Справа № 740/5163/15-а
Провадження № 2-а/740/136/15
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 грудня 2015 року м.Ніжин
Ніжинський міськрайонний суд
в складі судді - Куровського Ю.В.
при секретарі - Гришкевич В.О.
у відкритому судовому засіданні в м.Ніжин розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м.Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області про визнання дій незаконними та зобов»язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В
Позивач звернулась до суду позовом про визнання неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області щодо відмови врахувати матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати в сумі 8438,06 грн. для перерахунку пенсії, як державному службовцю згідно заяви від 23.11.2015 року №409, зобов»язати управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області врахувати матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати в сумі 8438,06 грн. для перерахунку пенсії, як державному службовцю згідно заяви від 23.11.2015 року №409, зобов»язати управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області здійснити перерахунок її пенсії державного службовця у бік збільшення на підставі довідок про складові заробітної плати за останні 24 місяці роботи, а саме: з 01.06.2009 року по 31.05.2011 року, видану Ніжинською районною державною адміністрацією Чернігівської області 19.11.2015 року за №03-17/2534 та з 01.06.2011 року до 30.06.2011 року, видану фінансовим управлінням Ніжинської районної державної адміністрації 19.11.2015 року за №233 у розмірах, визначених законом України «про державну службу» у редакції чинній за час її виходу на пенсію (18.07.2011 року), а саме 85 % від суми заробітної плати з якої було сплачено страховий внесок на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, зобов»язати відповідача здійснити належні їй пенсійні виплати з 23.11.2015 року відповідно до ч.1, ч.2 ст.84 Закону України «про пенсійне забезпечення», посилаючись на те, що з липня 2011 року вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі (далі - відповідач). Отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» (посвідчення серії НОМЕР_1, видане Пенсійним фондом України 17.10.2011 року).
23 листопада 2015 року вона звернулася з заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі щодо перерахунку пенсії з більшого заробітку з урахуванням інших виплат. До заяви додала довідки про складові заробітної плати за останні 24 місяці роботи, а саме: з 01.06.2009 року до 31.05.2011 року, видану Ніжинською районною державною адміністрацією Чернігівської області 19.11.2015 року за № 03-17/2534 та з 01.06.2011 року до 30.06.2011 року, видану фінансовим управлінням Ніжинської районної державної адміністрації 19.11.2015 року за №233. На всі виплати, включені в довідки, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
25 листопада 2015 року вона отримала листа, котрим відповідач повідомив своє рішення про відмову у перерахунку пенсії із врахуванням у заробітну плату для обрахування пенсії інших виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.
Відповідач вважає, що відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Права на перерахунок пенсії із заробітку за 24 календарні місяці роботи та врахування індексації і матеріальної допомоги в заробіток, з якого визначається розмір пенсії за віком вона не має.
З таким рішенням відповідача вона не погоджується, його дії вважає неправомірними. Її позовні вимоги щодо включення до складових заробітку матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати у сумі 8438 грн.06 коп. ґрунтуються виключно на чинному законодавстві. Частиною 3 статті 33 Закону «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Частиною 2 статті 35 Закону України «Про державну службу» встановлено, що державним службовцям виплачується допомога на оздоровлення під час надання щорічної основної відпустки. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Джерелом формування фонду оплати праці держаних службовців є Державний бюджет України та інші джерела, визначені для цієї мети положення про органи державної виконавчої влади, затвердженими указами Президента України та постановами Кабінету Міністрів України (частина восьма статті 33 Закону України «Про державну службу»). У частині 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило у грошовому виразі яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Враховуючи той факт, що джерелом виплати допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати є фонд заробітної плати, а з вказаних сум сплачувалися страхові внески до соціальних фондів, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок, можна дійти висновку, що допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати входить до системи оплати праці державних службовців, є складовою частиною фонду заробітної плати, а тому має враховуватися до складових заробітку для призначення та перерахунку пенсії державного службовця.
Доказом того факту, що суми допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати входять до складових заробітної плати, є довідки, видані Ніжинською районною державною адміністрацією Чернігівської області 19.11.2015 року за №03-17/2534 та фінансовим управлінням Ніжинської районної державної адміністрації 19.11.2015 року за №233, в яких вказані види виплат включені до складу заробітку із зазначенням, що на всі виплати, включені в довідки, нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Види оплати праці, які враховуються при обчисленні пенсії, врегульовані ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Так, відповідно до частини 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення " до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" також визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до заробітної плати враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані нею, як застрахованою особою, матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати у сумі 8438,06 грн., з яких був фактично нарахований та сплачений страховий внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, повинні урахуватись для перерахунку пенсії у розмірах, визначених Законом України «Про державну службу» у редакції, чинній на час мого виходу на пенсію ( 18.07.2011 року), а саме : 85 % від суми заробітної плати, з якої було сплачено страховий внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі в судове засідання не з»явився, хоч і був повідомлений про виклик до суду, позовні вимоги не визнав, у задоволенні позову просив відмовити, оскільки відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Матеріальна допомога на оздоровлення є одноразовою виплатою та не є складовою заробітної плати передбаченою частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», що унеможливлює її врахування при здійсненні перерахунку пенсії.
