Справа № 127/26160/15-а
Провадження № 2-а/127/793/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05.12.2015 м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Волошин С.В. розглянувши у скороченому провадженні позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
18.11.2015 року ОСОБА_1 звернулася до Вінницького міського суду Вінницької області з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якій просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці щодо неврахування для обчислення розміру призначеної їй пенсії інших виплат, з яких були нараховані і сплачені страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування в сумі 10 823,44 грн., а саме: матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 1 844,00 грн., та індексація доходів громадян 8 979,44 грн. (крім того, компенсація за 36 календарних днів невикористаної щорічної відпустки в сумі 3 382,38 грн., надбавка за високі досягнення праці 181,88 грн., індексація 137,30 грн.), з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці здійснити з 06.04.2012 року перерахунок та виплату призначеної пенсії із застосуванням відсоткової ставки в розмірі 80% від суми заробітної плати при визначені пенсії у відповідності до законодавства, що діяло на момент призначення пенсії державного службовця та з урахуванням вищезазначених складових заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування з врахуванням у складі заробітної плати інших виплат в сумі 10 823,44 грн., а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 1 844,00 грн. та індексації доходів громадян 8 979,44 грн. (крім того, компенсація за 36 календарних днів невикористаної щорічної відпустки в сумі 3 382,38 грн., надбавка за високі досягнення праці 181,88 грн., індексація 137,30 грн.), з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування.
Свої вимоги позивач мотивувала тим, що з вона працювала на державній службі 16 років 2 місяці 14 днів. В квітні 2012 року була звільнена з посади головного спеціаліста-економіста відділу статистики населення (наказ №34-К від 05.04.2012 року) з виплатою грошової компенсації за невикористану щорічну та додаткові відпустки.
З 06.04.2015 року Управлінням Пенсійного фонду України в місті Вінниці позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». При призначені пенсії позивачу Управлінням Пенсійного фонду України в місті Вінниці не враховано інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, індексація доходів громадян, (крім того, компенсація за 36 календарних днів невикористаної щорічної відпустки, надбавка за високі досягнення праці, індексація), зазначені в довідці №18-18/М-59/139 про складові заробітної плати позивача, яку позивач надала до Управління 05.06.2015 року з проханням провести перерахунок пенсії з врахуванням інших виплат в сумі 10 823,44 грн. На всі наведені вище виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Листом №120/М-2 від 23.06.2015 року Управлінням відмовлено позивачу в перерахунку пенсії. Позивач вважає такі дії Управління неправомірними, свої права порушеними, що і стало підставою для звернення з адміністративним позовом до суду.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 20.11.2015 року відкрито скорочене провадження по даній справі.
Представником відповідача 30.11.2015 року подано заперечення на зазначений позов, відповідно до якого відповідач не визнає вимог позивача, вважає їх безпідставними та необґрунтованими, просить відмовити позивачу в задоволенні адміністративного позову вказавши в запереченнях, що відповідно до п.5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 02.03.2015 року з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким, зокрема, призначаються, пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», таким чином скасовано норми, які регулювали питання пенсійного забезпечення осіб, на яких поширювалася дія цього Закону. Зазначено, що Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 856 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», виплати, які просить врахувати позивач не передбачені, а тому і не включаються до заробітної плати. Матеріальна допомога, як структура заробітної плати, не передбачена і ст. 2 Закону України «Про оплату праці», яка визначає структуру заробітної плати, оскільки вона носить разовий характер та не є складовою заробітної плати в розумінні ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу», а сам факт утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для її включення до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Вказано, що строки здійснення перерахунку пенсії визначено у ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування».
Згідно ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, прихожу до наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами 1, 2 статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України м. Вінниці та отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу» з 09.04.2012 року. Розмір її пенсії визначений як 80% від суми заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове пенсійне страхування згідно ст.33 Закону України «Про державну службу». При визначені заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, як вбачається з відповіді відповідача від 23.06.2015 року за №120/М-2, не включалися допомога на оздоровлення та інші грошові винагороди, визначені постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №212, оскільки вони не відносяться до інших надбавок, при обчисленні пенсії державним службовцям.
