Постанова № 54206486, 08.12.2015, Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
08.12.2015
Номер справи
24/5005/14436/2011
Номер документу
54206486
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.12.2015 року Справа №24/5005/14436/2011

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Білецької Л.М. (доповідач),

суддів: Верхогляд Т.А., Паруснікова Ю.Б.

при секретарі судового засідання: Фьокліній Д.І.

За участю представників сторін:

від арбітражного керуючого ОСОБА_1: ОСОБА_2, довіреність №183 від 26.03.2014 р.;

від Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області: ОСОБА_3, довіреність №12 від 08.05.2015 року;

інші учасники апеляційного провадження в судове засідання не з'явились.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю Завод Утильспецпром на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 07.10.2015 року у справі № 24/5005/14436/2011

за заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Група компаній "Добробуд", м. Київ

до боржника товариства з обмеженою відповідальністю "Аскон Україна", м. Дніпропетровськ,

про визнання банкрутом,-

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 7 жовтня 2015 року у справі № 24/5005/14436/2011(суддя Владимиренко І.В.) відмовлено в задоволенні заяви ліквідатора арбітражного керуючого ОСОБА_4 без номера без дати про визнання недійсними результатів аукціону, проведеного 16.08.2013 року.

Ухвала мотивована тим, що суд не вбачає, що під час проведення аукціону були допущені якісь порушення.

Зокрема, суд вважав не доказаним факт проведення інвентаризації ліквідатором ОСОБА_5 22.12.2012 року з указанням інших даних щодо того майна, яке було виставлено на аукціон. Суд зазначив про відповідність проданого майна правовстановлювальним документам.

Арбітражним керуючим ОСОБА_4 пропущено строк позовної давності, про поновлення якого він не просить та про поважність причин пропуску строку нічого не зазначає і не обґрунтовує.

У ч. 2 ст. 20 Закону України «Про приватизацію майна невеликих державних підприємств(малу приватизацію) встановлено спеціальний строк для оскарження результатів аукціону-місячний строк з дати його проведення.

Запис про скасування державної реєстрації прав відсутній і відповідне рішення суду про це не надано, отже відсутні правові підстави для висновку про обґрунтованість доводів заяви.

У апеляційній скарзі ТОВ «Завод Утильспецпром» просить скасувати ухвалу в частині відмови у задоволенні заяви і прийняти нове рішення, яким задовільнити заяву арбітражного керуючого ОСОБА_4 про визнання недійсними результатів аукціону, проведеного 16 січня 2013 року у цій справі.

Посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права і неповноту встановлення судом фактичних обставин справи, а саме:

- У 2014 році апеляційним судом Дніпропетровської області було скасовано судове рішення, на підставі якого у банкрута виникло право на продане на аукціоні майно. Ця позиція підтверджена і Вищим спеціалізованим судом з розгляду цивільних справ. Судом взагалі не були досліджені обставини виникнення права власності у боржника на продане майно.

11.11.2015 до Дніпропетровського апеляційного господарського суду від представника ТОВ «Завод Утильспецпром» надійшло клопотання, в якому він просить розглядати апеляційну скаргу за відсутності уповноваженого представника (т.13 а.с.169).

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 26.11.2015 року залучено в якості третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору:

- Фонд державного майна України Регіональне відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області (вул. Центральна, 6, м. Дніпропетровьк, 49000, код ЄДРПОУ 13467337);

- компанію "Lipinex Trade Limited" (резедент Кіпру реєстр №Н.Е. 277955, адреса: ОСОБА_5 1, Мітсі Білдінг 1, 1-й поверх, кв./оф. 4, Платея Елефтеріас 1060, м. Нікосія, Кіпр) в особі ОСОБА_6 (АДРЕСА_1, 49000);

- товарну біржу "УМТБ" (м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, 38, 49094) (т.13 а.с. 211).

В судовому засіданні 12.11.2015 року та 26.11.2015 року представник арбітражного керуючого та прокурор надали пояснення по справі та навели обґрунтування своїх вимог з посиланням на норми законодавства. Інші учасники апеляційного провадження в судове засідання не зявилися, в матеріалах справи відсутні обґрунтування поважності підстав їх неявки в засідання апеляційного господарського суду. Суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для його повідомлення належним чином (п.3.9.2 постанови пленуму ВГС України від 26.12.2011 року №18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції»).

