справа № 691/1173/15-а
провадження № 2-а/691/49/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2015 року Городищенський районний суд Черкаської області
В складі:
головуючого судді Савенко О.М.
при секретарі судових засідань ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Городище матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Городищенському районі Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити дії, -
встановив :
ОСОБА_3 звернулася з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Городищенському районі Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позов, позивачка посилається на те, що вона працювала в Городищенському управлінні юстиції. 19 листопада 2009 року звільнена з посади заступника начальника управління начальника відділу РАГС у зв»язку з виходом на пенсію за віком на підставі п.3 ст.30 Закону України «Про державну службу». Право на пенсію має відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи з 19 листопада 2009 року (посвідчення ПФУ серія ААЕ №437666). Проте, при призначенні їй пенсії, не були враховані матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових проблем та індексація заробітної плати. Рішенням Окружного Адміністративного суду м.Києва від 03.10.2012 року, з врахуванням ухвали Київського апеляційного суду від 31.07.2013 року, постанову Пенсійного Фонду України від 30.10.2008 року №19-1 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" визнано такою, що не відповідає актам вищої юридичної сили в частині щодо не включення до складових заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії винагороди за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, передбачених Законом України «Про державну службу», Законом України «Про оплату праці» та постановами Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року за №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» та від 20.12.1993 року за №1049 «Про надбавки за вислугу років для працівників органів влади та інших державних органів». Постановою правління Пенсійного Фонду України від 14.02.2011 року №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м.Києва» затверджена форма довідки про складові заробітної плати з врахуванням рішення суду, що набрала чинності з 04.03.2011 року. Відповідно до цієї постанови скасовано попередню довідку про складові заробітної плати та затверджено нову форму довідки, в яку введено додаткову колонку «Інші виплати». Звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та включення до складу заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, але їй було відмовлено. Відповідно до довідки Головного територіального Управління Юстиції у Черкаській області від 15 вересня 2015 року №7161/4.1 про складові заробітної плати, в інші виплати включені суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати та вказано, що на всі виплати нараховані страхові внески. В зв»язку з відмовою відповідача, прийняла рішення звернутися за захистом своїх прав до суду.
Позивачка ОСОБА_3 у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, мотивуючи їх обставинами викладеними в адміністративному позові, та просила здійснити перерахунок та виплату пенсії з часу звернення до УПФ України в Городищенському районі Черкаської області, в підтвердження чого надала письмову заяву від 02.09.2015 року, визнавши дії відповідача протиправними.
Представник відповідача ОСОБА_4, позовні вимоги не визнав, надав суду письмове заперечення за змістом якого вказано, що позивач ОСОБА_3 отримує пенсіюу встановленому законодавством порядку та розмірі і підстав для перерахунку не вбачається, при зверненні до суду пропустила строк звернення, остільки могла і повинна була дізнатися про своє порушене право після оприлюднення урядового нормативно-правового акту, а саме Постанови правління Пенсійного Фонду України «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м.Києва по справі №2а-4753/09/2670» від 14.02.2011 року за № №5-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 року за №210/18948 і була офіційно опублікована в «Офіційному віснику України» №14 від 04.03.2011 року, тобто понад 3 роки тому і набрала законної сили 04.03.2011 року. Зазначеною постановою скасовано попередню форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та затверджено нову. В нову форму довідки введено додаткову колонку «Інші виплати», проте із запровадженням нової форми довідки, зміни до чинного законодавства, зокрема, Закону України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» від 31.05.2000 року за №865 не вносилися і, відповідно, при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати, передбачені зазначеними нормативно-правовими актами. Вважає, що всі перерахунки проведені відповідно до законодавства та матеріалів пенсійної справи. Так, за документами пенсійної справи, заробітна плата позивачки ОСОБА_2 для обчислення пенсії становить 33958,72 грн., а саме оклад 1315,00 грн., надбавка за спеціальне звання (10 ранг) 80,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) 558,00 грн., сума премій за 24 місяці 1006,41 грн., надбавка за високі досягнення за 24 місяці 936,18 грн., премія до державних і професійних свят за 24 місяці 63,13 грн.. Станом на 01 грудня 2014 року розмір пенсійної виплати становить 3873,47 грн., з урахуванням індексації пенсії. Просив відмовити позивачці у задоволенні позовних вимог.
Суд, розглянувши позов в межах заявлених позовних вимог, вислухавши сторони, дослідивши та оцінивши всі докази в їх сукупності, вважає, що позов підлягає до задоволення в силу наступного.
