Постанова № 54340119, 18.08.2014, Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
18.08.2014
Номер справи
200/11701/14-а
Номер документу
54340119
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

гіналом

Справа № 200/11701/14-а

Провадження № 2а/200/419/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2014 року Бабушкінський районний суд

м. Дніпропетровська

у складі:

Головуючого судді - Циганкова В.О.

при секретарі - Сабій О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Дніпропетровської міської ради, третя особа: Реєстраційна служба Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області про визнання протиправними рішень та зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачі звернулися з даним позовом до відповідача, за участю третьої особи. В обґрунтування заявлених вимог посилаються на те, що вони є власниками земельних ділянок розташованих за адресою: с/т «Кримське урочище» на території Самарського району м. Дніпропетровська, а саме ділянки № 429; ділянки № 429-А; ділянки № 429-; ділянки 429-В. 13.02.2014р. позивачі звернулись до відповідача із заявою про надання у довгострокову оренду терміном на 49 (сорок дев'ять) років земельну ділянку прибережної захисної смуги річки Самара для берегоукріплення прибережної смуги та благоустрою території, та для рибогосподарських потреб, яка знаходиться за адресою: с/т «Кримське урочище» на території Самарського району м. Дніпропетровська, біля земельних ділянок № 429, № 429-А, № 429-б, 429-В. Відповідачем була надана відповідь від 01.04.2014р. №7/22-1027 про відмову у задоволенні заяви, згідно якої зазначено, що випадок відведення земельної ділянки, що запитується позивачами, не передбачено ч. 2, 3 ст. 134 Земельного кодексу України, у звязку з чим дане питання не може розглядатися в порядку, передбаченому ст. 123 Земельного кодексу України. Питання відведення вказаної земельної ділянки може вирішуватись в порядку, передбаченому для проведення земельних торгів. Позивачі вважають зазначене рішення відповідача про відмову протиправним, та прийнятим без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття такого рішення. Вважають, що проведення земельних торгів для даної категорії земельних ділянок діючою редакцією Земельного кодексу України не передбачено. У звязку з чим просять: визнати протиправним рішення Дніпропетровської міської ради від 01.04.2014р. №7/22-1027 про відмову в наданні у довгострокову оренду терміном на 49 (сорок дев'ять) років зазначену земельну ділянку; вважати укладеним між Дніпропетровською міською радою і позивачами договір оренди зазначеної земельної ділянки; зобовязати Реєстраційну службу Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області зареєструвати за позивачами право оренди зазначеної земельної ділянки.

Позивачі, відповідач та третя особа в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце, розгляду справи належним чином повідомлені, докази чого наявні у справі.

Позивачі надали до суду заяву про розгляд справи без їх участі в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є власниками земельних ділянок розташованих за адресою: с/т «Кримське урочище» на території Самарського району м. Дніпропетровська, а саме ділянки № 429 (на підставі державного акту серії ЯЖ №131100 від 30.09.2008р.); ділянки № 429-А (на підставі державного акту серії ЯЛ №903910 від 18.04.2011р.); ділянки № 429-б (на підставі державного акту серії ЯК №336321 від 25.04.2012р.); ділянки 429-В (на підставі державного акту серії ЯМ №469564 від 18.10.2012р.).

Зазначені земельні ділянки знаходяться в садівничому товаристві «Кримське урочище» на правому березі р. Кринка, яка має довжину 10,1 км та являється правою притокою р. Самара. Прибережна межа зазначених ділянок знаходиться на відстані 25 м від урізу води р. Кринка, що достатньо для встановлення прибережної захисної смуги, що підтверджується довідкою Державного регіонального проектно-вишукувального інституту «Дніпродіпроводгосп» Державного комітету України по водному господарству від 09.11.2011р. № 659.

13.02.2014р. позивачі звернулись до Дніпропетровської міської ради із заявою про надання у довгострокову оренду терміном на 49 (сорок дев'ять) років земельну ділянку прибережної захисної смуги річки Самара для берегоукріплення прибережної смуги та благоустрою території, та для рибогосподарських потреб, яка знаходиться за адресою: с/т «Кримське урочище» на території Самарського району м. Дніпропетровська, біля земельних ділянок № 429, № 429-А, № 429-б, 429-В.

