ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
УХВАЛА
14.12.15 Справа № 907/551/14
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії суддів:
головуючий суддя Гриців В.М., суддів Давид Л.Л., Кордюк Г.Т.
розглянувши апеляційну скаргу Ужгородської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області на ухвалу Господарського суду Закарпатської області від 30 листопада 2015 року у справі №907/551/14 про банкрутство державного підприємства «Червона Зірка»
ВСТАНОВИВ:
10 грудня 2015 року до Львівського апеляційного господарського суду надійшла апеляційна скарга Ужгородської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області на ухвалу Господарського суду Закарпатської області від 30 листопада 2015 року у справі №907/551/14 про банкрутство державного підприємства «Червона Зірка».
Цього ж дня проведено автоматичний розподіл і справу призначено судді-доповідачу ОСОБА_1 Інші судді, які входять до складу колегії: ОСОБА_2, ОСОБА_3
Ужгородська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Закарпатській області просить скасувати на ухвалу Господарського суду Закарпатської області від 30 листопада 2015 року у справі №907/551/14. Також в апеляційній скарзі Ужгородська обєднана державна податкова інспекція просить звільнити від сплати судового збору.
Суд апеляційної інстанції не має законних підстав для звільнення Ужгородської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області від сплати судового збору з огляду на наступне.
Конституцією України (ч. 2 ст. 19) установлено обовязок органів державної влади, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Законом України «Про судовий збір» (в редакції, що діяла до 01 вересня 2015 року) органи державної податкової інспекції були звільнені від сплати судового збору. Проте згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22 травня 2015 року №484-УІІІ органи Державної фіскальної служби є платниками судового збору на загальних підставах. Відповідно до вимог п. 2 Прикінцевих положень названого закону Кабінету Міністрів України доручено забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
Ставки судового збору визначено ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у редакції Закону України від 22.05.2015р. N 484-VIII, чинній з 1 вересня 2015 року.
Відповідно до вимог ст. 9 Закону України «Про судовий збір» судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
За змістом ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою звільнити від сплати судового збору.
Як вказано в інформаційному листі Вищого господарського суду України від 12 листопада 2015 року за №01-06/2093/15, питання про відстрочення, розстрочення сплати судового збору, зменшення розміру судового збору або звільнення від його сплати з питань майнового стану сторони вирішується судом в кожному конкретному випадку залежно від обставин справи та обґрунтованості доводів сторони належними і допустимими доказами того факту, що її (сторони) майновий стан перешкоджає сплаті нею судового збору в установленому порядку і розмірі, а також на засадах рівності всіх учасників судового процесу (в тому числі й органів державної влади) перед законом і судом.
Крім того виходячи із положень пункту 2 Прикінцевих положень закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22 травня 2015 року №484-УІІІ Кабінету Міністрів України доручено забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору. Однак ДПІ у місті Чернівцях ГУ ДФС у Чернівецькій області не надала доказів звернення Державної фіскальної служби до Кабінету Міністрів України щодо вирішення питання фінансування сплати судового збору.
Зміна приписів закону не є достатнім і належним доказом в розумінні ст. 34 ГПК України для звільнення від сплати судового збору. А виконання судом приписів закону не перешкоджає в доступі до правосуддя, навпаки, забезпечує правовий порядок. Чинна редакція Закону України «Про судовий збір» була прийнята Верховною Радою України 22 травня 2015 року, а введена в дію з 01 вересня 2015 року. Відтак органи державної податкової інспекції мали час і можливість у встановленому порядку визначитись щодо фінансування судових витрат.
Апеляційна скарга Ужгородської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області на ухвалу Господарського суду Закарпатської області від 30 листопада 2015 року у справі №907/551/14 в цілому відповідає вимогам, встановленим ст.ст. 93, 94 ГПК України, тому таку слід прийняти, відмовити у звільненні від сплати судового збору, зобовязати апелянта до дати призначеного розгляду справи надати докази сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 86, 98 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд
УХВАЛИВ:
1.Апеляційну скаргу Ужгородської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області на ухвалу Господарського суду Закарпатської області від 30 листопада 2015 року у справі №907/551/14 прийняти до провадження.
2.У задоволенні клопотання Ужгородської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області про звільнення від сплати судового збору відмовити.
3.Розгляд справи призначити на 12 січня 2016 року о 09:50 год. у приміщенні Львівського апеляційного господарського суду за адресою: м. Львів, вул. Личаківська, 81 (зал судових засідань №6).
4. Ужгородській обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області до дати розгляду справи надати докази сплати судового збору у порядку і в розмірі, визначеному законом України «Про судовий збір».
5. Зобовязати Ужгородську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Закарпатській області надати докази направлення копії апеляційної скарги Міністерству аграрної політики та продовольства України.
6. Копію ухвали надіслати учасникам у справі про банкрутство із повідомленням про вручення.
Головуючий суддяГриців В.М.
суддяДавид Л.Л.
суддяКордюк Г.Т.