ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2015 р. Справа № 583/2875/15-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Тацій Л.В.
Суддів: Григорова А.М. , Подобайло З.Г.
за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_1, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на постанову Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 12.10.2015р. по справі № 583/2875/15-а
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання незаконним рішення та його скасування, забов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якому, після уточнення позовних вимог, просила: визнати незаконним та скасувати рішення ГУ Пенсійного фонду України в Сумській області від 24.07.2015 р. № 185 «Про утримання переплати пенсії»; визнати незаконним та скасувати рішення відповідача від 19.08.2015 р. №208 «Про утримання надміру виплачених сум пенсій»; зобов'язати відповідача поновити виплати призначеної довічно пенсії з 08.06.2015 р., повернути утримані грошові кошти відповідно до рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 19.08.2015 р. №208 «Про утримання надміру виплачених сум пенсій» та виплачувати призначену пенсію постійно та в повному обсязі.
Постановою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 12.10.2015р. адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення №208 заступника начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 19.08.2015 року в частині утримання з ОСОБА_1 переплати пенсії за період з 08.06.2015 року по 31.07.2015 року у сумі 3575,87 грн., по 20% від отримуваної пенсії до повного погашення, починаючи з вересня 2015 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повернути ОСОБА_1 пенсійні кошти за період з 08.06.2015 року по 31.07.2015 року, утримані з неї на підставі рішення №208 заступника начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 19.08.2015 року.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України судові витрати в сумі 73,08 грн.
В іншій частині позову відмовлено.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову та прийняти нову, якою позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач, також не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання 08.12.2015 року за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
У відповідності до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи вважає, що апеляційна скарга позивача підлягає частковому задоволенню, апеляційна скарга відповідача не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області з 30.07.2013 року та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
З матеріалів справи вбачається, що з 24.02.2014року по 01.08.2014 року ОСОБА_1 працювала на посаді головного спеціаліста, юрисконсульта юридичного відділу апарату місцевої ради та її виконавчого комітету, на яку була призначена за конкурсом, із прийняттям присяги державного службовця та присвоєнням 11 рангу посадової особи місцевого самоврядування в межах пятої категорії посад.
В період з 01 серпня 2014 року по 02.06.2015 року позивач працювала начальником юридичного відділу апарату Охтирської міської ради та її виконавчого комітету. Позивач 02.06.2015 року звільнена із займаної посади за угодою сторін.
З 01.04.2015 року по 02.06.2015 року позивачу було зупинено виплату пенсії за вислугу років на підставі ч.7 ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (зі змінами, внесеними Законом України №213-VIII від 02.03.2015 року).
ОСОБА_1 03.06.2015 року поновлено виплату пенсії у зв'язку зі звільненням з посади із органу місцевого самоврядування.
На підставі розпорядження №110-К від 08.06.2015 року ОСОБА_1 прийнята для виконання обов'язків начальника юридичного відділу апарату місцевої ради та її виконавчого комітету, тимчасово з 08.06.2015 року по 20.07.2015 року на час проведення конкурсу на заміщення вакантної посади, що підтверджується трудовим договором укладеним між виконавчим комітетом Охтирської міської ради та позивачем.
Між виконавчим комітетом Охтирської міської ради та позивачем 21 липня 2015 року повторно укладено трудовий договір на період з 22.07.2015 року по 31.08.2015 року, тимчасово на час проведення конкурсу на заміщення вакантної посади начальника юридичного відділу апарату міської ради та її виконавчого комітету, юрисконсульта.
ОСОБА_1 11.08.2015 року звільнена із займаної посади за угодою сторін, що підтверджується записами у трудовій книжці серії АР №148254 від 13.08.1997 року.
24 липня 2015 року першим заступником начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області прийнято рішення № 185 у зв'язку з виниклою переплатою пенсії за період з 08.06.2015 року по 31.07.2015 року у сумі 3575,87 грн. про припинення виплати пенсії позивачу з 08.06.2015 року, з дня працевлаштування за строковим трудовим договором, так як встановлений факт працевлаштування ОСОБА_1 на підставі наданих пенсіонером документів .
19.08.2015 року заступником начальника ГУ ПФУ в Сумській області було прийнято рішення № 208 відновити з 11.08.2015 року виплату пенсії позивачу за вислугу років у розмірі 2024,08 грн. та утримати переплату пенсії за період з 08.06.2015 року по 31.07.2015 року у сумі 3575,87 грн., по 20% від отримуваної пенсії до повного погашення, починаючи з вересня 2015 року.
Листом ГУ ПФУ в Сумській області від 31.07.2015 року ОСОБА_1 було повідомлено про припинення виплати пенсії з 01.08.2015 року, оскільки вона відповідно до трудового договору від 08.06.2015 року обіймає посаду начальника юридичного відділу апарату міської ради та її виконавчого комітету, юрисконсульта у виконавчому комітеті Охтирської міської ради, який є органом місцевого самоврядування на підставі п.9 ч.7 ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». У зв'язку з цим, виникла переплата пенсії за період з 08.06.2015 року по 31.07.2015 року в сумі 3575,87 грн., яку просили повернути на рахунок ГУ ПФУ в Сумській області у банку.
Позивач, звертаючись до суду з даним адміністративним позовом, оскаржила дії та рішення відповідача, пов'язані із припиненням виплати їй пенсії за період з 08.06.2015 року та стягнення з неї отриманої за вказаний період пенсії. Також позивач просила в подальшому проводити виплати пенсії.
