Дата документу 16.11.2015
Справа № 334/7615/15-ц
Провадження № 2/334/3126/15
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2015 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого судді Дубини Л.А., при секретарі Філіпповій Ю.В., розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, -
у с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом у якому вказує, що між Запорізькою міською радою і ОСОБА_1 16.02.2006 року укладено Договір оренди земельної ділянки площею 0,0123 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Ленська, 4 для ведення декоративного озеленення, строком на 10 років.
Відповідно до приписів діючого законодавства виключною компетенцією міської ради є вирішення питань регулювання у сфері земельних відносин.
Відповідно до п.4 Договору визначено нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка становить 9734,22 грн. та відповідно до п.9 визначено орендну плату у грошовій формі у розмірі 97,34 грн. за календарний рік у цінах 2006 року.
01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, розділом ХШ якого врегульовано сплату орендної плати за землю.
Відповідно до ст. 271 Податкового кодексу України визначено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації.
03.08.2008 року Запорізькою міською радою було прийнято рішення №79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м.Запоріжжя», яка відповідно до ст. 18 Закону України «Про оцінку землі» проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років і дані про яку оформлюються як витяг ( ст. 20,23 Закону України «Про оцінку землі»).
27.07.2011 року Запорізькою міською радою прийнято рішення №16 « Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м.Запоріжжі», згідно з яким установлено коефіцієнти, відповідно до яких визначається розмір орендної плати.
26.06.2012 року Запорiзькою мiською радою прийнято рішення № 37 «Про внесення змiн до рiшення міської ради вiд 27.07.2011 року №16 «Про затвердження розмiрiв орендної плати за земельнi дiлянки певного функцiонального призначення у м. Запорiжжя» ) у якому визначено, що при розрахунку розмiру орендної плати за вci земельнi дiлянки м. Запорiжжя, крім пунктiв, наведених у додатку, використовується коефiцiєнт 3. Дане рішення на час розгляду справи є чиннним.
Вищевказаним рiшенням № 37 визначено порядок розрахунку розмiру орендної плати за користування земельними дiлянками комунальної власностi. Розмiр орендної плати має розраховуватись виходячи із ставки земельного податку .
До 31.12.2014 року відповідно до ст. 274 ПК України було встановлено ставку податку у розмірі 1% від вiд нормативної грошової оцiнки земельної дiлянки.
Таким чином, розрахунок розміру орендної плати за землю здійснюється виходячи зі ставки податку у розмірі1% від нормативної грошової оцінки землі.
Розмір орендної плати за користування спірною земельною ділянкою до Договору оренди складає 1497,07 грн., а отже Договір оренди має бути приведено у відповідність до вимог чинного законодавства шляхом внесення до нього відповідних змін.
Запорізькою міською радою 16.06.2015 року відповідачці направлено пропозицію про внесення змін до договору , але така пропозиція залишилася поза увагою відповідачки.
Позивач просить суд змінити умови п.5 Договору оренди від 28.06.2006 року в частині встановлення нормативної грошової оцінки земельної ділянки виклавши її у новій редакції та змінити умови п. 9 Договору щодо розміру орендної плати, стягнути з відповідачки понесені витрати на оплату судового збору.
У судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримала у повному обсязі і просила їх задовольнити.
Представник відповідача не заперечувала обставин укладення Договору оренди земельної ділянки, разом з тим пояснила, що її довіритель у звязк зі скрутним матеріальним становищем не має можливості вносити орендну плату за землю у розмірі майже 1500 грн., а тому і не відповіла на пропозицію позивача щодо зміни умов договору, хоча так у пропозицію і отримувала.
Вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши надані докази і оцінивши їх у сукупності суд дійшов такого висновку.
Судом установлено, що між Запорізькою міською радою і ОСОБА_1 16.02.2006 року укладено Договір оренди земельної ділянки площею 0,0123 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Ленська, 4 для ведення декоративного озеленення, строком на 10 років.
Відповідно до приписів діючого законодавства виключною компетенцією міської ради є вирішення питань у сфері земельних відносин.
Відповідно до п.4 Договору визначено нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка становить 9734,22 грн. та відповідно до п.9 визначено орендну плату у грошовій формі у розмірі 97,34 грн. за календарний рік у цінах 2006 року.
01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, розділом ХШ якого врегульовано сплату орендної плати за землю.
Вiдповiдно до пункту 14.1.147 статтi 14 ПК України визначено, що плата за землю - обов'язковий платiж у складi податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельнi дiлянки державної комунальної власності.
