Ухвала суду № 54300847, 03.12.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2015
Номер справи
466/8272/14-а
Номер документу
54300847
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2015 р. Справа № 876/9774/15 Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Носа С. П.,

суддів - Яворського І. О., Кухтея Р. В.;

за участю секретаря судового засідання - Мельничук Б. Б.;

позивача - ОСОБА_1;

представника позивача - ОСОБА_2;

представників відповідачів - Боднар Т. М., Макар І. Є.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова на постанову Шевченківського районного суду м. Львова від 17 вересня 2015 року в справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова третя особа публічне акціонерне товариство «Львівський завод радіоелектронної медичної апаратури» про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

21 листопада 2014 року Шевченківським районним судом м. Львова зареєстровано позовну заяву ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова третя особа публічне акціонерне товариство «Львівський завод радіоелектронної медичної апаратури» про визнання дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії позивача у зв'язку втратою годувальника із врахуванням заробітної плати покійного чоловіка ОСОБА_5 за роботу в зоні відчуження за період з липня по листопада 1986 року (повні місяці) протиправною; зобов'язання управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова здійснити перерахунок пенсії позивачу у зв'язку із втратою годувальника, із врахуванням заробітної плати її чоловіка ОСОБА_5 за роботу в зоні відчуження за період з липня по листопад 1986 року (повні місяці) з врахуванням положень ст.ст. 49, 50, 52, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 20 травня 2014 року по 02 серпня 2014 року із розрахунку 50 % пенсії, встановленої законодавством для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1, інвалідів 1 групи: державної пенсії не менше 10 мінімальних пенсій за віком - прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність; додаткової пенсії 100 процентів мінімальної пенсії за віком - прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність ; щомісячної компенсації в разі втрати годувальника в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність (з врахуванням здійснених виплат у розмірі 12 % ); зобов'язання управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова здійснити перерахунок пенсії позивачу пенсії у зв'язку із втратою годувальника, із врахуванням заробітної плати її чоловіка ОСОБА_5 за роботу в зоні відчуження за період з липня по листопад 1986 року (повні місяці) згідно Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210, починаючи з 03 серпня 2014 року.

В обґрунтування вимог позовної заяви вказано, що чоловіку позивача ОСОБА_5 за життя належала пенсія як інваліду І групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, відтак розмір призначеної позивачу пенсію є меншим, ніж визначений законом.

Постановою Шевченківського районного суду м. Львова від 17 вересня 2015 року позов задоволено. Визнано протиправною відмову управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку із втратою годувальника, із врахуванням заробітної плати її чоловіка ОСОБА_5 за роботу в зоні відчуження за період з липня по листопад 1986 року (повні місяці). Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у зв'язку із втратою годувальника, із врахуванням заробітної плати її чоловіка ОСОБА_5 за роботу в зоні відчуження за період з липня по листопад 1986 року (повні місяці) з врахуванням положень ст.ст. 49, 50, 52, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 20 травня 2014 року по 02 серпня 2014 року із розрахунку 50 % пенсії, встановленої законодавством для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1, інвалідів 1 групи : державної пенсії не менше 10 мінімальних пенсій за віком - прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність; додаткової пенсії 100 процентів мінімальної пенсії за віком - прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність; щомісячної компенсації в разі втрати годувальника в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність (з врахуванням здійснених виплат у розмірі 12 % ). Зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Львова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у зв'язку із втратою годувальника із врахуванням заробітної плати її чоловіка ОСОБА_5 за роботу в зоні відчуження за період з липня по листопад 1986 року (повні місяці) згідно Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011року № 1210 починаючи з 03 серпня 2014 року.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідачем - управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова, подано апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій висловлено прохання скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що оскаржуване рішення суду першої інстанції є незаконним, необґрунтованим та прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Позивач та представник позивача, у судовому засіданні, вимоги апеляційної скарги заперечили та просять таку залишити без задоволення.

Представники відповідача, у судовому засіданні, вимоги апеляційної скарги підтримали та просять таку задовольнити.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, представника позивача та представників відповідача, проаналізувавши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не знаходить підстав для її задоволення.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Встановлено, що ОСОБА_1 була дружиною учасника ліквідації аварії Чорнобильської АЕС І категорії, інваліда першої групи ОСОБА_5, що підтверджується Свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_1.

Згідно Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_1, про що відділом реєстрації актів громадянського стану Львівського обласного управління юстиції, в книзі реєстрації актів про смерть, зроблено відповідний запис № 359.

З експертного заключення № 6760 вбачається, що причиною смерті ОСОБА_5 було захворювання, пов'язане з виконання обов'язку військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Також встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районні м. Львова з 18 січня 2012 року та отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Із відповіді Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова від 14 квітня 2014 року № С-36 вбачається, що відповідачем розглянуто заяву ОСОБА_1 від 07 квітня 2014 року та відмовлено їй в обчисленні пенсії у зв'язку з втратою годувальника з урахуванням заробітної плати годувальника, одержаної за роботу в зоні відчуження, оскільки довідка про нараховану ОСОБА_5 заробітну плату за період його роботи в зоні відчуження не підтверджена копіями первинних документів.

Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості і інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч.3 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсія в разі втрати годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), у розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 процентів пенсії по інвалідності померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 процентів пенсії по інвалідності померлого годувальника, визначеної згідно із зазначеною статтею, що розподіляється між ними рівними частками.

