МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
11 грудня 2015 року Справа № 814/3655/15
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Желєзного І.В. при секретарі судового засідання Науменко О.Г. розглянувши адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, вул. Дзержинського, 76, Врадіївка, Врадіївський район, Миколаївська область, 56301
доПервомайської об'єднаної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області, в. Дзержинського, 18, Первомайськ, Миколаївська область, 55200 проскасування податкових повідомлень-рішень,ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Первомайської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Миколаївській області (далі відповідач) про скасування податкових повідомлень-рішень від 26.06.2015 р. № 44757-14 та № 44763-14 про визначення податкового зобовязання з податку на землю фізичних осіб.
В обґрунтування вимог позивач зазначає, що відповідачем не дотримано вимоги Податкового кодексу України (далі ПК України) і Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.11.2012 р. № 1236, оскільки до оскаржуваних податкових повідомлень-рішень не додано розрахунки податкових зобовязань.
Відповідач надав заперечення проти позову, в яких зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі, у межах повноважень та в спосіб, що передбачені законами України, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд дійшов висновку про безпідставність заявлених вимог, виходячи з наступного.
При розгляді справи встановлено, що у 2004 і 2005 роках позивач придбав земельні ділянки несільськогосподарського призначення площею 0,52 га по вул. Перемоги, 74 смт. Врадіївка та 1,2611 га по вул. Гоголя, 1 смт. Врадіївка, на доказ чого надав договори купівлі-продажу.
За несплату земельного податку з фізичних осіб за 2015 рік 26.06.2015 р. відповідач надіслав позивачу податкові повідомлення-рішення № 44757-14 на суму 15157,56 грн. і № 44763-14 на суму 45352,25 грн.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначає лише про відсутність розрахунку до оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, не заперечуючи самого обовязку сплати земельного податку за належні йому земельні ділянки.
При цьому, відповідач надав витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, рішення Врадіївської селищної ради від 12.01.2014 р. № 3 "Про місцеві податки і збори на 2015 р.", а також розрахунок визначених податкових зобовязань.
Виходячи з наданих суду додаткових доказів, земельний податок на 2015 р. за земельну ділянку площею 0,52 га по вул. Перемоги, 74 складає 45352,25 грн. (4535225,45 грн. нормативно-грошової оцінки х 1% затвердженої селищною радою ставки податку), а за земельну ділянку площею 1,2611 га по вул. Гоголя, 1 смт. Врадіївка 15157,56 грн. (1515756,42 грн. нормативно-грошової оцінки х 1% затвердженої селищною радою ставки податку).
За визначенням п.п. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 ПК України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
Підпунктом 269.1.1 п. 269.1 ст. 269 ПК України встановлено, що власники земельних ділянок є платниками земельного податку.
Згідно п.п. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 ПК України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Частинами 1-2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до п. 285.1 ст. 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Згідно п. 286.1 ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 286.5 ст. 286 ПК України встановлено, що нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Так, абзацами 1-2 п. 58.1 ст. 58 ПК України (в редакції на час формування оскаржуваних податкових повідомлень-рішень) передбачено, що податкове повідомлення-рішення містить підставу для такого нарахування (зменшення) податкового зобов'язання та/або зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість; посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань платника податків; суму грошового зобов'язання, що повинен сплатити платник податку; суму зменшеного (збільшеного) бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення результатів господарської діяльності або від'ємного значення суми податку на додану вартість; граничні строки сплати грошового зобов'язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності; попередження про наслідки несплати грошового зобов'язання або внесення виправлень до показників податкової звітності в установлений строк; граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.
До податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій.
Суд погоджується з позицією позивача щодо необхідності надіслання розрахунку податкового зобовязання разом із податковим повідомленням-рішенням. У той же час, формальне порушення порядку надіслання податкового повідомлення-рішення (без розрахунку нарахованих зобовязань) не призводить до його протиправності. В оскаржуваних податкових повідомленнях-рішеннях наявні посилання на пункт і статтю ПК України, яку порушено позивачем, вид податку і розмір податкового зобовязання, граничний строк сплати, а також порядок оскарження.
Крім того, у ході судового розгляду справи відповідачем надано докладний розрахунок та розяснення порядку нарарування зобовязань зі сплати податку за землю, а позивач не навів жодних доводів щодо неправильного розрахунку розміру податкового зобовязання.
Таким чином, порушення контролюючого органу щодо не надіслання разом з податковим повідомленням-рішенням розрахунку визначених податкових зобовязань не може бути підставою для скасування законного по суті рішення ДПІ щодо визначення податкових зобовязань.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості (ч. 1 ст. 11 КАС України).
Згідно ст. 71 ч. 2 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач довів перед судом законність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, що є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. 2, 7, 17, 94, 158, ч. 3 ст. 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя І.В. Желєзний