Постанова № 54300989, 30.11.2015, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2015
Номер справи
813/3305/14
Номер документу
54300989
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 листопада 2015 року Справа 813/3305/14

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Кузана Р.І.,

секретар судового засідання Перчак С.В.,

з участю представників:

позивача Іванціва Р.Б.,

відповідача Андріїва М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Державного комунального підприємства «Стебниктеплокомуненерго» до Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

в с т а н о в и в:

Державне комунальне підприємство "Стебниктеплокомуненерго" (надалі - позивач, ДКП "Стебниктеплокомуненерго") звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області (далі - відповідач, Дрогобицька ОДПІ), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 11.04.14р. № 0001922210 про нарахування грошових зобов'язань з податку на прибуток в сумі 9326 грн. та штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 4663 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на протиправність донарахування відповідачем податку на прибуток у сумі 9326 грн. та застосування штрафних санкцій у розмірі 4663 грн. Вказує, що керуючись п.57.1 ст. 57 та п.2 підрозділу 4 розділу ХХ (Перехідні положення) Податкового Кодексу України ДКП «Стебниктеплокомуненерго» у 2013 році щомісячно сплачувало не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку на прибуток за попередній звітний (податковий) рік, що підтверджується копіями платіжних документів, доданих до позовної заяви. Висновки акту перевірки не відповідають фактичним обставинам справи. Об'єкт оподаткування ДКП «Стебниктеплокомуненерго» за результатами фінансово-господарської діяльності за 2013 рік визначено з мінусом 1 946 128 грн. Позивачем зменшено нараховану суму податку на прибуток, яка визначена в податковій декларації (графа 13 ЗП), на суму 56856 грн. сплачених авансових внесків у 2013 році. У ДКП «Стебниктеплокомуненерго» відсутнє податкове зобов'язання за результатами фінансово-господарської діяльності за 2013 рік (у позивача відсутній прибуток). Враховуючи наведені аргументи ДКП «Стебниктеплокомуненерго» вважає, що грошові зобов'язання в розмірі 9326 грн. (як безпідставно занижений податок на прибуток за 2013 рік) та штрафні санкції в розмірі 4663 грн., що донараховані Дрогобицькою ОДПІ ДКП «Стебниктеплокомуненерго», не відповідають нормам матеріального права, що регулюють правовідносини в сфері сплати податку на прибуток, а тому спірне податкове повідомлення-рішення №0001222210 від 11.04.2014 р. слід визнати протиправним та скасувати.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з мотивів, вказаних в позовній заяві, просив адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача проти задоволення даного адміністративного позову заперечив. Зазначив, що ДКП «Стебниктеплокомуненерго» невірно заповнено рядок 13 Декларації з податку на прибуток за 2013 рік шляхом завищення суми авансових платежів по податку на прибуток, які підлягають зарахуванню в рахунок зменшення податкових зобов'язань. Зокрема, позивачем у податковій декларації за 2012 рік задекларовано суму авансових платежів по податку на прибуток на 2013 рік в сумі 56856 гривень, разом з цим позивачем безпідставно зменшено нараховану суму податку за вказаний період на суму 9326 грн. Платник включив в декларацію суму авансових внесків по сплаченій сумі, а не нарахованій, що суперечить додатку ЗП до декларації податку на прибуток за 2013 рік. Керуючись Наказом ДПС України від 21.12.2012 № 1171 «Про затвердження Узагальнюючої податкової консультації щодо особливостей подання декларацій з податку на прибуток та сплати податку у 2013 році», відповідач вважає, що перераховані кошти як авансовий платіж з податку на прибуток, що станом на 31.12.13р. зараховані до відповідного бюджету понад нараховані платником у 2013 році суми грошових зобов'язань по авансових внесках з податку на прибуток, тобто понад 47530 грн. вважаються лише надміру сплаченими грошовими зобов'язаннями, і не враховуються при визначенні узгоджених сум грошових зобов'язань по авансових внесках з податку на прибуток за 2013 рік. Таким чином позивачем безпідставно завищено суму нарахованого авансового внеску з податку на прибуток за 2013 рік в сумі 9326 грн. (56856-47530 = 9326 грн.), що в свою чергу призвело до безпідставного заниження податку на прибуток за 2013 рік на 9 326 грн. Враховуючи вищенаведене, Дрогобицька ОДПІ просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Державне комунальне підприємство "Стебниктеплокомуненерго" є юридичною особою (ідентифікаційний код 22407995) зареєстроване в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України Реєстраційною службою Дрогобицького міськрайонного управління юстиції Львівської області 20.12.94р.

Позивач зареєстрований в податковому органі платником податків та зборів, в тому числі є платником податку на прибуток підприємств. Таким чином, Державне комунальне підприємство "Стебниктеплокомуненерго" є суб'єктом господарювання, юридичною особою, зобов'язане виконувати обов'язки, покладені на нього законами у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності.

28.02.14р. ДКП «Стебниктеплокомуненерго» подано до Дрогобицької ОДПІ податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 2013 рік (реєстраційний № 9090954378).

Посадовими особами відповідача проведена камеральна перевірка даних, задекларованих у податковій декларації з податку на прибуток за 2013 рік, за результатами якої було складено акт № 69/2210/22407995 від 31.03.14р. (надалі за текстом - «Акт»).

