Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 грудня 2015 р. Справа №805/4585/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 14 год. 30 хв.
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Толстолуцька М.М розглянувши при секретарі судового засідання Кудрі В.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю «АЗОВ ЕКО»
до
Маріупольської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області
про
скасування податкового повідомлення рішення від 20.05.2015 року № НОМЕР_1.
за участю представників сторін:
від позивача не зявився,
від відповідача ОСОБА_1
Товариство з обмеженою відповідальністю «АЗОВ ЕКО» звернулось до суду з адміністративним позовом до Маріупольської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування податкового повідомлення рішення від 20.05.2015 року № НОМЕР_1, яким нараховано суму грошового зобов'язання за платежем: пеня за порушення терміну розрахунку у сфері ЗЕД за невиконання зобов'язань та штрафні санкцій за порушення вимог валютного законодавства в сумі 120 131,47 гривень.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд
ВСТАНОВИВ:
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Законом України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції внесені зміни до статті 4 Закону України Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті, відповідно до якої порушення резидентами, крім суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції на період її проведення, строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону або встановлених Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Позивач зазначає, що до нього, як до субєкта господарювання, що здійснює діяльність на території проведення антитерористичної операції, не застосовується норма щодо стягнення пені за кожний день прострочення неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті. Просив позов задовольнити.
Відповідач надав суду письмові заперечення проти позову, у яких зазначив, що позивачем необґрунтовані посилання на звільнення від сплати штрафних санкцій, у зв'язку з перебуванням у зоні АТО тому що ані до перевірки, ані до скарг не було надано сертифікатів Торгово-промислової палати про засвідчення форс-мажорних обставин. Вважає, що підстави для зупинення строків передбачених ст. 1 і 2 Закону України № 185 не має.
Також зазначає, що Торгово-промислова палата України підтверджує період форс-мажорних обставин з 07 квітня 2014 року по 14 червня 2014 року. Граничний термін надходження товару 15.06.2014 року. Порушення строків Товариством з обмеженою відповідальністю «АЗОВ ЕКО» становить з 16.06.2015 року по 20.01.2015 року. Просив у задоволенні позову відмовити (а.с. 73).
Судом встановлено, що позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «АЗОВ ЕКО» зареєстровано як юридична особа 17.12.1999 р. включено до ЄДРПОУ за кодом 23419138, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (бланк серії А00 № 284974) (а.с.14).
З 31.03.2015 по 02.04.2015 Маріупольською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області проведено документальну невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «АЗОВ ЕКО» з питань дотримання вимог валютного законодавства за період 14.02.2014 по 01.03.2015 року, за наслідками якої складено акт від 06.04.2015 № 82/05-19-22-01/30660761 (а.с. 18-21).
Згідно висновку акту, підприємством допущені наступні порушення статей 1, 2 Закону України Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті від 23 вересня 1994 року № 185/94-ВР.
За наслідками перевірки 20.05.2015 Маріупольською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Донецькій області прийнято податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1, яким нарахована сума грошового зобовязання за платежем: пеня за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, за невиконання зобовязань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства у розмірі 120 131,47 грн. (а.с. 8).
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що між Товариством з обмеженою відповідальністю «АЗОВ ЕКО» та підприємством KraftPowerson Sweden AB був укладений контракт від 14.02.2014 року № 247-14 на постачання товару (а.с.9-12). Відповідно до умов контракту 17.03.2014 року позивачем здійснена передплата у розмірі 11 550,00 євро (153 290, 54 грн.). Станом на 15.06.2014 року товар не був поставлений. Нерезидент повернув передплату у розмірі 11 550,00 євро (153 290, 54 грн.) 20.01.2015 року.
17 червня 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю «АЗОВ ЕКО» звернулось до Торгово-промислової палати з заявою про отримання сертифікату про форс-мажорні обставини, які склалися у Донецькій області.
Сертифікатом від 26 серпня 2014 року № 2593/05-4 Торгово-промислова палата встановила, що з квітня 2014 року по 14 червня 2014 року м. Маріуполь не перебувало під ефективним контролем органів державної влади України. Торгово-промислова палата підтвердила, що вищевказані події на території Донецької події є обставинами форс-мажору, передбаченими умовами Контракту від 14.02.2014 року № 247-14 укладеного між компанією KraftPowerson Sweden AB та ТОВ «Азов ЕКО». Період дії форс-мажорних обставин з 07 квітня 2014 року по 14 червня 2014 року.
