ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
08.12.2015 Справа № 920/1574/15
за позовом: Комунального підприємства "Міськводоканал" Сумської міської ради,
м. Суми
до відповідача: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Суми;
про стягнення 16 340 грн. 02 коп.,
Суддя Джепа Ю.А.
За участю представників сторін:
від позивача: Грицина В.В. (довіреність № 11 від 05.01.2015);
від відповідача: не з'явився;
при секретарі судового засідання Куриленко О.В.
Суть спору: позивач просить суд стягнути з відповідача 16 340 грн. 02 коп. заборгованості, відповідно до укладеного між сторонами договору на водопостачання та прийом стічних вод з підприємствами, установами, організаціями № 2075 від 01.05.2011, а також судові витрати, пов'язані з розглядом справи.
В дане судове засідання відповідач не прибув, правом подати додаткові заперечення проти вимог позивача не скористався, контррозрахунок або докази сплати суми заборгованості не подав, повноважного представника в судове засідання не направив, про час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином.
Ухвали по справі № 920/1574/15 направлялись судом відповідачу на зазначену адресу, проте ухвала від 01.10.2015 повернута поштою з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
На виконання вимог ухвали суду від 01.10.2015 представник позивача надав довідку щодо підтвердження зарахування коштів до державного бюджету м. Суми. Дані документи судом оглянуті та приєднані до матеріалів справи.
Позивачем надано витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 21492878, відповідно до якого станом на 03.12.2015, відповідач знаходиться за адресою: 40022, АДРЕСА_1. Тому, суд направляв відповідачу ухвали на вказану адресу позивачем та згідно витягу з ЄДРЮФП.
Відповідно до п. 3.9.1. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції», особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 Господарського процесуального кодексу України.
Враховуючи достатність часу, наданого позивачу та відповідачу для підготовки до судового засідання та подання витребуваних судом документів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, закріплені п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ст. 43 та ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, сторонам створені усі належні умови для надання доказів у справі та є підстави для розгляду справи за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:
Між позивачем та відповідачем укладено договір на водопостачання та прийом стічних вод з підприємствами, установами, організаціями від 01.05.2011 № 2075 та додаткові угоди від 01.06.2011, від 01.06.2012 до нього.
Пунктами 5.1 вищезазначеного договору встановлено, що КП "Міськводоканал" Сумської міської ради контролює скиди забруднюючих речовин кожного місяця, а ФОП ОСОБА_1 несе відповідальність за каналізаційні мережі, які находяться у нього на балансі. В каналізаційну мережу забороняється скидати сміття, попіл, грунт, лід, токсичні речовини і т.п., а також грунтові води і води промислових підприємств з перевищенням гранично - допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
При цьому, преамбулою договору на водопостачання та прийом стічних вод з підприємствами, установами, організаціями від 01.05.2011 № 2075 визначено, що сторони у своїх взаємовідносинах керуються Правилами приймання стічних вод у систему каналізації м. Суми, затвердженими рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради 10.12.2007 № 596 та іншими нормативно-правовими актами. Рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.09.2011 № 539 внесено зміни до додатку до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 10.12.2007 № 596 «Про затвердження Правил приймання стічних вод в системи каналізації м. Суми», виклавши його в новій редакції.
Крім того, п. 5.1. договору на водопостачання та прийом стічних вод з підприємствами, установами, організаціями від 01.05.2011 № 2075 та п. 4.2. Правил приймання стічних вод в систему каналізації м. Суми, затверджених рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 06.09.2011 № 539 (далі - Правила № 539) передбачено, що для всіх абонентів, що скидають стічні води в систему каналізації м. Суми, встановлені Єдині допустимі концентрації забруднюючих речовин, що наведені у таблиці 1 Правил № 539, які встановлені відповідно до норм чинного законодавства, виходячи з технічних можливостей міської каналізаційної мережі і очисних споруд, з урахуванням затверджених допустимих концентрацій (ДК) речовин, що надходять з очищеними стічними водами в басейн р. Псел, і якісного складу води із міськводопроводу.
