
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
25 листопада 2015 року справа № 804/20007/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючий суддя: Ясенова Т.І.
судді: Суховаров А.В. Головко О.В.
розглянувши у порядку письмового провадження у м. Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційною скаргою Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 січня 2015 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Реммаркбуд" до Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ :
Товариство з обмеженою відповідальністю „Реммаркбуд" (далі за текстом - ТОВ „Реммаркбуд") звернулось до суду з позовом до Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі за текстом - Криворізька північна ОДПІ), в якому просило визнати дії відповідача протиправними стосовно коригування в електронній базі даних „Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість" щодо результатів автоматичного співставлення. Визнати дії відповідача протиправними стосовно коригування в електронній базі даних „Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України" показників податкової звітності ТОВ „Реммаркбуд" за липень 2014 року, яке відбулося на підставі акту перевірки від 28.10.2014 №181/04-83-22-02/31932903. Зобов'язати Криворізьку північну ОДПІ вчинити дії в електронній базі даних "Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України" щодо відновлення раніше задекларованих показників ТОВ "Реммаркбуд" (код ЄДРПОУ 31932903), а саме:
-збільшити суму податкового кредиту ТОВ "Реммаркбуд" на загальну суму ПДВ за липень 2014 року у розмірі 317 503,89 грн., в т.ч. по постачальникам: ТОВ "Ломбарді" - на суму 114017,00 грн.; ТОВ "ПромГруп" - на суму 8340,00 грн.; ТОВ "СТАРЕКС ХОЛДИНГ" - на суму 100146,89 грн.; ТОВ "Тревелко-Груп" - на суму 95 000,00 грн.
-збільшити суму податкових зобов'язань ТОВ "Реммаркбуд" на загальну суму ПДВ за липень 2014 року у розмірі 347743,65 грн., в т.ч. по покупцям: ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" - на суму 207161,65 грн., ПАТ "ЦГЗК" - на суму 140582,00 грн.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 січня 2015 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії Криворізької північної ОДПІ Головного управління Міндоходів Дніпропетровській області стосовно коригування в
електронній базі даних "Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України" показників податкової звітності ТОВ "Реммаркбуд" за липень 2014 року, яке відбулося на підставі акту перевірки від 28.10.2014 №181/04-83-22-02/31932903. Зобов'язано Криворізьку північну ОДПІ Головного управління Міндоходів Дніпропетровській області вчинити дії в електронній базі даних "Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України" щодо відновлення раніше задекларованих показників ТОВ "Реммаркбуд", а саме: збільшити суму податкового кредиту ТОВ "Реммаркбуд" на загальну суму ПДВ за липень 2014 року у розмірі 317 503,89 грн., в т.ч. по постачальникам: ТОВ „Ломбарді" - на суму 114017,00 грн.; ТОВ "ПромГруп" - на суму 8340,00 грн.; ТОВ „Старекс Холдінг" - на суму 100146,89 грн.; ТОВ "Тревелко-Груп" - на суму 95 000,00 грн.; збільшити суму податкових зобов'язань ТОВ „Реммаркбуд" на загальну суму ПДВ за липень 2014 року у розмірі 347743,65 грн., в т.ч. по покупцям: ПАТ „АрселорМіттал Кривий Ріг" - на суму 207161,65 грн., ПАТ „ЦГЗК" - на суму 140582,00 грн.
В апеляційній скарзі відповідач посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення яким відмовити у задоволенні позову.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що податковим органом проведено документальну позапланову перевірку ТОВ „Реммаркбуд" в ході якою не встановлено факту здійснення господарських операцій по ланцюгу постачання ТОВ „Ломбарді", ТОВ „Старекс Холдінг", ТОВ „Реммаркбуд", ТОВ "ПромГруп", ПАТ „АрселорМіттал Кривий Ріг", ПАТ „ЦГЗК". Позивачем не було надано до перевірки необхідних документів, які б підтверджували мету реального настання правових наслідків по взаємовідносинах між ТОВ „Реммаркбуд" та контрагентами, тому платником податку відповідні суми не можуть включатись до складу витрат для цілей оподаткування, до складу податкового кредиту з податку на додану вартість навіть за наявності формально складених, але недостовірних документів та сплати грошових коштів.
В запереченнях на апеляційну скаргу позивач, посилаючись на її безпідставність, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, як законну та обґрунтовану.
