Справа № 740/5187/15-а
Провадження № 2-а/740/138/15
ПОСТАНОВА
Іменем України
15 грудня 2015 року місто Ніжин
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області в складі:
головуючого - судді Марченка М.М.
Розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в місті Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області про визнання неправомірними дій щодо відмови включити інші суми для перерахунку пенсії державного службовця за віком , -
в с т а н о в и в :
01.12.2015 року за вх. № 16440 ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в місті Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області, про визнання неправомірними дій щодо відмови включити інші суми для перерахунку пенсії державного службовця за віком у якому зазначає, що він ОСОБА_1, з 16 квітня 2010 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі та отримує пенсію за віком, як державний службовець, відповідно до Закону України «Про державну службу», в розмірі 90% від суми заробітної плати. Пенсія обчислювалася на підставі довідки про складові заробітної плати без включення сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати у графі «інші виплати», що привело до зменшення її розміру. Дізнавшись про порушення свого права на отримання пенсії більшого розміру, 16.11.2015 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії державного службовця, при цьому надав довідку про складові заробітної плати для проведення розрахунку донарахування пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», видану Ніжинською районною державною адміністрацією від 13.11.2015 року вихідний № 03-17/2511, у якій до графи «інші виплати» включені суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення. Загальна сума зазначених виплат за період з 01.04.2008р. по 31.03.2010р. склала 17586,00 грн. із них матеріальна допомога 14767,00 грн. та індексація заробітної плати 2818,00 грн. На всі зазначені виплати, внесені в довідку, нараховувалися та були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Листом № 6239/03-12 від 19.11.2015 р. відповідач повідомив своє рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії з врахуванням вказаних сум в заробітну плату для розрахунку пенсії, спираючись на Закон України «Про державну службу». Так відповідач вважає, що ні матеріальна допомога, ні індексація, не є складовими заробітної плати у розумінні статті 33 Закону України «Про державну службу», а тому не мають враховуватися при обчисленні (перерахунку) пенсії державного службовця. Факт нарахування та сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації, не є підставою для відповідача для включення їх до складових заробітку для обчислення (перерахунку) пенсії державного службовця. З таким рішенням відповідача не погоджується, його дії вважає неправомірними з таких підстав: статтею 46 Конституції закріплено норму на право громадян на соціальний захист. Так, пенсії, що є основним джерелом існування, повинні забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення. Пунктом першим частини першої статті 92 Конституції України передбачено, що права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються виключно законами України. Орган державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 19 Конституції України). Позовні вимоги щодо включення до складових заробітку матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації в сумі 17586,04 грн. ґрунтуються виключно на чинному законодавстві. Так, відповідно до частини першої статті 37 Закону України « Про державну службу» ( у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії станом на 16.04.2010р.) йому призначено пенсію
державного службовця в розмірі 90% від суми заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Частиною другою статті 35 Закону України «Про державну службу» встановлено, що державним службовцям виплачується допомога на оздоровлення під час надання щорічної основної відпустки. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є Державний бюджет України та інші джерела, визначені для цієї мети положення про органи державної виконавчої влади, затвердженими указами Президента України та Постановами Кабінету Міністрів України (частина восьма статті 33 Закону України « Про державну службу» ). Так, постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 286 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» керівникам надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної плати. Враховуючи той факт, що джерелом виплати допомоги на оздоровлення та індексації є фонд заробітної плати, і з цих сум сплачувалися страхові внески до соціальних фондів, можна дійти висновку, що допомога на оздоровлення та індексація входять до системи оплати праці державних службовців та є складовою частиною фонду заробітної плати, а тому має враховуватися до складових заробітку для призначення та перерахунку пенсії державного службовця. Доказом того факту, що суми допомоги на оздоровлення та індексації, входять до складових заробітної плати є довідка видана Ніжинською районною державною адміністрацією від 13.11.2015 року № 03-17/2511, в котрій вказані види виплат, включені до складу заробітку із зазначенням про те, що на всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Види оплати праці, які враховуються при обчисленні пенсії, врегульовує також стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Так відповідно до частини першої цієї статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» також визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до заробітної плати враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування. Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.2000 № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60. Звертає увагу суду, що зазначена постанова не містить переліку окремих виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії. Тому, вважає дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області щодо не включення в заробіток для перерахунку йому пенсії матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, на які
