Постанова № 54330364, 30.11.2015, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2015
Номер справи
806/4900/15
Номер документу
54330364
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2015 року м. Житомир

справа № 806/4900/15

категорія 8.3.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Семенюка М.М.,

суддів Романченка Є.Ю., Сичової О.П.,

з участю секретаря судового засідання Бондаренка Д.А.,

представника позивача Кузьмука Л.М., представників відповідачів Зеленової Л.В., Сак Т.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вівад 09" до Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України в Житомирській області, Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, стягнення,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому, з урахуванням збільшення позовних вимог (а.с. 87-91), поросить:

- визнати протиправною бездіяльність Новоград-Волинської ОДПІ Головного управління ДФС у Житомирській області, що виразилось в невиконанні приписів пункту 200.18, підпункту 200.18.1 пункту 200.18 статті 200 Податкового кодексу України по ненаданню протягом визначеного Законом строку органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку із зазначенням суми 1053984 грн., що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету ТОВ "Вівад 09" податку на додану вартість за декларацією за липень 2015 р., висновку із зазначенням суми 799440 грн., що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету ТОВ "Вівад 09" податку на додану вартість за декларацією за серпень 2015 р., висновку із зазначенням суми 785809 грн., що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету ТОВ "Вівад 09" податку на додану вартість за декларацією за вересень 2015 р., що призвело до бюджетної заборгованості з відшкодування в автоматичному режимі Товариству з обмеженою відповідальністю "Вівад 09" податку на додану вартість в сумі 2639233 грн. у визначений Законом строк;

- визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України, що виразилось в недотримання припису підпункту 200.18.1 статті 200 Податкового кодексу України по своєчасному наданні органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновків із зазначенням суми, що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету та узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, за липень, серпень, вересень 2015 р., що призвело до бюджетної заборгованості з відшкодування ТОВ "Вівад 09" податку на додану вартість в сумі 2639233 грн. у визначений Законом строк;

- стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Вівад 09" з Державного бюджету України в особі Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області не перераховані кошти бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість в сумі 1053984 грн. за декларацією з податку на додану вартість за липень 2015 року, в сумі 799440 грн. за декларацією з податку на додану вартість за серпень 2015 року, в сумі 785809 грн. за декларацією з податку на додану вартість за вересень 2015 року, а всього в загальній сумі 2639233 грн. та пеню, нараховану на суми податку на додану вартість, не відшкодовані із Державного бюджету ТОВ "Вівад 09" протягом визначеного строку, згідно податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2015 року в сумі 53813 грн. 83 коп., за серпень 2015року в сумі 21394 грн. 33 коп., за вересень 2015 року в сумі 4546 грн. 93 коп., а всього в загальній сумі 79755 грн.09 коп.

В обґрунтування позову зазначає, що внаслідок бездіяльності Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України в Житомирській області, Державної фіскальної служби України не здійснюється відшкодування податку на додану вартість позивачу відповідно до поданих ним декларацій за серпень-вересень 2015 року, тим самим позивач не отримує бюджетне відшкодування.

В судовому засіданні представник позивача заявлений позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі.

Представник Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України в Житомирській області та Державної фіскальної служби України просив в задоволенні позовних вимог відмовити з підстав викладених в письмових запереченнях на позовну заяву (а.с.103-104).

Представник Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області просив в задоволенні позову відмовити, пославшись на те, що відповідач не отримував з податкових органів висновку із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та узагальненої інформації щодо обсягів сум бюджетного відшкодування ПДВ стосовно позивача, а тому у Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області не було підстав для здійснення ТОВ "Вівад 09" бюджетного відшкодування в розмірі 2639233 грн.

Проаналізувавши досліджені докази у сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Позивачем контролюючому органу, відповідно до пунктів 200.7, 200.8, 200.9 Податкового кодексу України, контролюючому органу були подані податкові декларації, розрахунки сум бюджетного відшкодування та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації:

- 19.08.2015 року за липень 2015 року, де зазначена сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, 1053984 грн. (а.с.14-21);

- 17.09.2015 року за серпень 2015 року, де зазначена сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, 799440 грн. (а.с.55-62);

- 20.10.2015 року за вересень 2015 року, де зазначена сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, 785809 грн. (а.с.92-99).

