Справа № 572/3388/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 грудня 2015 року
Сарненський районний суд Рівненської області в складі :
головуючого судді - Товстика І.В.
при секретарі - Полупан Р.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Сарни справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до військового комісара Сарненського РВК ОСОБА_2 про визнання протиправним рішення про притягнення до адміністративної відповідальності,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся із адміністративним позовом до військового комісара Сарненського РВК ОСОБА_2 про визнання протиправним рішення про притягнення до адміністративної відповідальності, в обґрунтування якого посилається на те, що 11.08.2015 року військовим комісаром Сарненського РВК ОСОБА_2 була винесена постанова про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.210-1 КУпАП по факту невиконання в період з 18.06.2015 року по 24.06.2015 року як посадовою особою головою Коростської сільської ради, що є відповідальною за організацію своєчасного оповіщення громадян, які залучаються до виконання військового обов"язку під час мобілізації, розпорядження Сарненської РДА від 17.06.2015 року щодо забезпечення явки військовозобов"язаних, які проживають на території Коростської сільської ради Сарненського району, до Сарненського РВК на 24.06.2015 року, з накладенням штрафу в сумі 1700 грн., однак вважає дану постанову протиправною, оскільки не вчиняв адміністративного правопорушення і оспорювана постанова винесена без будь-яких доказів, так як протокол про адміністративне правопорушення був складений з порушенням закону та його прав і є неналежним доказом, в зв"язку з чим незаконним є притягнення до адміністративної відповідальності, а тому просить визнати постанову про притягнення до адміністративної відповідальності протиправною та скасувати її.
Позивач ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги і дав пояснення згідно заяви.
Відповідач ОСОБА_2, представник ОСОБА_3 позов не визнали, посилаючись на факт невиконання позивачем як посадовою особою Коростської сільської ради, що є відповідальною за організацію своєчасного оповіщення громадян, які залучаються до виконання військового обов"язку під час мобілізації, розпорядження Сарненської РДА від 17.06.2015 року щодо забезпечення явки військовозобов"язаних, які проживають на території Коростської сільської ради, до Сарненського РВК на 24.06.2015 року, так як із списку-додатку військовозобов"язаних ніхто не з"явився, і по даному факту 07.08.2015 року був складений протокол про адміністративне правопорушення за ст.210-1 КУпАП, який став підставою для розгляду справи про адміністративне правопорушення 11.08.2015 року, в зв"язку з чим ОСОБА_1 був притягнутий до адміністративної відповідальності з накладенням штрафу, просять відмовити у задоволенні позову.
Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши докази по справі, вважає, що позов підлягає до задоволення зі слідуючих підстав.
Згідно положень ст.18 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 року №3543-ХІІ - виконавчі органи сільських, селищних, міських рад: організовують під час мобілізації в установленому порядку своєчасне оповіщення та прибуття громадян, які залучаються до виконання обов'язку щодо мобілізації у порядку, визначеному частинами третьою - п'ятою статті 22 цього Закону.
Частини третя-п»ята ст.22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 року №3543-ХІІ передбачають, що під час мобілізації та переведення Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на штати воєнного часу громадяни (крім тих, які проходять службу у військовому резерві) зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти військових комісаріатів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках або розпорядженнях військових комісарів (військовозобов'язані Служби безпеки України - керівників органів, де вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту). Резервісти зобов'язані з'явитися до військових частин у строки, визначені командирами військових частин, в яких вони проходять службу у військовому резерві. Громадяни, які перебувають у запасі, завчасно приписуються до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу. Призов громадян на військову службу (крім тих, що проходять службу у військовому резерві) під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють місцеві органи виконавчої влади через військові комісаріати (військовозобов'язаних Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту). Резервістів на військову службу під час оголошення мобілізації призивають командири військових частин, в яких вони проходять службу у військовому резерві.
Судом достовірно встановлено, що ОСОБА_1 є головою Коростської сільської ради Сарненського району, і як службова особа органу місцевого самоврядування є відповідальною особою за організацію під час мобілізації в установленому порядку своєчасного оповіщення та прибуття громадян, які залучаються до виконання обов'язку щодо мобілізації у порядку, визначеному частинами третьою - п'ятою статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 року №3543-ХІІ, в зв"язку з чим 18.06.2015 року представник органу місцевого самоврядування ОСОБА_4 отримала розпорядження Сарненської РДА про забезпечення оповіщення військовозобов"язаних з метою їх самостійного прибуття до Сарненського РВК на 24.06.2015 року із списком військовозобов"язаних, які довела до відома сільського голови.
