ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" грудня 2015 р. Справа № 922/4598/15
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя Тихий П.В., суддя Россолов В.В. , суддя Сіверін В. І.
при секретарі Деппа-Крівіч А.О.
за участю представників:
позивача ОСОБА_1 (довіреність №34 від 19.11.2015 року);
відповідача ОСОБА_2 (довіреність №38-4055/391 від 27.10.2010 року);
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача (вх.№5486Х/1-43) на рішення господарського суду Харківської області від 11.11.2015 року у справі №922/4598/15
за позовом Комунального підприємства "Харківводоканал", м. Харків;
до Комунального підприємства "Харківські теплові мережі", м. Харків;
про внесення змін до договору,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Комунальне підприємство "Харківводоканал", звернувся до господарського суду Харківської області з позовом до КП "Харківські теплові мережі" (відповідач) про внесення змін до Договору на відпуск та споживання води №13024 від 22.11.2005 року, викладених в позовній заяві.
Рішенням господарського суду Харківської області від 11.11.2015 року у справі №922/4598/15 (суддя Погорелова О.В.) позов задоволено повністю. Зобовязано змінити Договір на відпуск та споживання води №13024 від 22.11.2005 року, а саме:
"1) Дополнить Договор Приложением № 3: Приложение № 3 Перечень объектов КП Харьковские тепловые сети, водопроводные вводы которых оснащены работающими и поверенными приборами учета на границе балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности систем водоснабжения.
Данное приложение является неотъемлемой частью Договора.
2) П. 3.4.8 изложить в следующей редакции:
В срок до 31.03.2016 г. оснастить все водопроводные вводы своих объектов на границе балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности систем водоснабжения поверенными приборами учета. Тип приборов учета и места их установки должны быть согласованы с КП Харьковводоканал. Нести ответственность за целостность и сохранность приборов учета, оборудования водомерного узла, водопроводного ввода, запорно-регулирующей арматуры и других водопроводных устройств, находящихся на водопроводных вводах и сетях ПОТРЕБИТЕЛЯ независимо от места расположения и сохранность установленных на них пломб и элементов опломбирования.
3) П. 4.2 изложить в следующей редакции:
КП Харьковводоканал осуществляет расчеты с ПОТРЕБИТЕЛЕМ за весь объем холодной воды, определенный:
- по объектам, водопроводные вводы которых оснащены работающими и поверенными приборами учета на границе балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности систем водоснабжения - по показаниям этих приборов;
- по объектам, водопроводные вводы которых не оснащены работающими и поверенными приборами учета на границе балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности систем водоснабжения, временно по потреблению горячей ВОДЬІ населением (до установки на водопроводных вводах работающих и поверенных приборов учета) - по показаниям домовых приборов учета, по которым производятся начисления за горячую воду, а при их отсутствии - по показаниям квартирных приборов, в случае отсутствия домовых приборов учета, по показаниям которых производятся начисления за горячую воду и квартирных приборов учета - по нормам, утвержденным органами местного самоуправления.
Начисления за объемы воды, отпущенные на нужды горячего водоснабжения бюджетных учреждений и прочих потребителей (кроме населения), производятся с даты вступления в силу решения уполномоченных государственных органов о включений стоимости холодной воды в тарифы на горячую воду для бюджетных учреждений и других потребителей.".
Стягнуто з Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" на користь Комунального підприємства "Харківводоканал" 1218,00 грн. судового збору.
Відповідач з рішенням господарського суду першої інстанції не погодився, звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права. Просить змінити рішення господарського суду Харківської області від 11.11.2015 року у справі №922/4598/15 та в задоволенні позовних вимог КП "Харківводоканал" щодо доповнення договору Додатком №3 Перечень объектов КП Харьковские тепловые сети, водопроводные вводы которых оснащены работающими и поверенными приборами учета на границе балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности систем водоснабжения та внесення змін в пункт 3.4.8 договору відмовити.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 02.12.2015 року апеляційну скаргу відповідача прийнято до провадження та призначено до розгляду на 14.12.2015 року.