Відповідно до ст. 271 Податкового кодексу України визначено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації.
03.08.2008 року Запорізькою міською радою було прийнято рішення №79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м.Запоріжжя», яка відповідно до ст. 18 Закону України «Про оцінку землі» проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років і дані про яку оформлюються як витяг ( ст. 20,23 Закону України «Про оцінку землі»). Отже, для розрахунку суми орендної плати за земельну ділянку, яка знаходиться у користуванні відповідачки має застосовуватись нормативна грошова оцінка землі відповідно до затвердженої технічної документації 2008 року з урахуванням індексації.
27.07.2011 року Запорізькою міською радою прийнято рішення №16 « Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м.Запоріжжі», згідно з яким установлено коефіцієнти, відповідно до яких визначається розмір орендної плати.
26.06.2012 року Запорiзькою мiською радою прийнято рішення № 37 «Про внесення змiн до рiшення міської ради вiд 27.07.2011 року №16 «Про затвердження розмiрiв орендної плати за земельнi дiлянки певного функцiонального призначення у м. Запорiжжя» ) у якому визначено, що при розрахунку розмiру орендної плати за вci земельнi дiлянки м. Запорiжжя, крім пунктiв, наведених у додатку, використовується коефiцiєнт 3. Дане рішення на час розгляду справи є чиннним.
Вищевказаним рiшенням № 37 визначено порядок розрахунку розмiру орендної плати за користування земельними дiлянками комунальної власностi. Розмiр орендної плати має розраховуватись виходячи із ставки земельного податку .
Вiдповiдно до ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмiрi не бiльше 3 вiдсоткiв вiд їх нормативної грошової оцiнки.
Згiдно зi ст. 265 Податкового кодексу України плата за землю є складовою податку на майно.
Ст.10 Податкового кодексу України встановлено, що податок на майно є мiсцевим податком. Мiсцевi ради обовязково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частинi транспортного податку та плати за землю).
Вiдповiдно до п. 12.3.5 ст. 12 Податкового кодексу України у разi якщо міська рада не прийняла рiшення про встановлення вiдповiдного місцевого податку, що є обовязковим згiдно з нормами цього Кодексу, то плата за землю справляється iз застосуванням ставок, якi дiяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю.
До 31.12.2014 року відповідно до ст. 274 ПК України було встановлено ставку податку у розмірі 1% від вiд нормативної грошової оцiнки земельної дiлянки.
30.06.2015 року Запорізькою міською радою прийнято рішення №6 «Про встановлення податку на майно ( в частині плати за землю)» але воно вводиться в дію з 01.01.2016 року
Таким чином, розрахунок розміру орендної плати за землю здійснюється виходячи зі ставки податку у розмірі1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Вiдповiдно до положень ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати за користування земельною дiлянкою по Договору оренди землi не може бути меншим 3 % нормативної грошової оцiнки землi. Розмiр орендної плати, визначений у вiдповiдностi до порядку, встановленого рiшенням Запорізької міської ради №37 і складає 3 % нормативної грошової оцiнки землi
28.04.2015 року Запорiзькою мiською радою з метою визначення бази розрахунку орендної плати за земельну дiлянку, надану у користування вiдповiдачу, в Головному управлiннi Держземагенства отримано витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцiнки земельної дiлянки.
За даними витягу з технiчної документації щодо нормативної грошової оцiнки земельної дiлянки, наданого Головним управлiнням Держземагенства 28.04.2015 року № 1404/23 нормативна грошова оцiнка земельної дiлянки кадастровий номер 2310100000:04:043:0232. Загальною площею 0,0123 га, що знаходиться за адресою: м. Запорiжжя, вул.. Ленська,4 (2 буд.), складає 49902,33 грн., а орендна платиа становить 1497,07 грн.( 49902,33 х 1 % х 3 = 1497,07 грн., де 49902,33 х 1 % - розмiр земельного податку, визначений згiдно зi ст, 274 ПК України; 3 - коефiцiєнт, визначений рiшенням ЗМР вiд 26.06.2012 р. № 37).
У звязку з внесенням змін до чинного законодавства Договiр оренди землi має бути приведений вiдповiднiсть вимог законодавства шляхом внесення до нього відповідних змін.
Вiдповiдно до ст.ст. 651, 652 ЦК України, змiна або розiрвання договору допускається лише за згодою copiн, якшо iнше не встановлено договором , законом.