Оцінивши пояснення позивача та показання свідка ОСОБА_4, дослідивши розпорядження голови Сарненської РДА від 17.06.2015 року, іменний список військовозобов"язаних Коростської сільської ради, які викликались на 24.06.2015 року, що отримала 18.06.2015 року військовий обліковець Коростської сільськлї ради ОСОБА_4, інформацію Коростської сільської ради від 24.06.2015 року про оповіщення військовозобов"язаних, суд приходить до висновку, що службовими особами органу місцевого самоврядування були виконані вимоги закону про розгортання пункту збору військовозобов"язаних з 18.06.2015 року, в зв"язку з чим працівники Коростської сільської ради шляхом відвідування місця реєстрації та проживання військовозобов"язаних провели їх оповіщення із зазначенням у іменному списку причин неможливості оповіщення окремих громадян, в зв"язку з чим відсутні підстави вважати, що позивач не виконав розпорядження Сарненської РДА про забезпечення оповіщення військовозобов"язаних з метою їх самостійного прибуття до Сарненського РВК на 24.06.2015 року.
Згідно фабули протоколу про адміністративне правопорушення №80 від 07.08.2015 року ОСОБА_1, будучи головою Коростської сільської ради, посадовою особою, що є відповідальною за організацію своєчасного оповіщення громадян, які залучаються до виконання військового обов"язку під час мобілізації, в період з 18.06.2015 року по 24.06.2015 року не виконав розпорядження Сарненської РДА від 17.06.2015 року щодо забезпечення явки військовозобов"язаних, які проживають на території Коростської сільської ради Сарненського району, до Сарненського РВК на 24.06.2015 року, чим порушив вимоги ст.ст.18,22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ст.210-1 КУпАП.
Факт виявлення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.210-1 КУпАП, 07.08.2015 року та складання з цього приводу протоколу про адміністративне правопорушення №80 від 07.08.2015 року підтвердив свідок ОСОБА_5
Згідно постанови №80 у справі про адміністративне правопорушення від 11.08.2015 року, винесеної військовим комісаром Сарненського РВК ОСОБА_2, ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.210-1 КУпАП по факту, того що будучи головою Коростської сільської ради, посадовою особою, що є відповідальною за організацію своєчасного оповіщення громадян, які залучаються до виконання військового обов"язку під час мобілізації, в період з 18.06.2015 року по 24.06.2015 року не виконала розпорядження Сарненської РДА від 17.06.2015 року щодо забезпечення явки військовозобов"язаних, які проживають на території Коростської сільської ради Сарненського району, до Сарненського РВК на 24.06.2015 року, чим порушив вимоги ст.ст.18,22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", та накладений штраф в розмірі 1700 грн.
Згідно ч.1 ст.256 КпАП України у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Частинами 1,2 ст.283 КУпАП передбачено, що розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі; постанова повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.
Судом достовірно встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення №80 від 07.08.2015 року не містить відомостей в частині зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за адміністративне правопорушення, так як відсутня частина ст.210-1 КУпАП, що не дає можливості кваліфікувати дії ОСОБА_1 та є грубим порушенням вимог закону щодо змісту та форми протоколу про адміністративне правопорушення, в зв"язку з чим суд не може прийняти даний протокол як належний доказ винуватості позивача у вчиненні адімністративного правопорушення.
Також, судом з"ясовано, що постанова у справі про адміністративне правопорушення від 11.08.2015 року була винесена відповідачем протиправно, оскільки ним при розгляді справи і винесенні постанови про адміністративне правопорушення були допущені порушення вимог КУпАП в частині збирання доказів, так як відсутні докази, які свідчать про наявність в діях позивача ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.210-1 КУпАП, оскільки протокол про адміністративне правопорушення №80 від 07.08.2015 року не містив відомостей в частині зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за адміністративне правопорушення, однак в оспорюваній постанові має місце кваліфікація дій позивача за ч.1 ст.210-1 КУпАП, що суперечить протоколу про адміністративне правопорушення і ці суперечності не були усунені суб"єктом владних повноважень при винесенні рішення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, що є грубим порушенням прав і свобод позивача як людини і громадянина.
Таким чином, суд, підсумовуючи вищевикладене, приходить до висновку, що відповідачем при винесенні рішення про притягнення до адміністративної відповідальності позивача не були дотримані положення КУпАП, процесуальні вимоги при розгляді справи, в зв"язку з чим є наявні підстави вважати дане рішення протиправним та скасувати його, оскільки відсутні докази наявності ознак складу правопорушення за ч.1 ст.210-1 КУпАП в діях позивача ОСОБА_1
Керуючись ч.1 ст.210-1, ст.ст.251, 255, 256, 268, 283 КУпАП, ч.1 ст.94, ст.ст.159,160,162,163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до військового комісара Сарненського РВК ОСОБА_2 про визнання протиправним рішення про притягнення до адміністративної відповідальності задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову військового комісара Сарненського районного військового комісаріату ОСОБА_2 №80 від 11.08.2015 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.210-1 КУпАП та накладення стягнення у виді штрафу в розмірі 1700 грн. в звязку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Присудити шляхом стягнення ОСОБА_1 судові витрати по оплаті судового збору в сумі 852 (вісімсот п"ятдесят дві) грн. 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Сарненського районного військового комісаріату Рівненської області.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом 10-ти днів з дня її проголошення, через Сарненський районний суд.
Суддя .