печерський районний суд міста києва
Справа № 757/22173/14-к
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2014 року Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва Цокол Л.І. за участі секретаря Насурлаєвій К.Е. розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Генеральної прокуратури України Юрчук О.В. про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ,
В С Т А Н О В И В :
Старший слідчий в особливо важливих справах Генеральної прокуратури України молодший радник юстиції Юрчук О.В., розглянувши матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 07.05.2014 за № 42014000000000373 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, звернувся до слідчого судді із клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ,Фонду державного майна України. Клопотання обгрунтовано наступним.
Головним слідчим управлінням Генеральної прокуратури України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42014000000000373 від 07.05.2014 за фактом зловживання службовим становищем службовими особами Фонду державного майна України при реалізації державного пакету акцій ВАТ «Полтаваобленерго», за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
У ході досудового розслідування встановлено, що 29.04.2010 наказом Голови Фонду державного майна України № 552, затверджено уточнений план розміщений акцій ВАТ «Полтаваобленерго». Відповідно до даного плану, до продажу на фондовій біржі пропонувалося 55240001 акцій (25%+1 акція частки у статутному капіталі) зазначеного товариства, які не було продано раніше, із кінцевим терміном розміщення 31.12.2010.
Під час подальшої підготовки до продажу пакету акцій ВАТ «Полтаваобленерго», заступником начальника відділу методологічного забезпечення оцінки майна та контролю Фонду державного майна України ОСОБА_2 проведено оцінку початкової вартості цього пакету, за результатами якої 12.05.2010 складено акт оцінки. Відповідно до даного акту, початкова вартість пакета акцій ВАТ «Полтаваобленерго» склала 190 183 503, 12 грн. Після цього акт було перевірено (прорецензовано) начальником відділу ОСОБА_3 та 17.05.2010 складено рецензію, відповідно до якої під час проведення оцінки оціночні процедури застосовано відповідно до вимог Методики оцінки майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 1891 від 10.12.2003 та Порядку складання актів оцінки пакетів акцій відкритих акціонерних товариств під час їх продажу на конкурентних засадах (крім продажу на конкурсах), затвердженого наказом Голови ФДМУ № 703 від 08.04.2004. Зазначений акт оцінки було надано на затвердження заступнику Голови Фонду державного майна України ОСОБА_4, який затвердив його наказом № 653 від 19.05.2010.
Однак, 27.05.2010 заступник Голови ФДМУ ОСОБА_4 підготував доповідну записку на ім'я Голови Фонду ОСОБА_5, у якій зазначив, що Департаментом оціночної діяльності проведено порівняльний аналіз цін, які склалися на вітчизняному фондовому ринку, та результатів стандартизованої оцінки державних пакетів акцій відкритих акціонерних товариств, яка проводиться з метою визначення початкової вартості пакетів акцій для торгів на фондовому ринку. Відповідно до вказаної записки, результати аналізу цін на пакети акцій господарських товариств, що належать до галузі розподілення та постачання електроенергії, показали певне перевищення початкової вартості державних пакетів над цінами, що склалися на фондовому ринку на пакети акцій підприємств даної галузі. У зв'язку з цим ОСОБА_4 запропонував підготувати до затвердження відповідні зміни до Порядку складання актів оцінки пакетів акцій відкритих акціонерних товариств під час їх продажу на конкурентних засадах (крім продажу на конкурсах), затвердженого наказом Голови ФДМУ № 703 від 08.04.2004, та переглянути стандартизовану оцінку державних пакетів акцій відкритих акціонерних товариств, що належать до енергопостачальної галузі, зокрема, ВАТ «Полтаваобленерго».
Як вбачається із матеріалів досудового розслідування, Департаментом оціночної діяльності порівняльного аналізу цін, які склалися на вітчизняному фондовому ринку, та результатів стандартизованої оцінки державних пакетів акцій відкритих акціонерних товариств, у період з 19.05.2010 по 26.05.2010 не проводилося і жодних спроб реалізувати державний пакет акцій ВАТ «Полтаваобленерго» на фондовій біржі за ціною, визначеною актом оцінки від 12.05.2010 у вказаний період не було.
Незважаючи на це, Головою Фонду державного майна України ОСОБА_5 вказану вище доповідну записку було погоджено, після чого службовими особами Фонду державного майна України підготовлено Зміни до Порядку складання актів оцінки пакетів акцій відкритих акціонерних товариств під час їх продажу на конкурентних засадах (крім продажу на конкурсах), затвердженого наказом Голови ФДМУ № 703 від 08.04.2004, відповідно до яких при оцінці пакетів акцій повинен застосовуватися коефіцієнт відповідності ринку, розмір якого дорівнює 0,8. Зазначені зміни були затверджені наказом Голови ФДМУ ОСОБА_5 № 712 від 31.05.2010.
