Копія
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 грудня 2015 р. Справа № 818/3731/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шаповала М.М.,
за участю секретаря судового засідання - Т.М. Мороз,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника І відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційне підприємство "Аккад" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційне підприємство "Аккад" (далі - ТОВ "ВКП "Аккад") просить визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області (далі - ДПІ у м. Сумах) щодо ненадання до управління Державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області висновків про відшкодування податку на додану вартість за серпень 2015 року та стягнути з Державного бюджету України заборгованість з відшкодування податку на додану вартість в сумі 509 095 грн.
Свої вимоги мотивує, що ТОВ "ВКП "Аккад" до ДПІ у м. Сумах була подана декларація з податку на додану вартість за серпень 2015 року із заявою про повернення суми бюджетного відшкодування та розрахунком суми бюджетного відшкодування в розмірі 509095 грн., проте, відповідачі, в порушення вимог податкового законодавства, не відшкодували позивачу вказану суму протягом місяця. Тому, суми податку, не відшкодовані платнику протягом визначеного строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. В судовому засідання представник позивача повністю підтримав позовні вимоги, викладені в позові, та просив їх задовольнити.
Представник ДПІ у м. Сумах в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, підтримав доводи, викладені у письмових запереченнях на позов (а.с. 32) та зазначив, що на виконання Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затвердженого Наказом ДПА України № 68/23 від 03.02.2011 року (далі - Порядок № 68/23 від 03.02.2011 р.), суму бюджетного відшкодування по декларації за серпень 2015 року в сумі 509095 грн. включено до узагальнених матеріалів щодо можливих обсягів відшкодування грошовими коштами по суб'єктам підприємницької діяльності, щодо яких наявні зазначені матеріали у сумі 100 тис. грн. і більше, та направлено 21.10.2015 року Головним управлінням ДФС у Сумській області до ДФС України. Проте відповіді від ДФС України не надійшло, а тому у відповідача відсутні підстави для подання висновку до управління Державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області про відшкодування податку на додану вартість за серпень 2015 року.
Представник Головного управління Державної казначейської служби України в Сумській області (далі - ГУДКСУ в Сумській області, ІІ відповідач) в судове засідання не зявився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що до ГУДКСУ в Сумській області не надходили документи щодо повернення на користь позивача сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (а.с. 27).
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи із наступного.
В судовому засіданні із копії декларації та звіту про її подання встановлено, що 21.09.2015 року засобами електронного адміністрування податків ТОВ "ВКП "Аккад" подало ДПІ у м. Сумах декларацію з податку на додану вартість за серпень 2015 року із заявою про повернення суми бюджетного відшкодування та розрахунком суми бюджетного відшкодування в розмірі 509095 грн. (а.с.10-21).
Згідно з підпунктом 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 ПК України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V ПК України.
Відповідно до пункту 203.1 статті 203 ПК України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків встановлений статтею 200 ПК України.
Пунктом 200.7 статті 200 ПК України визначено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Відповідно до пункту 200.8 статті 200 ПК України до декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування; а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України.
Пунктом 200.18 статті 200 ПК України платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті, подали відповідну заяву та відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 цієї статті, мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку.
Автоматичне бюджетне відшкодування здійснюється за результатами камеральної перевірки, яка проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації, та відповідно до вимог, визначених статтею 76 ПК України.
Як вбачається з матеріалів справи позивач подав декларацію (а.с. 10-21) з дотриманням вимог ПК України, за наслідками проведеної ДПІ в м. Сумах камеральна перевірка складено довідку (копія її на а.с. 33-36) про відсутність порушень в розрахунку позивача суми бюджетного відшкодування.
На день розгляду справи ДПІ у м. Сумах не було подано відповідного висновку до управління Державної казначейської служби України в Сумській області про відшкодування вказаної суми ПДВ на банківський рахунок позивача, а тому ці кошти не були повернуті ТОВ "ВКП "Аккад".
Відповідно до пунктів 200.7 та 200.10 ст. 200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
Відповідно до пунктів 200.12 та 200.13 статті 200 ПК України орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
З матеріалів справи вбачається, що ДПІ у м. Сумах у встановлений термін не надіслала ТОВ "ВКП" Аккад" повідомлення про відмову в отриманні товариством автоматичного бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень 2015 року. Отже, вважається, що ТОВ "ВКП" Аккад" відповідає критеріям одержання права на автоматичне бюджетне відшкодування податку.
В порушення вказаних вимог податкового законодавства, ДПІ у м. Сумах у встановлений ПК України строк не надала управлінню державного казначейства України в м. Сумах Сумської області висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Посилання І відповідача на Порядок № 68/23 від 03.02.2011 року, як на підставу ненадання позивачу висновку про бюджетне відшкодування, є безпідставним, оскільки вказаний порядок не скасовує обов'язку податкового органу виконувати вимоги податкового законодавства та у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Таким чином, бездіяльність ДПІ в м. Сумах щодо неподання до казначейської служби висновку суми про відшкодування бюджетного заборгованості з ПДВ ТОВ "ВКП" Аккад" за серпень 2015 року в сумі 509095 грн. слідує визнати протиправними.
Виходячи з викладеного, суд вважає, що допущена бездіяльність ДПІ в м. Сумах призвела до порушення права позивача на своєчасне отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість за серпень 2015 року.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційне підприємство "Аккад" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення заборгованості задовольнити
Визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області в частині ненадання до управління Державної казначейської служби України в м. Сумах Сумській області висновків про відшкодування податку на додану вартість за серпень 2015 року в сумі 509095 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційне підприємство "Аккад" (40020, Сумська область, м. Суми, вул. Гагаріна, 9-А, код ЄДРПОУ 31651454, розрахунковий рахунок № 26006000113833 в філії ПАТ "Укрексімбанк" м. Суми, МФО 397003) бюджетну заборгованість з відшкодування податку на додану вартість за серпень 2015 року в сумі 509095 (п'ятсот дев'ять тисяч дев'яносто п'ять) грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційне підприємство "Аккад" (40020, Сумська область, м. Суми, вул. Гагаріна, 9-А, код ЄДРПОУ 31651454, розрахунковий рахунок № 26006000113833 в філії ПАТ "Укрексімбанк" м. Суми, МФО 397003) в рахунок повернення судового збору 8854,43 грн. (вісім тисяч вісімсот п'ятдесят чотири грн. 43 коп.)
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 04 грудня 2015 року.
Суддя (підпис) М.М. Шаповал
З оригіналом згідно
Суддя М.М. Шаповал