається Мінприроди та дозвільним центрам відповідно. У разі прийняття рішення щодо неможливості видачі дозволу у ньому зазначається зміст зауважень.
Як свідчать матеріали справи, позивачем, на виконання п.4 Порядку№302 подано до Дозвільного центру Центру надання адміністративний послуг Полтавської міської ради пакет документів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Відповідач, розглянувши пакет документів, поданих ТОВ "Кононівський елеватор" , листом за № 1758/05-03-16 від 23.04.2015 повернув їх на доопрацювання позивачу у зв'язку із надходженням до Полтавської обласної ради та Полтавської облдержадміністрації скарг від жителів с. Лазірки та листа Оржицької райдержадміністрації від 06.11.2014 року № 01-44/529 з приводу діяльності насіннєвого заводу ТОВ "Кононівський елеватор".
Частиною 2 ст. 8 Порядку №302 встановлено, що у разі наявності зауважень документи повертаються суб'єкту господарювання з викладом їх змісту та зазначенням терміну повторного подання.
Колегія суддів погоджується з доводами позивача, що лист Департаменту не містить чіткого змісту зауважень, не конкретизують їх, що унеможливлює позивача їх виконати та переоформити документи у той спосіб, у який вважає за необхідне їх переоформлення та не зазначено терміну повторного подання документів.
Колегія суддів зазначає, що наявний в матеріалах справи лист № 1758/05-03-16 від 23.04.2015 неможливо визнати повідомленням про відмову у видачі дозволи, оскільки він містять інформативний характер щодо наявності скарг від жителів с. Лазірки та листа Оржицької райдержадміністрації від 06.11.2014 року № 01-44/529 з приводу діяльності насіннєвого заводу ТОВ "Кононівський елеватор".
Також, колегія суддів вважає помилковим посилання суду першої інстанції у спірних правовідносинах на п. 5 Порядку №302 щодо не розміщення повідомлення про намір отримати дозвіл у газеті органів виконавчої влади "Урядовий кур'єр, що обмежує право населення с. Лазорки Оржицького району на одержання інформації про заплановану діяльність, ТОВ "Кононівський елеватор", як на підставу для відмови в задоволенні позову, оскільки, як свідчать матеріали справи документи було повернено на доопрцювання у зв'язку з надходження скарг, без посилання на відсутність публікації повідомлення в належному друкарському засобі.
Таким чином, судом першої інстанції зазначено інші підстави повернення поданих документів, ніж ти, які відображені в оскаржуваному рішенні.
З приводу позовної вимоги про зобов'язання надати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, колегія суддів зазначає наступне.
Питання видачі дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами відноситься до виключної компетенції Департаменту екології та природних ресурсів Полтавської обласної державної адміністрації.
При цьому, суд позбавлений можливості зобов'язати Департаменту екології та природних ресурсів Полтавської обласної державної адміністрації видати ТОВ "Кононівський елеватор" дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, оскільки саме відповідач є спеціально уповноваженим органом щодо вирішення питань про наявність чи відсутність підстав для його видачі. Суд не може перебирати на себе дискреційні повноваження Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської області державної адміністрації.
Відповідно до ст.162 КАС України, суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Відповідно до ст.11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Враховуючи встановлені у справі обставини, колегія суддів вважає за необхідне, з метою захисту прав позивача, зобов'язати Департамент екології та природних ресурсів Полтавської обласної державної адміністрації повторно розглянути заяву ТОВ "Кононівський елеватор" від 05.05.2015 року та додані до неї документи для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами з урахуванням правових висновків, викладених у цій постанові.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду - скасуванню з прийняттям нової постанови.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Кононівський елеватор" задовольнити частково.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 22.09.2015р. по справі № 816/1995/15 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Кононівський елеватор" до Полтавської обласної державної адміністрації, Департаменту екології та природних ресурсів Полтавської обласної державної адміністрації, треті особи: Оржицька районна державна адміністрація Полтавської області, Лазірківська сільська рада Оржицького району Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії -задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Департаменту екології та природних ресурсів Полтавської обласної державної адміністрації щодо повернення документів, поданих Товариством з обмеженою відповідальністю "Кононівський елеватор" для отримання дозвілу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Зобов'язати Департамент екології та природних ресурсів Полтавської обласної державної адміністрації повторно розглянути заяву ТОВ "Кононівський елеватор" від 05.05.2015 року та додані до неї документи для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами з урахуванням правових висновків, викладених у цій постанові.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Катунов В.В.Судді Ральченко І.М. Бершов Г.Є.