08.12.2015 року, вислухавши представника арбітражного керуючого та представника Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області, дослідивши докази у справі, надавши їм юридичну оцінку, апеляційний господарський суд вважає, що ухвалу господарського суду слід залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення з наступних підстав.

З матеріалів справи видно, що, обґрунтовуючи свою заяву, зареєстровану 19 травня 2015 року, ліквідатор ТОВ «Аскон» ОСОБА_4 посилався на те, що згідно з даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно підставою виникнення права власності на обєкт, розташований у м. Дніпродзержинську, Західний проїзд, буд 2б є рішення Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська від 22.05.2009 року. Але це рішення було скасовано ухвалою апеляційного суду Дніпропетровської області від 12.06.2014 року і провадження у цій справі було закрито. 24.09.2014 року Вищий спеціалізований суд погодився з такою позицією.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про поновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» в редакції від 4.11.2012 року до складу ліквідаційної маси включаються всі види активів, які належать йому на праві власності або повного господарського відання.

Також ліквідатор посилався на те, що у акті інвентаризації вказано нерухоме майно 12033,4 кв. м., 374,8 кв. м., а продано майно 12 327, 2 кв. м., 305, 9 кв. м.

Зазначав про порушення ст. 658 ЦК України, у відповідності до якої право продажу товару, крім випадків примусового продажу та інших випадків, встановлених законом, належить власникові товару. Якщо продавець не є власником товару, покупець набуває право власності лише у випадку, якщо власник не має права вимагати його повернення.

Отже, правочин від 18 січня 2013 року, укладений як результат аукціону від 16.01.2013 року, проведеного ТБ "УМТБ", що вміщений у протоколі №001/02-13, є недійсним.

У відповідності до вимог Закону України «Про поновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» у редакції, чинній на час провадження у цій справі, а саме:

- статті 29 - майно, на яке звертається стягнення у ліквідаційній процедурі, оцінюється арбітражним керуючим у порядку, встановленому законодавством України. Для майна, яке продається на аукціоні, оціночна вартість є початковою.

Для здійснення оцінки майна арбітражний керуючий має право залучати на підставі договору спеціалістів з оплатою їх послуг за рахунок коштів, одержаних від виробничої діяльності боржника, визнаного банкрутом, або реалізації його майна, якщо інше не встановлено комітетом кредиторів.

- статті - 30 після проведення інвентаризації та оцінки майна банкрута ліквідатор розпочинає продаж майна банкрута на відкритих торгах, якщо комітетом кредиторів не встановлено інший порядок продажу майна банкрута.

Ліквідатор забезпечує через засоби масової інформації оповіщення про порядок продажу майна банкрута, склад, умови та строки придбання майна. Порядок продажу майна банкрута, склад, умови та строки придбання майна погоджуються з комітетом кредиторів. При цьому продаж майна підприємств-банкрутів, заснованих на державній власності, здійснюється з урахуванням вимог Закону України "Про приватизацію державного майна" та інших нормативно-правових актів з питань приватизації.

У разі надходження двох і більше пропозицій щодо придбання майна банкрута ліквідатор проводить конкурс (аукціон). Порядок проведення конкурсу (аукціону) визначається згідно із Законом України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)".

Майно банкрута, щодо обігу якого встановлено обмеження, продається на закритих торгах. У закритих торгах беруть участь особи, які відповідно до законодавства можуть мати зазначене майно у власності чи на підставі іншого речового права.

Продаж цінних паперів, що належать банкруту направі власності, здійснюється відповідно до законодавства.

Уступка вимог банкрута здійснюється в порядку, передбаченому цивільним законодавством України, за згодою комітету кредиторів.

Ліквідатор має право виставити на відкриті торги вимоги банкрута, якщо інший порядок продажу (уступки) вимог банкрута не встановлено комітетом кредиторів.

Ліквідатор зобов'язаний використовувати при проведенні ліквідаційної процедури тільки один рахунок боржника в банківській установі. Інші рахунки, виявлені при проведенні ліквідаційної процедури, підлягають закриттю ліквідатором. Залишки коштів на цих рахунках перераховуються на основний рахунок боржника.

Кошти, які надходять при проведенні ліквідаційної процедури, зараховуються на основний рахунок боржника. З основного рахунку здійснюються виплати кредиторам у порядку, передбаченому статтею 31 цього Закону.

З основного рахунку проводяться такі виплати:

поточні комунальні та експлуатаційні платежі;

інші витрати, пов'язані із здійсненням ліквідаційної процедури.

