Ухвала суду № 54272709, 10.12.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2015
Номер справи
810/1627/15
Номер документу
54272709
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 810/1627/15 Головуючий у 1-й інстанції: Щавінський В.Р. Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Грищенко Т.М., Мацедонської В.Е., при секретарі - Війтович Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою Національного університету державної податкової служби України на постанову Київського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2015 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Національного університету державної податкової служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_3, про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом про визнання протиправним та скасування наказу виконуючого обов'язки ректора Національного університету державної податкової служби України ОСОБА_3 від 02.03.2015 р. № 71-к «Про звільнення від виконання службових обов'язків» та про визнання протиправною бездіяльності щодо не направлення до структурних підрозділів апарату Державної фіскальної служби України документів для погодження його кандидатури на посаду заступника начальника факультету підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників податкової міліції з навчально-методичної та наукової роботи Національного університету державної податкової служби України. Позивач просив також зобов'язати виконуючого обов'язки ректора ОСОБА_3 завершити процедуру погодження його кандидатури на зазначену посаду та видати наказ про призначення на цю посаду.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2015 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано наказ № 71-к від 02.03.2015 р., визнано протиправною бездіяльність виконуючого обов'язки ректора Національного університету державної податкової служби України ОСОБА_3 щодо ненаправлення визначених п. 3 Інструкції про порядок призначення на посаду та звільнення з посад осіб начальницького складу податкової міліції Державної фіскальної служби України, затвердженої наказом Державної фіскальної служби України від 03.11.2014 р. № 240, відповідних документів до профільних структурних підрозділів апарату Державної фіскальної служби України для погодження кандидатури ОСОБА_2 на посаду заступника начальника факультету підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників податкової міліції з навчально-методичної та наукової роботи Національного університету державної податкової служби України, а також зобов'язано завершити процедуру погодження кандидатури позивача на зазначену посаду. В іншій частині позову відмовлено.

В апеляційній скарзі Національний університет державної податкової служби України (надалі за текстом - «Національний університет ДПС»), посилаючись на порушення окружним адміністративним судом норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, просить скасувати згадане рішення та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом попередньої інстанції норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що наказом № 108-к від 23 квітня 2012 р. ОСОБА_2 призначено на посаду заступника начальника факультету підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників податкової міліції з навчальної роботи Національного університету ДПС.

Згідно з наказом № 123-к від 05 травня 2014 р. на позивача покладено виконання обов'язків начальника факультету підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників податкової міліції Національного університету ДПС.

25 вересня 2014 р. заступником Голови Комісії з реорганізації Міністерства доходів і зборів України затверджено Перелік змін № 8 до штатного розпису Національного університету ДПС на 2014 року, які вводяться в дію з 25 грудня 2014 р.

Відповідно до цих змін посада заступника начальника факультету з навчальної роботи скорочувалась, а натомість до штатного розпису вводилась нова рівнозначна посада заступника начальника факультету з навчально-методичної та наукової роботи.

Згідно Додатку № 1 до наказу № 309-к від 22.10.2014 р. про наступне звільнення із займаної посади на підставі пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю України позивача було попереджено 24 жовтня 2014 р.

Одночасно, Додатком № 2 до названого наказу ОСОБА_2 запропоновано переведення на посаду виконуючого обов'язки заступника начальника факультету з навчально-методичної та наукової роботи.

Позивач прийняв цю пропозицію та свою згоду засвідчив підписом, вчиненим 24.10.2014 р.

За таких обставин, Національним університетом ДПС видано наказ № 394-к від 22 грудня 2014 р., яким ОСОБА_2 призначено виконуючим обов'язки заступника начальника факультету підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників податкової міліції з навчально-методичної та наукової роботи, звільнивши його з посади заступника начальника з виховної роботи цього ж факультету.

Наказом № 71 від 02 березня 2015 р., виданим на виконання підпункту «б» пункту 40 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР №114 від 29 липня 1991 р., позивача звільнено від виконання службових обов'язків заступника начальника факультету з навчально-методичної та наукової роботи Національного університету ДПС у зв'язку з закінченням безперервного строку тимчасового виконання обов'язків та зараховано в розпорядження факультету із збереженням посадового окладу, окладу за спеціальне звання, надбавок за вислугу років та безперервну службу, інших виплат і надбавок.

Відповідно до пункту 353.1 статті 353 Податкового кодексу України особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, їх права і обов'язки визначені Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 р. № 114.

Підпунктом «б» пункту 40 цього Положення установлено, що призначення на посади рядового і начальницького складу провадиться відповідними начальниками згідно з номенклатурою посад, що визначається Міністром внутрішніх справ відповідно до його компетенції. При цьому враховується, що безперервний строк тимчасового виконання обов'язків за вакантною посадою не повинен перевищувати двох місяців, а за невакантною - чотирьох місяців.

Інструкцію про порядок призначення на посади та звільнення з посад осіб начальницького складу податкової міліції Державної фіскальної служби України затверджено наказом Голови ДФС України № 240 від 03.11.2014 р. «Про організацію добору кадрів у Державній фіскальній службі України» (надалі за текстом - «Інструкція»).

