ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
01 грудня 2015 року № 826/17773/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шулежка В.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ "Дельта банк" Кадирова Владислава Володимировича про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1, позивач) до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ "Дельта банк" Кадирова Владислава Володимировича (надалі - Уповноважена особа Фонду, відповідач) про визнання протиправними дій та зобов'язання включити ОСОБА_1 до списку по виплатах в рамках гарантованої суми відшкодування вкладів по договорах банківського вкладу (депозиту) №010-28000-241214 від 24.12.2014р., №023-28520-130215 від 13.02.2015р., №009-28000-241214 від 24.12.2014р., №010-28520-241214 від 24.12.2014р., укладених між ПАТ «Дельта Банк» та ОСОБА_1
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що невключення позивача до списку вкладників, які отримують кошти у межах гарантованої суми за рахунок Фонду, є незаконним, оскільки кошти позивача, які знаходяться на рахунках у банку, не підпадають під обмеження, встановлені нормами Закону, у той час як інших обмежень чинним законодавством не встановлено.
Позивач у судове засідання не прибув, подав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, подав до суду письмові заперечення, у яких зазначив суду, що кошти, які знаходяться на депозитних/карткових рахунках позивача тимчасово заблоковані на період проведення додаткової перевірки до закінчення дії тимчасової адміністрації у банку. За результатами роботи щодо перевірки за вкладними операціями буде вирішено питання розблокування рахунків позивача або звернення Уповноваженої особи Фонду до правоохоронних органів про захист прав та інтересів банку та його вкладників.
Відповідно до вимог частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на вищевикладене та з урахуванням вимог статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до висновку про доцільність розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, судом встановлено наступне.
Між ОСОБА_1 та ПАТ «Дельта Банк» укладено договір банківського вкладу №010-28000-241214 від 24.12.2014р., відповідно до якого банк приймає від вкладника грошову суму в розмірі 3 500,00 доларів США на строк до 24.03.2015р.
Окрім того, між ОСОБА_1 та ПАТ «Дельта Банк» укладено договір банківського вкладу №010-28520-241214 від 24.12.2014р., відповідно до якого банк приймає від вкладника грошову суму в розмірі 40 000,00 грн. на строк до 24.03.2015р.
Між ОСОБА_1 та ПАТ «Дельта Банк» укладено договір банківського вкладу №009-28000-241214 від 24.12.2014р., відповідно до банк приймає від вкладника грошову суму в розмірі 25 000,00 грн. на строк до 24.03.2015р.
Також, між ОСОБА_1 та ПАТ «Дельта Банк» укладено договір банківського вкладу №023-28520-130215 від 13.02.2015р., відповідно до якого банк приймає від вкладника грошову суму в розмірі 2 000,00 доларів США на строк до 15.03.2015р.
Відповідно до квитанції №43555433 від 24.12.2014р. позивач вніс на вкладний рахунок згідно договору банківського вкладу №010-28520-241214 від 24.12.2014р. кошти у розмірі 40 000,00 грн.
Згідно квитанції №43555775 від 24.12.2014р. позивач вніс на вкладний рахунок згідно договору банківського вкладу №009-28000-241214 від 24.12.2014р. кошти у розмірі 25 000, 00 грн.
Відповідно до меморіального ордеру від 13.02.2015р. №11743682 позивач вніс в касу банку кошти у розмірі 2 000,00 доларів США.
На підставі постанови Правління Національного банку України від 02.03.2015р. № 150 «Про віднесення ПАТ «Дельта Банк» до категорії неплатоспроможних», виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 02.03.2015р. прийнято рішення № 51 про запровадження з 03.03.2015р. тимчасової адміністрації та призначення уповноваженої особи Фонду.
Уповноваженою особою Фонду на тимчасову адміністрацію в ПАТ «Дельта Банк» призначено провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Кадирова Владислава Володимировича.
Тимчасову адміністрацію запроваджено строком на 3 місяці з 03.03.2015р. по 02.06.2015р.
В подальшому виконавча дирекція Фонду прийняла рішення №71 від 08.04.2015р. про внесення змін до рішення виконавчої дирекції Фонду від 02.03.2015р. № 51 «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «Дельта Банк», згідно якого тимчасову адміністрацію запроваджено строком на шість місяців з 03.03.2015 року до 02.09.2015р. включно.
