ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 листопада 2015 р.м.ОдесаСправа № 658/5374/14-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Батовріна І.Г.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
судді доповідача ОСОБА_1 суддів ОСОБА_2 ОСОБА_3за участю: секретаряОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_5 на постанову Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 31 липня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України в м. Каховка та Каховському районі Херсонської області про визнання протиправним рішення, зобовязання вчинити певні дії та стягнення пенсійних виплат, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_5 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просив визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Каховка та Каховському районі Херсонської області у проведенні перерахунку пенсії за період з 01.01.2013 року, зобовязати Управління перерахувати його пенсію відповідно до ч. 2 ст. 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з відповідною індексацією, стягнути з Управління заборгованість по виплаті пенсії, що утворилась з 01.01.2013 року по теперішній час та відшкодувати за рахунок Управління на його користь 212 341,88 грн. матеріальної шкоди, завданої не нарахуванням та не виплатою підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та не виплатою в повному обсязі пенсійних сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в Управлінні з 15.04.1991 року та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». Проте, при розрахунку пенсії відповідач, починаючи з 2013 року, порушує вимоги чинного законодавства, виплачує йому пенсію не в повному обсязі, у зв'язку із чим він недоотримав 212 341,88 грн. пенсійних виплат. На думку ОСОБА_5, неправомірними діями відповідача йому завдано матеріальної шкоди у вигляді недоотриманих пенсійних виплат, яка підлягає відшкодуванню за рахунок останнього.
Постановою Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 31 липня 2015 року позовні вимоги ОСОБА_5 про перерахунок та виплату пенсії за період з 01.01.2013 року по 16.06.2014 року залишено без розгляду черес пропуск позивачем строку звернення до суду. В задоволенні решти позовних вимог суд відмовив.
В апеляційній скарзі ОСОБА_5, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та ухвалити нову постанову про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах заявлених вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції у справі зясовано, що ОСОБА_6 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Каховка та Каховському районі Херсонської області з 15.04.1991 року та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення».
У січні 2013 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за рішенням суду від 18.11.2011 року.
Листом від 21.01.2013 року №15/б-99-10 позивача повідомлено, що розпорядженням Управління Пенсійного фонду України в м. Каховка та Каховському районі від 30.10.2012 року йому проведено перерахунок пенсії на підставі рішення Каховського місьрайонного суду від 18.11.2011 року, залишеного без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 14.08.2012 року, ухвали Каховського місьрайонного суду від 15.10.2012 року про розяснення судового рішення та відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» і постанов Кабінету Міністрів України від 15.04.2003 року №544, від 26.03.2008 №265. Оскільки внаслідок такого перерахунку розмір пенсії заявника суттєво зменшився, ОСОБА_5 запропоновано вирішити питання щодо закриття виконавчого провадження з примусового виконання вищезгаданих судових рішень та звернутися до Управління з заявою про перерахунок пенсії відповідно до положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Вирішуючи справу по суті, суд першої інстанції виходив з того, що Пенсійним фондом розрахунок пенсійних виплат ОСОБА_6 проведено у відповідності до норм діючого законодавства та рішень суддів від 21.03.2001 року, 18.11.2011 року, а тому відсутні підстави для проведення іншого перерахунку.
Проте колегія суддів такий висновок суду першої інстанції вважає помилковим, з огляду на наступне.
Відповідно до п. а) ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (в редакції від 17.02.2000 року) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Статтею 19 цього Закону встановлено, що пенсії за віком призначаються у розмірі 55 процентів заробітку (стаття 64), але не нижче мінімального розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія збільшується на 1 процент заробітку, але не менш як на 1 процент мінімального розміру пенсії.
Працівникам, зайнятим на роботах, передбачених пунктом "а" статті 13 і статтею 14 цього Закону, за кожний рік роботи, яка дає право на пенсію на пільгових умовах, пенсія збільшується на 1 процент заробітку.
Мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі мінімального споживчого бюджету. В умовах кризового стану економіки та спаду виробництва мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі не нижче межі малозабезпеченості.
Мінімальний розмір пенсії за віком підвищується у зв'язку із збільшенням величини вартості мінімального споживчого бюджету чи межі малозабезпеченості.
Максимальний розмір пенсії не може перевищувати трьох, а для працівників, зайнятих на роботах, передбачених пунктом "а" статті 13 і статтею 14 цього Закону, - чотирьох мінімальних пенсій за віком.
Розмір пенсії за віком, обчислений відповідно до цієї статті, не може перевищувати 75 процентів заробітку, за винятком мінімальних пенсій, підвищених за роки роботи понад 25 років у чоловіків і 20 - у жінок, а працівникам, зайнятим на роботах, передбачених пунктом "а" статті 13 і статтею 14 цього Закону, - 85 процентів заробітку.
Як встановлено колегією суддів та вбачається з матеріалів справи, з набранням чинності Закону України "Про пенсійне забезпечення" ОСОБА_5 здійснено перерахунок пенсії, при цьому, згідно положень ст.19 цього Закону, при визначенні розміру пенсії взято 55% заробітку, який збільшено на 1% за кожен повний рік роботи понад 25 років (при загальному стажі 45 років 11 місяців 3 дні понаднормативний стаж становить 20 років, отже заробіток збільшено на 20 %), що у сукупності склало 75 % заробітку.
