Постанова № 54296810, 01.12.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.12.2015
Номер справи
826/4548/15
Номер документу
54296810
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

01 грудня 2015 року № 826/4548/15

Окружний адміністративний суд міста Києва в складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА «УКРТРАНС» до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Солом'янського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві, Державної податкової інспекції у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити дії.

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА «УКРТРАНС» (далі по тексту також – позивач) з позовом до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Солом'янського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві (надалі також – відповідач1), Державної податкової інспекції у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві (надалі також – відповідач2), в якому просило:

- визнати протиправними дії Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Солом'янського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві щодо внесення запису в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 20.08.2014р. № 10731440003022395 про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу Товариство з обмеженою відповідальністю «ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА «УКРТРАНС» та зобов'язати скасувати даний запис;

- визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві № 74/18 від 21.08.2014р. щодо анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА «УКРТРАНС» в повному обсязі;

- зобов'язати Державну податкову інспекцію у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві поновити реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю «ВИРОБНИЧО- КОМЕРЦІЙНА ФІРМА «УКРТРАНС» платником податку на додану вартість з дати реєстрації шляхом внесення у автоматизовану систему даних реєстру платників податку на додану вартість Державної фіскальної служби України відомостей (запису) щодо скасування запису про анулювання реєстрації Товариство з обмеженою відповідальністю «ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА «УКРТРАНС» як платника податку на додану вартість;

- стягнути з відповідачів судовий збір.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачами у спірних правовідносинах допущено цілу низку порушень чинного законодавства, що у свою чергу потягнуло до неправомірного анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА «УКРТРАНС».

Відповідачі проти задоволення позову заперечували з мотивів необґрунтованості та безпідставності.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на наведене та з урахуванням вимог ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про доцільність розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.

Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню з огляду про наступне.

Фактичні обставини справи свідчать, що працівниками підрозділу податкової міліції ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві здійснена перевірка місцезнаходження TOB «ВКФ «Укртранс». За результатами перевірки було встановлено, що TOB «ВКФ «Укртранс» не знаходиться за юридичною адресою, про що ГВПМ ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС складено довідку про встановлення фактичного місцезнаходження (місця проживання) платника податків № 995 від 02.07.2014 року, в якій зазначено, що TOB «ВКФ «Укртранс» відсутнє за адресою: м. Київ, вул. Солом'янська, буд. 3.

На підставі довідки про встановлення фактичного місцезнаходження (місця проживання) платника податків № 995 від 02.07.2014 року Державною податковою інспекцією було винесено «Повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням» від 07.07.2014 року за № 509 за формою №18-ОПП.

17.07.2014 держаним реєстратором року було направлено на адресу TOB «ВКФ «Укртранс» повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.

Як зазначали відповідачі, у зв'язку з не підтвердженням відомостей юридичною особою, було внесено запис до ЄДР про відсутність підтвердження зазначених відомостей.

21.08.2014 року ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві було отримано відомість від державного реєстратора №10731440003022395 від 20.08.2014 року стосовно внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису щодо відсутності підтвердження відомостей про TOB «ВКФ «Укртранс», на підставі якого Державною податковою інспекцією було складено рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ №74/18 від 21.08.2014 року.

Не погоджуючись із правомірністю вказаних дій та рішень, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд виходив із наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Проаналізувавши матеріали адміністративної справи, суд прийшов до висновку про те, що на момент прийняття оскаржуваного рішення у відповідача були відсутні встановлені законодавством підстави для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, а запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу Товариства з обмеженою відповідальністю «ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА «УКРТРАНС» не узгоджується закону, а відтак позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно з вимогами ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (далі - виконавчий орган).

Положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 17.05.2010 року №336 (далі - Положення).

Згідно з пунктом 1.3 вказаного Положення виконавцем запиту щодо встановлення місцезнаходження платника податків є працівники підрозділів податкової міліції, які здійснюють заходи із встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків.