Продаж майна банкрута оформляється договорами купівлі-продажу, які укладаються між ліквідатором і покупцем відповідно до законів України.

Ліквідатор не рідше одного разу на місяць надає комітету кредиторів звіт про свою діяльність, інформацію про фінансове становище і майно боржника на день відкриття ліквідаційної процедури та при проведенні ліквідаційної процедури, використання коштів боржника, а також іншу інформацію на вимогу комітету кредиторів.

Ліквідатор зобов'язаний на вимогу арбітражного суду або державного органу з питань банкрутства надавати необхідні відомості щодо проведення ліквідаційної процедури.

Уразі невиконання або неналежного виконання ліквідатором своїх обов'язків арбітражний суд за клопотанням комітету кредиторів може припинити повноваження ліквідатора і, за пропозицією комітету кредиторів, призначає нового ліквідатора.

З матеріалів справи видно, що 28.11.2012 року було проведено засідання комітету кредиторів боржника, на якому прийнято рішення продати майно банкрута за результатами аукціонів в порядку, передбаченому розділом 4 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств» (малу приватизацію) (т. 3 а.с.77).

Згідно норм Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств», а саме:

- статті 13 - продаж об'єктів малої приватизації на аукціоні полягає у передачі права власності покупцю, який запропонував у ході торгів найвищу ціну.

- статті 15 - інформація про об'єкти, що підлягають продажу на аукціоні, за конкурсом, повинна містити такі відомості:

назву об'єкта приватизації, його місцезнаходження;

обсяг та основну номенклатуру продукції (робіт, послуг), у тому числі експортної;

кількість та склад робочих місць;

баланс активів і пасивів, рентабельність за останні три роки;

відомості про будівлі (споруди, приміщення) та земельну ділянку, на якій розташований об'єкт, умови користування ними;

обсяги викидів та скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, утворення і розміщення відходів, стан земельної ділянки, стан природоохоронного обладнання та споруд, сплату екологічних зборів та платежів (у разі їх наявності), інші екологічні відомості;

початкову ціну, умови продажу та експлуатації об'єкта;

суму грошових коштів, що має вноситися покупцями, у розмірі 10 відсотків початкової ціни об'єкта;

назву банку, адресу та номер рахунку, відкритого для розрахунків за придбані об'єкти приватизації;

кінцевий термін прийняття заяви на участь в аукціоні, конкурсі;

час та місце особистого ознайомлення з об'єктом;

час та місце проведення аукціону, конкурсу;

адресу, номер телефону, час роботи служби по організації аукціону, конкурсу;

іншу інформацію, яку визначає орган приватизації.

Зазначена інформація публікується не пізніш як за 20 календарних днів до дати проведення аукціону, конкурсу в офіційних друкованих виданнях державних органів приватизації, місцевих друкованих виданнях та інших виданнях, визначених органами приватизації.

- статті 16 - Фонд державного майна України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим та місцеві Ради мають право встановлювати додаткові умови участі покупців в аукціоні, конкурсі, що не суперечить цілям і змісту цього Закону.

Для реєстрації покупців як учасників аукціону, конкурсу вони сплачують встановлений органом приватизації реєстраційний внесок, у розмірі одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а також вносять грошові кошти в розмірі 10 відсотків початкової ціни об'єкта.

Зазначені грошові кошти вносяться шляхом безготівкового перерахування на відповідний поточний рахунок.

Якщо покупець висловлює бажання брати участь у придбанні кількох об'єктів, то розмір зазначених грошових коштів визначається на основі суми початкової ціни цих об'єктів.

Після закінчення аукціону, конкурсу внесені покупцями грошові кошти у розмірі 10 відсотків початкової ціни об'єкта у десятиденний строк повертаються усім учасникам аукціону, конкурсу. Покупцеві, який придбав об'єкт приватизації, зазначені грошові кошти зараховуються у встановленому порядку при остаточному розрахунку за придбаний об'єкт приватизації.

Фізична або юридична особа, яка бажає зареєструватись як учасник аукціону, конкурсу, повинна мати при собі:

документ, що посвідчує фізичну особу або представника юридичної особи, їх повноваження;

квитанцію про сплату реєстраційного внеску;

документ про внесення грошових коштів у розмірі 10 відсотків початкової ціни об'єкта;

довідку органу доходів і зборів про подану декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію), у разі придбання об'єкта приватизації за рахунок грошових коштів - для покупців - фізичних осіб;

копії установчих документів - для покупців - юридичних осіб (копію рішення про участь в аукціоні, конкурсі - для органів місцевого самоврядування, засвідчені нотаріально або посадовою особою відповідного органу приватизації).