Однак рішенням Каховського міського суду Херсонської області від 21.03.2001 року у справі № 217-2011 Управління праці та пенсійного захисту населення виконкому Каховської міської ради народних депутатів зобовязано зробити перерахунок пенсії позивачу з 01.01.1992 відповідно до ч.2 ст. 19 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», тобто брати за основу розмір стажу, після якого пенсія збільшується на 1% заробітку, 20 років (а.с.250 т.1).
На виконання зазначеного судового рішення відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_5, в якому загальний відсоток розрахунку пенсії становив 80%, а розмір пенсії (з урахуванням постанови КМ України № 544 від 15.04.2003 року) складав 222,80 грн. (а.с 36, 46-52 т.2).
З 01.01.2004 набув чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058- IV), який суттєво змінив порядок призначення та перерахунку пенсій та їх розмір.
Так, відповідно до ст.5 цього Закону в редакції від 09.12.2012 року (яка діяла станом на 01.01.2013 року, тобто період, з якого, за твердженням позивача, порушено його право та належить здійснити перерахунок його пенсії) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням тощо.
Згідно абз.10 ч.3 ст. 24 Закону № 1058- IV за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Частиною 2 ст.25 Закону №1058- IV передбачено, що коефіцієнт страхового стажу з урахуванням періодів до набрання чинності цим Законом не може перевищувати 0,75, а з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом другим частини четвертої статті 24 цього Закону, - 0,85.
Згідно ч.2 ст.27 цього Закону за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.
Частиною 1 ст.28 Закону №1058- IV передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Відповідно до частини 1 статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Пунктом 2 Прикінцевих положень цього Закону передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:
1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Особам, які працювали на роботах із шкідливими і важкими умовами праці та мали або матимуть право на пенсію відповідно до статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсії призначаються за нормами цього Закону, виходячи з вимог віку та стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Згідно з пунктом 6 Прикінцевих положень до прийняття відповідного закону до пенсій, передбачених цим Законом, установлюються надбавки та здійснюється їх підвищення згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення". Зазначені надбавки та підвищення встановлюються в розмірах, що фактично виплачувалися на день набрання чинності цим Законом з наступною індексацією відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Виплата їх здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Як вбачається з матеріалів справи, з набуттям чинності Закону № 1058-IV Управлінням Пенсійного фонду України в м. Каховці та Каховському районі проведено перерахунок пенсії ОСОБА_5 за наслідками якого розмір пенсії ОСОБА_5 збільшився та становив 249,54 грн., який в подальшому, у звязку зі зміною розміру прожиткового мінімуму, періодично змінювався у бік збільшення (а.с.120 т.1, 53-127 т. 2).
Однак ОСОБА_7 не погодився з таким перерахунком та звернувся спочатку до Управління, а згодою і до суду з позовом про визнання неправомірними дій відповідача щодо проведення перерахунку пенсії з набуттям чинності ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та зобов'язання останнього продовжити виплату йому пенсії в повному обсязі за положеннями ст. 19 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Постановою Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 18.11.2011 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 14.08.2012 року у справі № 2а-7713/11 частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_5 до УПФУ у м. Каховка та Каховському районі Херсонської області про визнання неправомірними дій та зобовязання вчинити дії. Суд визнав протиправним рішення відповідача про перерахунок пенсії з набуттям чинності ЗУ «Про загальнообовязкове пенсійне страхування», зобовязав останнього здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_5 пенсії та стягнути на користь ОСОБА_5 згідно ЗУ «Про пенсійне забезпечення" перераховану суму з урахуванням виплачених сум.
В частині вимог щодо визначення розміру пенсії в сумі 2 688,89 грн. та стягнення заборгованості по виплаті пенсії за період з 1991 року по час звернення до суду в сумі 148 111,33 грн. суд відмовив з тих підстав, що суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсій замість органу, якому надані такі повноваження. (а.с.15-18 т.1)
Ухвалою Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 15.10.2012 року роз'яснено рішення цього ж суду від 18.11.2011 року у справі № 2а-7713/11 та зазначено, що при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_5 слід керуватися ст.19 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (а.с.14 т.1).
Ретельно дослідивши зміст зазначених судових рішень, колегія суддів встановила, що предметом спору у вказаній адміністративній справі було невиконання відповідачем рішення Каховського міськрайсуду Херсонської області від 21.03.2001 року у справі № 217-2011. Отже, цими судовими рішеннями зобовязано УПФУ провести перерахунок пенсії ОСОБА_5, яка належала йому до сплати за період з 01.01.1992 року на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення", проте не була сплачена позивачеві в повному обсязі та розмірах, визначених судовим рішенням 2001 року.