Суд першої інстанції, частково задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що посилання позивача на п. 5 розділу ІІІ «Пркінцевих і перехідних положень» Закону України від 02.03.2015 року № 213 -VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення» є безпідставним. Одночасно, позовні вимоги щодо скасування рішення №208 заступника начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 19.08.2015 року в частині утримання з ОСОБА_1 переплати пенсії за період з 08.06.2015 року по 31.07.2015 року у сумі 3575,87 грн., по 20% від отримуваної пенсії до повного погашення, починаючи з вересня 2015 року, задовольнив з тих підстав, що відповідач не надав суду доказів зловживань з боку ОСОБА_1 або ненадання нею недостовірних даних.
Колегія суддів не погоджується з наведеними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пенсійне забезпечення громадян України, в т.ч. порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та іншими нормативно-правовим актами.
02.03.2015 року прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213 -VIII від 02.03.2015р., який набрав чинності з 01.04.2015року.
Вказаним Законом внесені зміни в ст. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно яких: тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, особам, яким пенсія призначена відповідно до цього Закону (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Крім того, згідно п.2 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, поширюється на пенсіонерів (отримувачів щомісячного довічного грошового утримання) незалежно від часу призначення пенсії.
Разом з тим, відповідно до пункту 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів».
Вказаний в пункті 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VIII закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 1 червня 2015 року не прийнятий, у зв'язку з чим з вказаної дати втратили чинність норми Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсійного забезпечення і відповідно пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) за цими Законами не призначаються.
Станом на 08.06.2015 року особам, які підпадають під дію Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсія призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, з 1 червня 2015 року посада, на якій працювала позивач, не дає права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», у зв'язку з чим відпали передбачені ч. 1 ст. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підстави для невиплати їй пенсії, призначеної відповідно до вказаного Закону.
Також слід звернути увагу на те, що, виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, положення п. 5 Прикінцевих положень зазначеного Закону № 213 від 02.03.2015 року стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Крім цього, в тексті вказаного Закону чітко визначено «з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України».
При цьому, право на пенсію виникло ще при призначенні пенсії, а отже з 1 червня 2015 року перешкоди для виплати вказаної пенсії відсутні.
З огляду на вищевикладене, з 1 червня 2015 року виплата пенсії, призначеної позивачу відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підлягала відновленню, у зв'язку з відсутністю підстав для її невиплати.
Виходячи з наведеного, колегія суддів приходить до висновку про те, що позовні вимоги в частині визнання незаконним та скасування рішення ГУ Пенсійного фонду України в Сумській області від 24.07.2015 р. № 185 «Про утримання переплати пенсії»; визнання незаконним та скасування рішення відповідача від 19.08.2015 р. №208 «Про утримання надміру виплачених сум пенсій»; зобов'язання відповідача поновити виплати призначеної довічно пенсії з 08.06.2015 р., повернення утриманих грошових коштів відповідно до рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 19.08.2015 р. №208 «Про утримання надміру виплачених сум пенсій», підлягають задоволенню
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання виплачувати призначену пенсію постійно та в повному обсязі, колегія суддів зазначає наступне.
Частиною другою ст. 124 Конституції України встановлено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Отже, за змістом наведеної норми Конституції України, судова юрисдикція поширюється не загалом на всі суспільні відносини, а лише на такі, що врегульовані нормами права, тобто на правовідносини.
Неодмінним елементом правовідносин є їх зміст, тобто суб'єктивне право особи та її юридичний обов'язок.
Відтак, судовому захисту підлягає суб'єктивне право особи, яке порушується у конкретних правовідносинах.
Порушенням суб'єктивного права особи є створення будь-яких перепон у реалізації нею свого суб'єктивного права, що унеможливлюють одержання особою того, на що вона має право розраховувати в разі належної поведінки зобов'язаної особи.
Отже, неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану суб'єктивних прав та обов'язків особи, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов'язку.
Крім того, колегія суддів вважає за необхідне зауважити на те, що з положень ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод і інтересів фізичних осіб, прав і інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Зі змісту наведеної правової норми видно, що судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи і інтереси фізичних або права і інтереси юридичних осіб, а не можливість їх порушення в майбутньому.
В цьому зв'язку суд вважає неможливим розглядати вимоги щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчиняти дії у майбутньому у зв'язку з вірогідним настанням певних наслідків, оскільки у суду на час розгляду справи відсутні підстави для прийняття рішення стосовно законності таких дій, а тому є помилковими висновки суду першої інстанції про подальший перерахунок пенсії позивача.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови порушені норми матеріального та процесуального права, постанова підлягає скасуванню, апеляційна скарга позивача підлягає частковому задоволенню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позовних вимог, а апеляційна скарга відповідача - залишенню без задоволення.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області - залишити без задоволення
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Постанову Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 12.10.2015р. по справі № 583/2875/15-а скасувати.
Прийняти нову постанову.
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання незаконним рішення та його скасування, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 24.07.2015 р. № 185 «Про утримання переплати пенсії».
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 19.08.2015 р. №208 «Про утримання надміру виплачених сум пенсій».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області поновити виплати призначеної ОСОБА_1 пенсії з 08.06.2015 р.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повернути утримані грошові кошти відповідно до рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 19.08.2015 р. №208 «Про утримання надміру виплачених сум пенсій».
В іншій частині у задоволенні позову -відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Тацій Л.В.Судді Григоров А.М. Подобайло З.Г. Повний текст постанови виготовлений 14.12.2015 р.