УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2015 року Справа № 876/8838/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Святецького В.В.,
суддів Гудима Л.Я., Довгополова О.М.,
з участю секретаря судового засідання Гнідець Р.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2015 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю ,,Воленерджі" до Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В :
22 липня 2015 року товариство з обмеженою відповідальністю ,,Воленерджі" звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (далі - Володимир-Волинська ОДПІ) за №0000991500 від 06.05.2015 року.
Постановою від 06 серпня 2015 року Волинський окружний адміністративний суд позовні вимоги задовольнив повністю.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, Луцька ОДПІ подала апеляційну скаргу, оскільки вважає, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В апеляційній скарзі зазначає, що суд першої інстанції не звернув належної уваги на доводи податкового органу про те, що згідно пункту 2 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами роздрібний продаж нафтопродуктів здійснюється через мережу автозаправних станцій (АЗС), що призначені для відпуску споживачам нафтопродуктів.
Отже, на думку податкового органу, через мережу АЗС здійснюється саме роздрібний продаж нафтопродуктів, а не оптовий, оскільки відпуск пального відбувається через паливо- , масло- та газороздавальні колонки кінцевому споживачу.
Таким чином, за своїм функціональним призначенням мережа автозаправних станцій використовується саме для роздрібної торгівлі нафтопродуктами, тобто, реалізації для кінцевого споживача. Враховуючи специфіку зберігання, перевезення та реалізації нафтопродуктів оптова торгівля ними можлива лише через відповідні нафтобази, а не через АЗС.
За таких обставин, податковий орган вважає правомірними оскаржені податкові повідомлення-рішення, а тому просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, апеляційний суд вважає, що скарга не належить до задоволення з таких підстав.
Суд першої інстанції встановив та підтверджується матеріалами справи, що за наслідками камеральної перевірки ТзОВ ,,Воленерджі" з питань податкової звітності з акцизного податку за з акцизного податку за лютий 2015 року, оформленої актом від 20 квітня 2015 року №351/15-39465036 (а.с.7-8), Володимир-Волинська ОДПІ прийняла податкове повідомлення-рішення від 06 травня 2015 року №0000991500, яким збільшила товариству грошове зобов'язання по акцизному податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів на суму 30 328,00 грн. та застосувала штрафні санкції в сумі 7 559,50 грн. (а.с.6).
Висновки податкового органу базуються на тому, що позивач в Додатку 6 податкової декларації акцизного податку за лютий 2015 року відобразив факт реалізації товарів для комерційного використання в сумі 604 760,55 грн., однак дана сума не була включена до об'єкта оподаткування акцизним податком, в результаті чого позивачем занижено податкове зобов'язання зі сплати 5-відсоткового акцизного податку з роздрібного продажу палива, яке було безпосередньо реалізоване позивачем з колонок АЗС кінцевим споживачам у загальному розмірі 30 238,00 грн. (а.с.8).
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що здійснення роздрібного продажу нафтопродуктів через мережу АЗС не позбавляє права позивача здійснювати оптовий продаж нафтопродуктів для подальшого їх продажу кінцевому споживачеві через роздрібну торгівлю або для виробничого споживання.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку апеляційного суду, відповідають фактичним обставинам справи, нормам матеріального права та є вірними.
Так, з матеріалів справи апеляційний суд вбачає, що 20.03.2015 року ТзОВ ,,Воленерджі" подало до Володимир-Волинської ОДПІ декларацію акцизного податку за лютий 2015 року, зазначивши місцезнаходження пункту продажу товарів - м. Володимир-Волинський. В додатку 6 до декларації акцизного податку за лютий 2015 року позивач вказав: графа 3 - вартість підакцизних товарів, що реалізовані у роздрібній торгівельній мережі, в тому числі у мережі громадського харчування у сумі 7463289,20 грн.; графа 4 - в тому числі від реалізації товарів для комерційного використання у сумі 604760,55 грн.; графа 5 - вартість підакцизних товарів до оподаткування у сумі 25798,28,60 грн., графа 7 - сума податкового зобов'язання, що підлягає сплаті до бюджету, 343091 грн. (а.с.19-21).