Згідно з висновками цього Акта ДКП "Стебниктеплокомуненерго" занижено суму податку на прибуток (рядок 16) на 9 326 грн. та завищено розмір від'ємного значення об'єкта оподаткування від усіх видів діяльності у Податковій декларації з податку на прибуток за 2013 рік (рядок 07) на 9 459 грн., чим порушено п. 57.1 ст. 57 глави 4 розділу II, п.п.152.9.1 п. 152.9 ст.152, абзац другий п. 2 підрозділу 4 розділу XX Податкового Кодексу України.

На підставі Акта перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 11.04.14р. № 0001922210, яким позивачу донараховано грошове зобов'язання з податку на прибуток у сумі 9326 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 4663 грн.

За положеннями ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

У відповідності до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Так, згідно з п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно з абз. 4 пп. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток.

Відповідно до абз. 2 ч.2 підрозділу 4 розділу XX Податкового кодексу України, платники податку на прибуток підприємств, які починаючи з 2013 року подають річну податкову декларацію відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України, сплачують у січні-лютому 2013 року авансовий внесок з цього податку розмірі 1/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за дев'ять місяців 2012 року, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

З долученої позивачем до матеріалів справи податкової декларації по податку на прибуток підприємств за 2012 рік судом встановлено, що відповідно до рядку 01 декларації, дохід, що враховується при визначенні об'єкта оподаткування за 2012 рік становить 10 338 943 грн. Вказана сума перевищує 10 мільйонів гривень, відтак на позивача поширюються норми ст. 57 Податкового кодексу України.

Таким чином, починаючи з 01.01.13р. ДКП «Стебниктеплокомуненерго» щомісяця було зобов'язане сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду відповідно до норм Податкового кодексу України: за період січень-лютий 2013 року у розмірі 1/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за дев'ять місяців 2012 року, а за період березень-грудень 2013 року - у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік, тобто за 2012 рік.

Згідно з податковою декларацією позивача з податку на прибуток за дев'ять місяців 2012 року, розмір податку на прибуток за вказаний звітний період становив 41970 грн. (рядок 14), відтак авансовий внесок (1/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за дев'ять місяців 2012 року) за січень/лютий становить 4663,33 грн. (41970/9).

Крім цього, в рядку 33 декларації з податку на прибуток підприємства за 2012 рік позивачем нараховано до сплати протягом періоду з березня 2013 року по лютий 2014 року авансові внески з податку на прибуток в загальній сумі 57040 грн., розмір щомісячного авансового внеску становив 1/12 нарахованої до сплати суми податку за 2012 рік - 57040/12=4753,33 грн. Отже, за період з березня по грудень 2013 року (10 місяців) Позивач мав сплатити авансові внески у загальному розмірі 47 533,30 (4753,33грн. х 10міс).

Всього за 2013 рік авансові внески з податку на прибуток підприємств Позивача становлять 56856 грн. (4663 грн. х 2 місяці + 4753 грн. х 10 місяців), що цілком відповідає даним рядка 13.7 Податкової декларації з податку на прибуток за 2012 рік позивача.

Таким чином, загальний розмір у 2013 році авансових внесків з податку на прибуток позивача за весь 2013 рік становив 56856 грн., а тому загальний розмір нарахованого позивачем податку на прибуток за 2013 рік підлягав зменшенню саме на вказану суму. Саме ця сума була відображена позивачем в рядку 13 декларації з податку на прибуток підприємства за 2013 рік, що відповідає вимогам законодавства.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені ) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повно важення надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За правилами, встановленими статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідачем не подано доказів правомірності донарахування позивачу податку на прибуток за 2013 рік та прийняття спірного податкового повідомлення-рішення, тоді як матеріалами справи підтверджується правильність обчислення позивачем суми податку на прибуток, зокрема авансових внесків з цього податку, за вказаний період.

Наказ ДПС України від 21.12.12р. № 1171 «Про затвердження Узагальнюючої податкової консультації щодо особливостей подання декларацій з податку на прибуток та сплати податку у 2013 році», на який покликається відповідач в обґрунтування своїх заперечень, не зареєстрований в Міністерстві юстиції України, таким чином він не містить у порівнянні з Податковим кодексом України правових норм і у відповідності до п. 5 «Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади», затвердженого Указом Президента України від 03.10.92р. №493, має рекомендаційний характер і не є обов'язковим до виконання, а тому судом не враховується при вирішенні цього спору.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що оскаржуване позивачем податкове повідомлення-рішення Дрогобицької ОДПІ від 11.04.14р. № 0001922210, прийнято відповідачем без урахування вимог Податкового кодексу України і з порушенням передбачених статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України принципів.

Згідно зі статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вправі постановою визнати протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремі його положення, дії чи бездіяльність і скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що спірне податкове повідомлення-рішення Дрогобицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області слід визнати протиправним і скасувати.

Сплачені позивачем судові витрати відповідно до ст. 94 КАС України слід стягнути на його користь.

Керуючись статтями 7-14, 69-71, 86, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

п о с т а н о в и в :

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області № 0001922210 від 11.04.14р.

Стягнути з Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Державного комунального підприємства «Стебниктеплокомуненерго» судовий збір в сумі 73 (сімдесят три) гривні 08 коп.

Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Кузан Р.І.