Лебединський районний суд Сумської області
Справа № 580/2199/15-а
Номер провадження 2-а/580/34/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" грудня 2015 р. Лебединський районний суд Сумської області
в складі: судді - Бакланов Р. В.
при секретарі - Заяц Ю.О.
за участю: позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лебединської міської ради Сумської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії;
ВСТАНОВИВ:
До Лебединського районного суду Сумської області звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Лебединської міської ради Сумської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, мотивує свої вимоги тим, що йому на праві приватної власності належить житловий будинок по вул. Фурдилівська, 1 "А" в м. Лебедині Сумської області, який є непридатним для проживання у звязку з незакінченими будівельними роботами. Закінчити будівництво на даний час він не має змоги через брак коштів. У звязку з цим, він звернувся до відповідача з заявою про визнання вказаного будинку непридатним до проживання, однак, відповідачем йому було відмовлено у задоволенні вказаної заяви. Позивач вважає відмову необгрунтованою, тому звернувся до суду та просить визнати протиправною відмову відповідача та зобовязати визнати належний позивачу житловий будинок № 1 "А" по вулиці Фурдилівській в м. Лебедині Сумської області непридатним для проживання.
Позивач у судовому засіданні ствердив свої вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача проти вимога заперечив з тих підстав, що надання податкової пільги та визнання житла приватного житлового фонду не є компетенцією міськради.
Під час розгляду справи були встановлені наступні факти та відповідні їм правовідноснини:
Позивачу ОСОБА_1 на праві власності належить житловий будинок за адресою м. Лебедин Сумської області вул. Фурдилівська 1 «А», що стверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно (а.с.7) та витягом про державну реєстрацію прав (а.с.8), а також технічним паспортом на житловий будинок (а.с. 9-14).
13 лютого 2015 року ОСОБА_1 звернувся до міського голови з заявою (а.с.35) у якій попросив надати йому пільгу з оподаткування по ст. 266.2 Податкового Кодексу України та визнати будинок по вул. Фурдилівська 1 «а» як такий що перебуває у аварійному стані.
Із звіту «Про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж обєкта» - двоповерхового житлового будинку по адресі: м. Лебедин вул. Фурдилівська, 1 «А» (а.с.15-24) судом встановлено, що експертом ОСОБА_3 проведені роботи з технічного обстеження двоповерхового житлового будинку з метою визначення технічного стану будівельних конструкцій та інженерних мереж для можливості експлуатації його на час обстеження, також дане обстеження проводилось на підставі листа Лебединської міської ради від 19 лютого 2015 року №28. В результаті обстеження експерт дійшов висновку, (а.с.18) що двоповерховий житловий будинок по адресі м. Лебедин вул. Фурдилівська, 1 «А» на даний час не придатний для проживання, так як не закінчені будівельні роботи.
30 липня 2015 року за №177 виконавчій комітет Лебединської міської ради надав відповідь на імя ОСОБА_1 (а.с. 25) якою відмовив у визнанні приміщення непридатним для проживання та було рекомендовано звернутись до суду з метою визнання вказаного житлового приміщення непридатним для проживання.
Суд доходить висновку про неправомірність відмови ОСОБА_1 у розгляді звернення щодо визнання житлового будинку непридатним у звязку з наступним:
Відповідно до пп. "ґ" пп. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 Податкового Кодексу України, не є об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, житлова нерухомість непридатна для проживання, в тому числі у зв'язку з аварійним станом, визнана такою згідно з рішенням сільської, селищної, міської ради.
Статтею 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що питання обліку житлового фонду, об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності, здійснення контролю за його використанням, а також питання визначення технічного стану житлових будинків належать до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад. Рішення стосовно непридатності житлового будинку (житлового приміщення) для проживання (в тому числі у зв'язку з аварійним станом конструктивних елементів), про використання непридатного для проживання житлового будинку (житлового приміщення) з іншою метою (переведення у нежитловий фонд) або про знесення цього будинку приймаються відповідною місцевою радою на основі висновку комісії.