Згідно з п. 7.5. Правил № 539 та п. 3.2. Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду України від 19.02.2002 № 37 при перевищенні вмісту забруднюючих речовин в стічних водах абонента при скиді у міську каналізацію, порівняно з встановленими допустимими концентраціями (ДК), абонент сплачує Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, яка рахується за встановленим нормативом плати за очишення 1 куб.м. стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп), об'ємом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод (Vпз) та коефіцієнтом кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми: ? = Нп х Vпз х Кк.
Додатковими угодами від 01.06.2011 та від 01.06.2012 до договору на водопостачання та прийом стічних вод від 01.05.2011 № 2075 обидві сторони прийшли до згоди встановити додатковий коефіцієнт кратності 4 для щомісячної оплати починаючи з 01.06.2011 по 01.06.2013.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що Державною фінансовою інспекцією в Сумській області на виконання постанови слідчого відділу Сумського МВ УМВС України в Сумській області від 21.01.2015, винесеної в ході досудового розслідування у кримінальному провадженні, та відповідно до ухвали Ковпаківського районного суд м. Суми від 21.01.2015, проведено позапланову виїзну ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності КП «Міськводоканал» Сумської міської ради за період з 01.01.2012 по 31.12.2014, За результатами складено акт ревізії від 18.02.2015 № 05-08/01 та висунуто вимогу від 24.03.2015 № 18-05-14-14/1716 «Про усунення виявлених ревізією порушень законодавства з фінансових питань».
Зокрема, перевіркою правильності встановлення плати за скид понаднормативних забруднень встановлено, що протягом 2012 - 2014 років, в порушення ч. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування» від 21.05.1997 № 280/97-ВР, п. 3.2 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду України від 19.02.2002 № 37 (далі - Інструкції № 37), п.п. 6.5, 7.5, 7.9 - 7.12 Правил № 539, в окремих випадках, нарахування КП «Міськводоканал» Сумської міської ради плати за скид понаднормативних забруднень дев'яти суб'єктам господарювання, визначених в ухвалі Ковпаківського району суду м. Суми від 21.01.2015, здійснювалось із застосуванням заниженого розміру нормативу плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації міста, що не відповідали даним протоколів дослідження якості стічних вод. Внаслідок чого, протягом 2012-2014 років підприємством не доотримано плату за скид до міської каналізації понаднормативних забруднень на загальну суму 4 121 723,97 грн., в тому числі за 2012 рік - 1 854 020,24 грн., 2013 рік - 2 243 542,25 грн. та 2014 р. - 24 161,48 грн.
Крім того, позивач зазначає, що в порушення п. 4.2. Інструкції № 37 та п. 7.12. Правил № 539 протягом 2012- 2014 р. в окремих випадках підприємством плата за скид понаднормативних забруднень шести абонентам взагалі не нараховувалася, що мало наслідком недоотримання КП «Міськводоканал» Сумської міської ради відповідної плати в загальній сумі 474 781,80 грн., в тому числі 2012 р. - 249 340,69 грн., 2013 р. 13 172, 39 грн., у 2014 р. 212 268,72 грн.
З матеріалів справи вбачається, що вимогою від 24.03.2015 № 18-05-14-14/1716 «Про усунення виявлених ревізією порушень законодавства з фінансових питань» зобов'язано КП «Міськводоканал» Сумської міської ради опрацювати матеріали ревізії та усунути виявлені порушення законодавства шляхом стягнення з суб'єктів господарювання, в т.ч. ФОП ОСОБА_1, суми недоотриманих коштів.
Позивач в позовні заяві зазначає, що на виконання акту ревізії від 18.02.2015 № 05-08/01 та вимоги від 24.03.2015 № 18-05-14-14/1716, в наслідок застосування при виконанні розрахунку заниженого розміру нормативу плати (Нн), КП «Міськводоканал» Сумської міської ради проведено дорахування ФОП ОСОБА_1 плати за скид понаднормативних забруднень та виставлено рахунок від 16.04.2015 № 2075 на суму 10 042 грн. 23 коп., який вручено супровідним листом від 15.04.2015 № 24/3703.
04.08.2015 ФОП ОСОБА_1 направлено претензію на суму 10 042 грн. 23 коп., яка залишена відповідачем без відповіді та задоволення.