У той же день, 31.05.2010 заступник Голови ФДМУ ОСОБА_4 своїм наказом № 713 скасував наказ «Про затвердження акту оцінки пакету акцій ВАТ «Полтаваобленерго» № 653 від 19.05.2010, а заступником начальника відділу методологічного забезпечення оцінки майна та контролю Фонду державного майна України ОСОБА_2 проведено нову оцінку з урахуванням вищевказаних Змін. Відповідно до нового акту, початкова вартість пакета акцій ВАТ «Полтаваобленерго» склала 152 146 871, 87 грн. Після цього акт було перевірено (прорецензовано) начальником відділу ОСОБА_3 та у той же день складено рецензію, відповідно до якої під час проведення нової оцінки оціночні процедури застосовано відповідно до вимог нормативно-правових документів. Зазначений акт оцінки було надано на затвердження заступнику Голови Фонду державного майна України ОСОБА_4, який затвердив його наказом № 714 від 31.05.2010.
Після цього, державний пакет акцій ВАТ «Полтаваобленерго» у розмірі 25% + 1 акція статутного капіталу, із заниженою вище вказаним шляхом вартістю було запропоновано для продажу на ПрАТ «Фондова Біржа ПФТС». На торгах, що відбулися 09.07.2010 та 24.12.2010, зазначений пакет акцій було придбано ТОВ ІК «Бізнес-Інвест» (27 950 000 шт. акцій за 84 680 115 грн.) та ТОВ «Фрунзе-Флора» (27 290 001 шт. акцій за 82 680 516, 03 грн.).
Таким чином, державний пакет акцій ВАТ «Полтаваобленерго» у розмірі 25% + 1 акція статутного капіталу, в результаті зазначених дій службових осіб Фонду державного майна України, спрямованих на заниження вартості пакета, було реалізовано на фондовій біржі за ціною 167 360 631, 03 грн., що на 22 822 872, 09 грн. нижче початковою вартості, визначеної до внесення Змін до вказаного вище Порядку складання актів оцінки.
У даному кримінальному провадженні, окрім іншого, досліджуються обставини зловживання своїм службовим становищем службовими особами Фонду державного майна України, які шляхом внесення Змін до Порядку складання актів оцінки пакетів акцій відкритих акціонерних товариств під час їх продажу на конкурентних засадах (крім продажу на конкурсах), затвердженого наказом Голови ФДМУ № 703 від 08.04.2004, занизили початкову вартість пакета акцій ВАТ «Полтаваобленерго» у розмірі 25% + 1 акція статутного капіталу та реалізували його на фондовій біржі на користь третіх осіб, чим заподіяли за попередніми даними матеріальні збитки інтересам держави у сумі 22 822 872, 09 грн.
Викладені обставини підтверджуються матеріалами кримінального провадження.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Фонд державного майна України», Фонд державного майна України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.
Згідно із ст. 4 Закону України «Про Фонд державного майна України», до основних завдань Фонду державного майна України належать управління об'єктами державної власності, зокрема корпоративними правами держави у статутних капіталах господарських товариств, щодо яких прийнято рішення про приватизацію та затверджено план приватизації або план розміщення акцій здійснення контролю у сфері організації та проведення приватизації державного майна, відчуження державного майна у випадках, встановлених законодавством, передачі державного майна в оренду та користування.
Статтею 7 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» до повноважень Фонду державного майна України віднесено забезпечення захисту майнових прав держави на території України відповідно до законодавства, а за її межами - відповідно до чинних міжнародних договорів у межах своїх повноважень.
Фонд державного майна України належить до суб'єктів державного фінансового контролю (п.п. 1 п. 4 Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23.04.2011 № 499/2011).
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 91 Кримінального процесуального кодексу України, доказуванню підлягають також вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.
За таких обставин у провадженні виникла необхідність проведення позапланової виїзної ревізії з окремих питань фінансово-господарської діяльності Фонду державного майна України, зокрема, щодо ефективності та об'єктивності проведення оцінки державного пакету акцій ВАТ «Полтаваобленерго»; правомірності та обґрунтованості зміни Порядку складання актів оцінки пакетів акцій відкритих акціонерних товариств під час їх продажу на конкурентних засадах (крім продажу на конкурсах); повноти заходів, вжитих для захисту інтересів держави під час реалізації вказаного пакету акцій.
На вирішення інспекторам Державної фінансової інспекції України слідчий ставить наступні запитання:
2.1. повнота, ефективність та законність заходів, вжитих Фондом державного майна України для реалізації державного пакету акцій ВАТ «Полтаваобленерго» (код ЄДРПОУ 00131819) у розмірі 25% + 1 акція частки статутного капіталу у період з 01.01.2008 по 24.12.2010, а саме:
2.1.1. відповідність вимогам законодавства дій службових осіб Фонду державного майна України при виставленні на торги державного пакету акцій ВАТ «Полтаваобленерго» у розмірі 25% + 1 акція частки статутного капіталу;
2.1.2. відповідність визначених Фондом державного майна України способів продажу державного пакету акцій ВАТ «Полтаваобленерго» у розмірі 25% + 1 акція частки статутного капіталу у період з 01.01.2008 по 24.12.2010 попиту на даний об'єкт приватизації та кон'юнктурі ринку, повнота врахування особливостей виробничо-технічного та фінансово-майнового стану підприємства при обранні способу продажу;
2.1.3. правомірність допущення до участі у торгах при продажі державного пакету акцій ВАТ «Полтаваобленерго» у розмірі 25% + 1 акція частки статутного капіталу потенційних покупців, у тому числі переможців торгів, з урахуванням встановлених законодавством обмежень кола осіб, які можуть бути покупцями об'єктів приватизації, а також встановлення фактів недопущення осіб, які бажали придбати акції, до участі у торгах;
2.1.4. правомірність встановлення Фондом державного майна України або іншими особами додаткових вимог до осіб, які могли брати участь у торгах щодо продажу державного пакету акцій ВАТ «Полтаваобленерго»; відповідність цим вимогам учасників, які були допущені до участі у торгах;
2.1.5. чи відносяться товариства - учасники торгів щодо продажу державного пакету акцій ВАТ «Полтаваобленерго», до категорії промислових інвесторів;
2.2. додержання встановленої законодавством процедури передприватизаційної підготовки ВАТ «Полтаваобленерго», встановленої розділом ІІІ Державної програми приватизації, затвердженої Законом України № 1723-ІІІ від 18.05.2000, в частині підготовки до продажу державного пакету акцій вказаного товариства у розмірі 25% + 1 акція частки статутного капіталу;
2.3. відповідність процедури оцінки пакета акцій ВАТ «Полтаваобленерго» та її результатів, викладених у акті оцінки, затвердженому наказом ФДМУ № 331 від 19.03.2008, Методиці оцінки майна, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України № 1891 від 10.12.2003, Порядку складання актів оцінки пакетів акцій відкритих акціонерних товариств під час їх продажу на конкурентних засадах (крім продажу на конкурсах), затвердженому наказом Голови ФДМУ № 703 від 08.04.2004 (з урахуванням того, що даний Порядок не зареєстрований в Міністерстві юстиції України), та іншим нормативно-правовим документам, що регулюють порядок оцінки пакетів акцій ВАТ;
2.4. відповідність процедури оцінки пакета акцій ВАТ «Полтаваобленерго» та її результатів, викладених у акті оцінки, затвердженому наказом ФДМУ № 258 від 20.02.2009, Методиці оцінки майна, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України № 1891 від 10.12.2003, Порядку складання актів оцінки пакетів акцій відкритих акціонерних товариств під час їх продажу на конкурентних засадах (крім продажу на конкурсах), затвердженому наказом Голови ФДМУ № 703 від 08.04.2004 (з урахуванням того, що даний Порядок не зареєстрований в Міністерстві юстиції України), та іншим нормативно-правовим документам, що регулюють порядок оцінки пакетів акцій ВАТ;
2.5. відповідність процедури оцінки пакета акцій ВАТ «Полтаваобленерго» та її результатів, викладених у акті оцінки, затвердженому наказом ФДМУ № 653 від 19.05.2010, Методиці оцінки майна, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України № 1891 від 10.12.2003, Порядку складання актів оцінки пакетів акцій відкритих акціонерних товариств під час їх продажу на конкурентних засадах (крім продажу на конкурсах), затвердженому наказом Голови ФДМУ № 703 від 08.04.2004 (з урахуванням того, що даний Порядок не зареєстрований в Міністерстві юстиції України), та іншим нормативно-правовим документам, що регулюють порядок оцінки пакетів акцій ВАТ;