нараховані та сплачені внески до Пенсійного Фонду України, незаконними. Оскільки на суми матеріальної допомоги та індексації, як частини зарплати держслужбовця, державні органи нараховували до 2011 року пенсійний збір, а з 2011 року ЄСВ, зазначені суми можуть включатися в заробіток для обчислення пенсії. Висновок про те, що виплати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включені до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, відповідає практиці Верховного Суду України з розгляду спорів цієї категорії. Так перевагу надано спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії (стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року «Про пенсійне забезпечення»), а не законам України від 16 грудня 1993 року «Про державну службу» та від 24 березня 1995 року « Про оплату праці» які щодо спірних відносин є загальними (постанови від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня та 06 листопада 2013 року, 04 березня 2014 року №№ 21-430а11, 21-125а13, 21-97а13, 21-350а13, 21-3а14, 21-14а14 відповідно). Просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області щодо відмови включити інші суми для призначення пенсії держслужбовця. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області врахувати в заробітну плату для призначення пенсії за віком суми інших виплат, до яких відносяться індексація, матеріальна допомога на оздоровлення. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області здійснити перерахунок його пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час призначення йому пенсії станом на 16.04.2010р.) згідно ст. 37 в розмірі 90 відсотків суми заробітної плати, з якої були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги та індексації, на які нараховані та сплачені страхові внескі до пенсійного фонду України. Справу розглянути в порядку скороченого провадження, без його участі в судовому засіданні та звернути постанову суду до негайного виконання.
Так як по справі 03 грудня 2015 року відкрите скорочене провадження, судове засідання по справі не проводиться, а справа розглядається суддею одноособово.
10.12.2015 року за вх. № 16994 відповідач управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області надав до суду заперечення на адміністративний позов, у якому просив відмовити ОСОБА_1 у його задоволенні з тих підстав, що відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Матеріальна допомога є одноразовою виплатою та не є складовою заробітної плати передбаченою частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», що унеможливлює її врахування при здійсненні перерахунку пенсії. Факт утримання з суми такої допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні, перерахуванні пенсії. Матеріальна допомога не зараховується до інших надбавок, передбачених ст. 33 Закону України «Про державну службу», тому зазначена виплата не включається до заробітку, що враховується при обчисленні пенсії державним службовцям. Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно - правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Зазначене підвищення не передбачене статтею 33 Закону України «Про державну службу» як складова заробітної плати державного службовця, тому індексація грошових доходів населення не враховується під час обчислення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу». Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Пенсія державного службовця призначена в розмірі 90% від суми заробітної плати. 16.11.2015 року позивач звернувся із заявою до управління про перерахунок пенсії і надав довідку про складові заробітної плати ( за останні 24 календарні місяці роботи або за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» видану Ніжинською районною державною адміністрацією № 03-17/2511 від 13.11.2015 року. В перерахунку пенсії управлінням відмовлено протоколом від 19.11.2015 року, про що повідомлено позивача листом № 6139/03-12 від 19.11.2015 року. За документами пенсійної справи пенсія призначена та виплачується відповідно до діючого
законодавства. Враховуючи вищезазначене, провести перерахунок пенсії згідно Закону України «Про державну службу» з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати немає законних підстав.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи встановлено, що позивач ОСОБА_1 16.04.2010 року вийшов на пенсію державного службовця за віком та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі та отримує пенсію за віком в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати за останні два роки перед виходом на пенсію, на яку нараховувався єдиний соціальний внесок, призначену відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
16.11.2015 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» та надавши при цьому відповідну довідку.