Дніпропетровською міською радою надана відповідь від 01.04.2014р. №7/22-1027 про відмову у задоволенні заяви, згідно якої зазначено, що випадок відведення земельної ділянки, що запитується позивачами, не передбачено ч. 2, 3 ст. 134 Земельного кодексу України, у звязку з чим дане питання не може розглядатися в порядку, передбаченому ст. 123 Земельного кодексу України. Питання відведення вказаної земельної ділянки може вирішуватись в порядку, передбаченому для проведення земельних торгів.

Інших підстав відмови у задоволенні заяви про надання в оренду зазначеної земельної ділянки Дніпропетровською міською радою не зазначено.

Згідно п. «б» ч. 1 ст. 58 Земельного кодексу України, до земель водного фонду належать землі, зайняті прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами.

Підпунктом «а» ч. 2 ст. 60 Земельного кодексу України визначено, що прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менш як 3 гектари - 25 метрів.

Згідно до ч.1 ст.124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст. 134 Земельного кодексу України, не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі:

-створення озеленених територій загального користування (абзац тринадцятий);

-передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів, для сінокосіння і випасання худоби, для городництва (абзац пятнадцятий);

-надання земельних ділянок в інших випадках, визначених законом.

Отже, перелік підстав згідно яких не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них не є вичерпним.

Дніпропетровською міською радою у рішенні про відмову в задоволенні заяви не було враховано, що метою передачі зазначеної земельної ділянки прибережної захисної смуги позивачам є берегоукріплення прибережної смуги та благоустрій території.

Відповідно до ч.3 ст. 134 Земельного кодексу України, земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу.

Дніпропетровською міською радою у рішенні про відмову в задоволенні заяви не було враховано той факт, що зазначена земельна ділянка прибережної захисної смуги розташована на території садівничого товариства «Кримське урочище», членами якого є позивачі, а згідно ч.3 ст. 134 Земельного кодексу України, земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок садівничого товариства.

Також, Дніпропетровською міською радою у рішенні про відмову в задоволенні заяви не було враховано той факт, що зазначена земельна ділянка прибережної захисної смуги розташована біля земельних ділянок власниками яких є позивачі, що унеможливлює користування зазначеною земельною ділянкою прибережної захисної смуги іншими громадянами за результатами проведення земельних торгів.

Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що рішення Дніпропетровської міської ради про відмову в наданні у довгострокову оренду терміном на 49 (сорок дев'ять) років земельну ділянку прибережної захисної смуги річки Самара для берегоукріплення прибережної смуги та благоустрою території, та для рибогосподарських потреб, яка знаходиться за адресою: с/т «Кримське урочище» на території Самарського району м. Дніпропетровська, біля земельних ділянок № 429, № 429-А, № 429-б, 429-В прийнято без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття такого рішення.

Крім того, передача в орендне користування земель водного фонду і їхнє використання регламентується окремо від загального правила, як ст. 59 Земельного кодексу України, так і ст. 85 Водного кодексу України.

Відповідно до ч.4 ст.59 Земельного кодексу України, громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт, догляду, розміщення та обслуговування обєктів портової інфраструктури і гідротехнічних споруд тощо, а також штучно створені земельні ділянки для будівництва та експлуатації об'єктів портової інфраструктури та інших об'єктів водного транспорту.

Згідно зі ст. 85 Водного кодексу України, у тимчасове користування за узгодженням з постійними користувачами земельних ділянок прибережних захисних смуг, смуг відводу й берегових смуг водних шляхів можуть надаватися підприємствам, установам, організаціям, об'єднанням громадян, релігійним організаціям, громадянам України, іноземним юридичним і фізичним особам для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, а також для проведення науково-дослідних робіт.

Використання земельних ділянок водного фонду для рибальства здійснюється за згодою їхніх власників або за узгодженням із землекористувачами.

Враховуючи вищевикладене, з урахуванням приписів Земельного кодексу України, специфіки земель водного фонду й їхнього використання, проведення земельних торгів для даної категорії земельних ділянок діючою редакцією Земельного кодексу України не передбачено, в звязку з чим суд приходить до висновку, що рішення Дніпропетровської міської ради про відмову в наданні у довгострокову оренду терміном на 49 (сорок дев'ять) років земельну ділянку прибережної захисної смуги річки Самара для берегоукріплення прибережної смуги та благоустрою території, та для рибогосподарських потреб, яка знаходиться за адресою: с/т «Кримське урочище» на території Самарського району м. Дніпропетровська, біля земельних ділянок № 429, № 429-А, № 429-б, 429-В є протиправним.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, документально доведеними, такими, що ґрунтуються на законних підставах, а отже є такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

У відповідності зі ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Частиною 9 статті 123 Земельного Кодексу України передбачено, що відмова органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду може бути оскаржено в судовому порядку.