Позивачем, при здійсненні контролю за скидом забруднюючих речовин, виявлено факт скиду відповідачем в міську каналізацію стічних вод з перевищенням вмісту рівня забруднюючих речовин порівняно з встановленими місцевими правилами, зокрема: 20.05.2014 зафіксовано скид відповідачем в міську каналізацію з перевищенням тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин:
- завислих речовин 2 169, 5 мг/л при дозволеній нормі 280 мг/л,
- БСК5 10 000 мг/л при дозволеній нормі 256 мг/л,
- ХСК 24 030 мг/л не повинно перевищував БПК5 більш ніж в 2,5 рази,
- хлоридів 17,03 мг/л при дозволеній нормі 80,4 мг/л,
- жирів 18,0 мг/л при дозволеній нормі 8 мг/л,
- міді 0,061 мг/л при дозволеній нормі 0,012 мг/л,
- цинку 0,277 мг/л при дозволеній нормі 0,084 мг/л,
- заліза 2, 80 мг/л при дозволеній нормі 1 мг/л.
Таким чином, за перевищення тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах відповідачу виставлено до оплати за травень 2014 р. суму в розмірі 5 634 грн. 50 коп., що підтверджується копіями документів: актом відбору проб стічних вод від 20.05.2014 № 373, протоколом дослідження якості стічних вод від 20.05.2014 № 1434, листом від 01.04.2015 № 05/3131, рахунком від 02.03.2015 № 2975.
04.08.2014 зафіксовано скид відповідачем в міську каналізацію з перевищенням тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин:
- нітритів 0,04 мг/л при дозволеній нормі 0 мг/л,
- мідь 0,046 мг/л при дозволеній нормі 0,012 мг/л.
Таким чином, за перевищення тимчасово допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах відповідачу виставлено до оплати за серпень 2014 р. суму в розмірі 663 грн. 29 коп., що підтверджується копіями документів: актом відбору проб стічних вод 04.08.2014 № 585, протоколом дослідження якості стічних вод від 04.08.2014 № 1608, листом від 01.04.2015 № 05/3131, рахунком від 02.03.2015 № 2975.
21.08.2015 ФОП ОСОБА_1 направлено претензію на суму 6 297 грн. 79 коп., яка залишена відповідачем без відповіді та задоволення.
Пунктом 1.3 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду України від 19.02.02 № 37 передбачено, що абоненти повинні повністю покривати всі витрати Водоканалу, пов'язані з транспортуванням і очищенням стічних вод та справляння збору за забруднення навколишнього природного середовища. При недотриманні вимог договору та місцевих правил приймання сплатити Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, а також відшкодувати збитки, заподіяні через порушення режиму скиду і допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, які скидаються абонентами.
Загальна сума заборгованості відповідача перед позивачем, згідно з виставленими рахунками від 02.03.2015 № 2975 та від 16.04.2015 № 2075 за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням в міську систему каналізації складає 16 340 грн. 02 коп.
Відповідно до п. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно ст. ст. 216, 217, 218 Господарського кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до ст. 599 Цивільного кодексу України, зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином. Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином і відповідно до умов та термінів визначених договором, а також вимог чинного законодавства. Не виконуючи належним чином свої зобов'язання, відповідач порушив вимоги ст. 526 ЦК України - допустив прострочення грошового зобов'язання.
Відповідачем не подано доказів сплати боргу, не подано й обґрунтованих заперечень проти вимог позивача, тому суд позовні вимоги по стягненню 16 340 грн. 02 коп. заборгованості, вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати понесені позивачем покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 526, 530 Цивільного кодексу України, ст. ст. 216, 217, 218 Господарського кодексу України, Правилами приймання стічних вод в систему каналізації м. Суми, Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, ст. ст. 44, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд,
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (40022, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на користь Комунального підприємства «Міськводоканал» Сумської міської ради (40009, м. Суми, вул. Білопільський шлях, 9, код 03352455) 16 340 грн. 02 коп. заборгованості, 1 218 грн. 00 коп. відшкодування витрат зі сплати судового збору.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 11.12.2015
СУДДЯ Ю.А. ДЖЕПА