14.12.2015 року представник позивача надав відзив на апеляційну скаргу (вх.№16800), в якому зазначив, що оскаржуване рішення є обґрунтованим і відповідає як фактичним обставинам, так і вимогам чинного законодавства. Просить рішення господарського суду Харківської області від 11.11.2015 року залишити без змін, а апеляційну скаргу відповідача - без задоволення.
Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та докази на їх підтвердження, їх юридичну силу та доводи апеляційної скарги в межах вимог, передбачених ст. 101 Господарського процесуального кодексу України, заслухавши у судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши правильність застосування господарським судом Харківської області норм матеріального та процесуального права, колегія суддів встановила наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, між Комунальним підприємством "Харківводоканал" та Комунальним підприємством "Харківські теплові мережі" укладено договір на відпуск та споживання води №13024 від 22.11.2005 року (далі - Договір).
Пунктами 7.1. та 7.2. Договору визначено, що він діє до 31.12.2006 року. Якщо до закінчення строку дії договору жодна із сторін не заявить про закінчення його дії, договір вважається пролонгованим (продовженим) на такий же період без підписання додаткової угоди.
Як вірно встановив місцевий господарський суд на підставі наявних у справі документів, що Договір № 13024 від 22.11.2005 року є діючим.
У зв'язку з тим, що з моменту укладення Договору - 22.11.2005 року, відбулись зміни чинного законодавства, яким сторони керуються при виконанні умов Договору, виникла необхідність внесення змін до Договору. Такі зміни зумовлені наступним:
- набуттям чинності Законом України від 10.04.2014 року N 1198-УІІ Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення розрахунків за енергоносії (в частині надання послуг з централізованого постачання гарячої води з використанням внутрішньобудинкових систем);
- новою структурою тарифу, встановленого для КП Харківські теплові мережі на постачання гарячої води для населення (до структури тарифу включені витрати на придбання води для послуги з гарячого водопостачання, відповідно до додатку 7 до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 06.06.2014 року, №650 Про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та послуги з централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню суб'єктами господарювання, які є виконавцями цих послуг);
- вимогами п. 3.13 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27 червня 2008 року за №190 і зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 року за № 936/15627 (щодо забезпечення обліку обсягу гарячої води для населення із застосуванням засобів обліку).
У зв'язку із зазначеними змінами в законодавстві, яким сторони керуються при виконанні умов Договору, позивач звернувся до відповідача з повідомленням про необхідність внесення змін до діючого договору, та пропозицією сумісно визначитись з переліком заходів, необхідних для подальшої роботи, по низці питань.
Проте, сторони не досягли згоди щодо внесення змін до діючого Договору на відпуск та споживання води №13024 від 22.11.2005 року, що і стало підставою для звернення позивача з даним позовом до господарського суду.
Задовольняючи позові вимоги щодо внесення змін в пункт 4.2 договору на відпуск та споживання води №13024 від 22.11.2005 року, суд першої інстанції зазначив, що п .4.2 в редакції КП Харківводоканал відповідає вимогам Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27 червня 2008 року за №190.
Колегія суддів погоджується з таким висновком місцевого суду та вважає його правомірним та обґрунтованим.
В цій частині рішення сторонами не оскаржується.
Задовольняючи позові вимоги про доповнення договору Додатком №3 Перечень объектов КП Харьковские тепловые сети, водопроводные вводы которых оснащены работающими и поверенными приборами учета на границе балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности систем водоснабжения та про внесення змін в пункт 3.4.8 договору на відпуск та споживання води №13024 від 22.11.2005 року., суд першої інстанції посилався на положення Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 року № 190 та Закон України Про питну воду та питне водопостачання.
Проте, колегія суддів не може погодитись з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України є, зокрема, договори. Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 180 Господарського кодексу України та статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.
Згідно статті 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (стаття 629 Цивільного кодексу України).
