ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 грудня 2015 р.м.ОдесаСправа № 668/7947/15-а
Категорія: 10.3.2 Головуючий в 1 інстанції: Гаврилов Д.В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
доповідача - судді Турецької І.О.
суддів - Стас Л.В., Косцової І.П.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні на постанову Суворовського районного суду м. Херсона від 10 вересня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про визнання дій протиправними, скасування протоколу та зобов'язання призначити пенсію, -
В С Т А Н О В И В:
У липні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Суворовського районного суду м. Херсона з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні (далі - УПФУ в м. Херсоні) про:
- визнання протиправними дій щодо відмови в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- скасування протоколу №62 від 11 червня 2015 року щодо відмови в призначенні вказаної пенсії;
- зобов'язання призначити пенсію зі зменшенням пенсійного віку, відповідно до абз.2 п.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 11 березня 2015 року.
В обґрунтування позову зазначено про протиправність прийнятого рішення, оскільки надано документи, що підтверджують роботу в зоні відчуження - м. Чорнобиль в період з 02 жовтня 1987 року по 02 листопада 1987 року.
Постановою Суворовського районного суду м. Херсона від 10 вересня 2015 року адміністративний позов - задоволено частково.
Суд визнав неправомірною відмову УПФУ в м. Херсоні в призначенні пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах із скороченням пенсійного віку на вісім років.
Зобов'язав УПФУ в м. Херсоні призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах, як ліквідатору наслідків на ЧАЕС у 1986 році з скороченням пенсійного віку на вісім років, починаючи з 11 березня 2015 року, відповідно до вимог ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В іншій частині позову - відмовив.
В апеляційній скарзі УПФУ в м. Херсоні ставить питання про скасування постанови суду першої інстанції, у зв'язку з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Апелянт просить прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Враховуючи, що відсутні клопотання від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю, суд апеляційної інстанції, відповідно до ч.1 п.1 ст.197 КАС України, розглянув справу в порядку письмового провадження.
З'ясувавши обставини справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році та віднесений до 2-ої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, виданим Херсонською облдержадміністрацією 01 листопада 2010 року (а.с.8).
Із 31 грудня 1981 року по 01 липня 2003 року позивач працював водієм в Херсонському автотранспортному підприємстві за №21062, яке потім змінило номер на 16562 (далі - Підприємство), що підтверджується копією трудової книжки (а.с.20-22).
На підставі наказу Підприємства №84 від 02 жовтня 1987 року ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 02 жовтня 1987 року по 02 листопада 1987 року.
11 березня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в м. Херсоні із заявою про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на вісім років, відповідно до абз.2 п.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
До заяви позивачем були додані наступні документи:
- трудова книжка;
- копія посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році;
- завірена копія виписки з особового рахунку ОСОБА_1 за жовтень 1987 року із зазначенням складових заробітної плати, загальної суми нарахувань та відпрацьованої кількості годин за відповідний період роботи;
- завірена Департаментом соціального захисту населення Херсонської облдержадміністрації копія довідки від 23 лютого 1993 року №112 про перебування ОСОБА_1 з 02 жовтня 1987 року по 02 листопада 1987 року в м. Чорнобиль за наказом від 02 жовтня 1987 року №84 із зазначенням загальної суми нарахованої заробітної плати за цей період;
- довідка товариства з додатковою відповідальністю «Херсонське підприємство автомобільного транспорту 16562» від 05 березня 2015 року за №138 про знищення первинної документації за 1985-1988 роки (накази по відрядженням, шляхові листи, табелі обліку робочого часу на підприємстві та ін.) з додатком копії акту від 12 вересня 1997 року про виділення документів та справ до знищення.
УПФУ в м. Херсоні розглянуло дану заяву позивача та протоколом №62 від 11 червня 2015 року відмовило позивачу в призначенні вказаної пенсії, посилаючись на те, що наданими документами не підтверджується робота в зоні відчуження у 1987 році (а.с.7).
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що у позивача достатньо належних документів, які підтверджують роботу в зоні відчуження в період з 02 жовтня 1987 року по 02 листопада 1987 року, а тому він має право на пенсію зі зменшенням пенсійного віку на вісім років у відповідності до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відмовляючи в задоволенні позову в частині скасування протоколу №62 від 11 червня 2015 року щодо відмови в призначенні пенсії, суд виходив з того, що протокол є процедурним документом, який фіксує хід засідання, а тому скасуванню не підлягає.
Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції спір по суті вирішений правильно, з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч.3 ст.65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Так, абз.2 п.1 ст.55 даного Закону передбачає зменшення пенсійного віку на вісім років учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження у 1987 році - не менше 14 календарних днів.
Перелік документів, які додаються до заяви про призначення пенсії, визначаються відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок).
Пунктом 7 Порядку встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Отже, за правилами п.7 вказаного Порядку, підставою для призначення пенсії, крім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, можуть бути інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, позивачем до УПФУ в м. Херсоні для призначення пенсії надавались, разом з заявою та посвідченням, довідка № 112 від 23 лютого 1993 року, видана товариством з додатковою відповідальністю «Херсонське автотранспортне підприємство 16562», яка підтверджує, що позивач знаходився з 02 жовтня 1987 року по 02 листопада 1987 року в м. Чорнобиль та виконував службові обов'язки по наказу № 84 від 02 жовтня 1987 року (а.с.12); довідка 1998 року №304 цього ж підприємства (а.с.14).
Також, матеріали справи містять довідку №138 від 05 березня 2015 року про знищення первинної документації за 1985-1988 роки (накази по відрядженням, шляхові листи, табелі обліку робочого часу на підприємстві та ін.) та копію акту від 12 вересня 1997 року про виділення документів та справ до знищення, які були додані до заяви про призначення пенсії (а.с.16-19).
За таких обставин справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що подані позивачем документи підтверджують права позивача на зниження пенсійного віку відповідно до норм ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з підстав відпрацювання у зоні відчуження не менше 14 календарних днів та дають право ОСОБА_1 на призначення дострокової пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи 2 категорії з 11 березня 2015 року.
Виходячи зі змісту апеляційної скарги та оскаржуваного судового рішення, яке відповідає нормам матеріального та процесуального права, апеляційна скарга є необґрунтованою, оскільки наведені в неї обґрунтування відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України не є підставою для зміни чи скасування судового рішення.
Відповідно до вимог ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2015 року було відстрочено УПФУ в м. Херсоні сплату судового збору в розмірі 80,39 грн. за подачу вказаної апеляційної скарги, колегія суддів вважає за необхідним стягнути його до спеціального фонду Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні - залишити без задоволення.
Постанову Суворовського районного суду м. Херсона від 10 вересня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про визнання дій протиправними, скасування протоколу та зобов'язання призначити пенсію - залишити без змін.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні судовий збір у розмірі 80 (вісімдесят) грн. 39 коп. до спеціального фонду Державного бюджету України за наступними реквізитами: отримувач коштів - ГУК в Одеській області / Приморський р-н./ 22030001, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38016923, банк отримувача - ГУДКСУ в Одеській області, код банку отримувача (МФО) - 828011, рахунок отримувача - 31212206781008, код класифікації доходів бюджету - 22030001.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Доповідач - суддя І.О.Турецька
суддя Л.В. Стас
суддя І.П. Косцова