Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 грудня 2015 року Справа № 811/2375/13-а
Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді до приватного вищого навчального закладу "Кіровоградський інститут регіонального управління та економіки" про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 суму заборгованості у вигляді різниці між сумою пенсії, призначеної за Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право наукові працівники в сумі 3 324,72 грн..
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що навчальний заклад зобов'язаний щомісячно вносити на рахунок управління кошти за січень 2013 р. в сумі 819,63 грн., за лютий 2013 р. - 835,03 грн., за березень 2013 р. - 835,03 грн., за квітень 2013 р. - 835,03 грн.. Всього, за зазначений період 3324,72 грн. Суми різниць, які підлягають виплаті ОСОБА_1, містяться в повідомленнях, які направлялися відповідачу правомірно та своєчасно, на підставі ст.24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", яким передбачено відшкодування різниці сум пенсій.
Представник позивача у судове засідання 10.12.15 р. не з'явився, подав клопотання про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. В матеріалах справи наявне заперечення відповідача проти позову.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи, що представник позивача в судове засідання не зявився, подавши клопотання про розгляд справи за його відсутності, а також неявку відповідача в судове засідання, який про розгляд справи повідомлений належним чином, суд дійшов висновку про здійснення подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження.
У зв'язку з неявкою у судове засідання усіх осіб, які беруть участь у справі, згідно до ч.1 ст.41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши письмові докази у справі суд приходить до таких висновків.
Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до статті 23 цього Закону та частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески).
Згідно частини 9 ст. 24 вказаного Закону різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:
- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Відповідно до п. 9 "Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи», затвердженого ПКМУ від 24.03.2004 р. № 372 різниця у розмірі пенсій наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації фінансується за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів згідно з пунктами 3 - 8 цього Порядку.
За змістом вказаних положень Закону та Порядку фінансування різниці між сумами пенсії здійснюється вищими навчальними закладами 3-4 рівня акредитації.
Відповідно до ч. 2 ст. 43 Закону України "Про освіту" відповідно до статусу вищих навчальних закладів встановлено чотири рівні акредитації: перший рівень - технікум, училище, інші прирівняні до них вищі навчальні заклади; другий рівень - коледж, інші прирівняні до нього вищі навчальні заклади; третій і четвертий рівні (залежно від наслідків акредитації) - інститут, консерваторія, академія, університет.
Відповідно до п. 1 Положення про акредитацію вищих навчальних закладів і спеціальностей у вищих навчальних закладах та вищих професійних училищах, затвердженого ПКМУ від 9 серпня 2001 р. № 978 дія цього Положення поширюється на вищі навчальні заклади, вищі професійні училища незалежно від форми власності та підпорядкування, які здійснюють підготовку (перепідготовку) фахівців за певними спеціальностями певних освітньо-кваліфікаційних рівнів на підставі ліцензії МОН. Акредитація проводиться з ініціативи навчального закладу.
Пунктом 2 вказаного Положення передбачено, що акредитація вищого навчального закладу (далі - акредитація закладу) - це державне визнання його статусу (рівня акредитації).
Акредитація спеціальності у навчальному закладі з певного напряму за певним освітньо-кваліфікаційним рівнем (далі - акредитація спеціальності) - це державне визнання відповідності рівня підготовки (перепідготовки) фахівців з цієї спеціальності державним вимогам.
Відповідно п.6 вказаного Положення, документом який посвідчує факт акредитації є сертифікат.
Таким чином, враховуючи вищевказані положення чинного законодавства вбачається, наявність, як акредитації навчального закладу, як юридичної особи, так і акредитації окремої спеціальності у навчальному закладі з певного напряму за певним освітньо-кваліфікаційним рівнем, а тому вказані види акредитації не є тотожними.
Судом встановлено, що суми різниць між пенсіями містяться в повідомленнях, які направлялися відповідачу у відповідності до статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", в т.ч. за січень 2013 р. в сумі 819,63 грн., за лютий 2013 р. - 835,03 грн., за березень 2013 р. - 835,03 грн., за квітень 2013 р. - 835,03 грн.. Всього, за зазначений період 3324,72 грн. (а.с.9-24).
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 06.06.2013 року в справі № 811/1144/13-а, залишеної в силі ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11.06.2014 року, скасувати повідомлення за період вересень 2012 - березень 2013 про сум витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів.
Суди дійшли висновку, що на ОСОБА_1 не може розповсюджуватись обовязок здійснення фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, оскільки у спірному періоді навчальний заклад не мав відповідного рівня акредитації.
Позивачем не надано до суду доказів скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій в касаційному порядку або за нововиявленими обставинами.
За правилами ч. 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. При цьому, згідно ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відтак, суд дійшов висновку, що враховуючи скасування повідомлень за період вересень 2012 р. по березень 2013 р., на підставі яких позивачем заявлено вимоги стягнути з відповідача суму різниці між пенсіями в розмірі 3324,72 грн., позовні вимоги задоволенню не підлягають.
На підставі вказаного та керуючись ст. ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_2