В копії довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 03-17/2511 від 13.11.2015 р. виданої Ніжинською районною державною адміністрацією Чернігівської області у графі «інші виплати» зазначена сума індексації заробітної плати за період з 2008 р. по 2010 рік в розмірі 2818, 98 грн., матеріальна допомога на оздоровлення за період з 2008 р. по 2010 рік в розмірі 14767,06 грн., в загальній сумі 17586,04 грн. При цьому вказано, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування.
З копії листа відповідача УПФ України в м. Ніжині та Ніжинському районі від 19.11.2015 р. № 6239/03-12 вбачається, що позивачу ОСОБА_1 відмовлено включити індексацію заробітної плати та матеріальну допомогу на оздоровлення для обчислення пенсії, оскільки відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» не має законних підстав для зарахування вищезазначених виплат в заробітну плату для розрахунку пенсії.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії в 2010 році, пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% -90% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов»язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці», до структури заробітної плати входять основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, а також індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно до ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку про обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов»язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов»язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу, сукупного оподаткованого доходу, з яких справляються страхові внески до соціальних фондів.
Згідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються у заробітну плату застрахованої особи для обчислення пенсії належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувались внески на державне соціальне страхування або збір на обов»язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на
оздоровлення, індексація заробітної плати включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Саме така правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 20.02.2012 по справі № 21-430а11, від 14.05.2013 р. по справі 21-125а13, від 28.05.2013 р. по справі № 21-97а13, від 03.06.2014 р. по справі № 21-134а/14.
Згідно з ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги мають бути задоволені частково і позивачу при обчисленні пенсії відповідно до спеціальних норм, встановлених ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії в 2010 році, щодо спірних правовідносин, які визначають виплати для обчислення пенсії за наведених обставин, мають бути зараховані отримані ним індексація заробітної плати та матеріальна допомога на оздоровлення, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
При цьому, оскільки відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія перераховується зі строків, передбачених ч. 4 ст. 45 Закону, а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа, суд вважає, що обчислення пенсії у розмірі 90% з урахуванням у складі заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації заробітної плати, на які нараховувались страхові внески та єдиний соціальний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, позивачу ОСОБА_1 має розраховуватись з 01.12.2015 року, так як позивач ОСОБА_1 звернувся за цим перерахунком до УПФ України в м. Ніжині та Ніжинському районі 16.11.2015 р., оскільки суду не надано даних про те, що позивач звертався до УПФ України в м. Ніжині та Ніжинському районі з питанням такого перерахунку раніше.
Крім того, відповідно до положень ст. 256 КАС України, не вбачається достатніх підстав допускати негайне виконання даної постанови.
При цьому, відповідно до ст. 94 КАС України суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з управління Пенсійного фонду України в місті Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області на користь ОСОБА_1 487,20 грн., в рахунок відшкодування сплаченого судового збору за подачу адміністративного позову до суду.
Керуючись ст. ст. 94, 159, 160, 161, 162, 163, 183-2 КАС України, ст. ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. ст. 41, 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», суд, -
п о с т а н о в и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в місті Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» 16.04.2010 року, з включенням до розрахунку заробітної плати відповідних сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення, на підставі довідки від 13.11.2015 року.
Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівській області, Код ЄДРПОУ 37716087 здійснити ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 01 грудня 2015 року, призначеної відповідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час призначення пенсії 16.04.2010
року) в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати державного службовця, з урахуванням у складі заробітної плати суми індексації заробітної плати в розмірі 2818 (дві тисячі вісімсот вісімнадцять) грн. 98 коп. та матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 14767 (чотирнадцять тисяч сімсот шістдесят сім) грн. 06 коп., в загальній сумі 17586 (сімнадцять тисяч п`ятсот вісімдесят шість) грн. 04 коп., згідно довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» № 03-17/2511 від 13.11.2015 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з управління Пенсійного фонду України в місті Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області, Код ЄДРПОУ 37716087 на користь ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 - 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп. в рахунок відшкодування сплаченого судового збору за подачу адміністративного позову до суду.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області шляхом подання апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя