Постанова № 54270698, 01.12.2015, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.12.2015
Номер справи
822/5923/15
Номер документу
54270698
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/5923/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2015 року 14:00м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участі:представників сторін розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Україна 2001" до Реєстраційної служби Шепетівського міськрайонного управління юстиції , треті особи на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю "БРИКІВСЬКЕ" , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 про визнання незаконним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Україна 2001" (далі - ТОВ "Україна 2001", позивач) звернулось до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом, в якому просить визнати протиправними та скасувати рішення Реєстраційної служби Шепетівського міськрайонного управління юстиції (відповідач) про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, якими зареєстровано договори оренди земельних ділянок.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що між ним та ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 в 2010 році були укладені договори оренди земельних ділянок, які знаходяться на території Двірецької сілької ради ізяславського району Хмельницької області. Дані договори зареєстровані в Ізяславському районному відділі Хмельницькокої регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" при Держкомземі України.

У вересні 2015 року ТОВ "Україна 2001", звернувшись до реєстраційної служби за реєстрацією договорів оренди землі дізналось, що відповідачем було зареєстровано права оренди земельних ділянок, укладених між третіми особами та товариством з обмеженою відповідальністю "БРИКІВСЬКЕ".

Позивач вважає, що рішення державного реєстратора про державну реєстрацію іншого речового права - права оренди земельної ділянки прийнято з порушенням законодавства, оскільки відповідачем при вчиненні реєстрації не перевірено, чи були зареєстровані права на земельні ділянки за іншими особами.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд їх задоволити, з підстав наведених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив та просив суд відмовити позивачу. Свою позицію відповідач виклав у письмових запереченнях, долучених до матеріалів справи.

Представник третіх осіб - адвокат ОСОБА_7 в судове засідання не з'явився, від неї надійшла заява про перенесення розгляду справи в зв'язку з неможливістю з'явитись в судове засідання через відрядження. Заяву третьої особи суд оцінив критично, оскільки судовий розгляд справи, яка відкладалась на 16.11.2015 було відкладено з аналогічних підстав. На підтвердження вказаних в заявах обставин жодних доказів долучено не було. Крім того, юридична особа не позбавлена можливістю направити в судове засідання іншого представника.

Заслухавши представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судом встановлено, що ТОВ "Україна 2001" укладено договори оренди землі строком на 5 років з:

- ОСОБА_3 від 30.12.2010 (кадастровий номер земельної ділянки 6822181900:03:012:0259),

- ОСОБА_4 від 30.12.2010 (кадастровий номер земельної ділянки 6822181900:03:012:0269),

- ОСОБА_5 від 23.11.2010 (кадастровий номер земельної ділянки 6822181900:03:012:0263),

- ОСОБА_6 від 23.11.2010 (кадастровий номер земельної ділянки 6822181900:03:018:0148).

Дані договори позивачем були зареєстровані в Ізяславському районному відділі Хмельницькокої регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" при Держкомземі України у відповідності до чинного на момент виникнення правовідносин порядку державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженого постановою КМУ "Про затвердження Порядку державної реєстрації договорів оренди землі" від 25.12.1998 № 2073, відповідно до п. 2 якої передбачено, що державна реєстрація договорів оренди є офіційним визнанням і підтвердженням державою факту виникнення або припинення права оренди земельних ділянок.

Між ТОВ "БРИКІВСЬКЕ" та ОСОБА_3 (22.06.2015), ОСОБА_4 (22.06.2015), ОСОБА_5 (22.06.2015) та ОСОБА_6 (15.06.2015) було укладено договори оренди вищевказаних земельних ділянок.

Державним реєстратором прав на нерухоме майно ОСОБА_8 реєстраційної служби Шепетівського міськрайонного управління юстиції Хмельницької області прийнято рішення про проведення державної реєстрації іншого речового права - права оренди земельної ділянки, що розташована: Хмельницька обл., Ізяславський р-н, Двірецька с/р:

- рішення № 22491346 від 01.07.2015, яким зареєстровано договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6822181900:03:012:0259, укладений між ОСОБА_3 та товариством з обмеженою відповідальністю "БРИКІВСЬКЕ",

- рішення №22486374 від 01.07.2015 року, яким зареєстровано договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6822181900:03:012:0269, укладений між ОСОБА_4 та товариством з обмеженою відповідальністю "БРИКІВСЬКЕ",

- рішення №22485108 від 01.07.2015 року, яким зареєстровано договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6822181900:03:012:0263, укладений між ОСОБА_5 та товариством з обмеженою відповідальністю "БРИКІВСЬКЕ",

- рішення №22407454 від 26.06.2015 року, яким зареєстровано договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6822181900:03:018:0148, укладений між ОСОБА_6 та товариством з обмеженою відповідальністю "БРИКІВСЬКЕ".

Досліджуючи відповідність дій реєстратора вимогам законодавства щодо дотримання процедури реєстрації суд виходив з наступного.

Відносини пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України " Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяження" 1952-IV (далі - Закон 1952-IV).

Відповідно до частини першої статті 2 Закону № 1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі Державний реєстр).

За приписами пункту 1 частини другої статті 9 цього Закону державний реєстратор: встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обовязкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) повязує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.

Згідно з частиною четвертою статті 15 Закону № 1952-IV державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.

Відповідно до пункту 8-1 частини другої статті 9 цього Закону під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, державний реєстратор запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобовязані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що державний реєстратор під час проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно зобовязаний перевірити інформацію про наявність або відсутність вже зареєстрованих речових прав з метою недопущення одночасного існування їх подвійної державної реєстрації.

Факт подання третьою особою реєстраційній службі договорів оренди, укладених з ТОВ "Україна 2001" у 2010 році, на думку суду, не було підставою не запитувати відповідачем інформацію з Державного земельного кадастру.

Такий висновок суд робить з того, що з даних договорів не можливо напевно встановити про закінчення строку їх дії у 2015 році, як це стверджується представником відповідача, оскільки в пункті 8 договору зазначено, що після закінчення строку його дії орендар має переважне право поновити договір на новий строк.

Крім того, відповідно до ст. 33 Закону України «Про оренду землі» по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.

До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.

У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності).

Суд вважає, що реєстраційна служба із наданих їй товариством з обмеженою відповідальністю "БРИКІВСЬКЕ" копій договорів від 2010 року не могла встановити чи скористався позивач своїм переважним правом на укладення договору оренди землі, а тому зобовязаний був перевірити інформацію про наявність або відсутність вже зареєстрованих речових прав з метою недопущення одночасного існування їх подвійної державної реєстрації.

Суд звертає увагу, що позиція викладена вище узгоджується із судовою практикою Верховного суду України (постанова ВСУ від 29.09.2015 по справі № 21-760а15 (802/37191)).

Крім того, в кожному з наданих позивачем договорі з - ОСОБА_3 від 30.12.2010 (кадастровий номер земельної ділянки 6822181900:03:012:0259),

- ОСОБА_4 від 30.12.2010 (кадастровий номер земельної ділянки 6822181900:03:012:0269),

- ОСОБА_5 від 23.11.2010 (кадастровий номер земельної ділянки 6822181900:03:012:0263),

- ОСОБА_6 від 23.11.2010 (кадастровий номер земельної ділянки 6822181900:03:018:0148) в п.43 Прикінцевих положень зазначено, щодоговір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації. Тому на час реєстрації оскаржуваних рішень діяли договори аренди між вказаними фізичними особами та позивачем.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положення ст. 71 КАС України передбачають, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ч. 1, ч. 3 ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Зважаючи на викладені обставини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі. На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що товариство з обмеженою відповідальністю "Україна 2001" обґрунтовано та правомірно просить зобов'язати визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора реєстраційної служби Шепетівського міськрайонного управління юстиції Хмельницької області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, 158-163, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора реєстраційної служби Шепетівського міськрайонного управління юстиції Хмельницької області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №22491346 від 01.07.2015 року, яким зареєстровано договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6822181900:03:012:0259, укладений між ОСОБА_3 та товариством з обмеженою відповідальністю "БРИКІВСЬКЕ".

Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора реєстраційної служби Шепетівського міськрайонного управління юстиції Хмельницької області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №22486374 від 01.07.2015 року, яким зареєстровано договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6822181900:03:012:0269, укладений між ОСОБА_4 та товариством з обмеженою відповідальністю "БРИКІВСЬКЕ".

Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора реєстраційної служби Шепетівського міськрайонного управління юстиції Хмельницької області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №22485108 від 01.07.2015 року, яким зареєстровано договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6822181900:03:012:0263, укладений між ОСОБА_5 та товариством з обмеженою відповідальністю "БРИКІВСЬКЕ".

Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора реєстраційної служби Шепетівського міськрайонного управління юстиції Хмельницької області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №22407454 від 26.06.2015 року, яким зареєстровано договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6822181900:03:018:0148, укладений між ОСОБА_6 та товариством з обмеженою відповідальністю "БРИКІВСЬКЕ".

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Україна 2001" судові витрати у розмірі 4872 грн. за рахунок бюджетних асигнувань реєстраційної служби Шепетівського міськрайонного управління юстиції Хмельницької області.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 02 грудня 2015 року о 16:00

Постанова не набрала законної сили

Суддя/підпис/ОСОБА_1"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1