Згідно з вимогами 3.1 Розділу 3 Інструкції при внесенні пропозицій про погодження призначення осіб начальницького складу податкової міліції на посади або звільнення з посад обліково-контрольної номенклатури ДФС структурними підрозділами податкової міліції ГУ ДФС в областях та місті Києві, Міжрегіонального ГУ ДФС, Національного університету ДПС (ДФС) України, у який призначається кандидат (звільняється особа начальницького складу), готуються та направляються на ім'я керівника відповідного структурного підрозділу податкової міліції ДФС, що координує і контролює підрозділ, у який призначається кандидат (звільняється особа начальницького складу), такі документи: подання про надання згоди на призначення (звільнення) з дотриманням вимог розділів 1 та 2 Інструкції; довідка про здачу заліків із службової та спеціальної підготовки (для кандидатів, які приймаються або поновлюються на службі в підрозділи податкової міліції, - з фізичної підготовки); рапорт (заява) кандидата про призначення (звільнення) на запропоновану посаду; довідка за встановленою формою (Ф1); копія висновку військово-лікарської комісії; копія подання (атестації) про звільнення з попереднього місця служби; копія Довідки про результати проведення спеціальної перевірки відомостей щодо кандидатів.

Відповідно до пункту 3.3 Інструкції погодження або відмова у погодженні призначення кандидата на посаду відповідним структурним підрозділом податкової міліції ДФС готуються і направляються за підписом їх керівника на адресу ГУ ДФС в областях та місті Києві, Міжрегіонального ГУ ДФС, Національного університету ДПС (ДФС) України, які звертались за таким погодженням, не пізніше 15-ї доби з дня надходження документів до ДФС.

Таким чином, оскільки ОСОБА_2 надав згоду на переведення його на іншу рівнозначну посаду внаслідок внесення змін до штатного розпису, керівник Національного університету ДПС зобов'язаний був вчинити передбачені Інструкцією дії щодо призначення позивача на цю посаду.

З огляду на викладене суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що відповідач, ігноруючи зазначені норми та не вчиняючи визначених Інструкцією дій допустив протиправну бездіяльність та незаконно видав наказ № 71-к від 02.03.2015 р. «Про звільнення від виконання службових обов'язків».

Твердження відповідача про те, що ОСОБА_2 не подав рапорт про призначення його на посаду заступника начальника факультету підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників податкової міліції з навчально-методичної та наукової роботи Національного університету ДПС обґрунтовано не взято судом до уваги, оскільки будучи допитаними в судовому засіданні в якості свідків ОСОБА_4 (попередній виконувач обов'язків ректора Національного університету ДПС), ОСОБА_5 (виконувач обов'язків начальника відділу кадрів) підтвердили факт подачі позивачем рапорту про призначення на нову посаду. При цьому, останній засвідчив, що ним особисто було підготовлено подання на призначення ОСОБА_2 на посаду заступника начальника факультету підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників податкової міліції з навчально-методичної та наукової роботи. Це подання було підписане начальником факультету підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників податкової міліції ОСОБА_6 та передано в.о. ректора Національного університету ДПС ОСОБА_3 з метою подальшого направлення до структурного підрозділу податкової міліції ДФС України для погодження.

Посилання Національного університету ДПС на те, що необхідні документи не можливо було направити до ДФС України з огляду на не подання позивачем передбаченого Інструкцією висновку військово-лікарської комісії, суд апеляційної інстанції не приймає як доказ.

Відповідно до пункту Порядку проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу в системі МВС України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України № 85 від 06 лютого 2001 р. та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2001 р. за № 165/5356, у редакції що була чинною на момент виникнення спірних правовідносин, направлення на медичний огляд за формою (додаток 7) здійснюють відповідні підрозділи по роботі з особовим складом органів внутрішніх справ, командири і начальники штабів частин внутрішніх військ МВС України.

Водночас, із матеріалів справи вбачається, що свідок ОСОБА_5 пояснив, що виконуючи обов'язки начальника відділу кадрів він не видавав позивачеві направлення на проходження військово-лікарської комісії через відсутність такої вказівки від в.о. ректора Національного університету ДПС ОСОБА_7

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що місцевим адміністративним судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини чи порушено норми процесуального права, а посилання скаржника на те, що 02.02.2015 р. позивачем був вчинений дисциплінарний проступок і цей факт зафіксовано висновком службового розслідування від 17.03.2015 р. є помилковим.

Відповідно до листа ДФС України № 1668/6/99-99-04-04-03-15 від 23 квітня 2015 р. зазначене службове розслідування проведено з порушенням ст.ст. 13, 14 Дисциплінарного статуту ОВС України, затвердженого Законом України від 22 лютого 2006 року №3460-VI і не може бути підставою для накладення дисциплінарних стягнень.

За правилами ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 160, 198, 200, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ

Апеляційну скаргу Національного університету державної податкової служби України залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення ухвали в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.

Головуючий суддя І.О.Лічевецький

суддя Т.М.Грищенко

суддя В.Е.Мацедонська

Постанова складена в повному обсязі 11 грудня 2015 р.

.

Головуючий суддя Лічевецький І.О.

Судді: Грищенко Т.М.

Мацедонська В.Е.