15.01.2015 року ТзОВ ,,Воленерджі" (постачальник) та ТзОВ ВТФ ,,Авіас" (покупець) уклали договір поставки №П15-91, згідно умов якого постачальник зобов'язався поставити, а покупець прийняти та оплатити паливно-мастильні матеріали (бензини, дизельне паливо і газ), в кількості і за ціною, передбаченими у додатках, які є невід'ємною частиною цього Договору (а.с.22-23).
Умовами даного договору також передбачено, що товар поставляється щоденно і безперервно на умовах EXW АЗС. Перелік АЗС постачальника зазначений в додатку №1 до цього договору; поставка товару оформляється актами прийому-передачі ПММ за формою, передбаченою у додатку №3 до цього договору щомісячно, не пізніше останнього дня звітного місяця; товар поставляється (видається) відповідно з Додатком №4 по довірчим документам покупця: паливним карткам; скретч-карткам.
На підтвердження виконання умов цього договору за лютий 2015 року позивач надав акт прийому-передачі товару від 28.02.2015 року (додаток №3 до договору по паливним карткам) на загальну суму 1934220,63 грн., акт прийому-передачі товару від 28.02.2015 року (додаток №3 до договору по скретч-карткам) на загальну суму 2415395,90 грн., податкові накладні від 28.02.2015 року №28014 та №28015 (а.с.51-54).
Відповідно до інформації з ЄДР ТзОВ ВТФ ,,Авіас" за видами діяльності здійснює, зокрема, роздрібну торгівлю пальним та оптову торгівлю твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктам (а.с.62-63).
Листом від 17.07.2015 року №459 ТзОВ ВТФ ,,Авіас" повідомило, що паливно-мастильні матеріали, придбані у ТзОВ ,,Воленерджі" за договором поставки №П15-91 від 15.01.2015 року, в подальшому реалізовані споживачам. Вартість отриманих протягом лютого 2015 року від ТзОВ ,,Воленерджі" нафтопродуктів, що в подальшому реалізовані відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 ПК України, ТзОВ ВТФ ,,Авіас" включило до декларації акцизного податку за лютий 2015 року, на яку нарахований та сплачений акцизний податок з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (а.с.26).
На підтвердження вказаних обставин ТзОВ ВТФ ,,Авіас" надало декларації акцизного податку за лютий 2015 року та додатки 6 до декларацій акцизного податку за лютий 2015 року (а.с.27-34).
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підпунктом 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу (ПК) України визначено, що реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.
Відповідно до приписів підпункту 213.1.9 пункту 213.1 ст. 213, підпункту 215.3.4 пункту 215.3 ст. 215 ПК України об'єктами оподаткування акцизним податком є операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, зокрема, нафтопродуктів скрапленого газу, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, палива моторного альтернативного.
Таким чином, обов'язковою умовою реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є передача цих товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків.
Національний стандарт України ДСТУ 4303:2004 ,,Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять", затверджений наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 05.07.2004 року № 130, надає визначення поняттям роздрібної та оптової торгівлі.
Роздрібна торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлі-продаж товарів кінцевому споживачеві та надання йому торговельних послуг.
Оптова торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів за договорами поставки партіями для подальшого їх продажу кінцевому споживачеві через роздрібну торгівлю або для виробничого споживання та надавання пов'язаних з цим послуг.
Згідно наявних в матеріалах справи витягу з ЄДР та витягу з статуту видами діяльності ТзОВ ,,Воленерджі" є, зокрема, роздрібна торгівля пальним та оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.
Порядком заповнення та подання декларації акцизного податку, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 року № 14, передбачено, що в Додаток 6 ,,Розрахунок суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів" окремою графою 4 виділено вартість підакцизних товарів, реалізованих для комерційного використання, та які не включаються у базу оподаткування акцизним податком.