Згідно пункту 2 статті 77 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

Відповідно до п.2 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме, зокрема право постійного користування та право оренди земельної ділянки.

З огляду на викладене та керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Дніпропетровської міської ради, третя особа, Реєстраційна служба Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області про визнання протиправними рішень та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним рішення Дніпропетровської міської ради від 01.04.2014р. №7/22-1027 про відмову в наданні у довгострокову оренду терміном на 49 (сорок дев'ять) років земельну ділянку прибережної захисної смуги річки Самара для берегоукріплення прибережної смуги та благоустрою території, та для рибогосподарських потреб, яка знаходиться за адресою: с/т «Кримське урочище» на території Самарського району м. Дніпропетровська, біля земельних ділянок № 429, № 429-А, № 429-б, 429-В.

Вважати укладеним між Дніпропетровською міською радою (49000, м. Дніпропетровськ, проспект Карла Маркса,75, код ЄДРПОУ 24245686) і ОСОБА_1, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 та ОСОБА_2, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1, договір оренди земельної ділянки прибережної захисної смуги з розташованим на ній водним об'єктом, з моменту набрання чинності судового рішення на умовах визначених договором:

ДОГОВІР

оренди земельної ділянки прибережної захисної смуги

м. Дніпропетровськ

Орендодавець, Дніпропетровська міська рада, яка діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Цивільного, Водного, Земельного кодексу України, Законами України «Про навколишньє середовище», «Про оренду державного та комунального майна» та «Про тваринний світ» з одного боку, та орендарі: ОСОБА_1, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 та ОСОБА_2, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1, з другого боку, уклали цей договір про нижченаведене:

1.Предмет договору

1.1.Орендодавець передає, а орендарі приймають в строкове платне користування:

земельну ділянку прибережної захисної смуги з розташованим на ній водним об'єктом в садівничому товаристві «Кримське урочище» на правому березі річки Кринка, яка є правою притокою річки Самара, яка знаходиться за адресою: садівниче товариство «Кримське урочище» на території Самарського району м. Дніпропетровська, біля земельних ділянок № 429, № 429-А, № 429-б, 429-В.

2. Орендна плата

2.1. Річна орендна плата за земельну ділянку прибережної захисної смуги з розташованим на ній водним об'єктом встановлюється у грошовій сумі (у гривнях), у розмірі 0,3 % відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

2.1.1. Орендна плата вноситься орендарями на рахунок Орендодавця: Дніпропетровська міська рада, р/р 33211812500004, відкритий у відділенні Держказначейства в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська, код ЄДРПОУ 24245686, МФО 805012, код платежу 13050200.

2.2. Орендна плата вноситься щомісячно протягом 30 календарних днів, наступним за останнім календарним днем звітного (податкового місяця);

2.3. Розмір орендної плати може бути переглянутий згідно чинного законодавства України.

2.4. При простроченні внесення орендної плати орендар сплачує пеню у розмірі 120 відсотків річних облікованої ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

2.5. Наднормативна сума орендної плати, що надійшла орендодавцю, підлягає заліку в рахунок наступних платежів.

3. Умови використання об'єкта оренди

3.1. Земельна ділянка з розташованим на ній водним об'єктом передається в оренду для берегоукріплення прибережної смуги, благоустрою території, та для рибогосподарських потреб.

3.2. Умови експлуатації та використання об'єкта оренди здійснюються орендарем відповідно до ст.ст. 44, 47, 51, 77, 78, 87, 88, 89, 95, 99 Водного кодексу України, ст.ст. 60, 61, 99 Земельного кодексу України та ст.ст. 9, 38,40 Закону України Про охорону навколишнього середовища.

4. Права сторін

4.1. Орендодавець має право:

4.1.1. Контролювати стан та цільове призначення орендованого об'єкта.

4.1.2. Встановлювати умови загального водокористування з максимальним врахуванням інтересів населення та водокористувачів у відповідності до статті 47 Водного кодексу України (купання, плавання на човнах, водопій тварин, любительське та спортивне рибальство, забір води) на орендованому обєкті за погодженням з орендарем.