Як пояснив представник Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України в Житомирській області, контролюючим органом були проведені камеральні перевірки задекларованих в податкових деклараціях з податку на додану вартість за липень-вересень 2015 року даних, за результатами яких не виявлено невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податкових деклараціях, а тому ТОВ "Вівад 09" має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість за липень-вересень 2015 року в розмірі 2639233 грн.

Пунктом 200.18 статті 200 Податкового кодексу України передбачено, що платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті, подали відповідну заяву та відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 цієї статті, мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку; автоматичне бюджетне відшкодування здійснюється за результатами камеральної перевірки, яка проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації, та відповідно до вимог, визначених статтею 76 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 200.18.1 пункту 200.18 статті 200 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний протягом трьох робочих днів після закінчення перевірки надати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету.

Згідно з пунктом 200.18.2 пункту 200.18 статті 200 Податкового кодексу України орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, надає платнику податку суму автоматичного бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом трьох операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Враховуючи обставини справи та вказані норми Податкового кодексу України, Новоград-Волинська ОДПІ повинна була подати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Житомирській області висновки із зазначенням суми, що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету, а останнє надати ТОВ "Вівад 09" суму автоматичного бюджетного відшкодування в сумі не пізніше:

- 1053984 грн. - 17 вересня 2015 року;

- 799440 грн. - 19 жовтня 2015 року;

- 785809 грн. - 17 листопада 2015 року.

Порядок відшкодування ПДВ З бюджету також регламентується Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011 року № 39 (далі - Порядок № 39), Порядоком формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затверджений Наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 03.02.2011 року № 68/23 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16.02.2011 року за №199/18937 (далі - Порядок № 68/23), якими передбачено, що Державна фіскальна служба України повинна формувати та направляти органам державного казначейства в областях узагальнену інформацію щодо обсягів сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, на підставі якої та висновків, надійшовши з органів державної податкової служби за місцезнаходженням платника, орган державного казначейства здійснює бюджетне відшкодування податку на додану вартість платнику податків.

Однак Головному управлінню Державної казначейської служби України у Житомирській області Новоград-Волинською ОДПІ висновок, а Державною фіскальною службою України узагальнена інформація надані не були і позивач в зазначені строки не отримав бюджетного відшкодування, що сторонами не заперечується.

При цьому представник Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України в Житомирській області та Державної фіскальної служби України пояснив, що відповідач не надав висновки органу казначейства про відшкодування податку на додану вартість, оскільки не отримав з Державної фіскальної служби України узагальненої інформації щодо обсягів сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість ТОВ "Вівад 09", яка не була надіслана у зв'язку із відсутністю коштів для здійснення такого відшкодування.

Суд вважає, що такі пояснення представника відповідачів ніяким чином не свідчать про відсутність бездіяльності Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України в Житомирській області та Державної фіскальної служби України щодо надання органу казначейства, відповідно, висновків та узагальненої інформації, оскільки ні Податковим кодексом України, ні Порядками № 39, № 68/23 не передбачена можливість ненадання до органів казначейства висновків та узагальненої інформації у разі не виявлення невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податкових деклараціях, що було в даному випадку.

Крім того п. 200.17 ст. 200 Податкового кодексу України, забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позов в частині визнання протиправною бездіяльність Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України в Житомирській області щодо ненадання органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновків із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету Товариству з обмеженою відповідальністю "Вівад 09" за період липень 2015 року - вересень 2015 року та Державної фіскальної служби України щодо ненадання узагальненої інформації про суми відшкодування податку на додану вартість Товариству з обмеженою відповідальністю "Вівад 09" за період липень 2015 року - вересень 2015 року є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України, що виразилось в недотримання припису підпункту 200.18.1 статті 200 Податкового кодексу України по своєчасному наданні органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновків із зазначенням суми, що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету, то суд відмовляє в їх задоволенні, оскільки ні Податковим кодексом України, ні Порядками № 39, № № 68/23 не передбачено надання таких висновків Державною фіскальною службою.

Дослідженими доказами підтверджується правомірність задекларованого позивачем розміру бюджетного відшкодування за липень 2015 року - вересень 2015 року в сумі 2639233 грн., право позивача на таке відшкодування та наявність заборгованості з цієї виплати.

