ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 грудня 2015 року № 813/5669/15
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Сидор Н.Т.,
за участі секретаря судового засідання Присташ І.М.,
представника позивача ОСОБА_1,
представник відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Видавничий дім Укрпол до Стрийської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання дій протиправними,
в с т а н о в и в:
позивачем до суду заявлено позов про визнання протиправними дій Стрийської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області щодо складання та направлення Запиту вих. № 7440/10/15-01 від 23.09.2015 року про витребування в ТОВ Видавничий дім Укрпол пояснень та їх документального підтвердження.
Обґрунтовуючи підставу звернення з позовом посилається на незаконність оскаржуваного запиту податкового органу з огляду на відсутність зазначення у ньому підстав, що слугували формуванню та направленню такого запиту. Жодного мотивування про начебто можливі допущенні та виявлені факти порушень податкового законодавства у запиті відповідача не має. Відтак, оскільки запит не містить підстав за котрих є за можливе його направлення, то позивач в діях відповідача вбачає ознаки протиправності, у звязку з чим просить позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив, надав суду письмові заперечення, зокрема зазначає, що запит був надісланий, оскільки на виконання листа ГУ ДФС у Львівській області від 22.09.2015 року № 10201/7/13- 01-20-02-08 «Про забезпечення контролю», відповідно до наказу ДФС України від 28.07.2015 №543 „Про забезпечення комплексного контролю подадаткових ризиків з ПДВ та розпорядження ДФС України від 14.08.15 №254-р „Про забезпечення алгоритму контролю дій при комплексному відпрацюванні податкових ризиків з ПДВ, та вимог наказу ДФС України від 05.09.2014 №110 „Про організацію комплексного відпрацювання податкових ризиків з податку на додану вартість" Головним управлінням ДФС у Львівській області скеровано переліки вигодоформуючих, вигодотранспортуючих субєктів господарювання та вигодонабувачів відібраних за деклараціями з ПДВ за червень 2015 року. В наданий перелік Головного управління ДФС у Львівській області включений ТзОВ «Видавничний дім «Укрпол». А відтак, з метою отримання податкової інформації та здійснення функцій податкового контролю, податковим органом було скеровано письмовий запит позивачу про надання пояснень та їх документальних підтверджень щодо фінансово-господарської діяльності позивача, які підтверджують податкову звітність. Вказаний запит був належним чином оформлений та підписаний. Зокрема такий містив підставу, що давала змогу запитувати у позивача інформацію. З наведених мотивів представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
23.09.2015 року на адресу позивача надійшов запит вих. № 7440/10/15-01 від 23.09.2015 року про витребування в ТОВ Видавничий дім Укрпол пояснень та їх документального підтвердження господарських відносин з ТзОВ «ЯМ Сервіс Україна» на суму ПДВ 13,4 грн, за червень 2015 року по 1 ланці ланцюга проходження ТМЦ.
Не погодившись з діями відповідача по складанню та направлення такого запиту, платник звернувся з позовом в суд.
Вирішуючи спір суд керується наступним .
Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим кодексом.
Для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, органи податкової служби мають право отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим кодексом (пп. 20.1.6 п. 20.1 ст. 20 ПК України).
У статті 61 цього Кодексу надано визначення податкового контролю відповідно до якої, податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до ст. 62 ПК України податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності органів державної податкової служби врегульоване Главою 7 Розділу ІІ ПК України.
Згідно з ст. 72 ПК України, для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності державної податкової служби використовується інформація, що надійшла від платників податків, в тому числі і та інформація, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах, а також інформація від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та Національного банку України, зокрема інформація яка надійшла від підрозділів податкової служби та митних органів - за результатами податкового контролю.
Відповідно до п. 73.1 ст. 73 ПК України інформація, визначена у статті 72 цього Кодексу, безоплатно надається органам державної податкової служби періодично або на окремий письмовий запит органу державної податкової служби у терміни, визначені пунктом 73.2 цього Кодексу.
Пунктом 73.3 ст. 73 ПК України надано право органам державної податкової служби звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.
Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1245 затверджено Порядок періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом (далі - Порядок №1245), у відповідності до вимог пункту 10 якого запит щодо отримання податкової інформації від платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин оформляється на бланку органу державної податкової служби та підписується керівником (заступником керівника) зазначеного органу. У запиті зазначаються: посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації; підстави для надіслання запиту; опис інформації, що запитується, та в разі потреби перелік документів, що її підтверджують.
Пунктом 11 вказаного Порядку встановлено, що перед тим, як направити запит, орган державної податкової служби перевіряє: наявність законодавчих підстав для отримання податкової інформації; наявність інформації в системі органів державної податкової служби; відсутність підстав для періодичного подання зазначеної інформації відповідно до цього Порядку.
Відповідно до пункту 12 Порядку №1245 письмовий запит про подання інформації надсилається суб'єкту інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: виявлення за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, фактів, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; виникнення потреби у визначенні рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; в інших випадках, визначених Податковим кодексом України.
З наведених вище правових положень випливає, що податковий орган у порядку визначеному законом наділений правом надсилати платникам податків письмові запити про надання інформації (пояснень) та документальних підтверджень, зокрема якщо за результатами аналізу податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
Водночас з наведеного вище вбачається, що обов'язок у платника податків надати відповідь на запит не виникає, якщо запит складено з порушенням вимог чинного законодавства.
Поруч з тим, аналізуючи передбачені чинним законодавством підстави для витребування податковим органом від субєктів господарювання інформації та документів, слід дійти висновку, що вимога про надання відповідної інформації має визначати у запиті саме фактичні дані підстави (тобто наявність конкретних обставин), а не посилання на відповідні норми ПК України.
Тобто у разі наявності обставин для подання інформаційного запиту, що передбачені підпунктом 1) пункту 73.3 статті 73 ПК України, податковим органом має бути вказано в такому запиті, які саме факти, що свідчать про порушення платником податків законодавства, виявлено податковим органом.
Без повідомлення вказаних фактів платник податків не в змозі надати будь-які пояснення та їх документальне підтвердження.
З запиту № 7440/10/15-01 від 23.09.2015 року, судом встановлено, що відповідач на підставі пп.16.1.5 п.16.1 ст.16, п.п.п.72.1.1.1 та п.п.п. 72.1.1.3.п.п.72.1.1 п.72.1 ст.72 п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України, просить позивача надати пояснення та документальне підтвердження господарських відносин з ТзОВ «ЯМ Сервіс Україна» на суму ПДВ 13,4 грн, за період червень 2015 року по 1 ланці ланцюга проходження ТМЦ, з причин здійснення відповідачем аналізу податкової звітності з ПДВ з використанням результатів автоматизованого співставлення податкових зобовязань та податкового кредиту в розрізі контрагентів даних ЄРПН.
Жодних відомостей про виявлені факти під час аналізу податкової звітності з ПДВ з використанням результатів автоматизованого співставлення податкових зобовязань та податкового кредиту в розрізі контрагентів даних ЄРПН, які свідчать про порушення позивачем податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи у спірному запиті суд не встановив.
Відтак, судом не беруться до уваги заперечення на позов.
Отже, з аналізу вказаних норм та обставин справи суд погоджується з доводами позовної заяви про те, що спірний запит не містить інформації передбаченої ст. 73 ПК України, яка б могла слугувати підставою для скерування спірного запиту, що матиме для відповідача, наслідком визнання його дій протиправними.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд прийшов до висновку, що відповідач не довів тих обставини, на які посилався в обґрунтування своїх заперечень позовних вимог, а тому позов слід задовольнити повністю.
Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати слід присудити на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 4, 7-11, 14, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Стрийської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області щодо складання та направлення запиту № 7440/10/15-01 від 23.09.2015 року про витребування в ТОВ Видавничий дім Укрпол пояснень та їх документального підтвердження.
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю Видавничий дім Укрпол (82400, Львівська область, м. Стрий, вул. Промислова, 2-А, код ЄДРПОУ 32802333) судові витрати у розмірі 1218 грн (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень).
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови складено та підписано 07.12.2015 року.
Суддя Сидор Н.Т.