Відповідно до частини 3 статті 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
За приписами статей Закону України "Про житлово-комунальні послуги" постачання гарячої води є окремою комунальною послугою, надання яких здійснюються виключно на договірних засадах.
У відповідності до п. 8 ч. 1 статті 26 цього Закону однією з істотних умов договору на надання житлово-комунальних послуг є порядок вимірювання обсягів та визначення якості наданих послуг.
За визначенням термінів, наведених в статті 1 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", централізоване водовідведення - господарська діяльність із відведення та очищення комунальних та інших стічних вод за допомогою комплексу об'єктів, споруд, колекторів, трубопроводів, пов'язаних єдиним технологічним процесом.
За змістом статті 19 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" укладення договору між підприємством водопостачання та споживачем на надання послуг з водопостачання є обов'язковим.
Статтею 20 цього Закону встановлено, що істотними умовами договору про надання послуг з питного водопостачання є: режим надання послуг; обсяги питного водопостачання за нормативами питного водопостачання; порядок надання послуг з водовідведення; розмір та порядок оплати послуг централізованого водопостачання і водовідведення; права та обов'язки сторін договору; відповідальність сторін договору.
Частинами 2, 4, 5 статті 181 Господарського кодексу України встановлено, що проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором. Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.
Згідно частини першої статті 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 р. №190 затверджено Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України (далі Правила №190), які визначають порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України. Ці Правила є обов'язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб-підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод (п.1.1 Правил користування).
Пунктами 2.1, 2.2 Правил користування передбачено, що договірні відносини щодо користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до Законів України "Про питну воду та питне водопостачання", Про житлово-комунальні послуги"; істотні умови договору між виробником та споживачем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення визначаються відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).
Приписами статті 188 Господарського кодексу України встановлено, що сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Статтею 651 Цивільного кодексу України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом (частина 2).
Частиною 3 статті 653 Цивільного кодексу України та частиною 5 статті 188 Господарського кодексу України встановлено, якщо договір змінюється в судовому порядку, зобовязання змінюється з моменту набрання рішенням суду про зміну договору законної сили, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Згідно статті 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
У відповідності до статті 649 Цивільного кодексу України розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акту органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом.
Як зазначено представником відповідача, Додаток № 3 "Перечень объектов КП «Харьковские тепловые сети», водопроводные вводы которых оснащены работающими и поверенными приборами учета на границе балансовой принадлежности и зксплуатационной ответственности систем водоснабжения» не підписаний з боку КП "Харківські теплові мережі" з тієї причини, що містить недостовірні дані.
Зазначені в Додатку № 3 прилади обліку використовуються для технологічного обліку і не можуть відповідно чинній редакції пункту 3.4.8 договору використовуватися для комерційного обліку.
Висновок суду, що до матеріалів справи долучені копії свідоцтв на повірку робочого засобу вимірювальної техніки згідно переліку, зазначеному в Додатку № 3, не відповідає дійсності, а саме:
- до акту від 27.08.2015р. (т.1 а.с. 57), об'єкт обстеження по вул. Баварська, 7-6 додано свідоцтво на повірку приладу обліку MWN 50 за № 08098234, а в акті та Додатку № 3 за порядковим номером 15 за цією адресою зазначений прилад обліку PLT 80, який встановлений на території Національного університету цивільного захисту України та обліковує загальний облік води па потреби університету та КП Харківські теплові мережі". Тобто до акту додано свідоцтво на інший прилад обліку;
-до акту від 27.08.2015р. ( т.1 а.с. 81), об'єкт обстеження по вул. Нестерова, 9 додано свідоцтво на повірку, яке прострочено;
-в акті від 31.08.2015р. (т.1 а.с. 95), об'єкт обстеження пр. Леніна, 49 зафіксовано, що строк повірки приладу обліку MN - 50, який встановлений на основному вводі, сплив. Крім того, по цьому приладу обліковується загальний об'єм води на дитячий садок № 19 та КП "Харківські теплові мережі", дитячий садок окремого приладу обліку не має. До акту додано свідоцтво на інший прилад обліку WPD 50/50;
-до акту від 27.08.2015р. ( т.1 а. с. 97), об'єкт обстеження по вул. Кірова, 9а не додано ніякого документу, що підтверджує повірку;
-до акту 31.08.2015р (т.1 а. с. 98), об'єкт обстеження по вул. Самольотній, 16 не додано ніякого документу, що підтверджує повірку;
-по об'єкту, розташованому по вул. Достоєвського, 22В, що міститься у Додатку № 3 за порядковим номером 23, не додано жодного документа.