4.1.3. Вимагати від орендаря:

здійснювати експлуатацію водного обєкта відповідно до правил експлуатації та встановленого режиму роботи;

дотримуватися екологічної безпеки при користуванні водним об'єктом, зберігати його водність і охороняти від забруднення та засмічення;

дотримуватися умов використання прибережної захисної смуги;

утримувати в належному технічному та санітарному стані водний обєкт, гідротехнічні та інші споруди;

своєчасного внесення орендної плати;

дотримання прийнятих умов загального водокористування.

4.1.4. Розірвати договір достроково у випадку невиконання орендарем умов Договору.

4.2. Орендар має право:

4.2.1. Самостійно визначати напрями своєї господарської діяльності відповідно до призначення водного обєкта та умов Договору.

4.2.2. Дозволяти іншим водокористувачам здійснювати водокористування в порядку, встановленому Водним кодексом України.

4.2.3. Закладати багаторічні насадження на території прибережної захисної смуги відповідно до ст. 88 Водного кодексу України.

Порядок та розмір відшкодування вартості будівництва різного ряду споруд на території водного обєкта, здійсненого орендарем, у разі розірвання Договору обумовлюються при укладанні Договору, або додатковими угодами до нього.

5. Обов'язки сторін

5.1. Орендодавець зобов'язаний:

5.1.1. Передати орендарю в оренду земельну ділянку з розташованим на ній водним об'єктом та гідроспорудами.

5.1.2. Урегулювати питання реалізації виловленої в процесі спорожнення водойми природної риби.

5.1.3. Не чинити дій, які перешкоджають орендарю користуватися орендованим обєктом.

5.2. Орендар зобов'язується:

5.2.1. Дотримуватися вимог використання земель водного фонду відповідно до Водного та Земельного кодексів України.

5.2.2. Виконувати умови загального водокористування відповідно до Водного кодексу України.

5.2.6. Не передавати в оренду водойму та орендоване майно іншим субєктам господарювання.

5.2.7. Своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату, здійснювати поточні та капітальний ремонти орендованого майна.

6.Термін дії договору

6.1. Договір укладено на 49 років, який набирає юридичної сили з моменту набрання законної сили рішення суду. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право продовжити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

7. Зміна умов договору та припинення його дії

7.1. Зміна умов договору здійснюється в письмовій формі за взаємною згодою сторін. Внесення змін до Договору або відмова від виконання його умов в односторонньому порядку не допускається.

7.2. Дія цього Договору припиняється у разі:

закінчення строку, на який його було укладено;

ліквідації юридичної особи - орендаря;

банкрутства орендаря;

відповідно ст.ст.55, 56 Водного кодексу України.

7.3. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

8. Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання

умов договору

8.1. За невиконання або неналежне виконання умов договору сторони несуть відповідальність відповідно до цього Договору та чинного законодавства України.

8.2. Спори, що виникають у ході виконання цього Договору, вирішуються шляхом переговорів. У випадку недосягнення згоди спір може бути передано на розгляд до суду.

8.3. При виникненні форс-мажорних обставин, перешкоджаючих виконанню Договору, сторони звільняються від відповідальності за невиконання його умов.

9. Прикінцеві положення

9.1. Цей Договір укладено у двох оригінальних примірниках, що мають однакову юридичну силу, один із яких знаходиться в орендодавця, інший - в орендаря.

Орендодавець: Орендарі:

Дніпропетровська міська рада ОСОБА_1

Адреса юридична: 49011, мешкає за адресою: м. Дніпропетровськ,

м.Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса,75 АДРЕСА_2,

ЄДРПОУ міської ради 24245686 ОСОБА_2

р/р 33211812500004 в УДКУ мешкає за адресою: м. Дніпропетровськ,

у АДРЕСА_3.

МФО 805012

Зобовязати Реєстраційну службу Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області зареєструвати за ОСОБА_1, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 та ОСОБА_2, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 право оренди земельної ділянки прибережної захисної смуги з розташованим на ній водним об'єктом в садівничому товаристві «Кримське урочище» на правому березі річки Кринка, яка є правою притокою річки Самара, яка знаходиться за адресою: садівниче товариство «Кримське урочище» на території Самарського району м. Дніпропетровська, біля земельних ділянок № 429, № 429-А, № 429-б, 429-В.

Стягнути з Державного бюджету України суму сплаченого ОСОБА_1 судового збору у розмірі 73 гривні 08 копійку.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

СуддяВ.О. Циганков