Колегія суддів звертає увагу на ту обставину, що при прийнятті зазначених рішень а ні суд першої інстанції, а ні суд апеляційної інстанції не досліджували питання щодо наявності підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_5 у звязку з набранням чинності Законом України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" та законності такого перерахунку з точки зору врахування всіх складових пенсії позивача відповідно до вимог діючого пенсійного законодавства.
З матеріалів справи вбачається, що на виконання постанови Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 18.11.2011 року, яка набула чинності 14.08.2012 року, начальником Управління Пенсійного фонду України в м. Каховка та Каховському районі 23.10.2012 року видано розпорядження №111760, за яким ОСОБА_6 здійснено перерахунок пенсії відповідно до положень ст.19 Закону України "Про пенсійне забезпечення", внаслідок чого її розмір станом на 01.10.2012 року склав 956 грн., в той час як до видачі зазначеного розпорядження розмір пенсії ОСОБА_5 становив 1 340,14 грн. (а.с.70 т.1).
На теперішній час, з урахуванням обмежень максимального розміру, встановленого Законом України «Про пенсійне забезпечення», розмір пенсії позивача становить1049 грн.
Так, згідно постанови КМ України від 15.04.2003 року № 544 "Про підвищення розмірів трудових пенсій" збільшено:
а) мінімальний розмір пенсій, передбачений для обчислення трудових пенсій за віком, до 50 гривень включно;
б) максимальний розмір трудових пенсій за віком:
до 200 гривень включно для категорій працівників, визначених згідно з пунктом "а" статті 13 та статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Вказаною постановою також встановлено, що у разі, коли місячний розмір пенсії непрацездатних громадян (з урахуванням надбавок, підвищень та додаткової пенсії), призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", не досягає 91 гривні 80 копійок, таким громадянам установлюється цільова грошова допомога на прожиття в розмірі до 41 гривні 80 копійок на кожного одержувача пенсії.
Пунктом 3 зазначеної постанови передбачено, що розміри пенсій, встановлені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2001 р. N 1563, після підвищення не повинні перевищувати: для чоловіків, які мають стаж підземної роботи від 10 до 15 років, для жінок, які мають стаж підземної роботи від 7 років 6 місяців до 12 років 6 місяців, - 222 гривні 80 копійок.
Постановою КМ України № 265 від 26.03.2008 року "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян" встановлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму.
Таким чином складовими пенсії, яка виплачується на теперішній час ОСОБА_5 є 222,80 грн. - розмір пенсії з обмеженнями відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", доплата до прожиткового мінімуму відповідно до постанови КМ України № 265 від 26.03.2008 року, надбавка дитині війни в розмірі, встановленому постановою КМ України від 28.12.2011 року № 1381.
Колегія суддів зазначає, що доводи позивача про необхідність перерахунку його пенсії на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення" не з урахуванням мінімальної заробітної плати, встановленої цим Законом, а з урахуванням прожиткового мінімуму, як це встановлено Законом України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", ґрунтуються на невірному тлумаченні положень зазначених законодавчих норм, адже такого порядку нарахування та перерахунку пенсій чинним законодавством не передбачено.
Як зазначалося вище, максимальний розмір пенсії за віком відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" обмежений чотирма мінімальними пенсіями за віком, де мінімальна пенсія за цим Законом становить 50 грн., а максимальний розмір обмежено до 222,80 грн.
В той же час мінімальний розмір пенсії за віком відповідно до положень Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування» за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
На думку судової колегії, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення" поняття "меж малозабезпеченості" та "збільшення величини вартості мінімального споживчого бюджету" не є тотожними поняттю "розмір прожиткового мінімуму" і змішування цих величин при нарахуванні пенсій є неприпустимим.
Поряд з цим, враховуючи ту обставину, що нарахування та виплата пенсії ОСОБА_5 виключно відповідно до положень ст.19 Закону України "Про пенсійне забезпечення" суттєво обмежує його соціальний захист та ставить позивача у нерівне становище порівняно з іншими пенсіонерами, з урахуванням набутого ним стажу роботи та умов праці, колегія суддів, відповідно до ч.2 ст.11 КАС України, з метою забезпечення повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Каховка та Каховському районі Херсонської області провести перерахунок пенсії позивача відповідно до положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 17.06.2014 року та виплатити недоотриману суму пенсії зі всіма передбаченими цим законом надбавками та доплатами, з урахуванням сплачених коштів.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції відповідно до ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст.195, 196, п.3 ч.1 ст. 198, п.4 ч.1 ст.202, п.3 ч.1 ст.205, ст.ст. 207, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_5 задовольнити частково.
Постанову Каховського міськрайонного суду Херсонської області від 31 липня 2015 року - скасувати.
Ухвалити у справі нову постанову, якою позов ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України в м. Каховка та Каховському районі Херсонської області про визнання протиправним рішення, зобовязання вчинити певні дії та стягнення пенсійних виплат - задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Каховка та Каховському районі Херсонської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_5 відповідно до положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 17.06.2014 року та виплатити недоотриману суму пенсії з урахуванням сплачених коштів.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня виготовлення повного тексту.
Суддя доповідач:І.П. Косцова
Судді: І.О. Турецька
ОСОБА_3.