У пункті 1 ст.3 КАС України зазначено, що справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, в якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб»єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
Встановленому судом факту відповідають адміністративно-правові відносини, що виникають з приводу захисту прав фізичної особи у сфері публічно-правових відносин від порушень суб»єкта, який здійснює владні управлінські функції .
До даних правовідносин слід застосувати ст.ст.6, 17 КАС України, відповідно до яких завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень суб»єкта, який здійснює владні управлінські функції і до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення, і ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена КАС України. До компетенції адміністративних судів віднесено публічно-правові спори, в яких позивачами є особи, на захист прав, свобод та інтересів яких подано адміністративний позов до суб»єкта владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності.
Вибір громадянами способу захисту своїх прав і свобод від порушень та протиправних посягань гарантовано ст.43,ч. 4 ст.55, ст.124 Конституції України, відповідно до яких кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань та закріплено статтями 7, 12 Загальної декларації про права людини, ст. 13 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, що згідно зі статтею 9 Конституції України є складовою національного законодавства.
Із матеріалів адміністративної справи, суд, вбачає, що відповідно до довідки УПФ України в Городищенському районі Черкаської області від 27 листопада 2015 року №4001/02 позивачка ОСОБА_3 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Городищенському районі з 24 листопада 2009 року та отримує пенсію у відповідності до Закону України «Про державну службу» в розмірі 3873,47 грн., з урахуванням індексації (а.с.36). При призначенні пенсії нарахування були проведені відповідно до довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії, затвердженої графа «інші виплати» відсутня. Обчислення пенсії проводилося із заробітку 3958,72грн., що включав: оклад 1315 грн., надбавку за спеціальне звання (10 ранг) 80 грн., надбавку за вислугу років (40%) 558,00 грн., сума премій за 24 місяці 1006,41 грн., суми надбавки за високі досягнення за 24 місяці 936,18., суми премій до державних і пофесійних свят за 24 місяці 63,13 грн, та до складових заробітної плати, з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових потреб, суми індексації заробітної плати, грошова винагорода за сумлінну працю, не входили ( а.с. 22-23). 02 вересня 2015 року без отримання Довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» звернулася до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії (а.с.37). Згідно листа від 11 вересня 2015 року за № 22/3-10 відповідач відмовив позивачці у здійснені перерахунку пенсії з 01 листопада 2007 року по 31 жовтня 2009 року, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати (а.с.10-11). 15.09.2015 року позивач отримала Довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 15 вересня 2015 року за №7161/4.1, видану Головним територіальним Управлінням Юстиції у Черкаській області, де у графу розмір заробітної плати позивачки, включено матеріальну допомогу та індексацію (а.с.12). Як вбачається із вище зазначеної довідки, позивачці за 2009 рік, з врахуванням індексації заробітної плати, нараховано матеріальну допомогу на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року №268 14054,26грн. (а.с.12). На всі виплати, які включені у довідку, нараховано страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а з 01 грудня 2013 року єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування (а.с.12). Остільки звернення позивачки було розглянуте, та відмовлено провести перерахунок пенсії, із зазначенням того, що матеріальна допомога та індексація не входять до складу заробітної плати державного службовця та є разовою виплатою, то 20 жовтня 2015 року, не погоджуючись з цим рішенням, звернулася до суду з адміністративним позовом до управління ПФУ в Городищенському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов»язання здійснити перерахунок пенсії (а.с.3-6).
Для вирішення спору у справі суд застосовує положення Законів України «Про державну службу», «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», Постанову Кабінету Міністрів України «Про обчислення стажу державної служби» від 03.05.1994 року, Постанову Кабінету Міністрів України «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов»язковим державним соціальним страхуванням» від 26.09.2001 року за №1266, Постанову Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 року, ст. 18 КАС України .
Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Частиною 2 статті 37-1 цього Закону закріплено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до положень частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно з частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
У статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У відповідності до ст. ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» та постанови правління Пенсійного Фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м.Києва», затверджена форма довідки про складові заробітної плати з врахуванням рішення суду, яка набрала чинності з 04 березня 2011 року та відповідно до цієї постанови скасовано попередню довідку про складові заробітної плати і затверджено нову форму довідки, в яку введено додаткову колонку «Інші виплати».