Протягом дії тимчасової адміністрації вкладникам банку проводяться виплати в рамках гарантованої суми по відшкодуванню вкладів через відділення банків-партнерів.
Позивачу, при зверненні до відділень банків-партнерів стало відомо, що він відсутній у списках осіб на виплату в рамках гарантованої суми по відшкодуванню вкладів.
Представник позивача адвокат Смітюх Марія Володимирівна звернулась із письмовим запитом від 09.07.2015р. до Уповноваженої особи Фонду щодо надання інформації про причини невключення позивача до списку вкладників, які отримують кошти у межах гарантованої суми по відшкодуванню вкладів.
Листом від 16.07.2015р. представника позивача повідомлено, що інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банком на письмовий запит або з письмового дозволу власника такої інформації.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог і відсутність підстав для їх задоволення виходячи з наступного.
Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» встановлюються правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків (далі-Закон №4452-VI).
Так, згідно з п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 2, ч.ч. 1, 4 ст. 26, п. 1 ч. 5, абзацами 9, 10 ч. 6 ст. 36 Закону №4452-VI (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), вклад - кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти.
Вкладник - фізична особа (у тому числі фізична особа - підприємець), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.
Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
Виконання зобов'язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов'язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам у строк, встановлений цим Законом.
Виплата відшкодування здійснюється з урахуванням сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у банку.
Згідно ч. 4 ст. 26 Закону №4452-VI Фонд не відшкодовує кошти: 1) передані банку в довірче управління; 2) за вкладом у розмірі менше 10 гривень; 3) за вкладом, підтвердженим ощадним (депозитним) сертифікатом на пред'явника; 4) розміщені на вклад у банку особою, яка є пов'язаною з банком особою або була такою особою протягом року до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених ч. 2 ст. 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - протягом року до дня прийняття такого рішення); 5) розміщені на вклад у банку особою, яка надавала банку професійні послуги як аудитор, оцінювач, у разі якщо з дня припинення надання послуг до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених ч. 2 ст. 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - один рік до дня прийняття такого рішення); 6) розміщені на вклад власником істотної участі банку; 7) за вкладами у банку, за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку проценти за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до ст. 52 Закону України "Про банки і банківську діяльність", або мають інші фінансові привілеї від банку; 8) за вкладом у банку, якщо такий вклад використовується вкладником як засіб забезпечення виконання іншого зобов'язання перед цим банком, у повному обсязі вкладу до дня виконання зобов'язань; 9) за вкладами у філіях іноземних банків; 10) за вкладами у банківських металах; 11) розміщені на рахунках, що перебувають під арештом за рішенням суду.
Під час тимчасової адміністрації не здійснюється: задоволення вимог вкладників та інших кредиторів банку.
Відповідно до положень ст. 36 Закону №4452-VI обмеження, встановлене п. 1 ч. 5 цієї статті, не поширюється на зобов'язання банку щодо: виплати коштів за вкладами вкладників за договорами, строк яких закінчився, та за договорами банківського рахунку вкладників.
Зазначені виплати здійснюються в межах суми відшкодування, що гарантується Фондом, в національній валюті України. Вклади в іноземній валюті перераховуються в національну валюту України за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком України до іноземних валют на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації відповідно до цієї статті.
Зобов'язання банку, передбачені пунктами 2, 6 частини шостої цієї, виконуються банком у межах його фінансових можливостей у порядку, встановленому нормативно-правовими актами Фонду.
З метою забезпечення виконання зобов'язань банку, передбачених п. 1 ч. 6 цієї статті, Фонд має право надати банку цільову позику. Виплати за такими зобов'язаннями за рахунок цільової позики Фонду мають розпочатися не пізніше першого місяця з дати запровадження у неплатоспроможному банку тимчасової адміністрації, а для системно важливих банків - не пізніше двох місяців.
Відповідно до п. 7 розділу ІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 року №14 (далі - Положення №14), «діяльність із забезпечення виконання зобов'язань банку з виплати коштів у період здійснення тимчасової адміністрації» з метою забезпечення виконання зобов'язань банку з виплати коштів за вкладами вкладників за договорами, строк яких закінчився, та за договорами банківського рахунку вкладників Фонд має право надати неплатоспроможному банку цільову позику.
Зазначені виплати здійснюються в межах суми відшкодування, що гарантується Фондом, у національній валюті України. Вклади в іноземній валюті перераховуються в національну валюту України за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком України до іноземних валют на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації.