Як вбачається з позовної заяви та зазначено у судовому засіданні представником відповідача, що між сторонами не є спірними та визнаються обставини прострочення позивачем законодавчо встановленого терміну надходження від нерезидента валютних коштів, розміру та періоду нарахованої пені, внаслідок чого дані обставини не підлягають доказуванню в порядку статті 72 КАС України.
Спірним між сторонами є застосування статті 4 Закону України Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті з урахуванням змін, внесених Законом України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції стосовно суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції на період її проведення.
Згідно з вимогами статті 1 Закону України Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.
При поміщенні товарів у митний режим переробки за межами митної території строк повернення цих товарів або продуктів їх переробки на митну територію України у митному режимі імпорту визначається відповідно до Митного кодексу України Національний банк України має право запроваджувати на строк до шести місяців інші строки розрахунків, ніж ті, що визначені частиною першою цієї статті.
Статтею 2 вищезгаданого Закону України № 185 встановлено, що імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.
При застосуванні розрахунків щодо імпортних операцій резидентів у формі документарного акредитиву строк, передбачений частиною першою цієї статті, діє з моменту здійснення уповноваженим банком платежу на користь нерезидента.
Строк та умови завершення імпортної операції без увезення товару на територію України визначаються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням з Національним банком України.
Національний банк України має право запроваджувати на строк до шести місяців інші строки розрахунків, ніж ті, що визначені частиною першою цієї статті.
Таким чином, відповідно до змін, внесених Законом України від 06 листопада 2012 року № 5480-VI Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення інструментів впливу на грошово-кредитний ринок до Закону № 185, які набрали чинності з 17.11.2012 року, Національний банк України має право запроваджувати на строк до шести місяців інші строки розрахунків, ніж ті, що визначені ч. 1 ст. 1 та ст. 2 Закону № 185.
Постановою Правління Національного банку України від 14.11.2013 року № 453 Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів i запровадження обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті, яка діяла до 17 травня 2014 року зазначені у статті 1 строки зменшені до 90 днів.
Постановою Правління Національного банку України від 12.04.2014 року № 270, яка діяла до 20 серпня 2014 року також скорочено строки до 90 днів.
Постановою Правління Національного банку України від 03.03.2015 року № 160 Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України встановлено, що розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в ст. 1 та ст. 2 Закону № 185, здійснюються у строк, що не перевищує 90 календарних днів.
При проведенні перевірки відповідачем було встановлено порушення термінів надходження валютної виручки, встановлених ст. 1, 2 Закону України Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті.
Обставина проведення АТО у Донецькій області, де здійснює господарську діяльність позивач крім судових рішень у адміністративних справах Окружного адміністративного суду м. Києва № 826/18327/14 та № 826/18330/14, залишених в силі ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду також прямо встановлена указом Президента України Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р.
Суд зазначає, що Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
Тимчасові заходи для забезпечення підтримки субєктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції від 02 вересня 2014 року № 1669-VІІ.
Статтею 10 Закону № 1669-VІІ встановлено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобовязань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Як було зазначено вище Сертифікатом від 26 серпня 2014 року № 2593/05-4 Торгово-промислова палата встановила, що з квітня 2014 року по 14 червня 2014 року м. Маріуполь не перебувало під ефективним контролем органів державної влади України. Торгово-промислова палата підтвердила, що вищевказані події на території Донецької події є обставинами форс-мажору, передбаченими умовами Контракту від 14.02.2014 року № 247-14 укладеного між компанією KraftPowerson Sweden AB та ТОВ «Азов ЕКО». Період дії форс-мажорних обставин з 07 квітня 2014 року по 14 червня 2014 року.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач при прийнятті оскаржуваного повідомлення-рішення діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а вимоги позивача про визнання протиправним та скасування податкового-повідомлення рішення від 20.05.2015 року № НОМЕР_1 не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 6-8, 71, 86, 158-163, 167, 254 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «АЗОВ ЕКО» до Маріупольської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування податкового повідомлення рішення від 20.05.2015 року № НОМЕР_1 відмовити повністю.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 07 грудня 2015 року.
Повний текст постанови буде складений 11 грудня 2015 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Толстолуцька М.М.