ТзОВ ,,Воленерджі" відповідно до Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку заповнило додаток 6 до декларації, вказавши в графі 3 загальну вартість (з податком на додану вартість) реалізованих та відвантажених підакцизних товарів у роздрібній торгівельній мережі незалежно від форми розрахунків, а у графі 4 - вартість (з податком на додану вартість) реалізованих та відвантажених підакцизних товарів у роздрібній торгівельній мережі споживачам незалежно від форми розрахунків для їх комерційного використання.
До показників колонки 4 (вартість реалізованого товару для комерційного використання) Додатку 6 Декларації акцизного податку за лютий 2015 року ТзОВ ,,Воленерджі" включено вартість реалізованих нафтопродуктів в адресу ТзОВ ВТФ ,,Авіас" відповідно до договору поставки від 15.01.2015 року № П 15-91.
Умовами даного договору передбачено, що відвантаження нафтопродуктів здійснюється по довірчих документах через мережу АЗС, ТзОВ ВТФ ,,Авіас" надається оптова знижка, розрахунки здійснюються шляхом перерахування грошових коштів на рахунок ТзОВ ,,Волнерджі" після підписання актів прийому-передачі товару.
Виконання зобов'язань за договором поставки від 15.01.2015 року № П15-91 в лютому 2015 року підтверджується відповідними актами приймання-передачі товару від 28.02.2015 року та податковими накладними від 28.02.2015 року №28014 та №28015.
Оскільки ТзОВ ВТФ ,,Авіас" є платником акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, включило вартість отриманих протягом лютого 2015 року від ТзОВ ,,Воленерджі" та реалізованих в подальшому кінцевим споживачам нафтопродуктів до декларації акцизного податку за лютий 2015 року, апеляційний суд визнає вірними та обґрунтованими висновки суду першої інстанції щодо протиправності донарахування контролюючим органом позивачу акцизного податку та застосування штрафних санкцій, що призвело до подвійного оподаткування підакцизних товарів, що суперечить приписам статтей 13, 23 ПК України.
Крім того, суд першої інстанції вірно послався на приписи пункту 10.3 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 року №281/171/578/155, яким передбачено, що відпуск нафтопродуктів здійснюється: 1) за готівку; 2) за відомостями; 3) за талонами; 4) за платіжними картками.
Проаналізувавши приписи пункту 10.3 вказаної Інструкції №281, пункту 216.9 статті 216 ПК України, згідно якого датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону України ,,Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а у разі реалізації товарів фізичними особами - підприємцями, які сплачують єдиний податок, - є дата надходження оплати за проданий товар, статті 2 Закону України ,,Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", якою визначено, що розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що відпуск нафтопродуктів по довірчим документам - паливним карткам, скретч-карткам не підпадає під регулювання нормами Закону України ,,Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та Інструкції №281.
Суд першої інстанції також аргументовано відхилив доводи податкового органу про те, що через мережу АЗС здійснюється виключно роздрібний продаж нафтопродуктів кінцевому споживачу, оскільки Правила роздрібної торгівлі нафтопродуктами,затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 року №1442, регулюють саме порядок роздрібної торгівлі нафтопродуктами та не регулюють правовідносин з оптового продажу.
Відповідач, на якого в силу приписів ч.2 с. 72 КАС України покладено тягар доказування правомірності своїх рішень, дій, бездіяльності, не надав суду нормативно-правових документів, які забороняють здійснення оптової реалізації нафтопродуктів через мережу АЗС.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного та обґрунтованого висновку щодо протиправності оскаржених податкових повідомлень-рішень та їх скасування.
Доводи апеляційної скарги не містять доказів на спростування висновків суду першої інстанції, а тому колегія суддів не вбачає підстав для задоволення скарги.
Статтею 159 КАС України визначено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
В силу ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення з одних лише формальних міркувань.
Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд визнає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив обставини справи та ухвалив законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги їх не спростовують, а тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції немає.
Керуючись ч.1 ст. 41, ч.3 ст. 160, ст. 195, ст. 196, п. 1 ч. 1 ст.198, ст. ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2015 року у справі № 803/1764/15 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили рішенням суду апеляційної інстанції шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складенні ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя В.В. Святецький
Судді Л.Я. Гудим
О.М. Довгополов
Ухвала в повному обсязі складена 11 грудня 2015 року.