Отже, як вбачається з аналізу вище викладених норм під час здійснення тимчасової адміністрації виплати коштів за вкладами вкладників за договорами, строк яких закінчився, та за договорами банківського рахунку вкладників, здійснюються в межах суми відшкодування, що гарантується Фондом, в національній валюті України.
При цьому, з метою забезпечення виконання зазначених зобов'язань банку Фонд має право надати банку цільову позику, виплати за якою мають розпочатись не пізніше першого місяця з дати запровадження у неплатоспроможному банку тимчасової адміністрації.
Згідно з п.п. 9, 10, 11 розділу ІІ Положення №14, цільова позика перераховується Фондом неплатоспроможному банку окремими траншами на підставі укладеного між Фондом та банком договору цільової позики. Для отримання чергового траншу цільової позики уповноважена особа Фонду надає до Фонду заявку на отримання траншу. До заявки на отримання траншу додається список вкладників (у межах Списку), які отримують кошти за рахунок цього траншу, а також його розрахунок.
Список (списки) формується(ються) відповідно до базової структури Правил у розрізі рахунків вкладника з визначенням належних розрахункових сум, в електронному вигляді - за структурою інформаційного рядка файла "Список", визначеною у додатку 4 до цього Положення.
Список складається з інформації, що введена в базу даних про вкладників відповідно до укладених з банком договорів банківського вкладу (депозиту) та банківського рахунку.
До Списку не включається інформація про вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону.
Список подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом. У супровідному листі зазначаються кількість інформаційних рядків та підсумкові значення сум.
Список на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та засвідчується підписами уповноваженої особи Фонду, головного бухгалтера банку та відбитком печатки банку (за наявності), на електронних носіях - на CD-дисках у csv-файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.
Список в електронному вигляді може бути переданий до Фонду засобами електронної пошти Національного банку України.
Фонд завантажує поданий уповноваженою особою Фонду Список до програмно-апаратного комплексу Фонду та здійснює його перевірку в частині: наявності всіх необхідних для проведення ідентифікації реквізитів вкладника; коректності реквізитів вкладника; значення загального розміру розрахункових сум за всіма рахунками одного вкладника, що не повинно перевищувати суму граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку.
Тобто, у разі необхідності отримання цільової позики уповноважена особа Фонду подає Фонду разом із обґрунтуванням заявку на отримання цільової позики для здійснення виплат вкладникам, до якої додається, зокрема, список вкладників, які отримують кошти в межах гарантованої суми за рахунок цільової позики Фонду, згідно з додатком 3 до Положення №14, який формується з інформації, яка введена в базу даних банку про вкладників відповідно до укладених з банком договорів банківського вкладу (депозиту), строк яких закінчився та банківського рахунку.
В той же час, як вбачається з матеріалів справи, тимчасова адміністрація в банку запроваджена з 03.03.2015р., в той час, як договори банківського вкладу (депозиту) №010-28000-241214 від 24.12.2014р., №009-28000-241214 від 24.12.2014р., №010-28520-241214 від 24.12.2014р. укладені між ПАТ «Дельта Банк» та ОСОБА_1 строком дії до 24.03.2015р., а договір №023-28520-130215 від 13.02.2015р. - до 15.03.2015р.
Таким чином, на час запровадження тимчасової адміністрації в ПАТ «Дельта Банк» строк дії договорів банківського вкладу (депозиту) не закінчився, а отже, позивач не набув права на включення його до списку вкладників, які отримують кошти у межах гарантованої суми по відшкодуванню вкладів по договорах банківського вкладу (депозиту за рахунок Фонду.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 26 Закону №4452-VI та згідно п. 8 розділу І Положення № 14 вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
В той же час, на момент винесення рішення судом, рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку не прийнято, триває процедура тимчасової адміністрації в ПАТ «Дельта Банк».
Враховуючи зазначене, суд не вбачає в діях відповідача протиправності, бездіяльності.
Відсутні також законні підстави для зобов'язання відповідача включити ОСОБА_1 до списку по виплатах в рамках гарантованої суми відшкодування вкладів по договорах банківського вкладу (депозиту).
Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог і відсутність підстав для їх задоволення.
Беручи до уваги положення ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України відшкодування судового збору позивачу не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя В.П. Шулежко