ПОСТАНОВА
Іменем України
Справа № 285/3795/15-а
провадження у справі № 2-а/0285/173/15
07 грудня 2015 року м. Новоград-Волинський
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області в складі:
головуючої судді…………..........ОСОБА_1
при секретарі……………….........ОСОБА_2
з участю: позивача……………………....ОСОБА_3
представника відповідача.............ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом ОСОБА_3
до Управління Пенсійного фонду України у місті Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирській області (далі Управління)
про визнання неправомірними дій
ВСТАНОВИВ:
05.10.2015 року позивач звернулась до суду з адміністративним позовом, в обґрунтування якого зазначила, що перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» (далі Закон) у розмірі 88 % від заробітної плати. 18.09.2015 року звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації доходів, компенсації за невикористану відпустку та грошової винагороди за сумлінну безперервну працю, в чому їй було відмовлено.
Вважає такі дії відповідача протиправними та просить зобовязати його здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 88% від заробітної плати з урахуванням всіх складових за останні 24 місяці роботи, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
07.10.2015 року відкрито скорочене провадження у справі та розяснено відповідачу право подати заперечення на позов.
26.10.2015 року на адресу суду від відповідача надійшло заперечення на позов, в якому він просить відмовити у позові у звязку з його безпідставністю і необґрунтованістю.
30.10.2015 року справу було призначено до судового розгляду.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала повністю з підстав, зазначених в позові та просила здійснити перерахунок пенсії відповідно до довідок № 612/ч/05-027 від 30.06.2011 року та № 9721/ч/26-59-05-27 від 15.09.2015 року, з урахуванням усіх складових (отриманих виплат) за останні 24 місяці за період роботи з липня 2009 року по червень 2011 року, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації зарплати, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.01.2015 року.
Представник відповідача позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні з підстав викладених в запереченні.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку Управління та отримує пенсію за нормами Закону.
18.09.2015 року позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації зарплати.
Рішенням Управління № 92 від 25.09.2015 рокупозивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії.
Така відмова не ґрунтується на вимогах чинного пенсійного законодавства з огляду на наступне.
Відповідно до вимог статті 37 Закону на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до статті 33 Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Законом України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (ч. 1 ст. 1 Закону).
Статтею 2 цього ж закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Постановою КМУ від 09.03.2006 року № 268 встановлено, що керівникам надано право в межах установленого фонду оплати праці надавати матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Зокрема, відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких відповідно до вказаного Закону були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Отже, висновки Управління про те, що з 01.06.2015 року пенсії державним службовцям не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються, у відповідності до п.5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, є наслідком порушення правил застосування норм права, оскільки вказаний нормативно-правовий акт стосується осіб, яким пенсії призначаються відповідно до спеціальних законів України починаючи з 01.06.2015 року, тоді як позивач перебуває на обліку в Управлінні з 21.03.2014 року. У той же час Управління при визначенні та перерахунку пенсії має надавати перевагу спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі №21-430а11 та від 03.06.2014 року.
Індексація заробітної плати згідно висновку Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №708/0/4-143 є складовою частиною заробітної плати є додатковою заробітною платою.
Відповідно до ч. 6 ст. 95 КЗпП України заробітна пата підлягає індексації у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, обєктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення), як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України, і який не має разового характеру.
Відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії, орган пенсійного фонду безпідставно не взяв до уваги усі надані ним документи та діяв не на підставі, не в межах повноважень і не у спосіб, що передбачені чинним законодавством України. Своїми діями відповідач допустив звуження змісту та обсягу прав та свобод позивача, які підлягають відновленню, а тому позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними і підлягають задоволенню
Відповідно до статей 83, 84, 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статей 43, 44, 45, 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими законами.
Відповідно до статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Встановлено, що із заявою про проведення перерахунку позивач звернулась до Управління 18.09.2015 року. Разом із зазначеною заявою позивачем подано довідки № 612/ч/05-027 від 30.06.2011 року та № 9721/ч/26-59-05-27 від 15.09.2015 року, на підставі яких необхідно провести зазначений перерахунок.
З огляду на викладене, суд вважає, що перерахунок та виплату позивачу пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації зарплати необхідно проводити з 01.10.2015 року.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 11, 69-71, 160-163, КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними діїУправління пенсійного фонду України в м. Новоград-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії державного службовця з більшого заробітку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації зарплати, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Визнати протиправним рішення комісії Управління пенсійного фонду України в місті Новоград-Волинський та Новоград-Волинському районі по розгляду питань, повязаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення № 92 від 25.09.2015 року щодо відмови у перерахунку ОСОБА_3 пенсії та скасувати його.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі провести перерахунок та виплату ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії у розмірі 88% від заробітної плати відповідно до довідок № 612/ч/05-027 від 30.06.2011 року та № 9721/ч/26-59-05-27 від 15.09.2015 року, з урахуванням усіх складових (отриманих виплат) за останні 24 місяці за період роботи з липня 2009 року по червень 2011 року, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації зарплати, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.10.2015 року.
Допустити негайне виконання постанови в межах суми платежу за один місяць.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп. судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Головуюча Л. Й. Савицька