Тобто закріплене в Податковому кодексі України право позивача на бюджетне відшкодування цих коштів порушується внаслідок неодержання їх з бюджету, а тому вимога про стягнення на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Вівад 09" з Державного бюджету України в особі Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області бюджетної заборгованість з податку на додану вартість за період липень 2015 року - вересень 2015 року в сумі 2639233 грн. є належним способом захисту його порушеного права та підлягає задоволенню.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 23.06.2015 року по справі за позовом ТОВ «Іглмосс Едішенз» до ДПІ у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів України у м. Києві, ГУ Держказначейства у м. Києві про стягнення бюджетної заборгованості (справа № 2а-3061/11/2670).

Суд вважає, що задовольняючи позовні вимоги про стягнення невиплаченого бюджетного відшкодування, він не підміняє державний орган, який не виконав покладеного на нього Податковим кодексом України обов'язку щодо надання відповідного висновку, а, відповідно до приписів ч.1 ст.2, ч.2 ст. 162 КАС України, приймає постанову, яка б гарантувала дотримання та захист прав позивача від порушень з боку таких державних органів, внаслідок бездіяльності яких не відбулось таке відшкодування.

Враховуючи наведені мотиви, колегія суддів відступає від правової позиції, викладеної в постанові Верховного Суду України від 16.09.2015 року (а.с.110-111), на яку посилається представник відповідачів.

Пунктом 200.23 статті 200 Податкового кодексу України встановлено, що суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Тобто у платника податку, який не отримує бюджетне відшкодування в порядку та строки, визначені статтею 200 Податкового кодексу України, виникає право на нарахування пені на суму такої заборгованості на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Облікова ставка НБУ з 28 серпня 2015 року становила 27% річних, з 25 вересня 2015 року - 22% річних.

Враховуючи приписи п. 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України, розмір облікової ставки НБУ, кількість днів неотримання позивачем бюджетного відшкодування станом на 25.11.2015 року, розмір пені складає на суму:

- 1053984 грн. - 53813,83 грн. ((1053984 грн.*27%*120%/365днів*7днів)+ ((1053984 грн.*22%*120%/365днів*62дні));

- 799440 грн. - 21394,33 грн. (799440 грн.*22%*120%/365днів*37днів);

- 785809 грн. - 4546,93 грн. (785809 грн.*22%*120%/365днів*8днів).

Таким чином загальна сума пені за невідшкодоване ПДВ за липень-вересень 2015 року позивачу станом на 25.11.2015 року складає 79755,09 грн. і позов в цій частині підлягає задоволенню.

Верховний Суд України в постанові від 03 червня 2014 року (№ 21-131а14) зазначив, що неподання органом державної податкової служби після закінчення перевірки до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та непогашення у зв'язку з цим заборгованості бюджету з ПДВ, не позбавляє платника податку права пред'явити вимоги про стягнення зазначеної пені.

Правова позиція Верховного Суду України, висловлена у цій постанові, згідно зі приписами ст. 244-2 КАС України, є обов'язковою для застосування до спірних правовідносин, що є предметом цього позову.

Щодо твердження представника відповідачів про відсутність методики, механізму та порядок нарахування пені за прострочення отримання заборгованості бюджету з відшкодування ПДВ, то суд його вважає надуманим, враховуючи, що контролюючий орган нараховує пеню на суми грошових зобов'язань, не сплачених платником податків у встановлені законодавством строки, відповідно до глави 12 розділу ІІ Податкового кодексу України.

Враховуючи, що позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, відповідно до ст. 94 КАС України, присуджуються йому в сумі 43829,84 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України в Житомирській області.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України в Житомирській області щодо ненадання органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновків із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету Товариству з обмеженою відповідальністю "Вівад 09" за період липень 2015 року - вересень 2015 року.

Визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо ненадання узагальненої інформації про суми відшкодування податку на додану вартість Товариству з обмеженою відповідальністю "Вівад 09" за період липень 2015 року - вересень 2015 року.

Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в Житомирській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Вівад 09" бюджетну заборгованість з податку на додану вартість за період липень 2015 року - вересень 2015 року в сумі 2639233 грн.

Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в Житомирській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Вівад 09" пеню на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість за липень 2015 року - вересень 2015 року, яка станом на 25.11.2015 року складає 79755,09 грн.

В решті позовних вимог відмовити.

Присудити Товариству з обмеженою відповідальністю "Вівад 09" понесені ним судові витрати у розмірі 43829,84 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України в Житомирській області.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження, якщо апеляційної скарги не було подано.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Судді: М.М. Семенюк

Є.Ю. Романченко

О.П. Сичова

Повний текст постанови виготовлено: 14 грудня 2015 р.