Крім того, Додаток № 3 "Перечень объектов КП «Харьковские тепловые сети», водопроводные вводы которых оснащены работающими и поверенными приборами учета на границе балансовой принадлежности и зксплуатационной ответственности систем водоснабжения" не передбачений ні чинною редакцією договору № 13024 від 22.11.2005р., ні Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008р. № 190 (далі Правила № 190).
На підставі того, що зазначений вище додаток № 3 містить недостовірні дані та не передбачений ні чинним законодавством у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, ні договором № 13024 від 22.11.2005р. Таким чином, вимога позивача про включення його у договір є безпідставною та такою, що не відлягає задоволенню.
Крім того, Чинною редакцією пункту 3.4.8 договору № 13024 від 22.11.2005р. передбачений обов'язок абонента оснастити водопровідні вводи холодної води для власних потреб абонента приладами обліку без встановлення якого-небудь строку. Нова редакція даного пункту передбачає строк оснащення водопровідних вводів приладами обліку до 31.03.2016р.
Відповідач посилається на те, що КП "Харківські теплові мережі" не в змозі в строк, передбачений пунктом 3.4.8, оснастити всі водопровідні вводи приладами обліку.
Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 р. № 190 (п. 5.3) передбачено обладнання вузла обліку за рахунок споживачів.
Проте чинним законодавством у сфері централізованого водопостачання та водовідведення не передбачені терміни, в які такі прилади обліку повинні бути встановлені.
Згідно з пунктом 5.9 Правил №190, який встановлює цей двомісячний строк, у разі відсутності у споживача приладу обліку або неможливості виконати ремонт існуючого, виробник має право зобов'язати споживача встановити або замінити прилад обліку у встановлений ним термін відповідно до умов договору.
КП Харківські теплові мережі не є споживачем питної води на потреби гарячого водопостачання населення і юридичних осіб на підставі наступного.
Законом України Про житлово-комунальні послуги визначено, що споживач - фізична або юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу.
У відповідності до Закону України Про питну воду та питне водопостачання споживач питної води - юридична або фізична особа, яка використовує питну воду для забезпечення фізіологічних, санітарно-гігієнічних, побутових та господарських потреб.
Згідно Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджених постановою Нацкомпослуг від 10.08.2012 р. № 279, споживач - юридична або фізична особа, яка отримує послуги з централізованого постачання холодної води та / або водовідведення для власних потреб на підставі відповідного договору.
Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005р. № 630 встановлено, що централізована поставка холодної та гарячої води - послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у холодній та гарячій воді, яка надається виконавцем з використанням внутрішньобудинкових систем холодного та гарячого водопостачання.
Відповідач зазначає, що до 01.07.2014р. КП "Харківські теплові мережі" за договором № 13024 від 22.11.2005р. купувало у позивача холодну воду тільки на власні потреби (на заповнення зовнішніх мереж теплопостачання, внутрішніх мереж опалення будинків і житлових будинків, гідравлічні випробування цих мереж, на господарсько-побутові потреби, тощо) і не купувало холодну воду для потреб гарячого водопостачання населення і юридичних осіб. До 01.07.2014р. за обсяги холодної води для потреб гарячого водопостачання споживачі (населення і юридичні особи) безпосередньо розраховувалися з позивачем, а з КП "Харківські теплові мережі" тільки за підігрів цієї води. У зв'язку із внесеними змінами в Закон України "Про житлово-комунальні послуги" з 01.07.2014р. постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сфері комунальних послуг (Нацкомпослуг), від 06.06.2014р. № 650 для КП "Харківські теплові мережі" установлені тарифи на централізовану поставку гарячої води для населення, до складу яких включена вартість холодної води. Тому з 01.07.2014р. КП "Харківські теплові мережі" купує в позивача холодну воду не тільки на власні потреби, але й на потреби гарячого водопостачання населення. Юридичні особи дотепер за холодну воду на потреби гарячого водопостачання розраховуються безпосередньо з позивачем.