Відомості про учасників аукціону, конкурсу заносяться до книги реєстрації окремо щодо кожного об'єкта, який підлягає приватизації, і повинні містити:

порядковий номер (відповідно до реєстрації);

прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи або представника юридичної особи (назву юридичної особи);

номер рахунку, назву та адресу банківської установи, до якої зроблено внески.

Відомості про учасників аукціону або конкурсу, їх кількість і пропозиції покупців щодо умов конкурсу не підлягають розголошенню до визначення остаточного переможця.

Кінцевий термін прийняття заяв на участь в аукціоні - три дні до початку аукціону, для участі у конкурсі - сім днів до початку проведення конкурсу.

Інформація про ціну продажу та переможця конкурсу або аукціону публікується у інформаційних бюлетенях органів приватизації, місцевій пресі та інших друкованих виданнях, визначених органами приватизації, протягом 15 календарних днів після укладення договору купівлі-продажу.

- статті 17 - аукціон проводиться відповідним органом приватизації або уповноваженою ним особою.

Проведення аукціону з продажу об'єкта малої приватизації здійснюється впорядку, встановленому Фондом державного майна України.

Уповноважена особа діє відповідно до угоди з органом приватизації. Угода повинна передбачати: строки проведення аукціону; початкову ціну об'єкта приватизації і порядок її зниження; розмір і порядок виплати винагороди; взаємні зобов'язання, умови розірвання угоди та майнову відповідальність сторін; інші умови на розсуд сторін договору.

Для участі в аукціоні покупці одержують квитки учасників аукціону, які повинні містити такі відомості: номер, під яким покупець бере участь у торгах; назву об'єкта (об'єктів), у торгах якого бере участь покупець; умови проведення аукціону.

На публічних торгах можуть бути присутні й інші особи, якщо вони внесуть вхідну плату. Розмір вхідної плати визначається органом приватизації.

Аукціон проводиться безпосередньо ведучим (ліцитатором). До початку торгів ліцитатор описує об'єкт приватизації та умови його продажу. Початком торгів вважається момент оголошення початкової ціни об'єкта. Якщо протягом трьох хвилин після оголошення не буде запропоновано вищу ціну, ліцитатор одночасно з ударом молотка робить оголошення про придбання об'єкта тією особою, яка запропонувала найвищу ціну. При цьому кожна наступна ціна, запропонована покупцями на аукціоні, повинна перевищувати попередню не менш як на 10 відсотків початкової ціни об'єкта.

Якщо протягом трьох хвилин після оголошення початкової ціни покупці не висловлюють бажання придбати об'єкт за оголошеною початковою ціною, ліцитатор, відповідно до умов угоди з органом приватизації, має право знизити ціну об'єкта, але не більш як на 10 відсотків. Якщо після такого зниження об'єкт не вдається продати, торги припиняються.

Під час аукціону ведеться протокол, до якого заноситься початкова ціна об'єкта, пропозиції учасників аукціону, відомості про учасників аукціону, результат торгів (ціна продажу, відомості про фізичну або юридичну особу, яка одержала право на придбання об'єкта).

Протокол підписується ліцитатором та покупцем (його представником), який одержав право на придбання об'єкта.

Протокол у триденний термін надсилається відповідному органу приватизації та затверджується ним.

Уразі якщо на аукціон з продажу об'єкта малої приватизації надійшла заява від одного покупця, зазначений об'єкт може бути проданий безпосередньо такому покупцеві за запропонованою ним ціною, але не нижче початкової ціни.

- статті 20 - аукціон, конкурс може бути припинено і об'єкт знімається з торгів, конкурсного відбору на вимогу будь-кого з його учасників або органу приватизації у випадках, коли:

не виконано вимог щодо змісту інформації, передбаченої статтею 15 цього Закону, та терміну її опублікування;

об'єкт включено до відповідного переліку об'єктів, що підлягають приватизації, з порушенням чинного законодавства;

покупець не визнається як такий згідно з законодавством про приватизацію;

істотно порушувались інші правила оголошення та проведення аукціону, конкурсу, передбачені цим Законом.