Ст. 30 Закону України «Про оренду землi» передбачено, що зміна умов договору оренди землi здійснюється за взаємною згодою сторін. У разi недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.
Аналогiчна умова передбачена п. 32 Договору оренди землі.
Ст. 632 ЦК України передбачено, що у випадках встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Змiна цiни пiсля укладення договору допускається лише у випадках i на умовах, встановлених договором або законом.
У пунктi 12 Договору сторони дiйшли згоди, шо розмір орендної плати переглядається один раз на piк у разi змiни розмiрiв земельного податку, пiдвищення цiн, тарифiв тощо.
В даному випадку, має місце законодавча змiна граничного розмiру орендної плати за земельнi дiлянки комунальної власностi. Орендна плата за земельнi дiлянки державної та комунальної власностi є регульованою цiною. У зв' язку з чим виникли пiдстави для перегляду розмiру орендної плати, встановленої умовами даного договору.
У листі Вищого спецiалiзованого суду України з розгляду цивiльних i кримiнальних справ вiд 13.04.2011 р. «Про дотримання правових позицій при переглядi судових рiшень судами касацiйної інстанції» зазначено, що законодавча змiна граничного розмiру орендної плати за земельнi дiлянки державної та комунальної власності є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. Це не є порушенням принципу свободи договору, оскiльки передбачено як ст.ст. 632, 651 ЦК України, так i ст. 30 Закону України «Про оренду землi».
На виконання умов Договору Запорізькою міською радою 16.06.2015 року відповідачці направлено письмову пропозицію № 01/02-32/01840 вiд 09.06.2015 р. «Про внесення змiн до договору оренди землi», що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, і така пропозиція була отримана відповідачкою, чого її представник не заперечував у суді, разом з тим, пропозиція залишилася поза увагою відповідачки.
Доводи представника відповідача , що пропозиція не була розглянута її довірителем через суттєве підвищення розміру орендної плати і через фінансову скруту, у якій та опинилася, суд вважає непереконливими.
Тому суд приходить до висновку, що сторони не дійшли взаємної згоди щодо змін умов договору, і Запорізької міської ради виникло право на звернення до суду з даним позовом.
Згідно ст. 10 та ст.. 60 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, і сторони у справі мають рівні права щодо надання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку. що заявлені позовні вимоги є законними та обґрунтованим, доведені належними доказами, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до приписів ст. 88 ЦПК України на користь позивача підлягають стягненню з відповідача понесені і документально підтверджені витрати на оплату судового збору у сумі 243,60 грн.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 88, 212, 2136 ЦПК України, ст. ст. 632. 651,652, ЦК України, Законом України «Про оренду землі», Законом України «Про оцінку землі», Законом України «Про місцеве самоврядування», ст.ст. 271,274,288 Податкового Кодексу України, суд -
В и р і ш и в :
Позов задовольнити .
Змiнити п. 5 Договору оренди землi, зареєстрованого 28 лютого 2006 р. за № 040626100140, укладеного мiж Запорiзькою мiською радою та ОСОБА_1 Пилипiвною, щодо земельної дiлянки площею 0,0123 га, що знаходиться за адресою: м. Запорiжжя, вул. Ленська, 4 (2 буд.), надана для декоративного озеленення, виклавши у такій редакції: «5. Нормативна грошова оцінка земельної дiлянки становить 49902,33 грн. ( сорок девять тисяч девятсот дві грн.. 33 коп) у цінах 2015 року).
Змiнити п. 9 Договору оренди землi, зареєстрованого 28 лютого 2006 р. за № 040626100140, укладеного мiж Запорiзькою мiською радою та ОСОБА_1 Пилипiвною, щодо земельної дiлянки площею 0,0123 га, що знаходиться за адресою: м. Запорiжжя, вул. Ленська, 4 (2 буд.), надана для декоративного озеленення, виклавши у такій редакції: «9. Орнендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 1497,07 ( одна тисяча чотириста девяносто сім грн.. 07 коп.), що складає 3% від нормативної грошової оцінки землі за календарний рік у цінах 2015 року».
Стягнути з ОСОБА_1 Пилипiвни ( ІПН НОМЕР_1) на користь Запорізької міської ради ( р/р 35419001034816 в ГУДКСУ у Запорізькій області, отримувач: виконавчий комітет Запорізької міської ради , ЄДРПОУ 02140892, МФО 8130156) витрати на оплату судового збору у сумі 243,60 грн.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Запорізької області протягом 10 днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя: Дубина Л. А.