Також, ч. 1 ст. 37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається на одного непрацездатного члена сім'ї в розмірі 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.

Частиною сьомою статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

На виконання вищезазначених приписів Кабінетом Міністрів України постановою «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23 листопада 2011 року № 1210 затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Пункт 1 зазначеного Порядку визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При цьому пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Відповідно до пункту 9 Порядку пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за відповідною формулою, розмір якої, крім інших чинників, залежить також від середньомісячного коефіцієнту заробітної плати. В свою чергу, середньомісячний коефіцієнт заробітної плати обраховується в залежності від суми заробітної плати за роботу в зоні відчуження за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати, за період 1986 - 1990 років.

Встановлено, що чоловік позивача - ОСОБА_5 був учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджуються: копією наказу по «Львівському заводу радіоелектронної медичної апаратури» № 3-к; копією наказу по «Львівському заводу радіоелектронної медичної апаратури» № 193-к; копією довідки № 4/170 від 26 лютого 1987 року (про перебування ОСОБА_5 на спецзборах по ліквідації наслідків аварії на ЧЕАС); копією архівної довідки № 25096 від 29 липня 2013 року та копією рішення Шевченківського районного суду м. Львова, що набрало законної сили, від 21 жовтня 2014 року; копією витягу із акту огляду у МСЕК серія ЛВА-1 № 082569; копією посвідчення серії НОМЕР_3.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що розмір пенсії ОСОБА_1 по втраті годувальника безпосередньо залежить від розміру пенсії, яку за життя отримував її чоловік - ОСОБА_5.

Окрім того, колегія суддів зауважує, що призначення ОСОБА_5 пенсії презюмує наявність в його пенсійній справі усіх необхідних документів, в тому числі й документів, що підтверджують його участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, та табеля обліку використання робочого часу за відповідний періоду, тому посилання пенсійного органу на ненадання позивачем цих документів колегія суддів вважає безпідставними. В такому випадку, Управління має повноваження використати такі документи, які є в пенсійній справі покійного чоловіка позивача ОСОБА_5.

Вирішуючи питання про призначення пенсії по втраті годувальника, Управління протиправно відмовило позивачу у такому, чим фактично поставило під сумнів обґрунтованість прийняття рішення по призначенню пенсії годувальнику, який отримував пенсію відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Також суд апеляційної інстанції не бере до уваги твердження апелянта про те, що при подачі документів позивачем не було дотримано вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та подано довільну заяву про перерахунок, а не відповідного зразка, оскільки з відповіді Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова від 14 квітня 2014 року № С-36 вбачається, що причиною відмови у обчисленні пенсії у зв'язку з втратою годувальника з урахуванням заробітної плати годувальника, одержаної за роботу в зоні відчуження, стала відсутність первинних документів, які б підтверджували довідку № 58 про нараховану заробітну плату ОСОБА_5 за період роботи в зоні відчуження, а не порушення вимог законодавства щодо порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії.

Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що позивач має право на отримання пенсії по втраті годувальника у розмірі 50% від десяти мінімальних пенсій за віком та щомісячну компенсацію в разі втрати годувальника в розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Ставки сплати судового збору встановлено частиною другою статті 4 Закону України «Про судовий збір».

Частиною 2 статті 4 вказаного Закону визначено ставки судового збору, відповідно до якої, за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду, ставка судового збору становить 110 відсотеів ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви, скарги.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет на 2015 рік» мінімальна заробітна плата станом на 1 січня 2015 року становить 1218,00 грн.

Із позовної заяви та постанови суду першої інстанції вбачається, що адміністративний позов є немайнового характеру.

Таким чином, розмір судового збору,що підлягає сплаті за подання до адміністративного суду апеляційної скарги становить 80 грн. 39 коп.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 жовтня 2015 року задоволено клопотання управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова та відстрочено сплату судового збору за подання апеляційної скарги до ухвалення судового рішення в справі в суді апеляційної інстанції.

Враховуючи викладене, у зв'язку з несплатою судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду, такий підлягає стягненню з управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова за подання апеляційної скарги у розмірі 80 грн. 39 коп.

Узагальнюючи викладене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для задоволення позову.

Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції визнає, що судом першої інстанції, при вирішенні даного публічно-правового спору, правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції немає.

Керуючись ст. ст. 158-160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова - залишити без задоволення, а постанову Шевченківського районного суду м. Львова від 17 вересня 2015 року в справі № 466/8272/14-а - без змін.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова судовий збір за подання апеляційної скарги на постанову суду у розмірі 80 (вісімдесят) гривень 39 (тридцять дев'ять) копійок за реквізитами: отримувач коштів - УДКСУ у Галицькому районі м. Львова, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38007573, банк отримувача - ГУДКСУ у Львівській області, код банку отримувача (МФО) - 825014, рахунок отримувача - 31219206781004, код класифікації доходів бюджету - 22030001, призначення платежу - судовий збір за подання апеляційної скарги.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у випадку коли, відповідно до частин 3 та 7 ст. 160 КАС України, складення ухвали в повному обсязі відкладено - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя: С. П. Нос

Судді: І. О. Яворський

Р. В. Кухтей

Ухвалу складено в повному обсязі 08 грудня 2015 року.