Постанова № 54226154, 09.12.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.12.2015
Номер справи
459/1317/15-а
Номер документу
54226154
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2015 року Справа № 876/7247/15

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого суддіШавеля Р.М.,

суддівКостіва М.В. та Кузьмича С.М.,

з участю секретаря судового засідання - Гнатик А.З.,

а також сторін (їх представників):

від позивача ОСОБА_1;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційні скарги ОСОБА_2 та ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Червонограді Львівської обл. на постанову Червоноградського міського суду Львівської обл. від 29.05.2015р. в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Червонограді Львівської обл. про визнання дій протиправними і зобовязання провести перерахунок пенсії державного службовця,-

В С Т А Н О В И Л А:

20.04.2015р. позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправними дії відповідача ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Червонограді Львівської обл. щодо нарахування ОСОБА_2 пенсії за віком з 29.04.2011р. із застосуванням довідок №№ 408, 417 від 29.04.2011р., виданих відділом планово-фінансової діяльності, бухгалтерського обліку та звітності Територіального управління державної судової адміністрації України у Львівській обл.; зобовязати відповідача ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Червонограді Львівської обл. провести перерахунок розміру пенсії ОСОБА_2, включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії індексацію, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та додатковий посадовий оклад при наданні щорічної відпустки, які нею отримувалися до виходу на пенсію, і з яких сплачувалися внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування); перерахунок пенсії провести з 29.04.2011р. із врахуванням довідки № 122 від 20.02.2015р., виданої відділом планово-фінансової діяльності, бухгалтерського обліку та звітності Територіального управління державної судової адміністрації України у Львівській обл. (а.с.1-4).

Ухвалою суду від 29.05.2015р. позов в частині зобовязання відповідача провести перерахунок пенсії за період з 29.04.2011р. по 19.11.2014р. залишено без розгляду (а.с.95).

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.12.2015р. змінено ухвалу суду від 29.05.2015р. та залишено без розгляду позовні вимоги ОСОБА_2 про зобовязання провести перерахунок пенсії державного службовця за період з 29.04.2011р. до 20.10.2014р., в звязку з пропуском строків звернення до суду без поважних причин.

Постановою Червоноградського міського суду Львівської обл. від 29.05.2015р. заявлений позов задоволено; зобовязано відповідача ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Червонограді Львівської обл. провести перерахунок розміру пенсії ОСОБА_2, включивши в суму середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії індексацію, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та додатковий посадовий оклад при наданні щорічної відпустки, які нею отримувалися до виходу на пенсію, і з яких сплачувалися внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування); перерахунок пенсії провести з 20.11.2014р. (а.с.33-34).

Не погодившись із винесеним судовим рішенням, його оскаржили сторони.

У поданій апеляційній скарзі позивач ОСОБА_2, покликаючись на неповне зясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить постанову суду першої інстанції змінити та зобовязати відповідача провести перерахунок пенсії з 29.04.2011р. (а.с.49-52).

В обгрунтування апеляційних вимог покликається на те, що при зверненні до відповідача із заявою від 29.04.2011р. про призначення пенсії за віком як державному службовцю останнім неправомірно було призначено пенсію на підставі довідки форми № 19-11, затв. постановою правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008р., оскільки така на той момент була недійсною. Тому її порушене право підлягає поновленню саме з дати подання заяви відповідачу, адже на пенсійному органі лежить обовязок перевіряти достовірність та зміст поданих документів для призначення пенсії.

У своїй апеляційній скарзі відповідач ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Червонограді Львівської обл., покликаючись на неповне зясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні заявленого позову відмовити (а.с.38-42).

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що при визначенні розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату слід враховувати виплати, які входять до структури заробітної плати та які передбачені ст.33 Закону України «Про державну службу». Оскільки матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації та додатковий посадовий оклад при наданні щорічної відпустки не відносяться до інших надбавок, тому вони не враховуються до заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії державного службовця.

Заслухавши суддю-доповідача по справі, представника позивача на підтримання поданої скарги та його заперечення стосовно іншої апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та апеляційні скарги в межах наведених у них доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційні скарги підлягають до часткового задоволення, з наступних підстав.

Як достовірно встановлено судом першої інстанції, починаючи з 29.09.2004р., позивачу ОСОБА_2 призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Починаючи з 29.04.2011р., позивач переведена на пенсію за віком як державного службовця за нормами Закону України «Про державну службу» згідно заяви від 29.04.2011р. та пакету документів (а.с.5, 6, 24-29).

Відповідно до довідки відділу планово-фінансової діяльності, бухгалтерського обліку та звітності Територіального управління державної судової адміністрації України у Львівській обл. № 122 від 20.02.2015р. позивачу в період 2005-2011 років виплачені індексація, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та додатковий посадовий оклад при наданні щорічної відпустки (а.с.7 і на звороті).

16.03.2015р. позивач звернулася до пенсійного органу із заявою щодо перерахунку її пенсії із врахуванням всіх складових заробітної плати, вказаних у довідці № 122 від 20.02.2015р. (а.с.15).

За результатами розгляду вказаної заяви відповідачем ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Червонограді Львівської обл. прийнято рішення № 3309/03-33/10 від 20.03.2015р. про відмову в перерахунку пенсії позивача (а.с.8-12).