Аналіз правових норм, вказує, що отримувані державним службовцем суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично були нараховані та сплачені внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (доход) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Такі правові висновки були викладені Верховним Судом України в постанові від 04 березня 2014 року, та узгоджуються з Постановою правління Пенсійного Фонду України «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м.Києва по справі №2а-4753/09/2670 від 14.02.2011 року за №5-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 року за №210/18948, з набранням законної сили 04.03.2011 року. У відповідності до ч.1 ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Суд, враховуючи наявну в матеріалах справи довідку про заробітну плату, від 15.09.2015 року, згідно до якої єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування нараховувався на всі виплати, отримані позивачкою ОСОБА_2 за місцем роботи, у тому числі й, на: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових потреб, суми індексації заробітної плати, грошову винагороду за сумлінну працю, приходить до висновку, що неврахування при обчисленні пенсії позивачки, зазначених видів, призвело до неправильного розрахунку і нарахування пенсії і свідчить про протиправність дій управління Пенсійного фонду України в Городищенському районі Черкаської області щодо відмови у проведені перерахунку пенсії та необхідність зобов'язання останнього провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням складових заробітної плати, що зазначені в графі «Інші виплати».
За ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Оцінивши надані відповідачем докази у справі, суд, приходить до висновку, що відповідач не надав достатніх доказів в обґрунтування правомірності невиплати позивачу належного розміру пенсії, передбаченої Законом України «Про державну службу», «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування», як і доказів того, що позивач пропустила строк звернення до суду, не заперечуючи в своїх поясненнях, що факт звернення позивача мав місце у жовтні місяці 2015 року з приводу перерахунку пенсії.
Згідно до ч.ч.1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено шестимісячний строк, якщо не встановлено інше, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Зважаючи, на те, що про порушення своїх прав позивачка дізналася з часу отримання нею відмови відмови перерахувати пенсію, як то зазначено у листі УПФУ в Городищенському районі Черкаської області від 11 вересня 2015 року, то суд, приходить до висновку щодо наявності правових підстав для задоволення вимог данного позову з 02 вересня 2015 року, тобто з моменту звернення із заявою щодо проведення перерахунку пенсії.Остільки позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом 20 жовтня 2015 року, то суд, приходить до висновку на підставі ст.99 КАС України, про те, що перерахунок пенсії позивачу повинен здійснюватися з 02 вересня 2015 року. Позовні вимоги про перахунок та виплату пенсії за період з 04 березня 2011 року по 01 вересня 2015 року , на підставі ст.100 КАС України, слід залишити без розгляду.
Позов підтверджується: копією паспорта ОСОБА_2, копією пенсійного посвідчення ОСОБА_2, копією трудової книжки ОСОБА_2., копією довідки Управління пенсійного Фонду України в Городищенському районі Черкаської області від 15 жовтня 2015 року №5562/02, копією довідки Головного територіального Управління юстиції у Черкаській області про складові заробітної плати від 15 вересня 2015 року №7161/4.1, копією листа Управління Пенсійного Фонду України в Городищенському районі Черкаської області від 11 вересня 2015 року №22/3-10, довідкою Управління Пенсійного Фонду України в Городищенському районі Черкаської області від 27 листопада 2015 року №4001/02.
Враховуючи вищенаведене та керуючись Законом України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про оплату праці», Постановою Кабінету Міністрів України «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов»язковим державним соціальним страхуванням» від 26.09.2001 року, Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 року, постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», Законом України «Про індексацію грошових доходів населення», Інструкцією зі статистики заробітної плати, затверджену Наказом Держкомстату України від 13.01.2014 року № 5, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії», постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 року у справі №2а-753/09/2670, Постановою правління Пенсійного Фонду України «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №2а-4753/09/2670» від 14.02.2011 року за №5-1, постановою Верховного Суду України від 04 березня 2014р., а також ст. ст. 2, 4, 6, 14, 17, 18, 71, 94, 99, 159-163, 167, 185, 186 КАС України, суд -
постановив :
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Городищенському районі Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити дії задоволити.
Визнати відмову Управління Пенсійного Фонду України в Городищенському районі Черкаської області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням інших виплат та подальшої її виплати протиправною.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Городищенському районі Черкаської області здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_2 з врахуванням матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати відповідно до довідки про складові заробітної плати від від 15 вересня 2015 року №7161/4.1, видану Головним територіальним Управлінням Юстиції у Черкаській області, починаючи з 02 вересня 2015 року в установленному законом розмірі 90% від сум заробітної плати.
Позовні вимоги про перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 за період з 04 березня 2011 року по 01 вересня 2015 року залишити без розгляду
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду повністю або частково шляхом подачі апеляційної скарги.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обовязки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених КАС України.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подала, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя ОСОБА_5