В пункті 1.4 Положення вказано, що визначення (місця проживання фізичної особи) та (місцезнаходження юридичної особи) вживаються відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15 травня 2003 року №755-IV.

Згідно Положення, після отримання запиту на встановлення місцезнаходження платника податків підрозділ податкової міліції при прийнятті рішення про організацію підрозділом податкової міліції заходів для встановлення місцезнаходження платника податків (пункт 4.1.1 Положення) повинен: - обов'язково здійснити вихід за адресою платника податків і у разі незнаходження за адресою платника податків, якщо платник податків зареєстрований за адресою приміщення, необхідно опитати власника такого приміщення (за згодою) щодо місцезнаходження за вказаною адресою платника податків, а також місцезнаходження посадових осіб платника податків, вказаного у запиті (пояснення або рапорт) (п. 4.2 Положення); у разі встановлення, що засновники та посадові особи не пов'язані з утворенням та господарською діяльністю платника податків - передати керівнику органу ДПС службову записку та матеріали (п. 4.2 Положення); - за даними адресного бюро МВС України встановити місця реєстрації фізичних осіб та всіх посадових осіб, засновників платника податків (заходи оформити довідкою або рапортом п.4.3 Положення), за встановленими адресами здійснити виїзди та опитати засновників і керівників платника податків (за згодою) щодо фактичного місцезнаходження платника податків та документів фінансово-господарської діяльності (заходи оформити поясненням або рапортом - п. 4.5 Положення); - за необхідності співробітник податкової міліції звертається із письмовим запитом до відповідного структурного підрозділу органів ДПС про отримання інформації щодо джерел доходів засновників і керівників платника податків (п. 4.4 Положення); - проводяться інші заходи, які не суперечать чинному законодавству, з метою встановлення місцезнаходження платника податків; - кожний проведений захід оформлюється документально (довідкою або рапортом - пункти 4.7, 4.8 Положення).

Пунктом 4.12 вказаного Положення встановлено, що запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків вважається виконаним, якщо: місцезнаходження платника податків встановлено, що підтверджено виходом на відповідну адресу та оформлено документально; встановлено, що платник податків зареєстрований на осіб, які не пов'язані з утворенням та господарською діяльності платника податків, та вжито всіх заходів, передбачених п.4.13 розділу IV Положення.

Матеріали справи свідчать, що відповідачем 2 було направлено запит № 424/м/26-58-22-01 від 06.06.2014р. про встановлення місцезнаходження платника податків. Підставою для такого запиту в документі зазначено: «З метою вручення запиту «Про надання пояснення та його документального підтвердження» від 03.04.2014р. № 6145/26-58-22-01-10 направлено лист на податкову адресу: Україна, 03680, м. Київ, Солом'янський р-н, пр.-т Червонозоряний, 41 та встановлено факт незнаходження TOB «ВКФ «УКРТРАНС» за податковою адресою в зв'язку з поверненням вищезазначеного запиту з поштового відділення № 03151».

Поряд з цим, в Акті про встановлення відсутності за місцезнаходженням відповідача 2 від 06.06.2014р. № 1767/26-58-22-01 зазначено, що «Складено цей акт про те, що з поштового відділення Київ-151 повернувся запит ДПІ у Солом'янському р-ні ГУ Міндоходів у м. Києві від 03.04.2014 № 6145/10/26-58-22-01-10 який був направлений на юридичну адресу незнаходження TOB «ВКФ «УКРТРАНС» (податковий номер 38213837) Україна, 03680, м. Київ, Солом'янський р-н, вул. Солом'янська, 3 про надання пояснення та його документального підтвердження при формуванні податкового кредиту».

В той час, згідно Витягу з Єдиного державного реєстру фізичних та юридичних осіб, наявного у матеріалах справи, юридичною адресою TOB «ВКФ «УКРТРАНС» є: 03035, м. Київ, вул. Солом'янська, 3.