Також він посилається на те, що водопровідні вводи холодної води на власні потреби КП "Харківські теплові мережі" обладнані приладами обліку та по них здійснюються розрахунки за холодну воду, спожиту на власні потреби КП "Харківські теплові мережі". Водопровідні вводи холодної води на потреби гарячого водопостачання населення оснащені приладами обліку, які були встановлені десятки років тому, відпрацювали свій ресурс і повністю зношені. Через поломку окремих частин вони не можуть бути відремонтовані та повірені, тому що давно зняті з виробництва.
Тобто встановлені на водопровідних вводах на потреби гарячого водопостачання населення прилади обліку не є комерційними і відповідно до абзацу 2 пункту 3.4.8 чинної редакції договору використовуються сторонами для технічного і економічного аналізу та обліку відпуску води із системи централізованого питного водопостачання для централізованого гарячого водопостачання. Дані прилади обліку є технологічними та не служать підставою для фінансових взаєморозрахунків за даним договором згідно діючої редакції пункту 3.4.8. Для оснащення 236 джерел гарячого водопостачання споживачів, включаючи розробку проектної документації, реконструкцію технологічного обладнання та вузлів обліку, їх монтажу потребується кілька років та десятки мільйонів гривень, джерела фінансування яких на сьогоднішній день не має.
КП "Харківські теплові мережі" як суб'єкт господарювання, що здійснює ліцензійну діяльність, і як суб'єкт природних монополій підпадає під дію Закону України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг", Процедури встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 17.02.2011р. № 244, які передбачають цільове використання коштів, обсяги яких передбачені структурою тарифів, виконання суб'єктами природних монополій і суб'єктами господарювання на суміжних ринках інвестиційних програм, спрямованих на відновлення основних фондів (стаття 6 Закону, пункт 1.4 Процедури).
Відповідно до пункту 11 частини 1 статті 6 Закону України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, здійснює контроль за цільовим використанням коштів, обсяги яких передбачені структурою тарифів, одержаних у результаті провадження ліцензованої діяльності суб'єктами природних монополій та суб'єктами господарювання на суміжних ринках.
Відповідно до пункту 1.4 Процедури встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання суб'єкт господарювання зобов'язаний використовувати кошти, отримані внаслідок здійснення ліцензованої діяльності за встановленими НКРЕ тарифами, виключно на витрати, які передбачені структурою встановлених тарифів та схваленою НКРЕ інвестиційною програмою.
Відповідно до роз'яснень Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сфері комунальних послуг, - лист від 26.06.2014 № 2847/02-08-06 (т.1 а.с. 125) обладнання котельних, теплових пунктів та бойлерних комерційними приладами (вузлами) обліку холодної води на водопідігрівачах необхідно здійснювати за рахунок коштів інвестиційної програми суб'єкта господарювання в сфері централізованої поставки гарячої води.
Інвестиційними програмами на 2015, 2016 роки не передбачений обсяг коштів для оснащення всіх об'єктів на потреби гарячого водопостачання споживачів приладами обліку холодної води. Тобто на сьогоднішній день джерело фінансування відсутнє.