Зазначені порушення можуть бути підставою для визнання судом недійсними угод, укладених на аукціоні, конкурсі. Заява про визнання угод недійсними подається будь-ким з учасників аукціону, конкурсу або органом приватизації у місячний строк з дати проведення аукціону, завершення конкурсу.

- статті 22 - право володіння, користування і розпорядження об'єктом приватизації переходить до покупця після сплати в повному обсязі ціни продажу об'єкта приватизації.

У разі якщо об'єктом є нерухоме майно, право власності на нього переходить до покупця після державної реєстрації в установленому законом порядку права власності на придбаний об'єкт, яка здійснюється після сплати у повному обсязі ціни продажу об'єкта.

Після придбання об'єкта його новий власник стає правонаступником прав і обов'язків приватизованого підприємства.

До набуття покупцем права власності на придбаний об'єкт приватизації відповідальність за збереження вказаного майна у встановленому порядку несе керівник підприємства, що приватизується, або підприємства (установи, організації), на балансі якого знаходиться об'єкт приватизації.

- статті 23 - право власності на державне майно підтверджується договором купівлі-продажу, який укладається між покупцем та уповноваженим представником відповідного органу приватизації, а також актом приймання-передачі зазначеного майна.

Договір купівлі-продажу державного майна підлягає нотаріальному посвідченню та у випадках, передбачених законом, державній реєстрації.

У разі придбання об'єкта приватизації на аукціоні, за конкурсом договір купівлі-продажу між покупцем і продавцем укладається не пізніш як у п'ятиденний термін з дня затвердження органом приватизації результатів аукціону, конкурсу.

Договір включає: назву підприємства, його адресу; відомості про продавця та покупця; ціну продажу об'єкта на аукціоні, за конкурсом або розмір викупу; взаємні зобов'язання продавця і покупця; номери їх розрахункових рахунків; назви і адреси банківських установ; умови внесення платежів.

До договору включаються зобов'язання сторін, які були визначені умовами аукціону, конкурсу чи викупу, відповідальність та правові наслідки їх невиконання.

У разі розташування захисної споруди цивільного захисту в будівлі (споруді, приміщенні) або на земельній ділянці, що приватизується (викуповується), до договору купівлі-продажу включається зобов'язання власника приватизованих об'єктів здійснювати заходи, спрямовані на її збереження.

Зобов'язання покупця, передбачені договором купівлі-продажу, зберігають свою дію для осіб, які придбають об'єкт у разі його подальшого відчуження протягом строку дії таких зобов'язань.

Подальше відчуження такого об'єкта можливе лише за умови збереження для нового власника зобов'язань, визначених договором купівлі-продажу, виключно за згодою державного органу приватизації, який здійснює контроль за їх виконанням.

У разі подальшого відчуження приватизованого об'єкта новий власник об'єкта зобов'язаний у двотижневий строк з дня переходу до нього права власності на об'єкт подати державному органу приватизації копії документів, що підтверджують його право власності.

Державний орган приватизації зобов'язаний вимагати від нового власника виконання зобов'язань, визначених договором купівлі-продажу об'єкта приватизації, та в разі їх невиконання застосовувати до нього санкції згідно із законом.

Договори про подальше відчуження об'єкта, обтяженого зобов'язаннями, що визначені у договорі купівлі-продажу такого об'єкта, підлягають нотаріальному посвідченню та у випадках, передбачених законодавством, - державній реєстрації.

Відсутність погодження державним органом приватизації подальшого відчуження об'єкта приватизації є підставою для визнання правочинів щодо такого відчуження недійсними.

Договір купівлі-продажу є підставою для внесення коштів у банківську установу на обумовлений договором рахунок як оплату за придбаний об'єкт приватизації.

Покупець зобов'язаний внести зазначені платежі протягом 30 календарних днів з моменту нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу. У разі несплати коштів протягом зазначеного строку покупець сплачує на користь державного органу приватизації неустойку в розмірі 20 відсотків ціни продажу об'єкта. У разі несплати коштів згідно з договором купівлі-продажу разом з неустойкою протягом наступних 30 днів договір підлягає розірванню.

У триденний термін після сплати в повному обсязі ціни продажу об'єкта приватизації уповноважений представник органу приватизації і новий власник підписують акт передачі приватизованого об'єкта.

Органи приватизації здійснюють контроль за виконанням покупцем умов договору купівлі-продажу, а у разі їх невиконання застосовують санкції, передбачені чинним законодавством, та можуть у встановленому порядку порушувати питання про розірвання договору.