2.6. відповідність процедури оцінки пакета акцій ВАТ «Полтаваобленерго» та її результатів, викладених у акті оцінки, затвердженому наказом ФДМУ № 714 від 31.05.2010, Методиці оцінки майна, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України № 1891 від 10.12.2003, Порядку складання актів оцінки пакетів акцій відкритих акціонерних товариств під час їх продажу на конкурентних засадах (крім продажу на конкурсах), затвердженому наказом Голови ФДМУ № 703 від 08.04.2004 (з урахуванням того, що даний Порядок не зареєстрований в Міністерстві юстиції України), та іншим нормативно-правовим документам, що регулюють порядок оцінки пакетів акцій ВАТ;
2.7. відповідність вимогам законодавства введення коефіцієнта відповідності ринку, який дорівнює 0,8, при внесенні Змін від 31.05.2010 до Порядку складання актів оцінки пакетів акцій відкритих акціонерних товариств під час їх продажу на конкурентних засадах (крім продажу на конкурсах), затвердженого наказом Голови ФДМУ № 703 від 08.04.2004 та відповідність розрахунків даного коефіцієнта вимогам законодавства, а саме:
2.7.1. відповідність процедури внесення змін від 31.05.2010 до Порядку складання актів оцінки пакетів акцій відкритих акціонерних товариств під час їх продажу на конкурентних засадах (крім продажу на конкурсах), затвердженого наказом Голови ФДМУ № 703 від 08.04.2004 вимогам нормативно-правових документів;
2.7.2. відповідність розміру коефіцієнта відповідності ринку « 0,8» та його обґрунтування ситуації, що фактично склалася на фондовому ринку у травні 2010 року;
2.8. правильність обрання способів продажу державного пакету акцій ВАТ «Полтаваобленерго» у розмірі 25% + 1 акція при виставленні даного об'єкту продажу на торги у період з 01.01.2008 до часу продажу; повнота дій службових осіб Фонду державного майна України та використання ними усіх наданих їх повноважень у випадку не реалізації даного об'єкту протягом вказаного періоду;
2.9. повнота проведення розрахунків за біржовими контрактами на купівлю-продаж цінних паперів № 1101-Д;259-Д/285 від 09.07.2010, № 1100-Д;152/10-Б/284 від 09.07.2010, № 1285-Д;220/10Б/570 від 24.12.2010 та № 1286-Д/571 від 24.12.2010, у тому числі при внесенні учасниками торгів гарантійних внесків та їх повернення після торгів, а також виконання сторонами інших передбачених цими контрактами умов;
2.10. показники фінансово-економічної діяльності, стан виконання фінансового плану та платоспроможності відкритого акціонерного товариства «Полтаваобленерго» у період з 01.01.2008 по 09.07.2010;
2.11. повнота сплати частини чистого прибутку (дивідендів) до Державного бюджету України ВАТ «Полтаваобленерго» у період з 01.01.2008 по 09.07.2010.
Згідно п.5 частини п'ятої ст. 11 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин: у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, органів доходів і зборів, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю; Позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал.
Згідно ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Вислухавши старшого слідчого Юрчук О.В. , дослідивши додані до клопотання матеріали, слід дійти висновку про обгрунтованість поданого клопотання, оскільки необхідність проведення позапланової перевірки виникла у з'язку з проведенням досудового розслідування кримінального провадження щодо зловживання службовим становищем службовими особами ФДМ України при реалізації державного пакету акцій ВАТ «Полтаваобленерго», за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України. Отже відповіді на запитання слідчого щодо дотримання законів України під час реалізації державного пакету акцій ВАТ «Полтаваобленерго»є необхідними для кримінального провадження.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.2, 93 КПК України, ст.11 "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», слідчий суддя -
У Х В А Л И В :
Надати дозвіл на проведення Державною фінансовою інспекцією України у кримінальному провадженні № 42014000000000373, позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Фонду державного майна України (код ЄДРПОУ 00032945, м. Київ, вул. Кутузова, 18/9, інд. 01601), з питань дотримання законів України при реалізації державного пакету акцій ВАТ «Полтаваобленерго» за період з 01.01.2008 по 01.01.2011, строком на 15 (п'ятнадцять) робочих днів, починаючи з 25.08.2014.
Надати можливість інспекторам Державної фінансової інспекції України в ході проведення позапланової виїзної ревізії ознайомлюватися з оригіналами і копіями нормативних, фінансово-господарських, бухгалтерських документів, у тому числі з необхідними матеріалами кримінального провадження № 42014000000000373.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Цокол Л.І.