Таким чином, внесення судом першої інстанції зміни до пункту 3.4.8 у новій редакції позивача суперечить процедурі встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, затвердженої постановою Національною комісією регулювання електроенергетики України від 17.02.2011 р. №244, яка передбачає, що суб'єкт господарювання, який здійснює господарську діяльність з виробництва, транспортування, постачання теплової енергії, зобов'язаний використовувати кошти, отримані внаслідок здійснення ліцензованої діяльності за встановленими постановою Національною комісією регулювання електроенергетики України (НКРЕ) № 244 від 17.02.2011р. тарифами, виключно на витрати, які передбачені структурою тарифів та затвердженої НКРЕ інвестиційною програмою (пункт 1.4), та Закону України Про державне регулювання у сфері комунальних послуг, який передбачає цільове використання коштів, обсяги яких передбачені структурою тарифів, виконання суб'єктами природних монополій та суб'єктами господарювання на суміжних ринках інвестиційних програм, спрямованих на оновлення основних фондів, підвищення ефективності та зменшення втрат у процесі проведення діяльності, яка підлягає регулюванню (стаття 6).
Колегія суддів вважає, що встановлення у п. 3.4.8 Договору терміна до 31.03.2016 року для обладнання всіх водопровідних вводів для потреб гарячого водопостачання споживачів повіреними приладами обліку є неправомірним.
Разом з тим, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне. В апеляційній скарзі відповідач просить змінити рішення господарського суду Харківської області від 11.11.2015 року у справі №922/4598/15 та в задоволенні позовних вимог КП "Харківводоканал" щодо доповнення договору Додатком №3 Перечень объектов КП Харьковские тепловые сети, водопроводные вводы которых оснащены работающими и поверенными приборами учета на границе балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности систем водоснабжения та внесення змін в пункт 3.4.8 договору відмовити.
Проте, колегія суддів вважає що така вимога апелянта щодо зміни рішення шляхом часткової відмови в позові є неправомірною.
Зміна рішення може полягати у внесенні деяких поправок до резолютивної частини рішення (зменшити чи збільшити суму, що підлягає стягненню, змінити розмір судового збору, що підлягає стягненню, тощо), не змінюючи при цьому викладеного в рішенні головного висновку місцевого господарського суду щодо прав та обов'язків сторін у спірних правовідносинах.
Проте, з апеляційної скарги вбачається, що відповідач просить прийняти нове рішення в певній частині, що не узгоджується з вищевикладеним щодо зміни рішення.
Таким чином, судова колегія дійшла висновку про часткове скасування рішення суду першої інстанції з прийняттям нового судового рішення в цій частині.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що при винесенні оскаржуваного рішення місцевим господарським судом порушено норми матеріального права, а також, що висновки суду, викладені в оскаржуваному рішенні, не відповідають обставинам справи, тому колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що вказане рішення підлягає частковому скасуванню з прийняттям нового судового рішення, а апеляційна скарга частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 99, 101, п. 2 ст. 103, п.п. 3, 4 ст. 104, ст.105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів,
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу відповідача задовольнити частково.
Рішення господарського суду Харківської області від 11.11.2015 року у справі №922/4598/15 скасувати в частині задоволення позову про доповнення договору Додатком №3 Перечень объектов КП Харьковские тепловые сети, водопроводные вводы которых оснащены работающими и поверенными приборами учета на границе балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности систем водоснабжения та про внесення змін до пункту 3.4.8 договору на відпуск та споживання води №13024 від 22.11.2005 року.
Прийняти в цій частині нове рішення, яким в позові про доповнення договору Додатком №3 Перечень объектов КП Харьковские тепловые сети, водопроводные вводы которых оснащены работающими и поверенными приборами учета на границе балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности систем водоснабжения та про внесення змін до пункту 3.4.8 договору на відпуск та споживання води №13024 від 22.11.2005 року відмовити.
В решті рішення залишити без змін.
Дана постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена протягом двадцяти днів до Вищого господарського суду України через Харківський апеляційний господарський суд.
Повний текст постанови складено 14.12.2015 р.
Головуючий суддя Тихий П.В.
Суддя Россолов В.В.
Суддя Сіверін В. І.