З матеріалів справи видно, що дійсно обґрунтованими є посилання скаржника і ліквідатора боржника ОСОБА_4 на те, що після здійснення продажу на аукціоні спірного майна 16 січня 2013 року ухвалою апеляційного суду Дніпропетровської області від 12 червня 2014 (т. 13 а.с.12) було скасовано заочне рішення Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 22 травня 2009 року про визнання права власності за боржником на спірне майно.

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 24 вересня 2014 року ухвала залишена без змін.

З протоколу проведення аукціону вбачається, що це рішення зазначене як правовстановлювальний документ і на його підставі здійснена державна реєстрація прав власності на нерухоме майно (т. 13 а.с.19).

Про це йдеться і у оспорюваному договорі купівлі-продажу від 18 січня 2013 року(т.13 а.с.20).

Згідно зі ст. 658 ЦК України право продажу товару, крім випадків примусового продажу та інших випадків, встановлених законом, належить власникові товару. Якщо продавець товару не є його власником, покупець набуває право власності лише у випадку, якщо власник не має права вимагати його повернення.

Проте колегія зауважує, що на момент проведення торгів право власності ще ґрунтувалося на заочному рішенні Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 22 травня 2009 року, яке на той час не було скасовано. Відтак у боржника було наявне право продажу майна.

Крім того, у відповідності до статті 111-28 ГПК України рішення Верховного Суду, прийняте за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обовязковими для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують в своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобовязані привести свою практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України.

У відповідності до Правового висновку Верховного Суду у спорі про визнання правочинів недійсними, витребування майна з чужого незаконного володіння, від 04.07.2013 року права третіх осіб на повернення майна не підлягають захистові шляхом задоволення позову до набувача майна з використанням правового механізму, встановленого статтями 215, 216 ЦК України. Такий захист можливий лише шляхом задоволення віндикаційного позову, якщо для цього існують правові підстави, передбачені статтею 388 ЦК України, які дають право витребувати майно у набувача. Разом з тим, право на звернення до суду з віндикаційним позовом має власник майна.

Такі ж правові позиції викладені у постанові Верховного Суду України від 11.12.2012 року за заявою ТОВ «Діместіон».

Також відповідно до Правового висновку Верховного Суду України від 16.04.2014 року майно, яке вибуло з володіння власника на підставі рішення суду, ухваленого щодо цього майна, але в подальшому скасованому, вважається таким, що вибуло з володіння власника поза його волею.

Скаржник не є власником спірного майна, а третьою особою в розумінні ст. 215, 216, 388 ЦК України, а тому його право не підлягає захистові з використанням механізму визнання недійсним результатів аукціону та договору купівлі-продажу.

Підстави для визнання недійсним результатів аукціону та укладених на них угод передбачені у ст. 20 Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств» і є вичерпними. Але у клопотанні вони не наведені.

Посилання ліквідатора ТОВ «Аскон Україна» на ст. 26 Закону України «Про поновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» в редакції станом на 04.11.2012 року та ст. 658 ЦК України та відхилення у даних, зазначених у актах інвентаризації, та у правовстановлювальних документах, не спричиняють недійсність результатів аукціону, оскільки вони не передбачені як спеціальні підстави, визначені ст. 20 Закону України «Про приватизацію майна державних підприємств» для визнання недійсними результатів аукціону.

Є також обґрунтованим і доводами апеляційної скарги не спростовано посилання суду першої інстанції на те, що ліквідатором порушено спеціальний строк , встановлений для оспорювання аукціону, передбачений ст. 20 Закону України «Про приватизацію майна невеликих державних підприємств» (малу приватизацію).

Рішення є законним тоді, коли воно прийняте у цілковитій відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом, тобто з'ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних і допустимих доказів у конкретній справі (п.1 абз.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду №6 від 23.03.2012 року).

Таким чином, доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження у судових засіданнях, а отже, підстави для скасування ухвали відсутні.

Керуючись статтями 99, 101, 103, 105, 106 ГПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю Завод Утильспецпром на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 07.10.2015 року у справі № 24/5005/14436/2011 - залишити без задоволення.

Ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 07.10.2015 року у справі № 24/5005/14436/2011- залишити без змін.

Постанову може бути оскаржено до Вищого господарського суду України через Дніпропетровський апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів.

Повний текст складений 10.12.2015 року.

Головуючий суддяЛ.М.Білецька

СуддяТ.А. Верхогляд

СуддяЮ.Б. Парусніков