Разом з тим, згідно з пунктом 12.5 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 р. №1588 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 р. за № 1562/20300), якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби приймає рішення про направлення до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за ф. №18-ОПП (додаток 26) для вжиття заходів, передбачених частиною восьмою статті 19 Закону. Копія повідомлення підшивається до реєстраційної частини облікової справи платника податків. Про направлення такого повідомлення вноситься запис до журналу обліку повідомлень про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за ф. №19-ОПП.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців, регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15.05.2003 року №755-IV (надалі - Закон № 755).

Відповідно до ст.1 Закону № 755 державний реєстратор - посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр) - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (далі - виконавчий орган).

Згідно ч. 1 ст.4 Закону № 755 державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Відповідно до частини 1 статті 17 Закону № 755 відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Згідно з частинами 1 та 5 статті 16 Закону №755 єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру. Єдиний державний реєстр створюється і ведеться Спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації, який є його розпорядником та адміністратором.

Частиною 5 ст. 17 Закону № 755 встановлено, що в Єдиному державному реєстрі містяться також відомості про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, а також відомості про зарезервовані найменування юридичних осіб.

Відповідно до приписів ст. 18, 19 Закону № 755 відомості про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу вносить до Єдиного державного реєстру державний реєстратор.

Згідно частини 11 ст. 19 Закону № 755 юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.

В ході судового розгляду справи, що 15.07.2014р. позивач надавав відповідачу 1 реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Частиною 14 ст. 19 Закону № 755 встановлено, що у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Якщо державному реєстратору повернуто поштового відправлення, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

Перелік підстав анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість визначений п.п. «а» - «з» п. 184.1. статті 184 Податкового кодексу України, який є вичерпним та не підлягає розширеному тлумаченню.

Відповідно до пп. «ж» п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України, реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі, якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

В ході судового розгляду справи суд дійшов до висновку про відсутність правових підстав для анулювання реєстрації позивача платником податку на додану вартість, оскільки відповідачем порушено регламентовану процедуру такого анулювання та порядку дій щодо встановлення місцезнаходження позивача до відправлення державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням (форма № 18-ОПП) державному реєстратору для вжиття заходів, передбачених аб. 2 ч. 14 ст. 19 Закону № 755-IV.

При цьому, відповідно до аб. 2 п. 5.10 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, у разі скасування рішення про анулювання реєстрації, контролюючий орган вносить до Реєстру запис про реєстрацію платника ПДВ із урахуванням таких особливостей: якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації особа зареєстрована платником ПДВ повторно, дата реєстрації платником ПДВ відповідає даті попередньої реєстрації платником ПДВ.

З огляду на вищевикладене, обумовлюється висновок проте, що, позивач має бути зареєстрований платником ПДВ з дати його первинної реєстрації, з 16.05.2012р. та в електронних базах відповідача має бути зазначена саме ця дата реєстрації.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

При цьому суд бере до уваги положення ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якими в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачами як суб’єктами владних повноважень не доведено правомірність оспорюваних дій та рішень.

Враховуючи викладене, керуючись статями 9, 69, 70, 71, 128, 158 – 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Солом'янського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві щодо внесення запису в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 20.08.2014р. № 10731440003022395 про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу Товариство з обмеженою відповідальністю «ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА «УКРТРАНС» та зобов'язати скасувати даний запис.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві № 74/18 від 21.08.2014р. щодо анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА «УКРТРАНС» в повному обсязі.

Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві поновити реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю «ВИРОБНИЧО- КОМЕРЦІЙНА ФІРМА «УКРТРАНС» платником податку на додану вартість з дати реєстрації шляхом внесення у автоматизовану систему даних реєстру платників податку на додану вартість Державної фіскальної служби України відомостей (запису) щодо скасування запису про анулювання реєстрації Товариство з обмеженою відповідальністю «ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА «УКРТРАНС» як платника податку на додану вартість.

Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Товариства з обмеженою відповідальністю «ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНА ФІРМА «УКРТРАНС» судові витрати у розмірі 73, 08 грн.

Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.А. Качур