Статтею 7 Житлового Кодексу України та Положенням про порядок обстеження стану жилих будинків з метою встановлення їх відповідності санітарним і технічним вимогам та визнання жилих будинків і жилих приміщень непридатними для проживання, затвердженим постановою Ради Міністрів УРСР від 26 квітня 1984 року N 189 (далі - Положення), врегульовано питання щодо визнання житлового будинку непридатним для проживання.
Так, згідно з п. 3 Положення обстеження житлових будинків (приміщень) проводиться інженерно-технічними працівниками житлово-експлуатаційних організацій за участю представників громадськості. У разі необхідності до обстеження залучаються фахівці проектних і науково-дослідних організацій та органів і закладів санітарно-епідеміологічної служби. На підставі матеріалів обстеження стану жилих будинків житлово-експлуатаційна організація визначає будинки, що відповідають санітарним і технічним вимогам, і складає про це відповідний акт, який затверджується керівником вказаної організації (п. 4 Положення). В разі неможливості або недоцільності проведення капітального ремонту житлово-експлуатаційна організація вносить до виконкому районної, міської, районної у місті Ради народних депутатів пропозицію про визнання жилого будинку (жилого приміщення) таким, що не відповідає вказаним вимогам і є непридатним для проживання (п. 5 Положення).
Згідно з п. 11 Положення, якщо жилий будинок (жиле приміщення) визнано виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів невідповідним санітарним і технічним вимогам та непридатним для проживання, виконком відповідної місцевої Ради вносить до виконавчого комітету обласної, міської (міста республіканського підпорядкування) Ради народних депутатів пропозицію про використання цього будинку (приміщення) в інших цілях або про знесення будинку.
Виконавчий комітет обласної, міської (міста республіканського підпорядкування) Ради народних депутатів розглядає подані матеріали і приймає рішення про використання непридатного для проживання жилого будинку (жилого приміщення) в інших цілях або про знесення цього будинку (п. 12 Положення).
Ст. 15 Закону України «Про звернення громадян передбачено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення. Ст. 20 зазначеного Закону передбачено, що звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
За таких обставин, суд доходить висновку про порушення прав позивача при вирішенні його звернення в частині строків та обґрунтованої відповіді, оскільки як у відповіді на звернення не зазначені причини не розгляду звернення у встановлений строк, а також в порядку якого судочинства повинен бути вирішений спір, щодо визнання житла не придатним для проживання, а також представник відповідача субєкта владних повноважень не зміг обґрунтувати правомірність відмови позивачеві, а також те, що визнання житла не придатним для проживання не є компетенцією виконавчого комітету органу місцевого самоврядування.
А за таких обставин, суд доходить висновку про обґрунтованість вимог та вважає за необхідне адміністративний позов ОСОБА_1 до Лебединської міської ради Сумської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, задовольнити повністю. Визнати дії виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області щодо відмови ОСОБА_1 щодо визнання житлового будинку № 1 по вулиці Фурдилівська міста Лебедина Сумської області непридатним для проживання протиправними. Зобовязати виконавчий комітет Лебединської міської ради Сумської області розглянути заяву ОСОБА_1 щодо визнання житлового будинку № 1 по вулиці Фурдилівська міста Лебедина Сумської області непридатним для проживання.
Крім того суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати у справі судовий збір у розмірі 487 грн. 20 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування», ст. 69-71, 158 163, 167 КАС України,-
ПОСТАНОВИВ
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Лебединської міської ради Сумської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, задовольнити повністю.
Визнати дії виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області щодо відмови ОСОБА_1 щодо визнання житлового будинку № 1 по вулиці Фурдилівська міста Лебедина Сумської області непридатним для проживання протиправними.
Зобовязати виконавчий комітет Лебединської міської ради Сумської області розглянути заяву ОСОБА_1 щодо визнання житлового будинку № 1 по вулиці Фурдилівська міста Лебедина Сумської області непридатним для проживання.
Стягнути з виконавчого комітету Лебединської міської ради Сумської області вул. Пушкіна, 2 м. Лебедина Сумської області, код ЄДРПОУ 04057899 на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 судові витрати судовий збір у розмірі 487 грн. 20 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Лебединський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання повного змісту постанови.
Повний зміст постанови виготовлений 4 грудня 2015 року.
Суддя: Р. В. Бакланов