У відповідності до вимог статті 197 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що податковим органом проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ „Реммаркбуд" з питань дотримання вимог податкового законодавства і правильності нарахування та сплати податку на додану вартість при проведенні господарських операцій з контрагентами за період з 01.07.2014 по 31.07.2014 року, на підставі підпункту 20.1.6 пункту 20.1 статті 20 та частини 1 пункту 73.3 статті 73, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78, статті 85, статті 86 Податкового кодексу України.
За результатами перевірки складено акт від 28.10.2014 № 181/04-83-22-02/31932903, відповідно до висновків якого встановлено порушення: пункту 185.1 статті 185, пункту 186.1 статті 186, пункту 198.1, пункту 198.2, пункту 198.3, пункту 198.6 статті 198, пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, у зв'язку з не підтвердженням фактів здійснення господарських операцій в результаті чого за липень 2014 року завищено податковий кредит на загальну суму ПДВ 317503,89 грн. та завищено податкові зобов'язання на загальну суму ПДВ 347743,65 грн.
Судом першої інстанції встановлено, що на підставі акту перевірки відповідачем не приймалось податкове повідомлення-рішення в порядку статті 86 Податкового кодексу України. Проте, результати акту були внесені до електронної бази даних „Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів".
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, зокрема, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Відповідно до пункту 58.1 статті 58 Податкового кодексу України у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Статтею 74 Податкового кодексу України встановлено, що податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом державної податкової служби. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.
Відповідно до наказу ДПС України від 24.12.2012 №1197, в органах державної податкової служби впроваджено єдину електронну систему „Податковий блок", до складу якої, зокрема, входить і підсистема „Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України". При цьому в цій системі відображаються по податковим періодам показники податкових зобов'язань з податку на додану вартість та податкового кредиту платників податків у розрізі контрагентів на підставі задекларованих ними показників податкової звітності з метою використання цих даних під час перевірок шляхом співставлення задекларованих зобов'язань та податкового кредиту по суб'єктам господарювання та встановлення наявності або відсутності відхилень.
Пунктом 49.8 статті 49 ПКУ встановлено, що прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Так, одночасно з декларацією повинні подаватися всі необхідні додатки до неї, а також розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (додаток 5 до податкової декларації з податку на додану вартість та додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість (скороченої). У разі подання уточнюючих розрахунків, в яких проводиться коригування податкових зобов'язань та/або податкового кредиту, такі ж розшифровки подаються на суму уточнення.
Відповідно до Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ДПС України, затверджених наказом ДПС України від 14.06.2012р. №516, за відсутності зауважень до оформлення податкової звітності вона реєструється і вважається прийнятою. Обробка та занесення інформації до електронних баз виконується підрозділом ведення та захисту податкової звітності, у разі відсутності зазначеного підрозділу - підрозділами, на які покладено цю функцію. За відповідність інформації у базах податкової звітності даним податкових документів, наданих платником податків, несуть відповідальність підрозділи ведення та захисту податкової звітності.
Показники податкового кредиту та податкових зобов'язань з ПДВ конкретного платника податків, які відображаються в підсистемі „Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України", формуються на підставі показників поданих таким платником податків податкових декларацій з ПДВ з додатком № 5, і повинні їм відповідати.
Коригування контролюючим органом самостійно задекларованих платником податків показників податкової звітності можливе лише шляхом прийняття контролюючим органом відповідного податкового-повідомлення рішення з подальшим його узгодженням у встановленому законом порядку.
В акті перевірки податковим органом зроблено висновок про відсутність наміру створення правових наслідків під час здійснення фінансово-господарських взаємовідносин між ТОВ „Реммаркбуд" та контрагентами-продавцями на підставі акту від 12.09.2014 № 2109/26-59-22-08/37728527 „Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ „ТРЕВЕЛКО-ГРУП", щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.07.2014 по 31.07.2014"; акту від 12.09.2014 № 2108/26-59-22-08/38464251 „Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "СТАРЕКС ХОЛДИНГ", щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.07.2014 по 31.07.2014".
Однак, суб'єкт господарювання не може відповідати за правочини своїх контрагентів. Виходячи з наведеного, порушення, допущені одним платником податків у відображенні в податковому обліку певної господарської операції, за загальним правилом, не впливають на права та обов'язки іншого платника податків.
З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що відповідачем безпідставно було змінено показники відповідної податкової звітності позивача з податку на додану вартість на підставі висновків акту перевірки, а тому відкориговані показники підлягають відновленню
Таким чином, суд дійшов висновку, що судом першої інстанції вірно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду відсутні.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, 205, 206 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 січня 2015 року у справі № 804/20007/14 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій сторонам, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: Т.І. Ясенова
Суддя: А.В. Суховаров
Суддя: О.В. Головко