Задовольняючи заявлений позов, суд першої інстанції виходив з того, що на підставі ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст.41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплати, доходу), на які відповідно до вказаних Законів нараховуються страхові внески, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці, при цьому враховується основна і додаткова заробітна плата, визначена Законом України «Про оплату праці».

Таким чином, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації та додатковий посадовий оклад при наданні щорічної відпустки враховуються під час обчислення середнього заробітку, на них нараховуються страхові внески, а тому останні повинні враховуватися при обчисленні пенсії державного службовця.

Також судом вирішено здійснити перерахунок пенсії позивача із врахуванням вищевказаних сум, починаючи з 20.11.2014р.

Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, лише частково відповідають вимогам чинного законодавства, з наступних підстав.

За змістом ст.37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою ст.33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на соціально-побутові потреби, індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, твердження відповідача про те, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації та додатковий посадовий оклад при наданні щорічної відпустки, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу надано пенсійним органом положенням Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

В частині вимог, які стосуються індексації заробітної плати, колегія суддів враховує, що індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (ч.1 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затв. постановою КМ України № 1078 від 17.07.2003р.).

Структуру заробітної плати визначено у ст.2 Закону України «Про оплату праці», якою передбачено існування основної заробітної плати, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій (ч.2 ст.2 Закону України «Про оплату праці»).

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з пп.2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затв. наказом Держкомстату України № 5 від 13.01.2004р.

Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати.

Також спірні щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу, а тому у разі виникнення підстав для перерахунку розмірів пенсії визначається лише дата, з якої особа має право на її перерахунок чи отримання пенсії у певному розмірі. Обмеження періоду, протягом якого субєкт владних повноважень має здійснювати обчислення пенсії відповідно до вимог закону, є безпідставним та суперечить вимогам ст.19 Конституції України.

З огляду на положення ст.ст.21, 105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконними рішенням, дією або бездіяльністю. Встановивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, адміністративний суд повинен був визнати такі дії незаконними і зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону.

В частині доводів апелянта ОСОБА_2 про дотримання нею строків звернення до суду колегія суддів виходить з того, що правова оцінка наведеним доводам надана судом апеляційної інстанції під час розгляду її апеляційної скарги на ухвалу суду від 29.05.2015р. про залишення без розгляду частини позовних вимог.

При цьому, датою початку перерахунку призначеної ОСОБА_2 пенсії державного службовця слід вважати 20.10.2014р., яке обраховано судом апеляційної інстанції в порядку ст.ст.99, 100 КАС України.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до переконливого висновку про часткову обґрунтованість та підставність заявленого позову, через що останній підлягає до часткового задоволення, при цьому належить визнати рішення ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Червонограді Львівської обл. № 3309/03-33/10 від 20.03.2015р. про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2 із урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, додаткового посадового окладу при наданні щорічної відпустки, на які нараховувалися і сплачувалися внески (збори) на загальнообовязкове державне пенсійне (соціальне) страхування, протиправним; зобовязати пенсійний орган здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії державного службовця відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії), із врахуванням виплачених їй сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, додаткового посадового окладу при наданні щорічної відпустки, на які нараховувалися і сплачувалися внески (збори) на загальнообовязкове державне пенсійне (соціальне) страхування, включивши такі до місячного розрахунку заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії, починаючи з 20.10.2014р. включно, та провести виплату нарахованих сум (за виключенням проведених виплат); решта позовних вимог задоволенню не підлягає.

При цьому, в порядку ст.94 КАС України належить стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Червонограді Львівської обл. судові витрати в розмірі 73 грн. 08 коп. сплаченого судового збору (пропорційно до задоволених позовних вимог).

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційних скарг є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про часткове задоволення заявленого позову, з вищевикладених мотивів.

Керуючись ст.94, ч.3 ст.160, ст.ст.195, 196, п.3 ч.1 ст.198, п.4 ч.1 ст.202, ч.2 ст.205, ст.ст.207, 254 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційні скарги ОСОБА_2 та ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Червонограді Львівської обл. задоволити частково.

Постанову Червоноградського міського суду Львівської обл. від 29.05.2015р. скасувати та прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_2 задоволити частково.

Визнати рішення ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Червонограді Львівської обл. № 3309/03-33/10 від 20.03.2015р. про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2 із урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, додаткового посадового окладу при наданні щорічної відпустки, на які нараховувалися і сплачувалися внески (збори) на загальнообовязкове державне пенсійне (соціальне) страхування, - протиправним.

Зобовязати ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Червонограді Львівської обл. здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії державного службовця відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії), із врахуванням виплачених їй сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, додаткового посадового окладу при наданні щорічної відпустки, на які нараховувалися і сплачувалися внески (збори) на загальнообовязкове державне пенсійне (соціальне) страхування, включивши такі до місячного розрахунку заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії, починаючи з 20.10.2014р. включно, та провести виплату нарахованих сум (за виключенням проведених виплат).

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м.Червонограді Львівської обл. судові витрати в розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп. сплаченого судового збору (пропорційно до задоволених позовних вимог).

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України з дня складення постанови в повному обсязі.

Головуючий суддя: Р.М.Шавель

Судді: М.В.Костів

ОСОБА_4