Факт утримання з суми такої допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні, перерахуванні пенсії.
Матеріальна допомога на оздоровлення не зараховується до інших надбавок, передбачених ст. 33 Закону України «Про державну службу», тому зазначена виплата не включається до заробітку, що враховується при обчисленні пенсії державним службовцям.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно - правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Зазначене підвищення не передбачене статтею 33 Закону України «Про державну службу» як складова заробітної плати державного службовця, тому індексація грошових доходів населення не враховується під час обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі з 19.07.2011 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
За документами пенсійної справи страховий стаж складає 39 років 8 місяців 17 днів, а тому числі 15 років 25 днів - робота на державній службі. Пенсія державного службовця призначена в розмірі 85 % від суми заробітної плати.
Пенсія ОСОБА_1 призначена відповідно до заяви та поданих документів 19.07.2011 року, розрахунок здійснено на підставі довідки про складові заробітної плати за період з 01.06.2009 р. по 31.05.2011 р., що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» видану Ніжинською районною державною адміністрацією Чернігівської області №3-17/1619 від 18.07.2011 р.
Лише 23.11.2015 року ОСОБА_1 звернулася за перерахунком пенсії з заявою та подала довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» видану Ніжинською районною державною адміністрацією №3-17/2534 від 19.11.2015 року за період з 01.06.2009 р. по 31.05.2011 р. де зазначені «Інші виплати», а саме: матеріальна допомога на оздоровлення та індексація.
Протоколом управління від №46 від 25.11.2015 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії згідно даної довідки.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Щодо стягнення судового збору, то відповідно до ч.1 ст.73 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" кошти Пенсійного фонду формуються переважно за рахунок страхових внесків (частини єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування) та використовуються на виплату пенсій, передбачених цим Законом; надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; фінансуванням адміністративних виплат, пов»язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; оплату послуг з виплати та доставки пенсій; формування резерву коштів Пенсійного фонду.
Згідно ч.2 ст.73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі не передбачені цим Законом.
У задоволенні позовних вимог просив відмовити у повному обсязі.
Суд, вивчивши матеріали справи вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Позивач перебуває на обліку в УПФУ в м.Ніжині та Ніжинському районі з 19.07.2011 року та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
Вважаючи, що її пенсію обчислено невірно, позивач звернулася із заявою до УПФУ в м.Ніжині та Ніжинському районі про перерахунок пенсії, шляхом включення в розрахунок інших доплат, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації.
Листом до УПФУ в м.Ніжині та Ніжинському районі від 25.11.2015 року № 6313/03-12 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії посилаючись на те, що суми доплат: матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації, які отримані позивачем не входять до складу заробітної плати державного службовця.
Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків від сум їх заробітної плати на які нараховується збір на обов»язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати до якої входять основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу) на які відповідно до Закону України «Про збір на обов»язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов»язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно - правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Стаття 41 Закону України «Прозагальнообов»язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим законом з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до надрання чинності цим Законом у межах сум на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов»язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов»язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року, 14,28 травня та 6 листопада 2013 року, від 3 червня 2014 року (№№21-430а11, 21-97а13, 21-125а13, 21-350а13, 21-134а14).
Крім того у постанові від 03 червня 2014 року (справа №21-134а14) Верховний Суд України звернув увагу, що перевага у таких випадках має надаватись не положенням Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до частини 1 статті 244-2 КАС рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов»язковим для всіх владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права та для всіх судів України. Суди зобов»язані привести свою судову практику у відповідно з рішенням Верховного Суду України.
Отже, висновок відповідача про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексація не входять до складу заробітної плати державного службовця є помилковим.
Як вбачається з матеріалів справи для проведення перерахунку пенсії позивач до заяви додала встановленого зразка довідку про складові заробітної плати у якій вказані розміри виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати з яких сплачено страхові внески або збір на обов»язкове державне пенсійне страхування, а тому такі виплати підлягають врахуванню при розрахунку пенсії позивача.
Керуючись ст.ст. 183-2, 197, 198, 202, 205, 207 КАС України,
П О С Т А Н О В И В
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Ніжині та Ніжинському районі щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, яка визначена відповідно до Закону України «Про державну службу» із врахуванням сум виплаченої за період роботи з 01.06.2009 року по 31.05.2011 року та з 01.06.2011 року до 30.06.2011 року , в сумі 8438,06 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.
Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в м.Ніжині та Ніжинському районі здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату пенсії, яка призначена відповідно до Закону України «Про державну службу» із врахуванням сум виплаченої за період роботи з 01.06.2009 року по 31.05.2011 року та з 01.06.2011 року до 30.06.2011 року, в сумі 8438,06 грн. матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати з 23.11.2015 року.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м.Ніжині та Ніжинському районі на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 487,20 грн.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в 10 денний строк.
Суддя Ю.В. Куровський