Разом з тим, як вбачається з довідки від 05.06.2015 року №18-18/М-59/139, виданої Головним управлінням статистики у Вінницькій області про складові заробітної плати ОСОБА_1, позивачу за період з квітня 2010 року по лютий 2012 року було нараховано та виплачено інші виплати в загальній сумі 10 823,44 грн., з яких: індексація в сумі 8 979,44 грн. та матеріальна допомога по оздоровленню в сумі 1 844,00 грн. Крім того, в довідці зазначено, що в квітні 2012 року позивачу було нараховано та виплачено компенсацію за 36 календарних днів невикористаної щорічної відпустки в сумі 3 382,38 грн., надбавку за високі досягнення в праці в сумі 181,88 грн. та індексація 137,30 грн. На всі виплати, включені до довідки, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції станом на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно зі ст. 33 Закону України «Про державу службу» (в редакції, яка діяла на момент призначення розміру пенсійного забезпечення позивачу), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 2 Закону України, «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної заробітної плати, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, де основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до п.2.3.3. Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики від 13 січня 2004 року № 5, до інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом).
Згідно з приписами ст.1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991, індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (ч.1 ст.2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17 липня 2003 року).
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати, згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати.
Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно зі статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 враховуються при обчисленні пенсій.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, однак із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Таким чином, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація входять до системи оплати праці державного службовця.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13 та 28.05.2013р. у справі №21-97а13, які з врахуванням вимог статті 244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Отже, відповідачем не доведена правомірність прийнятого ним рішення щодо не врахування при призначенні позивачці пенсії державного службовця розміру інших виплат, а тому позов в частині визнання неправомірними дій відповідача підлягає задоволенню.
Визначаючись з періодом, з якого підлягає захисту порушене право позивача суд зазначає наступне.
Позивачу пенсію призначено з 09.04.2012 року, а не з 06.04.2012 року як зазначено в позові.
Як видно із матеріалів справи, позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 05.06.2015 року, і оскільки відповідно до вимог ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією, то її порушене право підлягає захисту з моменту такого звернення.
Відповідно до п. 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Згідно з ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
З аналізу вказаної норми слідує, що підставою для перерахунку пенсії у визначені цією нормою строки є виникнення права на збільшення розміру пенсії.
Аналогічну правову позицію також відстоює Вінницький апеляційний адміністративний суд, що прослідковується у справах, зокрема, але не обмежуючись: у справі № 686/9274/15-а від 24.09.2015 року під головуванням Білої Л.М; у справі №148/1215/15- а від 21.09.2015 року під головуванням Матохнюка Д.Б., №676/3796/15-а від 27.10.2015 року під головуванням Сапальової Т.В.
У позивача право на збільшення розміру пенсії виникло у зв'язку з отриманням та наданням відповідачу довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", №18-18/М-59/139 від 05.06.2015 року, а відтак ч. 4 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Оскільки позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці із заявою про перерахунок пенсії 05 червня 2015 року, перерахунок її пенсії необхідно провести з 1 червня 2015 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції станом на час призначення пенсії позивачу), ст.ст.2, 5-11, 69-72, 99-100, 158-163, 183-2, 254 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці щодо неврахування для обчислення розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії інших виплат в сумі 10 823,44 грн. (матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 1 844,00 грн., та індексація доходів громадян 8 979,44 грн.), компенсацію за 36 календарних днів невикористаної щорічної відпустки в сумі 3 382,38 грн., надбавку за високі досягнення в праці 181,88 грн., індексацію в сумі 137,30 грн., з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування - протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2015 року, включивши до складу заробітної плати, з якої проводиться нарахування пенсії, суми інших виплат в розмірі 10 823,44 грн. (матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 1 844,00 грн., та індексація доходів громадян 8 979,44 грн.), компенсацію за 36 календарних днів невикористаної щорічної відпустки в сумі 3 382,38 грн., надбавку за високі досягнення в праці 181,88 грн., індексацію в сумі 137,30 грн., з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування, згідно довідки Головного управління статистики у Вінницькій області про складові заробітної плати №18-18/М-59/139 від 05.06.2015 року, виданої ОСОБА_1.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів після її проголошення через Вінницький міський суд. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови в письмовому провадженні апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: